Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Ποστάρω για την ταινία "Ροζ Γάτος". Μπροστά στις ανακαλύψεις των υπολοίπων δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Απλά αναφέρω μία τοποθεσία που κατάλαβα.

Η εκκλησία στην οποία ψέλνει ο Μουστάκας, όπου ο πάτερ βαφτίζει τα κεφτεδάκια σε φασόλια είναι η Αγ. Αικατερίνη στην Πλάκα

Ακριβώς πίσω από την εκκλησία, στην οδό Γκούρα μένει ο Μουστάκας με τον Μιχαλόπουλο

Προβολή συνημμένου 137344

καθώς επίσης και οι κακοί της υπόθεσης

Προβολή συνημμένου 137343 .

 
Θυμάμαι έντονα την τελευταία σκηνή της ταινίας με τον Κούρκουλο και την καταδίωξη ότι είναι γυρισμένη στα Τουρκοβούνια και πιο συγκεκριμένα στα νταμάρια πάνω από το Γαλάτσι. Σε κάποιο παλιότερο thread είχε νομίζω αναφερθεί ότι έχει γυριστεί εκεί που είναι σήμερα οι Υάδες και το θέατρο Αττικού Άλσους, αλλά προσωπικά νομίζω ότι είναι γυρισμένη στο κομμάτι των Τουρκοβουνίων που είναι πάνω από το Γαλάτσι, και πιο συγκεκριμένα στα νταμάρια Γαλατσίου/Ψυχικού
εχω ακριβως την ιδια αποψη
 
Παιδιά θα μπορούσε να γίνει και ένας διαδραστικός χάρτης στο Google Maps για αρχή. Πιο πολύ με μεράκι παρά με κόστος. Έχω ρίξει ξανά την ιδέα. Θα ήταν ένας μπούσουλας-οδηγός. Συν τοις άλλοις, η οργάνωση που θα χρειαζόταν για να στηθεί έστω και αυτό, θα ήταν ίσως και μια καλή αρχή για να καταλήξει και σε κάτι έντυπο σε δεύτερο χρόνο.

Να ρωτήσω για ένα άλλο σημείο. Λογικά θα έχει ρωτηθεί ξανά, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικά:
Στο φινάλε της ταινίας "Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες" οι Χατζηχρήστος και Ηλιόπουλος τρέχουν τρομαγμένοι έξω από το καφενείο προς κάτι σκαλάκια σε μια πλατεία. Μοιάζει λίγο σαν τα σκαλάκια της πλατείας Συντάγματος το σκηνικό, αλλά φαντάζομαι δεν είναι εκεί. Πού είναι πραγματικά;


Παρατήρησα ότι δύο βήματα από το σημείο, είναι μια πλατεία με ένα σιντριβάνι που λέγεται Κρίνη Κασταλίας, όπως η ονομασία του καναλιού δηλαδή.:fafoutis:
Η πλατεία Κασταλίας είναι στο Μαρούσι, πολύ κοντά στο σπίτι του κου Τσιλιβίκη!
 
Βλέπω αυτή τη στιγμή στο cinobo τη soft ερωτική ταινία "Αδιέξοδος" η "Conflict of Emotions", όπως προβλήθηκε στο εξωτερικό με το λατρεμένο μου Ουντο Κιερ κ τη Μπετυ Αρβανίτη. Παρατηρώ ότι είχε γραφτεί σε παλιότερα posts ότι η ταινία είναι γυρισμένη στη Μονεμβασια. Και προσωπικά σε αρκετά πλάνα μου θυμίζει Μονεμβασια στην οποία εχω πάει. Ο φίλος όμως που τη βλέπουμε μαζί τώρα επιμένει ότι είναι το κάστρο της Παργας εκεί που ζωγραφίζει η Αρβανίτη, ενώ αναγνώρισε κ την παραλία του Λυχνου. Προσωπικά δεν έχω πάει στην περιοχή της Παργας, αλλά αν κάποιος μπορεί να το επιβεβαιώσει από το forum, καλά θα ήταν
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η πλατεία Κασταλίας είναι στο Μαρούσι, πολύ κοντά στο σπίτι του κου Τσιλιβίκη!
Ναι, αυτό ανέφερα κι εγώ.:clap:

Εδώ και ένα βίντεο που γύρισε κάποιος από την ταινία "Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες με βάση όσα βρέθηκαν εδώ, στη σελίδα 37:

@Teacher
@minos
@makism
@antonovar μήπως έχετε ιδέα που είναι γυρισμένη η τελευταία σκηνή που ανέφερα;

Να ρωτήσω για ένα άλλο σημείο. Λογικά θα έχει ρωτηθεί ξανά, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικά:
Στο φινάλε της ταινίας "Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες" οι Χατζηχρήστος και Ηλιόπουλος τρέχουν τρομαγμένοι έξω από το καφενείο προς κάτι σκαλάκια σε μια πλατεία. Μοιάζει λίγο σαν τα σκαλάκια της πλατείας Συντάγματος το σκηνικό, αλλά φαντάζομαι δεν είναι εκεί. Πού είναι πραγματικά;
 
Βλέπω αυτή τη στιγμή στο cinobo τη soft ερωτική ταινία "Αδιέξοδος" η "Conflict of Emotions", όπως προβλήθηκε στο εξωτερικό με το λατρεμένο μου Ουντο Κιερ κ τη Μπετυ Αρβανίτη. Παρατηρώ ότι είχε γραφτεί σε παλιότερα posts ότι η ταινία είναι γυρισμένη στη Μονεμβασια. Και προσωπικά σε αρκετά πλάνα μου θυμίζει Μονεμβασια στην οποία εχω πάει. Ο φίλος όμως που τη βλέπουμε μαζί τώρα επιμένει ότι είναι το κάστρο της Παργας εκεί που ζωγραφίζει η Αρβανίτη, ενώ αναγνώρισε κ την παραλία του Λυχνου. Προσωπικά δεν έχω πάει στην περιοχή της Παργας, αλλά αν κάποιος μπορεί να το επιβεβαιώσει από το forum, καλά θα ήταν
Σε συνέχεια του προηγούμενου μου post περί Πάργας η Μονεμβασιας να αναφέρω ότι υπάρχει σκηνή προς το τέλος της ταινίας που δείχνει τον Κιερ κ την Αρβανίτη να κάνουν βαρκάδα σε κάποιο ποτάμι. Θα μπορούσε μήπως αυτός να είναι ο Αχέροντας που είναι κοντά στην Πάργα? Γενικά η ταινία φαίνεται να έχει αρκετό ζουμί ως προς τους χώρους των γυρισμάτων (btw καταπληκτικό τα αρχικά πλάνα στην αρχή της ταινίας με το φονικό στη Βαρβάκειο αγορά)
 
Στην ταινία ''ο ζηλιαρόγατος'' 1956 με Λογοθετίδη, Λιβυκού και Κωνσταντάρα, πού βρίσκεται το σπίτι όπου μένουν οι πρωταγωνιστές;
 

Συνημμένα

  • Καταγραφή.PNG
    Καταγραφή.PNG
    960,3 KB · Προβολές: 12
Επίσης στην ταινία ''Συνοικία το όνειρο'' εκεί που ανεβαίνει η Αλίκη Γεωργούλη ένα μονοπάτι, σε ποιον δρόμο βγαίνει;
 

Συνημμένα

  • Καταγραφή.PNG
    Καταγραφή.PNG
    334,3 KB · Προβολές: 23
Επίσης στην ταινία ''Συνοικία το όνειρο'' εκεί που ανεβαίνει η Αλίκη Γεωργούλη ένα μονοπάτι, σε ποιον δρόμο βγαίνει;
βγαίνει στην Λ.Σπηλιωτοπούλου 22 και Γ.Παπανδρέου στα Ιλίσσια .Είναι ο δρόμος που οδηγεί στο Νοσοκομείο Παίδων στα Ιλίσσια. Η Γ.Παπανδρεου τότε ήταν ρέμα.
 

Συνημμένα

  • ΓΕΩΡΓ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.png
    ΓΕΩΡΓ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.png
    1,9 MB · Προβολές: 16
βγαίνει στην Λ.Σπηλιωτοπούλου 22 και Γ.Παπανδρέου στα Ιλίσσια .Είναι ο δρόμος που οδηγεί στο Νοσοκομείο Παίδων στα Ιλίσσια. Η Γ.Παπανδρεου τότε ήταν ρέμα.
Υποτίθεται όμως ότι είναι γυρισμένη στα Πετράλωνα, έτσι δεν είναι;
 
Το μονοπάτι που περπατά και ανεβαίνει η Γεωργούλη ήταν στον παλιό συνοικισμό του Ασύρματου στα Πετράλωνα όπου φυσικά είναι γυρισμένο το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας. Ο κεντρικός δρόμος που βγαίνει μετά η Γεωργούλη είναι πράγματι στα Ιλίσια, και προφανώς υπάρχει μοντάζ (και αρκετά καλό κατά τη γνώμη μου για τα δεδομένα της εποχής), ώστε το ένα πλάνο να ακολουθεί το άλλο στην ταινία και να σου δίνεται η αίσθηση ότι εκεί τελειώνει το μονπάτι
 
Ο δρόμος που γυρίστηκε η ταινία είναι η σημερινή οδός Υπερίωνος; Εκεί που βρίσκεται η πολυκατοικία του Ασυρμάτου;
 
Ο δρόμος που γυρίστηκε η ταινία είναι η σημερινή οδός Υπερίωνος; Εκεί που βρίσκεται η πολυκατοικία του Ασυρμάτου;
Αν και υπάρχουν σίγουρα πιο ειδικοί και "γατόνια" στο forum για να προσδιορίσουν το ακριβές σημείο (αν και ενδεχομένως να μην είναι και τόσο πολύ εύκολο, δεδομένου ότι ο συνοικισμός έχει γκρεμιστεί εδώ και πολλά χρόνια), προσωπικά νομίζω ότι το μονοπάτι που ρωτάς πρέπει να ήταν κάπου εκεί που είναι σήμερα τα λεγόμενα "Πέτρινα" πάνω από τα δημοτικά της Τρώων. Ίσως μάλιστα να ήταν κάπου εκεί που είναι σήμερα η οδός Ναυάρχου Βούλγαρη
 
Ο δρόμος που γυρίστηκε η ταινία είναι η σημερινή οδός Υπερίωνος; Εκεί που βρίσκεται η πολυκατοικία του Ασυρμάτου
Ναι αυτή είναι η οδός υπάρχει και το σπίτι στον αριθμό 34 που φαίνεται και στην ταινία. Υπάρχουν παλαιότερες δημοσιεύσεις γιαυτό εδώ και εδώ ..EDIT .....Δεν έχει γυριστεί μονο σε αυτόν το δρόμο. Στην ταινία βλέπουμε αρκετά σημεία γύρω απο αυτόν τον δρόμο ...μεχρι και τα βράχια που σήμερα περνάει ο περιφερειακός δρόμος και έχει χτιστεί και η πολυκατοικία που αναφέρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν και υπάρχουν σίγουρα πιο ειδικοί και "γατόνια" στο forum για να προσδιορίσουν το ακριβές σημείο (αν και ενδεχομένως να μην είναι και τόσο πολύ εύκολο, δεδομένου ότι ο συνοικισμός έχει γκρεμιστεί εδώ και πολλά χρόνια), προσωπικά νομίζω ότι το μονοπάτι που ρωτάς πρέπει να ήταν κάπου εκεί που είναι σήμερα τα λεγόμενα "Πέτρινα" πάνω από τα δημοτικά της Τρώων. Ίσως μάλιστα να ήταν κάπου εκεί που είναι σήμερα η οδός Ναυάρχου Βούλγαρη
Τα Πέτρινα είχαν χτιστεί όταν γυρίστηκε η ταινία;
 
Αν και υπάρχουν σίγουρα πιο ειδικοί και "γατόνια" στο forum για να προσδιορίσουν το ακριβές σημείο (αν και ενδεχομένως να μην είναι και τόσο πολύ εύκολο, δεδομένου ότι ο συνοικισμός έχει γκρεμιστεί εδώ και πολλά χρόνια), προσωπικά νομίζω ότι το μονοπάτι που ρωτάς πρέπει να ήταν κάπου εκεί που είναι σήμερα τα λεγόμενα "Πέτρινα" πάνω από τα δημοτικά της Τρώων. Ίσως μάλιστα να ήταν κάπου εκεί που είναι σήμερα η οδός Ναυάρχου Βούλγαρη
Το μονοπάτι βρισκόταν στην νοητή ευθεία της οδου Παλληναίων προς το ύψωμα, στην δεξιά πλευρά (οπως το κοιτάμε) του συγκροτήματος που έχει χτισθεί σήμερα .Αυτό το καταλαβαίνεις απο την ταινία του 1966 "ο πουλημένος άνθρωπος" οπου εχει γκρεμισθεί το μεγαλύτερο μέρος με τις παράγκες και την θέση τους έχει πάρει το συγκρότημα που υπάρχει σήμερα, αλλά ευτυχώς για την ταυτοποίηση έχουν μείνει ακόμη κάποιες παράγκες στο ύψωμα τις οποίες βλέπουμε και στην "συνοικία το ονειρο" ... οταν ανηφορίζει η Γεωργούλη
 

Συνημμένα

  • συνοικια το ονειρο.png
    συνοικια το ονειρο.png
    693 KB · Προβολές: 22
Τελευταία επεξεργασία:
Το μονοπάτι βρισκόταν στην νοητή ευθεία της οδου Παλληναίων προς το ύψωμα, στην δεξιά πλευρά (οπως το κοιτάμε) του συγκροτήματος που έχει χτισθεί σήμερα .Αυτό το καταλαβαίνεις απο την ταινία του 1966 "ο πουλημένος άνθρωπος" οπου εχει γκρεμισθεί το μεγαλύτερο μέρος με τις παράγκες και την θέση τους έχει πάρει το συγκρότημα που υπάρχει σήμερα, αλλά ευτυχώς για την ταυτοποίηση έχουν μείνει ακόμη κάποιες παράγκες στο ύψωμα τις οποίες βλέπουμε και στην "συνοικία το ονειρο" ... οταν ανηφορίζει η Γεωργούλη
Επομένως ο δρόμος που ανηφορίζει η Γεωργούλη και έχουν γίνει τα γυρίσματα είναι η οδός Παλληναίων και όχι η Υπερίωνος;
 
Ψάχνω εδώ και καιρό το σπίτι της Λαμπέτη (βίλα-πατρικό) στην "Κάλπικη Λίρα".
Φαίνεται ένα βουνό πίσω που είναι μάλλον ο Υμηττός. Η μία κλιτύς φαίνεται στη σκηνή με το αυτοκίνητο, η άλλη πίσω από τον Τσάπελη στη σκηνή με τον Πομόνη
 

Συνημμένα

  • kalpiki lira 2.png
    kalpiki lira 2.png
    743,4 KB · Προβολές: 12
  • kalpiki lira.png
    kalpiki lira.png
    890 KB · Προβολές: 16
Την 28η Οκτωβρίου είχε στο OPEN την ταινία Στρατιώτες Δίχως Στολή, με αρκετά εξωτερικά πλάνα ενδιαφέροντα !!! Υπάρχει υλικό στην ομάδα μας ;;;;
 
Ναι, αυτό ανέφερα κι εγώ.:clap:

Εδώ και ένα βίντεο που γύρισε κάποιος από την ταινία "Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες με βάση όσα βρέθηκαν εδώ, στη σελίδα 37:

@Teacher
@minos
@makism
@antonovar μήπως έχετε ιδέα που είναι γυρισμένη η τελευταία σκηνή που ανέφερα;
Η πλατεια απεναντι απο τον Σταθμο Λαρίσης .
Εχει ειπωθεί παλιότερα .
 
Πίσω
Μπλουζα