Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Συνημμένα

  • Στιγμιότυπο οθόνης (1659).png
    Στιγμιότυπο οθόνης (1659).png
    991,2 KB · Προβολές: 9
Πιστεύω πως εδώ είναι το σωστό σημείο να ερωτηθεί...
Γνωρίζει κανείς το σπίτι που έγιναν τα εξωτερικά γυρίσματα τις ταινίας ''Μια τρελλή τρελλή οικογένεια'' και άν υπάρχει ακόμη ?
Υπάρχουν κάποιες λήψεις, όπως οταν η Καρέζη καταβρέχει τους κανταδόρους και ο Παπαγιανόπουλος κατεβαίνει να τους φιλοδωρήσει.
Αν θυμάμαι καλά το έχει γράψει ο Δάσκαλος και ειναι λιγο παρακάτω απο την βίλα του Μια Ιταλίδα απο την Κυψελη, οδό

Λεωφ. Κύπρου 14 φιλοθέη.​

 

Συνημμένα

  • Στιγμιότυπο οθόνης (1660).png
    Στιγμιότυπο οθόνης (1660).png
    1,2 MB · Προβολές: 10
Πιστεύω πως εδώ είναι το σωστό σημείο να ερωτηθεί...
Γνωρίζει κανείς το σπίτι που έγιναν τα εξωτερικά γυρίσματα τις ταινίας ''Μια τρελλή τρελλή οικογένεια'' και άν υπάρχει ακόμη ?
Υπάρχουν κάποιες λήψεις, όπως οταν η Καρέζη καταβρέχει τους κανταδόρους και ο Παπαγιανόπουλος κατεβαίνει να τους φιλοδωρήσει.
Ευχαριστώ φίλε Μάκη για την αναφορά

το post για το σπίτι της ταινίας ''Μια τρελλή τρελλή οικογένεια''

 
μήπως κάποιος/κάποια έχει δει κάπου αυτό το αντικείμενο ?

μήπως υπάρχει καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι ?

όποιος δε θέλει να απαντήσει στο forum (λόγω των γνωστών θεμάτων) ας μου στείλει pm

Ευχαριστώ και χαιρετισμούς σε όλους τους φίλους και τις φίλες του forum
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    18,6 KB · Προβολές: 58
Καπου στο ιντερνετ ειχα βρει (δεν το βρισκω πλεον) μια αναφορα για μια πολυ παλια ταινια μαλλον με τον Κωνστανταρα στα πολυ νιατα του που καποια πλανα της ειχαν γυριστει στο Νεο Ηρακλειο, στην πλατεια Αγιου Γεωργιου.
Εχει κανεις κατι υποψιν του ή το ειδα στον υπνο μου?
 
Καπου στο ιντερνετ ειχα βρει (δεν το βρισκω πλεον) μια αναφορα για μια πολυ παλια ταινια μαλλον με τον Κωνστανταρα στα πολυ νιατα του που καποια πλανα της ειχαν γυριστει στο Νεο Ηρακλειο, στην πλατεια Αγιου Γεωργιου.
Εχει κανεις κατι υποψιν του ή το ειδα στον υπνο μου?
Ισχύει, είναι η ταινία "διαγωγή μηδέν" του 1949.Το σχολείο που βλέπουμε στην ταινία βρισκόταν στον προαύλιο χώρο του καθολικού ναού του Αγίου Λουκά.Επίσης στις εξωτερικές σκηνές της ταινίας φαίνεται και η εκκλησία του Αγ.Γεωργίου αλλά και γενικότερα της περιοχής πέριξ του κτήματος Φιξ που βρισκόταν εκεί.
 

Συνημμένα

  • ΔΙΑΓ 1.png
    ΔΙΑΓ 1.png
    1,2 MB · Προβολές: 16
  • ΔΙΑΓ 2.png
    ΔΙΑΓ 2.png
    753,7 KB · Προβολές: 15
Αυτή η καφετέρια από την ταινία Πάτερ Γκομένιος (1982) ποιά και πού είναι; Πρέπει να έχει εμφανιστεί και σε άλλες ταινίες της δεκαετίας του 1980.
 

Συνημμένα

  • Capture2.PNG
    Capture2.PNG
    1,7 MB · Προβολές: 13
  • Capture3.PNG
    Capture3.PNG
    1,7 MB · Προβολές: 13
  • Capture4.PNG
    Capture4.PNG
    1,8 MB · Προβολές: 12
  • Capture5.PNG
    Capture5.PNG
    1,7 MB · Προβολές: 12
  • Capture6.PNG
    Capture6.PNG
    1,8 MB · Προβολές: 11
  • Capture1.PNG
    Capture1.PNG
    1,5 MB · Προβολές: 11
Είναι το σημερινό εστιατόριο veniero στο 38.07513295209308, 23.819235386228986 .Και για να μην δημιουργηθεί καμία παρεξήγηση το edelweiss την δεκαετία του 60 βρισκόταν στο ισόγειο του ξενοδοχείου theoxenia που είναι λιγο πιο κάτω και το έχουμε δεί σε αρκετές Ελληνικές ταινίες του παλιού Ελληνικού κινηματογράφου. Αρχές δεκαετίας 70 περίπου μεταφέρθηκε στην θέση που αναφέρω απέναντι από την είσοδο περίπου της εκκλησίας της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος που υπάρχει στην πλατεία.
 

Συνημμένα

  • ede.png
    ede.png
    993,2 KB · Προβολές: 8
Σχετικά με ταινία "μια ζωή την έχουμε" σας μεταφέρω αυτό που μου είπε συνάδελφος μου σχετικά με το κατάστημα της τράπεζας. Η επωνυμία "Εμποροπιστωτική" είναι δημιούργημα του σεναριογράφου, το κατάστημα που έγιναν γυρίσματα όμως ήταν της Τράπεζας Αθηνών (η οποία εξαγοράστηκε εδω και χρόνια απο την Eurobank) στο κτίριο της οδού Σανταρόζα αν θυμάμαι καλά. Το κτίριο αυτό υπάρχει και σήμερα και στεγάζει υπηρεσίες της Eurobank.
Link Post

Απο αρθρο

flashback_11713-02.jpg
 

Μόλις χθες είδα αυτό το βίντεο (δεν ξέρω πώς μου είχε ξεφύγει τόσο καιρό!)!
Συγχαρητήρια στους καταπληκτικούς ερευνητές που ξετρύπωσαν ένα ακόμα διαμάντι!!!
Το τρελό είναι είναι μένω σχετικά κοντά και έχω περάσει πολλές φορές από εκεί που ο Μπιλ περνάει με την κουρσάρα του.... πού να φανταστώ ότι στο διπλανό στενάκι/αδιέξοδο, από εκεί που καθόμουν πριν λίγες μέρες και έπινα τον καφέ μου, ήταν το σπίτι του Φανούρη!
 

Μόλις χθες είδα αυτό το βίντεο (δεν ξέρω πώς μου είχε ξεφύγει τόσο καιρό!)!
Συγχαρητήρια στους καταπληκτικούς ερευνητές που ξετρύπωσαν ένα ακόμα διαμάντι!!!
Το τρελό είναι είναι μένω σχετικά κοντά και έχω περάσει πολλές φορές από εκεί που ο Μπιλ περνάει με την κουρσάρα του.... πού να φανταστώ ότι στο διπλανό στενάκι/αδιέξοδο, από εκεί που καθόμουν πριν λίγες μέρες και έπινα τον καφέ μου, ήταν το σπίτι του Φανούρη!
ο ανδρονικος δεν ειναι μελος στο φορουμ;
 
Ωραια βιντεο ανεβαζει. Ειδα πως η πρωτολεια πληροφορια προερχεται απο το φορουμ. Επεσα και σε ενα βιντεο που υποδηλωνει οτι υπηρξε και μια φορουμικη μανουρα αλλα σε εποχες που δεν παρακολουθουσα πολυ στενα το φορουμ οποτε δεν ειχε πεσει στην αντιληψη μου.
Ελπιζω να εχουν ηρεμησει τα πνευματα.

Οπως το ελεγα και παλαιοτερα, αξιζει καποια στιγμη να γινει μια εκδοση ολων αυτων των απιστευτων ευρηματων. Ιδιωτικα? Με αρωγη απο την ΕΡΤ ή απο καποια κινηματογραφικη επιχειρηση (πχ Φινος)? Καπως αλλιως?

Πρεπει με καποιο τροπο αυτος ο πλουτος να μπορει να μπει και σε μια βιβλιοθηκη...
 
ο ανδρονικος δεν ειναι μελος στο φορουμ;
δεν το γνωρίζω, νομίζω ότι δεν είναι.

Ερώτημα προς τους ντετέκτιβ του φόρουμ: έχετε ασχοληθεί με την ταινία "Έξοδος Κινδύνου" ; Είναι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες (λατρεμένος Νίκος Φώσκολος με όλους τους σταρ) και σχετικά πρόσφατη (γυρίστηκε το 1980).
 
Ωραια βιντεο ανεβαζει. Ειδα πως η πρωτολεια πληροφορια προερχεται απο το φορουμ. Επεσα και σε ενα βιντεο που υποδηλωνει οτι υπηρξε και μια φορουμικη μανουρα αλλα σε εποχες που δεν παρακολουθουσα πολυ στενα το φορουμ οποτε δεν ειχε πεσει στην αντιληψη μου.
Ελπιζω να εχουν ηρεμησει τα πνευματα.

Οπως το ελεγα και παλαιοτερα, αξιζει καποια στιγμη να γινει μια εκδοση ολων αυτων των απιστευτων ευρηματων. Ιδιωτικα? Με αρωγη απο την ΕΡΤ ή απο καποια κινηματογραφικη επιχειρηση (πχ Φινος)? Καπως αλλιως?

Πρεπει με καποιο τροπο αυτος ο πλουτος να μπορει να μπει και σε μια βιβλιοθηκη...
συμφωνω και επαυξανω,να ερθουμε σε επαφη με εκδοτες θα προτεινα αρχικα ,εχει μεγαλο ενδιαφερον ενα τετοιο βιβλιο
 
δεν το γνωρίζω, νομίζω ότι δεν είναι.

Ερώτημα προς τους ντετέκτιβ του φόρουμ: έχετε ασχοληθεί με την ταινία "Έξοδος Κινδύνου" ; Είναι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες (λατρεμένος Νίκος Φώσκολος με όλους τους σταρ) και σχετικά πρόσφατη (γυρίστηκε το 1980).
εγω ξερω οτι η σκηνη της τραπεζας ειναι στα κατω πατησια ,στην εθνικη ,κει που ειναι και τωρα,και καποιες σκηνες με την μηχανη ηξερα αλλα πρεπει να ξαναδω την ταινια να φρεσκαρω τη μνημη μου
 
Παιδιά θα μπορούσε να γίνει και ένας διαδραστικός χάρτης στο Google Maps για αρχή. Πιο πολύ με μεράκι παρά με κόστος. Έχω ρίξει ξανά την ιδέα. Θα ήταν ένας μπούσουλας-οδηγός. Συν τοις άλλοις, η οργάνωση που θα χρειαζόταν για να στηθεί έστω και αυτό, θα ήταν ίσως και μια καλή αρχή για να καταλήξει και σε κάτι έντυπο σε δεύτερο χρόνο.

Να ρωτήσω για ένα άλλο σημείο. Λογικά θα έχει ρωτηθεί ξανά, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικά:
Στο φινάλε της ταινίας "Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες" οι Χατζηχρήστος και Ηλιόπουλος τρέχουν τρομαγμένοι έξω από το καφενείο προς κάτι σκαλάκια σε μια πλατεία. Μοιάζει λίγο σαν τα σκαλάκια της πλατείας Συντάγματος το σκηνικό, αλλά φαντάζομαι δεν είναι εκεί. Πού είναι πραγματικά;


Μόλις χθες είδα αυτό το βίντεο (δεν ξέρω πώς μου είχε ξεφύγει τόσο καιρό!)!
Συγχαρητήρια στους καταπληκτικούς ερευνητές που ξετρύπωσαν ένα ακόμα διαμάντι!!!
Το τρελό είναι είναι μένω σχετικά κοντά και έχω περάσει πολλές φορές από εκεί που ο Μπιλ περνάει με την κουρσάρα του.... πού να φανταστώ ότι στο διπλανό στενάκι/αδιέξοδο, από εκεί που καθόμουν πριν λίγες μέρες και έπινα τον καφέ μου, ήταν το σπίτι του Φανούρη!
Παρατήρησα ότι δύο βήματα από το σημείο, είναι μια πλατεία με ένα σιντριβάνι που λέγεται Κρίνη Κασταλίας, όπως η ονομασία του καναλιού δηλαδή.:fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία:
δεν το γνωρίζω, νομίζω ότι δεν είναι.

Ερώτημα προς τους ντετέκτιβ του φόρουμ: έχετε ασχοληθεί με την ταινία "Έξοδος Κινδύνου" ; Είναι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες (λατρεμένος Νίκος Φώσκολος με όλους τους σταρ) και σχετικά πρόσφατη (γυρίστηκε το 1980).
Θυμάμαι έντονα την τελευταία σκηνή της ταινίας με τον Κούρκουλο και την καταδίωξη ότι είναι γυρισμένη στα Τουρκοβούνια και πιο συγκεκριμένα στα νταμάρια πάνω από το Γαλάτσι. Σε κάποιο παλιότερο thread είχε νομίζω αναφερθεί ότι έχει γυριστεί εκεί που είναι σήμερα οι Υάδες και το θέατρο Αττικού Άλσους, αλλά προσωπικά νομίζω ότι είναι γυρισμένη στο κομμάτι των Τουρκοβουνίων που είναι πάνω από το Γαλάτσι, και πιο συγκεκριμένα στα νταμάρια Γαλατσίου/Ψυχικού
 
Πίσω
Μπλουζα