Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Στην εκπομπή του Δημήτρη Μάρκου "Στη γειτονιά μας" με θέμα τον Πειραιά, γίνεται αναφορά για τα γυρίσματα και τις σκηνές της ταινίας "Οι δραπέτες", με τον Ζαν Πωλ Μπελμοντό. Εντάξει, δεν είναι ελληνική, αλλά αξίζει τον κόπο να δούμε (υπάρχει και αντίστοιχο θέμα, αλλά δεν το βρίσκω, για να το μεταφέρω...)

http://www.alphatv.gr/shows/entertainment/stigeitoniamas/webtv/peiraias
 
hannele είπε:
Χρόνια πολλά σε όλους παιδια!!!!!!

Είμαι σε δίλημμα....ένας δρόμος που τον ψάχνω αρκετό καιρό στους "Δύο μάγγες του Πειραιά" και ο οποιος πιστευω οτι θα μας οδήγησει στο σημειο που βρισκόταν το σπίτι-παραγκα των δυο ηρώων....

Βλέπουμε τον Κοκοβιό να περπατάει σε ενα στενό όπου πίσω του:

1) ο δρόμος ανηφορίζει (κίτρινο βελάκι) και στο βαθος διακρίνεται το λιμάνι

2) τον διασχίζει ενα κάθετος κεντρικός ανηφορικός δρόμος (κόκκινο βελάκι)

Πιστεύω όμως, οτι ο Κοκοβιός περπατάει στην Δημητρίου Ράλλη, γιατί η ανηφόρα της Δημητρίου Ράλλη σαν κλίση και μέγεθος ταιριάζει πολύ περισσότερο στην ανηφόρα της ταινίας απο ότι η ανηφόρα της Σοφοκλέους....εσεις τι λετε??????????

:what::what::what::what::what::what::what:
Εγώ hannele εχω σηκώσει τα χέρια ψηλά.Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οτι αυτός ο δρόμος θα μας οδηγήσει στην λύση του μυστηρίου

της παράγκας αλλά οσες φορές προσπάθησα να βγάλω ακρη μπορεί να βρισκω ενα δύο στοιχεία που ταιριάζουν αλλα βρισκω και αλλα τόσα που δεν ταιριάζουν με τίποτε.Με τους συγκεκριμένους δρομους καποια στοιχεία ταιριάζουν αλλα δες αυτή την Αεροφωτογραφία του 1955 και παρατήρησε οτι με καποια σπιτια,και ιδιαιτερα αυτα που είναι στις γωνιες, ....υπάρχουν αρκετες αποκλισεις .Στο 1 είναι ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΟΥ & ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ και στο 2 ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΟΥ & Δημ.ΡΑΛΛΗ...

cror.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
για τον πολυτεχνίτη, μου είχαν πει ότι η εκκλησία ήταν κάπου στο πόρτο ράφτη.
Και από προηγούμενο δικό μου ψάξιμο επιβεβαιώνω ότι η Εκκλησία του Πολυτεχνίτη ΔΕΝ είναι η εκκλησία στο Μαρκόπουλο (Άγιος Ιωάννης) που βλέπουμε στο η Νύφη το Σκασε.

Από αυτή την ιστοσελίδα με όλους τους ναούς σε Μαρκόπουλο και Πόρτο Ράφτη, δεν βλέπω καμία να κουμπώνει με τον Πολυτεχνίτη.

Η αναζήτηση συνεχίζεται.
 
Αυτό που παρατήρησα thanassi είναι οι κολώνα της ΔΕΗ.

Αναρωτιέμαι αν το 1962 στα μεσόγεια οι κολωνες ηταν τσιμεντένιες και όχι ξύλινες.



thanassis1979 είπε:
Και από προηγούμενο δικό μου ψάξιμο επιβεβαιώνω ότι η Εκκλησία του Πολυτεχνίτη ΔΕΝ είναι η εκκλησία στο Μαρκόπουλο (Άγιος Ιωάννης) που βλέπουμε στο η Νύφη το Σκασε.

Από αυτή την ιστοσελίδα με όλους τους ναούς σε Μαρκόπουλο και Πόρτο Ράφτη, δεν βλέπω καμία να κουμπώνει με τον Πολυτεχνίτη.

Η αναζήτηση συνεχίζεται.

image_123527.jpg
 
makism είπε:
Αναρωτιέμαι αν το 1962 στα μεσόγεια οι κολωνες ηταν τσιμεντένιες και όχι ξύλινες.
Ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια ερώτηση... Αλλά φοβάμαι ότι έτσι απλά ψάχνουμε την απάντηση μέσω Βλαδιβοστόκ. 99% είναι κάπου στο νομό Αττικής. Ίσως βρεθεί πιο εύκολα αν αρχίσουμε να ξετινάζουμε τις εκκλησίες. Π.χ. υπάρχει αυτός ο χάρτης... αλλά όσο λιγότερο κεντρικά τόσο πιο λίγες εκκλησίες έχει.
 
Ο μόδιστρος (1967)

Η ταινία είναι γυρισμένη στο Γαλάτσι οδο Σάουμπερτ 15.



δεν βρήκα το σπίτι που πηγαίνουν να νοικιάσουν και την πλατεία που πίνουν πορτοκαλάδα η Ζέτα με τον Παράβα.



(1968) .jpg

(1969) .jpg

(1971) .jpg

(1967) .jpg

(1970) .jpg

(209).jpg

οθόνης.png
 
Teacher είπε:
μάλλον η Σοφοκλέους είναι hannele μου, έχει και τα ψιλοανώμαλα πεζοδρόμια στα δεξιά, αλλά γενικά δύσκολο το βλέπω να βρεις την παράγκα. Ο τόπος έχει γεμίσει πολυκατοικίες. Πάει εκείνο το απλό και φτωχικό. Δε βλέπω από πού θα πιαστείς. Καλό ξεμπέρδεμα !!Επίσης ένα ωραίο από τους τίτλους αρχής του "Δύο μάγκες του Πειραιά" - 1957 :

Στούντιο Μαδύτου από Κρυάδη και Μουγνάι ?? Ποιό είναι ?? το μετέπειτα στούντιο Φάρος ?

(επίσης Κρυάδης ή Κριάδης)

Δάσκαλε οντως ειναι πολυ δύσκολο γιατί εχουν αλλάξει τα παντα...αλλα για την τιμή των όπλων θα βρεθεί το σημείο, γιατί ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ειναι στο Χατζηκυριάκειο...

antonovar είπε:
Εγώ hannele εχω σηκώσει τα χέρια ψηλά.Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οτι αυτός ο δρόμος θα μας οδηγήσει στην λύση του μυστηρίου

της παράγκας αλλά οσες φορές προσπάθησα να βγάλω ακρη μπορεί να βρισκω ενα δύο στοιχεία που ταιριάζουν αλλα βρισκω και αλλα τόσα που δεν ταιριάζουν με τίποτε.Με τους συγκεκριμένους δρομους καποια στοιχεία ταιριάζουν αλλα δες αυτή την Αεροφωτογραφία του 1955 και παρατήρησε οτι με καποια σπιτια,και ιδιαιτερα αυτα που είναι στις γωνιες, ....υπάρχουν αρκετες αποκλισεις .
Αntonovar πιστευω σιγουρα εχουμε να κανουμε με Χατζηκυριάκειο...2 κεντρικοι δρομοι με ανηφορα εχουμε στο Χατζηκυριακειο, την Λεωφορο Χατζηκυριακού και την Γεωργίου Θεοτόκη (συν την Σαλαμινομάχων και την Ευκλειας)...δεν μπορει, καποιος απο αυτους θα ειναι....
 
Κάθε κατεργάρης στον πάγκο του 1969

Το σπίτι του Πάντζα βρίσκεται στην οδο Λούκα Μπέλλου 13 στους Αμπελόκηπους.







ξέρει κάποιος το Πράκτορες 005 εναντίον Χρυσοπόδαρου (1965) που έχει γυριστεί;

1g  Λούκα Μπέλλου  13 (8).png

1g  Λούκα Μπέλλου  13 (10).png

1g  Λούκα Μπέλλου  13 (9).jpg

2g  Λούκα Μπέλλου  13 (6).png

2g  Λούκα Μπέλλου  13 (5).jpg

3g  Λούκα Μπέλλου  13 (2).png

3g  Λούκα Μπέλλου  13 (1).png

3g  Λούκα Μπέλλου  13 (3).jpg
 
makism είπε:
Ο μόδιστρος (1967)
Η ταινία είναι γυρισμένη στο Γαλάτσι οδο Σάουμπερτ 15.



δεν βρήκα το σπίτι που πηγαίνουν να νοικιάσουν και την πλατεία που πίνουν πορτοκαλάδα η Ζέτα με τον Παράβα.

makism σε καποιες τετοιες ανακαλυψεις είσαι απαιχτος........που πήγες και ξετρύπωσες την οδό Σαουμπερτ???......στην μέση του πουθενά.Τα αλλα που λες βρισκονται με λιγο ψειρισμα.... αλλα η οδος Σαουμπερτ????.....respect

Για τους πρακτορες 005 εναντίον χρυσοποδαρου επειδή την πετυχα στο τέλος......εκεί που φευγουν απο την εκκλησία ...και είναι και το μόνο μερος που γνωρίζω είναι η Αγία Φιλοθεή στην Φιλοθεη....κλασσική εκκλησία στον Ελληνικό ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ....και επισης το καφενεδάκι που πινουν καφέ ο Ρηγοπουλος με τον Βρασιβανόπουλο στην Αρδηττού πανω απο το Κολυμβητηριο που και αυτό το εχουμε δεί σε απειρες ταινίες.
 
Αναφέρει το Γαλάτσι στην ταινία και με λίγη τύχη το βρήκα. το άλλο σπίτι στην ιδια ταινία ισωσ να είναι η οδοσ Πασσώβ με πολλεσ αλλαγεσ.

Για τους πρακτορες 005 εναντίον χρυσοποδαρου η περιοχή δειχνει για γυρω απο την Αθήνα, με μόνο στοιχείο που φαίνεται είναι η κολώνα της ΔΕΗ που γράφει κ 200. Γνωρίζει κανεισ αν δηλώνει την περιοχή η κοντινο υποσταθμο από αυτό το νούμερο; Όντως το καφενείο και η εκκλησία είναι γνωστά αλλά καλα εκανεσ και τα εγραψεσ.

antonovar είπε:
makism σε καποιες τετοιες ανακαλυψεις είσαι απαιχτος........που πήγες και ξετρύπωσες την οδό Σαουμπερτ???......στην μέση του πουθενά.Τα αλλα που λες βρισκονται με λιγο ψειρισμα.... αλλα η οδος Σαουμπερτ????.....respect

Για τους πρακτορες 005 εναντίον χρυσοποδαρου επειδή την πετυχα στο τέλος......εκεί που φευγουν απο την εκκλησία ...και είναι και το μόνο μερος που γνωρίζω είναι η Αγία Φιλοθεή στην Φιλοθεη....κλασσική εκκλησία στον Ελληνικό ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ....και επισης το καφενεδάκι που πινουν καφέ ο Ρηγοπουλος με τον Βρασιβανόπουλο στην Αρδηττού πανω απο το Κολυμβητηριο που και αυτό το εχουμε δεί σε απειρες ταινίες.
 
"Ο γαμπρός μου, ο δικηγόρος" - 1962

Παραγωγή : Ρουσσόπουλοι - Λαζαρίδης - Σαρρής Ψαρράς

Σκηνοθεσία : Λάσκος

Πάντζας, Σταυρίδης, Γκιωνάκης

ένα εξαιρετικό σπίτι που το ψάχνω πάρα πολύ καιρό στην Κηφισιά, αλλά το βρήκα

στη Λεωφόρο Διαμαντίδου στο Ψυχικό, εδώ ακριβώς 38.015113, 23.771700 ,

ατόφιο με την περίτεχνη εξώπορτα, πνιγμένο στο λουλούδι όπως τότε







004.png

002.png

006.png

001.png

005.jpg
 
Μπράβο δάσκαλε και εγώ το έψαχνα αλλά δεν το έβρισκα.

μήπως ξέρεις και για το σπίτι της Ασημακοπούλου. Έχει μια πλατεία απέναντι.



Teacher είπε:
"Ο γαμπρός μου, ο δικηγόρος" - 1962
Παραγωγή : Ρουσσόπουλοι - Λαζαρίδης - Σαρρής Ψαρράς

Σκηνοθεσία : Λάσκος

Πάντζας, Σταυρίδης, Γκιωνάκης

ένα εξαιρετικό σπίτι που το ψάχνω πάρα πολύ καιρό στην Κηφισιά, αλλά το βρήκα

στη Λεωφόρο Διαμαντίδου στο Ψυχικό, εδώ ακριβώς 38.015113, 23.771700 ,

ατόφιο με την περίτεχνη εξώπορτα, πνιγμένο στο λουλούδι όπως τότε
(221).jpg

οθόνης (219).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Μπράβο δάσκαλε και εγώ το έψαχνα αλλά δεν το έβρισκα.
μήπως ξέρεις και για το σπίτι της Ασημακοπούλου. Έχει μια πλατεία απέναντι.

Υπό αναζήτηση είναι Μάκη...

στο μεταξύ ρίξτε μια ματιά σε αυτό το πολύ ωραίο :

Πηγή : in2life.gr και .k-mag.gr και https://www.alfavita.gr/arthron/pos-...es-tis-athinas

Πώς λέγονταν παλιά οι γειτονιές της Αθήνας;

Κουκουβάουνες, Κακοσάλεσι, Κατσικάδικα. Σίγουρα τα έχετε ακουστά. Ώρα να μάθετε και πού βρίσκονταν όλα αυτά.

Πού βρίσκονταν τα Κατσικάδικα; Πώς λέγονται σήμερα οι Κουκουβάουνες; Πού είναι το Τουρκολίμανο και ποια γειτονιά γνωρίζουν οι κάτοικοι της και ως Μαγκουφάνα; Ακολουθήστε μας, σε μια βόλτα στα παλιά τοπωνύμια των περιοχών της Αθήνας.

Κατσικάδικα: Στα τέλη του 19ου αιώνα, όταν ακόμα σχεδιαζόταν η Πλατεία Δεξαμενής, το Κολωνάκι αποκαλούταν Κατσικάδικα, και βόρεια της πλατείας δεν υπήρχαν παρά καλύβες βοσκών. Τα κατσικάκια τους, μάλιστα, έφαγαν –στην κυριολεξία– την πρώτη απόπειρα δεντροφύτευσης του Λυκαβηττού.

Κουκουβάουνες: Λεγόταν η σημερινή Μεταμόρφωση, πριν η μανία να καταργήσουμε τα αρβανίτικα τοπωνύμια «χτυπήσει» την Αττική, και γίνουν τα Λιόσια Ίλιον, η Χασιά Φυλή, το Μενίδι Αχαρνές και το Λιόπεσι Παιανία.

Λοιμικό: Ήταν το Ελληνικό μέχρι τις αρχές του 20ου αιώνα. Αν δεν το μαντέψατε, το όνομα προέρχεται από ένα λοιμοκαθαρτήριο που υπήρχε στην περιοχή.

Μαγκουφάνα: «Θύμα» κι αυτή της από-αρβανιτοποίησης των αττικών τοπωνυμίων, άλλαξε το όνομά της σε Πεύκη με διάταγμα που δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως το 1960.

Μπραχάμι: Εντάξει, αυτό το ξέρετε –κυρίως επειδή οι παλαιότεροι κάτοικοι του Αγίου Δημητρίου και της Δάφνης αποκαλούν ακόμα έτσι τη γειτονιά τους.

Τουρκολίμανο: Κι αυτό θα το έχετε ακουστά, αν γνωρίζετε έστω και έναν Πειραιώτη άνω των 40. Είναι το Μικρολίμανο του Πειραιά, που κάποια στιγμή αποφασίσαμε πως παραέχει πολλά τούρκικα τοπωνύμια. Το Πασαλιμάνι έμεινε, το Τουρκολίμανο έφυγε.

Κακοσάλεσι: «Στου σπιτʼ στου Κακοσάλεσʼ δε ματαξαναγυρνώ» τραγουδούσε ο Γιάννης Μηλιώκας τότε που η Αυλώνα αποκαλούταν ακόμα από τους γηραιότερους κατοίκους της με το όνομα που είχε ως το 1927 –και το οποίο σήμαινε «κακό πέρασμα», επειδή το ορμητήριο των κλεφτών εκεί δυσκόλευε το πέρασμα των Οθωμανών.

Βουρλοπόταμος: Είναι η σημερινή Αμφιθέα, του Παλαιού Φαλήρου, η οποία τότε δανειζόταν το όνομά της από το ρέμα που την διέσχιζε.

Λεβί: Ένα από τα πιο άγνωστα παλιά τοπωνύμια της Αθήνας, το εβραϊκό Λεβί έγινε αργότερα επίθετο –ο Δημήτρης Λεβής ήταν ο τελευταίος ιδιοκτήτης της αγροικίας στον Ελαιώνα, που δάνειζε το όνομά της στην γειτονιά γύρω της.

Αλώνια: Λεγόταν το Θησείο μέχρι και τα πρώτα χρόνια της ανεξάρτητης Αθήνας –τότε που εκπονήθηκε το πρώτο σχέδιο πόλης, από τους Κλεάνθη και Σάουμπερτ. Υπήρχαν όντως αλώνια στην πλατεία έξω από τον σταθμό του ηλεκτρικού, τα οποία μάλιστα σημειώνονται στα σχέδια των Κλεάνθη και Σάουμπερτ.

Αγά Βρύση : Η πλατεία Αγίου Παντελεήμονα

Αγάμων (πλατεία) : Η πλατεία Αμερικής

Αγελάδες : Σημείο του κήπου του Ζαππείου προς το τέρμα της οδού Ηρώδου του Αττικού.

Αγιότρηση : Περιοχή στα Νέα Λιόσια

Αγχεσμός : Μέχρι το 1832 ο Λυκαβηττός, μετά τα Τουρκοβούνια

Αέρηδες : Τέρμα της Αιόλου

Αλώνια : Πλατεία Θησείου

Αμπατζήδικα : Τσαρουχάδικα, ονομασία της οδού Πανδρόσου στο Μοναστηράκι

Αναφιώτικα : συνοικία της Αθήνας στη βορειανατολική πλευρά του βράχου της Ακρόπολης στα όρια της συνοικίας της Πλάκας

Ασπροχώματα : νότια της Πέτρου Ράλλη, από την Αγία Αννα μέχρι τη Νίκαια

Βαριές : Κάτω Κηφισιά

Βατραχονήσι : τμήμα μεταξύ του Παναθηναϊκού Σταδίου και του Παγκρατίου

Βοϊδολίβαδο : Περιοχή της φαληρικής παραλίας στο τέρμα της λεωφόρου Συγγρού

Βουρλοπόταμος : Η Αμφιθέα

Βρωμολίμνη : Λίμνη Βουλιαγμένης

Γούβα : Αθηναϊκή συνοικία που εκτείνεται από το Α” Νεκροταφείο ως την περιοχή της Δάφνης

Δαρδανέλια : Τοπωνύμιο περιοχής του κέντρου της Αθήνας στη συμβολή των οδών Πανεπιστημίου, Βουκουρεστίου και Κριεζώτου

Δεκοχτούρα : Ονομασία υψώματος απέναντι από το Γηροκομείο στη λεωφόρο Κηφισίας

Δικηγορικά : περιοχή στη Γλυφάδα

Δράκος : Το λιμάνι του Πειραιά

Ελαιοτριβεία : Περιοχή στη συμβολή των λεωφόρων Κωνσταντινουπόλεως και Αθηνών και της οδού Σερρών

Εφοριακά : οικισμός του Δ. Αλίμου

Θεόσπιτα : Ονομασία της περιοχής της πειραϊκής χερσονήσου μεταξύ της Νέας Καλλίπολης και της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων

Θων : Ονομασία της περιοχής του τέρματος των λεωφόρων Βασιλίσσης Σοφίας και Αλεξάνδρας, στους Αμπελοκήπους, όπου υπήρχε η έπαυλη του Θων, επιμελητή των ανακτόρων επί Γεωργίου Α”

Καρβουνιάρικα : το βορειοδυτικό άκρο του λιμένος Πειραιώς

Κατσικάδικα : Γύρω από την εκκλησία της Αγίας Αικατερίνης στα Κάτω Πετράλωνα δηλ. η περιοχή μεταξύ της οδού Πειραιώς & της γραμμής του τρένου των ΗΣΑΠ

Κατσιπόδη : Νέος Κόσμος

Κερατόπυργος : Γειτονιά του Κερατσινίου

Κλωναρίδη : περιοχή στα Κάτω Πατήσια

Κουκουριάνοι : Περιοχή από τα Νέα Λιόσια μέχρι το Καματερό στους πρόποδες του Αιγάλεω

Καράουσι: Τουρκική ονομασία της δυτικής πλευράς του Αρείου Πάγου

Κόκκινα χώματα : Περιοχή στους Αμπελοκήπους

Κουκουβάουνες : H Μεταμόρφωση

Λαδοξύστης : Η Αγίας Άννης και η γύρω περιοχή, στα όρια του Αιγάλεω

Λεβίδη : Η περιοχή της οδού Πατησίων, μεταξύ των οδών Κεφαλληνίας και Αγ. Μελετίου)

Λυκότρυπα : Η Λυκόβρυση

Μαγκουφάνα : Ανάμεσα Πεύκη και Μαρούσι

Μουνιχία : Το Τουρκολίμανο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η λίστα, αν και αναπόφευκτα ελλιπής,.

Μου κάνει εντύπωση που θεωρεί Αέρηδες, Αναφιώτικα και Θων ξεπερασμένες ονομασίες σαν το "Κατσικάδικα". Πράγματι δεν χρησιμοποιούνται πια ή απλώς δεν τις είχε υπ' όψη του ο συντάκτης? Πριν λίγα χρόνια που είχε γίνει ο σαματάς με το εκκλησάκι του Θων και το συγκρότημα που ήθελε να χτίσει (έχτισε?) γνωστός εργολάβος έτσι αναφέρανε ακόμη την περιοχή. Το Ωρολόγιον Ανδρονίκου του Κυρρήστου με τα ανάγλυφα των ανέμων κυριαρχεί ακόμη στο τέρμα Αιόλου, και τα σπιτάκια στα Αναφιώτικα είναι στη θέση τους.

Από την άλλη μου κάνει την ανάποδη εντύπωση που λέει ότι το Πασαλιμάνι έχει επιβιώσει ενώ το Τουρκολίμανο όχι. Νόμιζα ότι και τα δύο είχαν χαθεί. Δεν ξέρω αν υπήρχε από παλιότερα κίνημα για τη μετωνομασία τους, αλλά μέχρι την εισβολή στην Κύπρο το 1974 κανείς δεν χρησιμοποιούσε τα μη "τουρκικά" ονόματα. Μετά ήταν που λόγω του αντιτουρκικού κλίματος πάψανε να χρησιμοποιούνται, πράγμα που εμένα μου είχε φανεί ανόητο. Και για το μεν Πασαλιμάνι δεν υπήρχε πρόβλημα να πάρει το αρχαίο του όνομα, Ζέα. Αλλά το Τουρκολίμανο ήταν Μουνυχία, όνομα που το λέγαμε χαχανίζοντας όταν γυμνασιόπαιδες κάναμε την ιστορία του Πελοποννησιακού Πολέμου και των τριάκοντα τυράννων και διαβάζαμε ότι ο Θραασύβουλος κατέλαβε το φρούριο της Μουνυχίας. Οπότε το Τουρκολίμανο αντί για Μουνυχία έγινε Μικρολίμανο, όνομα τελείως τεχνητό και ανύπαρκτο ως τότε. Προσπαθήθηκε και το "Άγχεσμος" (τον τόνο τον ήξερα στην προπαραλήγουσα) για τα Τουρκοβούνια αλλά δεν έπιασε καθόλου κι έτσι αυτά έμειναν τούρκικα. Τότε άλλαξε και ο τούρκικος καφές σε ελληνικό... θυμάμαι το σλόγκαν της διαφήμισης, δεν θυμάμαι αν ήταν του Μπράβο ή του Παπαγάλου Λουμίδη "ΕΜΕΙΣ τον λέμε Ελληνικό".

Δεν υπάρχει ακόμη η στάση "Κλωναρίδη" στα Πατήσια? Αν υπάρχει, το όνομα της περιοχής παραμένει.

Το ρέμα της Αμφιθέας υποθέτω είναι η Πικροδάφνη.

Τι δουλειά έχει η Αυλώνα/Κακοσάλεσι στις γειτονιές της Αθήνας?
 
Κι όμως -αν και δεν είναι του topic- άλλο η Ζέα κι άλλο το Πασαλιμάνι. Για την ακρίβεια, Ζέα ήταν η περιοχή, με λιμενοβραχίονα, στη μία είσοδο του κόλπου (αυτήν προς το Νέο φάληρο). Ενώ "Πασαλιμάνι", το κέντρο, το βάθος του κόλπου, στην περιοχή του ρολογιού. Γι αυτό άλλωστε και η διαφοροποίηση στο τραγούδι (1946) "απ' της Ζέας το λιμάνι, μέχρι το Πασαλιμάνι". Μετά βεβαίως, για ευκολία (κι αυτό ξεκίνησε από το Σκυλίτση, που δεν ήθελε να ακούγεται το "τούρκικο" Πασαλιμάνι), ονομάστηκε λιμάνι της Ζέας όλη η περιοχή.

Οι δύο περιοχές είναι μεν διπλανές, αλλά και κάπως μακριά, δεδομένου του βάθους του κόλπου. Η Ζέα ήταν η εξωτερική, προς το Σαρωνικό, και το Πασαλιμάνι ήταν το κέντρο του κόλπου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Ο μόδιστρος (1967)
Η ταινία είναι γυρισμένη στο Γαλάτσι οδο Σάουμπερτ 15.



δεν βρήκα το σπίτι που πηγαίνουν να νοικιάσουν και την πλατεία που πίνουν πορτοκαλάδα η Ζέτα με τον Παράβα.

Η "πλατεία" είναι στην Κυψέλη και είναι στην Φωκίωνος Νέγρη και Σκύρου στο 38°00'05.00" B 23°44'21.48" E.

Η Φωκιωνος Νέγρη δεν ηταν τότε πεζόδρομος οποτε βλεπουμε την Ζετα να καθεται στο φαρδύ διαζωμα που υπήρχε τότε στην μεση.Ο Παραβας ανεβαίνει την Φ.Νεγρη προς την Πλατεία της Κυψελης και στρίβει αριστερά στην Σκυρου. .Τότε ο δρομος συνεχιζε προς την πλατεία Κυψελης ενω σήμερα είναι ο γνωστος πεζόδρομος και επισης εχει διαμορφωθεί διαφορετικά η γωνια Σκυρου και Φωκιωνος εκει που παρκαρει ο Παράβας

New Movie.Movie_Snapshot.jpg

FWK NEGRH.jpg

SKYROU.jpg
 
makism είπε:
Μπράβο δάσκαλε και εγώ το έψαχνα αλλά δεν το έβρισκα.
μήπως ξέρεις και για το σπίτι της Ασημακοπούλου. Έχει μια πλατεία απέναντι.

Σπίτι Ασημακοπούλου.....Είναι στην οδο Ροστάν 42-44.....στην θεση του σήμερα υπάρχει μια τεράστια πολυκατοικία αλλά ευτυχώς χαρη στο άγαλμα της Eυας του γλυπτη Ζευγώλη στην Πλατεία Νικολοπούλου μπορούμε να το προσδιορίσουμε.

Τα παραπάνω τα βρήκα χαρη σε αυτήν την ιστοσελιδα που εχει αρκετες πληροφορίες για σπίτια της περιοχής Κυπριάδων και εχει και καποια πραγματα που εχουμε δει σε προσφατο post για τον ΔΡ.Ζιβεγγο.Επισης παρεπιπτόντως makism η οδός Ροσταν καταληγει .... στην οδο....Σαουμπερτ...του προηγούμενου σου post για τον μοδιστρο ..και αν θυμηθουμε το post 1960 και τους γαμπρους της ευτυχίας ..και το post 1286 του teacher για τον "Ουρανοκατεβατο".... καταλαβαίνουμε οτι εχουμε ενα αγαπημένο σημείο γυρισμάτων.

Επίσης παρεπιπτοντως στην αρχη αυτής της ταινίας βλεπουμε το κουρείο του Σταυρίδη να είναι διπλα στο θεατρο του θιασου Καρέζη Κωνστανταρα οπου δεν είναι αλλο απο το τοτε θεατρο ΔΙΟΝΥΣΙΑ σημερινό "Δημητρης Χορν" Αμερικής 10.

AMERIKHS 10.jpg

ROSTAN PANTZAS 2.png

ROSTAN PANTZAS.png

ROSTAN  42 44.jpg

AMERIK 10.png

AMERIKHS 10 A.jpg.png

ROSTAN 2.jpg

ROSTAN.jpg

eya.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπράβο antonovar, κι εγώ το άγαλμα έψαχνα. Ωραία και η σελίδα σου. Χρήζει μελέτης, αλλά πότε να δούμε....

παιδιά αυτό το εργοστάσιο το έχουμε ?



η σκηνή είναι από το "οι εχθροί" - 1965

στην αρχή της ταινίας

νομίζω κάποιος το αναφέρει κάπου...

100.PNG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
παιδιά αυτό το εργοστάσιο το έχουμε ?



η σκηνή είναι από το "οι εχθροί" - 1965

στην αρχή της ταινίας

νομίζω κάποιος το αναφέρει κάπου...
edit...διορθώνω γιατι εγω νομιζα οτι ελεγες....το εργοστάσιο που δουλευει η κοπελα του Πρέκα και εγραψα τα παρακάτω απο αυτη την διορθωση.

Αυτό στο δικό σου καρέ απο τις μπαλες του χαρτίου που φαινονται εξω ,πρεπει να είναι τυπογραφεία καποιας εφημερίδας......

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οντως δεν το εχουμε.....και είναι και μία δικιά μου απορία..........απλα επειδή πιανουμε την μια ταινία και αφηνουμε μια αλλη...μας ξεφευγουν μερικά πραγματα στην πορεία.Υποθεση εργασίας ,για να το μελετήσουμε, κάνω αλλα εχω την εντύπωση οτι προκειται για την Κλωστουφαντουργία Ρετσινα στον Πειραιά........

RETSINA LEYKA.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια ταινία, και μια ευχαριστη είδηση

"Νύχτα Γάμου" - 1967

παραγωγή : Φίνος Φιλμς σκηνοθεσία : Γιάννης Δαλιανίδης.

Βουτσάς, Καραγιάννη, Αρβανίτη & Γεωργίτσης (πραγματικό ζευγάρι)

άλλη μια ταινία του Δαλιανίδη με σκηνές από Θεσσαλονίκη,

Η "Πλαστικοφλέξ" του Ιορδανίδη, στη γωνία Λεωφόρου Νίκης & Βενιζέλου - 40.633350, 22.938251

ελαφρά φαίνεται και η πλατεία Ελευθερίας









και η σιδερένια κολώνα της παραλίας που φαίνεται ελαφρά στη φωτο



η ευχάριστη είδηση της ημέρας,

χαιρετισμούς από τον kyrbill σε όλους !!!!! :) :) :) :) :)

εντός ολίγων ημερών, μετά από μια μικρή περιπετειούλα, επιστρέφει Ο .......... kyrbill !!

άντε kyrbill μας ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΛΕΙΨΕΣ !!!

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

001.png

004.png

005.png

002.png

007.png

009.png

006.jpg

008.jpg

002.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα