Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

hannele είπε:
antonovar εκπληκτική η ανακάλυψη σου!!!!! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: teacher, makism υπέροχες οι ανακαλύψεις σας!!! :award: :award: :award: :award: :award: :award:

Εχω βαλει στόχο τους "Δυο μαγγες"!! Θα τους βρω!!! Για την τιμή των όπλων!!! :armed: :armed:
.....

hannele .....με προλαβες.........ετοιμαζόμουν να ανεβασω post...." που εχει χαθει η hannele"..... :) ....Ax αυτοί οι " Δύο μάγκες".......μεγάαααλη πίκρα..... :( .
 
antonovar είπε:
.....

hannele .....με προλαβες.........ετοιμαζόμουν να ανεβασω post...." που εχει χαθει η hannele"..... :) ....Ax αυτοί οι " Δύο μάγκες".......μεγάαααλη πίκρα..... :( .
Αμα σου πω το τι googlάρισμα έχω ρίξει σε φωτογραφίες του παλιού Πειραιά...θα το βρω όμως...ελπίζω....

Ωστοσο εντοπισα ενα ακομη σημείο που μας οδηγεί στο σημείο που ήταν το Παντοπωλείο

Στο post 505 είχα αναφέρει οτι οι δυο μαγγες διασχίζουν την οδο Μπουμπουλίνας και στριβουν την γωνία της Πραξιτέλους (Πραξιτέλους και Μπουμπουλίνας) με κατεύθυνση προς την 2ας Μεραρχίας.

Στα posts 512 και 514 τους βλεπουμε να διασχίζουν την Πραξιτέλους (απο διαφορετικά σημεία λήψης).

Συμφωνα λοιπον με τα παραπάνω, η γωνία που στρίβουν οι δυο μάγγες με κατεύθυνση προς το Παντοπωλείο είναι η γωνία Πραξιτέλους και 2ας Μεραρχίας, οπως αλλωστε φαίνεται και απο το κτίριο του Αρχιμήδη με τις χαρακτηριστικές πετρες



Συνεπως το Παντοπωλείο λοιπον πρεπει να βρισκόταν στην περιοχή του Πασαλιμανιου.....αν και δύσκολο το σημείο εντοπισης του, γιατί εχουν γκρεμιστεί τα παντα, ωστοσο απο τις λοιπες σκηνές που ακολουθούν, πιστευω οτι θα μπορεσουμε να εστιασουμε το μερος...

1b.JPG

1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρία Κορίτσια από την Αμέρικα [1964]

Το ξενοδοχείο Kastri στα βορεια προάστια.



συνεχίζει στα λιμανάκια της βαρκιζας.



και στο Μικρολίμανο οπου φαινεται και ο Ζέφυρος.



παλιότερα ψάχναμε το συγκεκριμένο club-restoran από άλλες ταινίες. Στα 18,00 λεπτά φαίνεται το μέρος πίσω από τους πρωταγωνιστές, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι.



hotel (1).jpg

hotel (2).jpg

hotel (3).jpg

hotel (4).jpg

hotel (5).jpg

limanakia (1).jpg

limanakia (2).jpg

limanakia (3).jpg

mikrolimano zefiros (1).jpg

mikrolimano zefiros (2).jpg

argo restoran.jpg
 
makism είπε:
Τρία Κορίτσια από την Αμέρικα [1964]
Το ξενοδοχείο Kastri στα βορεια προάστια.



συνεχίζει στα λιμανάκια της βαρκιζας.



και στο Μικρολίμανο οπου φαινεται και ο Ζέφυρος.



παλιότερα ψάχναμε το συγκεκριμένο club-restoran από άλλες ταινίες. Στα 18,00 λεπτά φαίνεται το μέρος πίσω από τους πρωταγωνιστές, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι.

Είναι το σημερινό '' en plo celestre" Στην Βουλιαγμενη απεναντι απο την κεντρικη πλατεία στο 37°48'45.97" B 23°46'53.25" E Αν δεν κανω λαθος είναι το ιδιο που βλέπουμε στην αρχή στο "Μικροι Μεγαλοι εν δράσει"

V1.jpg

V2.jpg
 
Γρανίτα από μελάνι 1983

Την έδειχνε τώρα και αναγνώρισα ένα σημείο στο λόφο Κολωνού.

οδος Καπανέως 53



ωραίος ο antonovar.

(250).jpg

(251).jpg
 
ΤΡΕΛΛΟΙ ΠΟΛΥΤΕΛΙΑΣ 1963

Το σπιτι του Πάντζα με τον μεγάλο κήπο θυμίζει ψυχικό - Φιλοθέη.

Εχει εντοπίσει κάποιος που μπορεί να είναι;
 
makism είπε:
ΤΡΕΛΛΟΙ ΠΟΛΥΤΕΛΙΑΣ 1963
Το σπιτι του Πάντζα με τον μεγάλο κήπο θυμίζει ψυχικό - Φιλοθέη.

Εχει εντοπίσει κάποιος που μπορεί να είναι;
Προσωπικά δεν ξέρω που είναι αλλα .....πρεπει να το δεί ο teacher που ασχολείται με το σπιτι της "Ψευτρας" με την Βουγιουκλακη , αφου τωρα που το βλεπω, προκειται για το ιδιο σπιτι.Στην ταινια με τον ΠΑΝΤΖΑ μαλιστα φαινονται πιο πολλα πραγματα και μια αλλη εισοδος
 
ρε παίδες με σας δε θα πλήξω ποτέ !!! Δεν είναι Ψυχικό, είναι Εκάλη

και ναι ρε antonovar !!!!! είναι αυτό. (με τον antonovar έχουμε ήδη κάνει μια prive συζήτηση γι αυτό)

Δε μιλάμε για το σπίτι του Αλεξανδράκη στην ψεύτρα αλλά το ίδιο το σπίτι της ψεύτρας.

Η Ψεύτρα - 1963



Τρελοί Πολυτελείας - 1963



Η συνέχεια για το πιο ακριβώς είναι σε επόμενο post

Λοιπόν έκλεισε τό έχω !!!!!

Εδώ και πολύ καιρό πίστευα ότι το σπίτι της Ψεύτρας (φαίνεται παραπάνω) είναι στην Εκάλη

στο κτήμα Λάτση, αλλά το σπίτι που είναι μέσα δε φαίνεται με το google και οι αεροφωτογραφίες

έδειχναν μεν κάτι καλό αλλά δεν ημουν σίγουρος.

Με την εικόνα που παίρνουμε από τους Τρελούς Πολυτελείας και με τη βοήθεια των Bird Eyes

πλέον το βεβαιώνουμε μπάβο makism , μπράβο antonovar :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :

το σπίτι είναι αυτό : 38.109051, 23.843488 (γωνία Λόφου και Πεντέλης).

Η περίτεχνη είσοδος ήταν Πεντέλης στη γωνία, ελαφρά λίγο πιο κάτω. Σήμερα δεν υπάρχει η είσοδος

αλλά το σπίτι είναι το ίδιο και υπάρχει και η πέργκολα από την οποία κατεβαίνουν Λιάσκου και Γώγου

να βρουν τη Βουγιουκλάκη





022.png

006.png

011.JPG

010.JPG

030.png

028.png

027.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar, teacher...τι λετε τώρα!!!!! τι λετε τώρα!!!

Θ Ε Ο Ι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:bow: :bow:
 
Συγχαρητήρια παιδιά, και μερικές φωτώ από εμένα.

Εξω από την είσοδο του σπιτιού



Πεντέλης 6 απέναντι από την είσοδο όπου πάει ο Γκιωνάκης.



μετα στη κατηφόρα της οδου Πεντέλης



οδο Πεντέλης



Πεντέλης και λόφου



από το μπαλκόνι φαίνεται και ο μετασχηματιστής



Teacher είπε:
ρε παίδες με σας δε θα πλήξω ποτέ !!! Δεν είναι Ψυχικό, είναι Εκάλη
και ναι ρε antonovar !!!!! είναι αυτό. (με τον antonovar έχουμε ήδη κάνει μια prive συζήτηση γι αυτό)

Δε μιλάμε για το σπίτι του Αλεξανδράκη στην ψεύτρα αλλά το ίδιο το σπίτι της ψεύτρας.

Εδώ και πολύ καιρό πίστευα ότι το σπίτι της Ψεύτρας (φαίνεται παραπάνω) είναι στην Εκάλη

στο κτήμα Λάτση, αλλά το σπίτι που είναι μέσα δε φαίνεται με το google και οι αεροφωτογραφίες

έδειχναν μεν κάτι καλό αλλά δεν ημουν σίγουρος.

Με την εικόνα που παίρνουμε από τους Τρελούς Πολυτελείας και με τη βοήθεια των Bird Eyes

το σπίτι είναι αυτό : 38.109051, 23.843488 (γωνία Λόφου και Πεντέλης).

Η περίτεχνη είσοδος ήταν Πεντέλης στη γωνία, ελαφρά λίγο πιο κάτω. Σήμερα δεν υπάρχει η είσοδος

αλλά το σπίτι είναι το ίδιο και υπάρχει και η πέργκολα από την οποία κατεβαίνουν Λιάσκου και Γώγου

να βρουν τη Βουγιουκλάκη
(1).jpg

(2).jpg

6 (1).jpg

6 (3).jpg

6 (2).jpg

6 κατηφορα (1).jpg

6 κατηφορα (2).jpg

- λοφου1 (1).jpg

- λοφου1 (2).jpg

(1).jpg

(2).jpg

(1).jpg

(2).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
ρε παίδες με σας δε θα πλήξω ποτέ !!! Δεν είναι Ψυχικό, είναι Εκάλη
και ναι ρε antonovar !!!!! είναι αυτό. (με τον antonovar έχουμε ήδη κάνει μια prive συζήτηση γι αυτό)

Δε μιλάμε για το σπίτι του Αλεξανδράκη στην ψεύτρα αλλά το ίδιο το σπίτι της ψεύτρας.

Η Ψεύτρα - 1963



Τρελοί Πολυτελείας - 1963



Η συνέχεια για το πιο ακριβώς είναι σε επόμενο post

Λοιπόν έκλεισε τό έχω !!!!!

Εδώ και πολύ καιρό πίστευα ότι το σπίτι της Ψεύτρας (φαίνεται παραπάνω) είναι στην Εκάλη

στο κτήμα Λάτση, αλλά το σπίτι που είναι μέσα δε φαίνεται με το google και οι αεροφωτογραφίες

έδειχναν μεν κάτι καλό αλλά δεν ημουν σίγουρος.

Με την εικόνα που παίρνουμε από τους Τρελούς Πολυτελείας και με τη βοήθεια των Bird Eyes

πλέον το βεβαιώνουμε μπάβο makism , μπράβο antonovar :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :

το σπίτι είναι αυτό : 38.109051, 23.843488 (γωνία Λόφου και Πεντέλης).

Η περίτεχνη είσοδος ήταν Πεντέλης στη γωνία, ελαφρά λίγο πιο κάτω. Σήμερα δεν υπάρχει η είσοδος

αλλά το σπίτι είναι το ίδιο και υπάρχει και η πέργκολα από την οποία κατεβαίνουν Λιάσκου και Γώγου

να βρουν τη Βουγιουκλάκη



Ti να τα κανεις τα "Bird eyes" δασκαλέ...?????..αφού υπαρχουν τα βιονικά "teacher eyes"...... :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:.

Πάντως...την αεροφωτογραφία δεν την εχω ξεχασει (αν και δεν χρειάζεται πια.)......εγώ θα στην βρώ..για να βάλεις και την "βουλα" σε αυτη την ανακάλυψη!!!! .....
 
ευτυχώς έχουμε πολλά βιονικά και ορεξάτα eyes εδώ μέσα και δεν ησυχάζουμε ποτέ :)

ότι αεροφωτογραφία βρεις, καλοδεχούμενη.

Καταρχήν στην Εκάλη τη χρειαζόμαστε επάνω ψηλά στην Έρσης για να δούμε πού ακριβώς ήταν το σπίτι της "Λίζας και της άλλης" και "Συνοικία το Όνειρο". Εκεί έχει αλλάξει πολύ το τοπίο

και θα επιμείνω για μια αεροφωτογραφία κάτω από αυτή τη θαυμάσια που βρήκες στη "δεξαμενής" στην πολιτεία. Κάτι μου λέει ότι εκεί υπάρχει ένα υπέροχο λαυράκι ή δύο υπέροχα λαυράκια αν βρεις και λίγο παρακάτω προς την Κηφισιά ;)
 
Ο χαζομπαμπάς - 1967

Παιδιά δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω ότι το σπίτι είναι στην οδο Αλ. Παπαναστασίου 10 ψυχικό [h=1] [/h]

δεν βρισκω το σπίτι που εμφανίζετε ο σταυριδησ στα 10,32 λεπτα



1Αλ. Παπαναστασίου.jpg

(267).jpg

(268).jpg

(271).jpg

(272).jpg

1Αλ. Παπαναστασίου.jpg

1αγνωστο.jpg
 
makism είπε:
Ο χαζομπαμπάς - 1967
Παιδιά δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω ότι το σπίτι είναι στην οδο Αλ. Παπαναστασίου 10 ψυχικό
Μάκη αυτό είναι, :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

κατά τύχη φαίνεται η ιδιαίτερη πέτρα από το google στο στιγμιότυπο που πηδάει από το μπαλκόνι ο Σταυρίδης



map.jpg

map.jpg
 
Το στραβόξυλο (1969)

Το γραφείο του Γκιωνάκη είναι στην πλατεία Μητροπόλεως και Υπατίας.







* έχει πολύ υλικό η ταινία Το στραβόξυλο του 1952.

Προσπάθησα να μας βρω κατι από μια οδο που ισα ισα φαίνεται αλλά τζίφος.

(274).jpg

(275).jpg

(276).jpg

(277).jpg

(278).jpg

(280).jpg

(281).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το στραβόξυλο του 1952.

μπορεί καποιοσ με καλο PC να δει την οδο ώστε να βρούμε που ήταν το εργοστάσιο;



(283).jpg
 
makism είπε:
Το στραβόξυλο του 1952.
μπορεί καποιοσ με καλο PC να δει την οδο ώστε να βρούμε που ήταν το εργοστάσιο;

Μπράβο makism πολύ ιστορική ταινία ....κανονική μηχανή του χρόνου....και σπανιο ντοκουμεντο...αφου είναι η μοναδική ταινία που βλεπουμε τον μεγάλο κωμικό Βασ.Αργυρόπουλο ο οποίος την επομενη χρονιά δυστυχώς εγκατέλειψε τα εγκόσμια...Οντως εχει πολυ ψωμί.....η ταινία ...

Για να δουμε την διευθυνση πρεπει να βρουμε καμμια σωστη "κοπια"...και οχι αυτή των 360p του youtube εγώ το προσδοριζω για Ταυρο παντως.

Να συμπληρώσω στα δικά σου τό μερος που περιμενει το λεωφορείο ο Βασ.Αργυρόπουλος.....στην Σιβιτανιδου μπροστα στον ηλεκτρικό σταθμό Καλλιθεας..οπως φαινεται και στην σταση......Επισης βλεπουμε και το λεωφορειο της Νεας Σμύρνης με το κλασσικό δρομολογιο στον Ηλεκ.σταθμο Καλλιθεας .

Σε αυτό το πλανο βλεπουμε μία αγνωριστη ...Καλλιθέα

KLEID ARXH (2).Movie_Snapshot.jpg

KLEID ARXH.Movie_Snapshot.jpg

sib.jpg
 
Παλι ένα γνωρίμο σημείο απο το Πασαλιμάνι, στην ταινία "Πειραιάς ώρα 7.30" (1967)

Το ίδιο ακριβώς σημείο με την ταινία "Η Αλίκη στο Ναυτικό" όπου ο Γιάννης Μαλούχος περίμενε την Καίτη Λαμπροπούλου

Ακτή Μουτσοπούλου στο βαθος με την γωνία της 2ας Μεραρχίας και το Ιδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη





Το ρολοί "Αυγό"





1.jpg

1Ξ±.JPG

2.JPG

2Ξ±.JPG
 
Και κάποιες πληροφορίες για το "Αδέρφια μου, αλήτες, πουλιά" (1971). Γυρίστηκε στον κάμπο της Πετρούσας και στον Μυλοπόταμο που βρίσκονται στον Νομό Δράμας. Πηγή 1 και Πηγή 2 με συλλεκτική φωτό Τόλη Βοσκόπουλου - Δώρας Σιτζάνη.
 
Πίσω
Μπλουζα