Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Μόνο που το Βατραχονήσι ήταν λίγο πιο κάτω, μπροστά από την είσοδο του Καλλιμάρμαρου, που τότε είχε ποτάμι και γέφυρες. Από Ερατοσθένους περίπου, μέχρι μπροστά από το Κολυμβητήριο.
 
antonovar είπε:
Απευθύνομαι στα ενεργα και δραστήρια μέλη αυτου του νήματος.Καθόμαστε λοιπον και βγαζουμε τα ματια μας στο street view.... σε φωτογραφίες.,αεροφωτογραφίες,googlarίσματα και διαφορα αλλα για να ταυτοποιήσουμε σπιτια και περιοχές που σε πολλες περιπτωσεις εχουν παψει να υπαρχουν δεκαετίες πριν και νομίζουμε οτι ...είναι δύσκολο......Λοιπον "γατάκια"... :D :D:D....μπειτε εδώ και "μαθετε" απο το IDREAMTEAM πως γινεται η ταυτοποιήση.......μιας δύσκολης τοποθεσίας οπως ο Σταθμός Λαρίσης για παραδειγμα.Και αν τα πραγματα δεν βγαινουν οπως το περιβόητο μπακάλικο του Ζήκου που σωνει και καλα πρεπει να είναι το γνωστό εστιατόριο στην Ψαρρών και Μαιζώνος πετας ενα "Πιστεψτε μας" και καθαρισες με κατι απιστους Θωμαδες σαν και εμας.......
Αν έχει κανείς ένα email του ιδιοκτήτη ας του γράψει το δικό μας link για να μάθει πού γυρίστηκαν οι Ελληνικές Ταινίες. Είναι σε νηπιακό στάδιο.

Έχει πλάκα σιγά σιγά να τον δούμε να ανακαλύπτει τους Αγ. Αναργύρους :D
 
ΦΖΠ1 είπε:
Μόνο που το Βατραχονήσι ήταν λίγο πιο κάτω, μπροστά από την είσοδο του Καλλιμάρμαρου, που τότε είχε ποτάμι και γέφυρες. Από Ερατοσθένους περίπου, μέχρι μπροστά από το Κολυμβητήριο.
Σωστό.............νομιζα οτι οταν ελεγαν " Πίσω απο το Hilton"...κυριολεκτουσαν. :) .......τώρα καταλαβα τι ηθελε να πεί ο "ποιητής"
 
"Αν έχεις τύχη" - 1964

άλλο ένα σπίτι του Χρήστου Τσαγανέα που θα μας απασχολήσει

το σπίτι του Φωκίωνα Καρυάδη υπάρχει μέχρι σήμερα ΑΤΟΦΙΟ, αλλά ... δεν ξέρω πού είναι

το έχει κάποιος ;

(τη φωτο τη βρήκα από ένα site για την Κηφισιά αλλά την έχει βάλει στο άσχετο. Δε λέει πού βρίσκεται : http://www.athensmagazine.gr/guides/277 )

00 - Αν έχΡις τύχη.jpg

001.PNG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
"Αν έχεις τύχη" - 1964
άλλο ένα σπίτι του Χρήστου Τσαγανέα που θα μας απασχολήσει

το σπίτι του Φωκίωνα Καρυάδη υπάρχει μέχρι σήμερα ΑΤΟΦΙΟ, αλλά ... δεν ξέρω πού είναι

το έχει κάποιος ;

(τη φωτο τη βρήκα από ένα site για την Κηφισιά αλλά την έχει βάλει στο άσχετο. Δε λέει πού βρίσκεται : http://www.athensmagazine.gr/guides/277 )

Κλασσικά στο Στροφύλι....δάσκαλε....Τατοιου και Στρειτ...στο 38°04'59.08" B 23°48'34.78" E

tatoiu.jpg
 
makism είπε:
Ο Χρυσός Και Ο Τενεκές (1962)
Έχει και σημεία από Πειραιά.

Hannele ???

Ο Χρυσός και ο Τενεκές

Το πρώτο ναυτιλιακό γραφείο όπου ο Ζερβός ψάχνει για να βρει πλοίο να φύγει βρίσκεται Ακτή Μιαούλη και Μπουμπουλίνας. Βλέπουμε 2 απο τα πιο γνωστά κτίρια του Πειραιά: το Μέγαρο Βάττη (το γωνιακό νεοκλασσικό κτίριο που σήμερα στεγάζει υποκατάστημα της Εθνικής Τραπεζας) και το Μέγαρο Τ.Α.Ν.Π.Υ.





Το δευτερο γραφείο ειναι σήμειο hot-spot. Ακτή Τζελέπη!



και που αλλού έχουμε δει ξανά το εν λόγω γραφείο????? Στο Κλωτσοσκούφι!! Το γραφειο του εφοπλιστή Βέγγελη (Αλ.Αλεξανδράκη)

a.JPG

a2.JPG

b.JPG

b2.JPG

b3.JPG
 
antonovar είπε:
Κλασσικά στο Στροφύλι....δάσκαλε....Τατοιου και Στρειτ...στο 38°04'59.08" B 23°48'34.78" E
Μπράβο antonovar, thanks. :clap: :clap: :clap: Πρόσθεσε λοιπόν και το σπίτι του Φωκίωνα Καρυάδη στη λίστα μας :D
 
Ο σκληρός άντρας

έχει εντοπιστεί το:

σπίτι της Καραγιάννη; = ίσωσ να είναι ψαρών 42 Αθηνα



το αστυνομικό τμήμα;

(52).jpg
 
antonovar

Μην νομίζεις ότι σε έχω ξεχάσει με τους "Δύο μάγγες του Πειραιά"....είμαι υπό έρευνα... :cool:

θεωρώ πως ειναι απο τις δυσκολες ταινίες γιατί ο Πειραιάς είναι εντελώς αλλαγμένος...ωστόσο εντόπισα 2 σημεια, στα οποια έκανα ένωση των σκηνών ώστε να βγει ένα πανοραμικό και να καταλάβουμε για ποια μέρη προκειται...

Σημείο 1ον:

Στην αρχή της ταινίας, όπου ο Κοκκοβιός σε πλατεία κλέβει σαλέπι με αποτέλεσμα να τον παρουν στο κυνήγι και να πεσει στη θαλασσα..... ε! η πλατεία αυτή ειναι ο Τιτάνειος Κήπος.

Βλέπουμε μεν το τότε Ρολοι του Πειραιά ως "στίγμα", όμως παρεμβάλονται σκηνές με διαφορα κτίρια, τα οποια τελικά κτίρια στο πανοραμικό ήταν η τότε Δημοτική Αγορά του Πειραιά, η οποια εχει γκρεμιστεί και στη θέση της βρίσκεται ο Πύργος Φάντασμα!!

Βλέπουμε λοιπον τον Κοκκοβιό μπροστά απο τον Τιτάνειο Κήπο, ακριβώς στο σημείο που βρισκεται το λεωφορείο στο googleview και πισω του η πλατεία του Αγ. Σπυρίδωνα. Πάνω δεξιά, διακρίνονται τα παραθυρα απο το κτίριο στην πλατεία του Αγ. Σπυριδωνα. Το μικρό περιπτερο πίσω του, ήταν στη θέση που σήμερα βρισκεται το μικρό "περίπτερο" του Δήμου.



Την ίδια ωρα, μπροστά απο τον Τιτάνειο Κήπο βρίσκεται ο σαλεπιτζής.

Ο Κοκοβιός τους κλεβει σαλέπι, τον παίρνουν στο κυνήγι οπου και τον βλεπουμε να τρεχει μπροστά απο το Ρολόι το οποιο πλεον δεν υπάρχει...πίσω απο το Ρολοι ο τοτε ναος της Αγ. Τριαδος

και καταλήγει στη θάλασσα, ακριβως απεναντι απο την τότε Δημοτική Αγορά του Πειραιά στη θεση της οποιας σήμερα ειναι ο Πύργος-φαντασμα

Βλεπουμε λοιπον ενα πανοραμικό της Ακτής Ποσειδώνος, οπως ήταν τότε και οπως είναι σήμερα, ξεκινώντας απο αριστερα (οπως βλεπουμε τη φωτο):

- τα γνωριμα μας κτίρια της Ακτης Τζελέπη (σ.σ. γραφειο Βεγγελη στο Κλωτσοσκουφι....σημείο hotspot σαν την Τατοιου στην Κηφισιά :D )

- τη γωνία της οδού Γούναρη

- το ισόγειο κτίριο της τοτε Δημοτικής Αγορας στην οποια τωρα βρισκεται ο Πύργος

- διπλα στον Πύργο το κτίριο του ΝΑΤ, το οποιο μολις που διακρίνεται στην ακρη γιατί μπροστά του βρισκεται το θρυλικό κτίριο "Ρολοι"

- το Ρολόι που πλεον δεν υπάρχει και στη θεση του υπάρχει η πλατεία Θεμιστοκλέους

και τον παλιό ναό της Αγ. Τριάδας



Σημείον 2ον:

Το εν λόγω σήμειο με δύσκολεψε αρκετά γιατί ενω εψαχνα περιξ του λιμανιου, η τοποθεσία μας προεκυψε...στην Καστέλλα!! (κουφάθηκες??? :eek: ..εγω να δεις!) Ευτυχώς το νεοκλασσικο κτίριο στη γωνία υπάρχει ακομα.

Προκειται λοιπον για την συνοικία του Τσίλερ ή αλλιώς την Ακτή Κουμουνδούρου στην Κάστελλα πάνω απο την πλαζ Βοτσαλάκια και συγκεκριμένα στην γωνία Ακτής Κουμουνδούρου και Κάνιγγος.

Το εν λόγω κτιριο ήταν κλινική (οπως βλεπουμε και στην ταινία) και ήταν η τότε κλινική Παπαθανασιάδη



Είμαι υπο διερεύνηση για την αρχή της σκηνής οπου ο Κοκκοβιός κλέβει απο παντοπωλείο τροφιμα και κρυβεται στο φορτηγό με τα γάλατα Νουνού. Υποπτευομαι οτι η πλατεία του παντοπωλείου ειναι η πλατεία Κανάρη στο Πασαλιμάνι, γιατί το αυτοκινητο με τα γαλατα Νουνού στρίβει ενα στενό και μπαίνει στην Κάνιγγος ώστε να καταλήξει να περναει οπως βλεπουμε απο την Ακτη Κουμουνδούρου μπροστά απο την κλινική Παπαθανασιάδη.

c.JPG

c2.JPG

c1.JPG

c3.JPG

c4.JPG

a.JPG

a2.JPG

b.JPG

b2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Ο σκληρός άντραςέχει εντοπιστεί το:

σπίτι της Καραγιάννη; = ίσωσ να είναι ψαρών 42 Αθηνα



το αστυνομικό τμήμα;
"Ο σκληρός άνδρας" - 1961

Το γωνιακό είναι Μάκη... γωνιακό Ψαρών και Σφακίων.

Η πρωινή λήψη (με το μέντιουμ - Μαργαρίτα Αθανασίου και τη Μάρθα Βούρτση και τον Κεδράκα)

είναι από την πλευρά της Σφακίων, (post #1571)

ενώ η βραδυνή (Καραγιάννη) και η άλλη με την είσοδο της αστυνομίας

είναι από την πλευρά της Ψαρών. Θα στο δείξω σε φωτορεπορτάζ. Δώσε μου λίγο χρόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
antonovar
Μην νομίζεις ότι σε έχω ξεχάσει με τους "Δύο μάγγες του Πειραιά"....είμαι υπό έρευνα... :cool:

θεωρώ πως ειναι απο τις δυσκολες ταινίες γιατί ο Πειραιάς είναι εντελώς αλλαγμένος...ωστόσο εντόπισα 2 σημεια, στα οποια έκανα ένωση των σκηνών ώστε να βγει ένα πανοραμικό και να καταλάβουμε για ποια μέρη προκειται...

Είμαι υπο διερεύνηση για την αρχή της σκηνής οπου ο Κοκκοβιός κλέβει απο παντοπωλείο τροφιμα και κρυβεται στο φορτηγό με τα γάλατα Νουνού. Υποπτευομαι οτι η πλατεία του παντοπωλείου ειναι η πλατεία Κανάρη στο Πασαλιμάνι, γιατί το αυτοκινητο με τα γαλατα Νουνού στρίβει ενα στενό και μπαίνει στην Κάνιγγος ώστε να καταλήξει να περναει οπως βλεπουμε απο την Ακτη Κουμουνδούρου μπροστά απο την κλινική Παπαθανασιάδη.
Το χω καταλάβει οτι....η έξερευνηση δεν εχει σταματήσει .....και σε ευχαριστώ πολύ.... :award: :award: :award: :thanx2: :thanx2:

Και αυτά που ανεβασες είναι εξαιρετικά...οπως συμβαίνει με ολα τα post σου......Αυτό στην Καστέλα το "είχα"....γιατί συμπτωματικά πηγαίνω τακτικά στην οδό Μεσσηνίας που είναι εκεί δίπλα....οπότε σαν εικόνα το μερος μου ηταν αρκετά οικείο.

Για μενα τα δυσκολα είναι το παντοπωλείο οπως είπες .και......αυτό το μισογκρεμισμενο που μενουν οι δύο μαγκες και για το οποίο εχω φαει ατελειωτες ωρες για να βρώ ενα στοιχείο να το ταιριαξω

SPITI FERMA2.jpg.jpg

XSAVERI1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν έχεις τύχη (1964) - Σπίτι Φωκίωνα Καρυάδη

Στο street view του antonovar, συμπληρώνω 2 φωτογραφίες του σπιτιού (πρώην οικία Αλευρά) από το site της ναυτιλιακής που στεγάζεται σήμερα εκεί.

gr1.jpg

gr2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Αν έχεις τύχη" - 1964

εν αναμονή των φωτογραφιών της ΝΙΟΒΗΣ που δε φαίνονται

μια πολύ παλιά και σπάνια φωτο από το σπίτι του Φωκίωνα Καρυάδη



επίσης να πω ότι βρήκα πλάγια φωτό από την έπαυλη στην Τατοίου και Νικολάου που

γράψαμε ότι έπαιξε στις "Η Αμαρτία της Ομορφιάς" - 1972 #422

και "Ένας Ιππότης για τη Βασούλα" - 1968 #423

που επιβεβαιώνει όσα έγραψα στα παραπάνω post ( για τις πλάγιες λήψεις στον "Ιππότη της Βασούλας")

Επίσης είμαι πλέον βέβαιος και έχω τσεκάρει την ΕΠΑΥΛΙΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ, ότι η είσοδος που βλέπουμε

στις ταινίες ήταν ακριβώς στο σημείο που αναφέρω στο #434

Όλα σε επόμενα φωτορεπορτάζ (μαζεύτηκαν πολλά και να δούμε πότε θα τα κάνω)

002.PNG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
^

Τατοΐου & Νικολάου 1, βρίσκεται η πρώην οικία Φραγκοπούλου, που χτίστηκε το 1910.



Σχετικά με την έπαυλη Πεντέλη, σε πτυχιακή εργασία για την κηποτεχνία στην Κηφισιά, διάβασα ότι "...πολλά κτίσματα ανυπολόγιστης αρχιτεκτονικής αξίας κατεδαφίστηκαν πριν το 1982 όπως... η έπαυλη Πεντέλη στην οδό Λεβίδου 44 & Χαρ. Τρικούπη... και στην θέση τους υψώθηκαν πολυώροφες οικοδομές με συνέπεια να καταστραφούν και τα ανθοκήπια τους." Πρέπει δηλαδή να έβλεπε και στους 2 δρόμους.



Tat-Nik.jpg

1.jpg

Levidou 44.jpg

Lev=XTr.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ἡ γυναίκα μου τρελάθηκε συμπληρωματικα στο #1694

βλέπουμε την αυλη από το διπλανο σπιτι στην Σφακίων 1 .

Screenshot 2016-03-06 23.04.35.png

Screenshot 2016-03-06 23.05.00.png

Screenshot 2016-03-06 23.05.01.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα σε όλους. Ευχαριστώ τον antonovar που έλυσε μια από τις παλιότερες απορίες μου σε προηγούμενο post.

Ας βάλω λοιπόν μια νέα απορία. Στο "Η Γυναίκα Μου Τρελλάθηκε", Κωνσταντάρας και Βογιατζής έχουν πάει (υποτίθεται) στην Κηφισιά (γύρω στο 26ο λεπτό). Φεύγοντας κάνουν στάση σε φαρμακείο (με επιγραφή "Δ.Γ. Θωμά"). Δίπλα βρίσκεται αυτό το χαρακτηριστικό κτίσμα με τις καμάρες. Τo google λέει ότι στη Δροσιά υπάρχει σήμερα φαρμακείο Κ.Δ. Θωμά. Δεν το εντόπισα ακριβώς όμως.

image_134794.jpgimage_134795.jpg

Έχει κάποιος κάτι καλύτερο για το σημείο αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanassis1979 είπε:
Καλησπέρα σε όλους. Ευχαριστώ τον antonovar που έλυσε μια από τις παλιότερες απορίες μου σε προηγούμενο post.
Ας βάλω λοιπόν μια νέα απορία. Στο "Αχ Αυτή Η Γυναίκα Μου", Κωνσταντάρας και Βογιατζής έχουν πάει (υποτίθεται) στην Κηφισιά (γύρω στο 26ο λεπτό). Φεύγοντας κάνουν στάση σε φαρμακείο (με επιγραφή "Δ.Γ. Θωμά"). Δίπλα βρίσκεται αυτό το χαρακτηριστικό κτίσμα με τις καμάρες. Τo google λέει ότι στη Δροσιά υπάρχει σήμερα φαρμακείο Κ.Δ. Θωμά. Δεν το εντόπισα ακριβώς όμως.

Έχει κάποιος κάτι καλύτερο για το σημείο αυτό;
Είναι η παλιά αγορά του Ψυχικού....Εγκαταλελειμένη πλεον αλλα διατηρητέα.Δυστυχώς το street view δεν σε αφήνει να πας πολύ κοντα αλλα βρηκα μια παλιά φωτό και ελπιζω καποια στιγμή να παω απο εκεί για να την φωτογραφίσω. Βρισκεται Αμαρυλίδος και Χρυσανθεμων στο Ψυχικό στο 38°00'25.83" B 23°46'14.71" E

palaia_agora_416x276.jpg

PS OLD.jpg

AGORA PS.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η κρεβατομουρμούρα 1971

Σε συνέχεια από το #189 της katerinak που ειχε γραψει για το Πύργος Βάρσου στην οδο Κριεζή, η Κασσαβέτη συμπληρωνω.


Πλ. Κλαθμώνος




Το ξενοδοχείο Semiramis στην Χαριλάου Τρικούπη Κηφισιά.



Και ψάχνουμε το σπιτι του Γκιωνάκη που δεν κατάφερα να το βρώ.



klathmonos (1).jpg

klathmonos.jpg

klathmonos (2).jpg

klathmonos (3).jpg

klathmonos (4).jpg

(1).jpg

(2).jpg

(63).jpg

spiti (1).jpg

spiti (2).jpg
 
antonovar είπε:
Είναι η παλιά αγορά του Ψυχικού....Εγκαταλελειμένη πλεον αλλα διατηρητέα.
Ευχαριστώ για την αστραπιαία απάντηση. Όντως πρόκειται για την Παλιά Αγορά του Ψυχικού. Πήγα σήμερα το πρωί για να σιγουρευτώ και να φωτογραφίσω. Είναι όντως διατηρητέα αλλά δεν είναι πλέον (τόσο) εγκαταλειμμένη. Πριν κάποια χρόνια ξεκίνησε κάποια γενναία προσπάθεια ανακαίνισης, η οποία προχώρησε αρκετά αλλά κάπου πριν το τέλος σταμάτησε. Ο χώρος είναι περιφραγμένος ως εργοτάξιο.

Για τον καλύτερο προσανατολισμό με βάση τα πλάνα της ταινίας, σημειώνω ότι το περίπτερο που φαίνεται (και πλέον δεν υπάρχει) ήταν επί της οδού Αμαρυλλίδος (μεταξύ Κοντολέοντος και Χρυσανθέμων) ενώ η κάμερα είναι στραμμένη προς την οδό Χρυσανθέμων (το άλσος Μεσολογγίου τότε δεν υπήρχε). Στο βάθος τα Τουρκοβούνια που πλέον κρύβονται από τα δέντρα του άλσους.

υ.γ. στις φωτογραφίες έχω ανεβάσει και δύο συνθέσεις (Τότε & Τώρα) που σκάρωσα. Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τις ενσωματώσω στο κυρίως post.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanassis1979 είπε:
Ευχαριστώ για την αστραπιαία απάντηση. Όντως πρόκειται για την Παλιά Αγορά του Ψυχικού. Πήγα σήμερα το πρωί για να σιγουρευτώ και να φωτογραφίσω. Είναι όντως διατηρητέα αλλά δεν είναι πλέον (τόσο) εγκαταλειμμένη. Πριν κάποια χρόνια ξεκίνησε κάποια γενναία προσπάθεια ανακαίνισης, η οποία προχώρησε αρκετά αλλά κάπου πριν το τέλος σταμάτησε. Ο χώρος είναι περιφραγμένος ως εργοτάξιο.
Και εγώ σε ευχαριστώ .....για την αστραπιαία φωτογράφιση... :D ..αλλά και για το κολλάζ......και με την ευκαιρία ψάχνω να βρώ μια καλή....παλιά φωτογραφία...για να σου απαντήσω και στην πρώτη σου απορία.....που τελικά ήταν και δική μου απορία....αλλα μάλλον έβγαλα άκρη για την ΤΡΑΠΕΖΑ της ταινίας "μια ζωή την έχουμε".....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα