Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

antonovar είπε:
Σπίτι Ασημακοπούλου.....Είναι στην οδο Ροστάν 42-44.....στην θεση του σήμερα υπάρχει μια τεράστια πολυκατοικία αλλά ευτυχώς χαρη στο άγαλμα της Eυας του γλυπτη Ζευγώλη στην Πλατεία Νικολοπούλου μπορούμε να το προσδιορίσουμε.

Τα παραπάνω τα βρήκα χαρη σε αυτήν την ιστοσελιδα που εχει αρκετες πληροφορίες για σπίτια της περιοχής Κυπριάδων και εχει και καποια πραγματα που εχουμε δει σε προσφατο post για τον ΔΡ.Ζιβεγγο.Επισης παρεπιπτόντως makism η οδός Ροσταν καταληγει .... στην οδο....Σαουμπερτ...του προηγούμενου σου post για τον μοδιστρο

Σε μια γρηγορη αναζητηση μου για το ποιος ηταν ο Νικολοπουλος των Πατησιων, το athens sculptures.com μου εβγαλε οτι το αγαλμα της Ευας μετακινηθηκε κατα τη διαρκεια της επταετιας σε αλλη μερια της πλατειας. Οποτε δε ξερω αν αλλαζει και ο προσδιορισμος σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
laura νομίζω ότι το άγαλμα είναι στην σωστή θέση που αναφέρει antonovar.

Πίσω από το σπίτι στην οδό Φώσκολου υπάρχουν ακόμα 2 σπίτια που το μαρτυρούν.





laura ingalls είπε:
antonovar είπε:
Σε μια γρηγορη αναζητηση μου για το ποιος ηταν ο Νικολοπουλος των Πατησιων, το athens sculptures.com μου εβγαλε οτι το αγαλμα της Ευας μετακινηθηκε κατα τη διαρκεια της επταετιας σε αλλη μερια της πλατειας. Οποτε δε ξερω αν αλλαζει και ο προσδιορισμος σου.

οθόνης (222).png

(223).jpg

(224).jpg

(225).jpg

(226).jpg
 
Teacher είπε:
χαιρετισμούς από τον kyrbill σε όλους !!!!! :) :) :) :) :)

εντός ολίγων ημερών, μετά από μια μικρή περιπετειούλα, επιστρέφει Ο .......... kyrbill !!

άντε kyrbill μας ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΛΕΙΨΕΣ !!!
Tι λες τώρα!!! Τι λες τώρα!!!! :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump:
 
Makism η φωτογραφικη σου τεκμηριωση δε παιζεται. Ξεψαχνιζοντας παραπανω μπλεχτηκα πιο πολυ αφου αλλου διαβασα οτι ηΕυα μετακινηθηκε κατα τη διαρκεια της χουντας στην πλατεια Κυψελης-δε τη θυμαμαι καθολου-και επεστρεψε στη πλατεια το 1995.

Παντως το sculptures.com εχει λιστα γλυπτων με φωτος και πληροφοριες για το που βρισκονται και για το ποτε εγκατασταθηκαν.

Πολυ χρησιμο αρκει να ειναι σωστες οι πληροφοριες βεβαιως βεβαιως.
 
......Και συνεχίζουμε με την περιοχή Κυπριάδου και οχι "ΚΥΠΡΙΑΔΩΝ" που λανθασμενα εγραφα σε προηγούμενο post......Πάλι απο αυτην την ιστοσελιδα που ανεφερα στο ποστ 548 βρισκουμε ... ενα νεοκλασσικό σπιτι που εμφανίζεται στον Δρ.Ζιβεγγο το οποίο βλεπουμε και στην ταινία "Δίψα για Ζωή" του 1964 με Αννα Φονσου ,Ν,Κουρκουλο Ι.Λιβυκου...Θ.Κωτσόπουλο και Κ.Καρρά...στην γωνία των οδών Δροσίνη και Σαλτελη.Ευτυχώς διασωζεται ακόμα και σήμερα.....ατόφιο κλασσικό και πανεμορφο

New Movie (4).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5).Movie_Snapshot.jpg

ΞΊΞ±ΞΉ σαλτΡλη.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Τα τέσσερα σκαλοπάτια" - 1951

παίδες έχω την εντύπωση ότι το σπίτι είναι αυτό



και αν πάει κάποιος θα βρει αυτή την εντυπωσιακή είσοδο.



Ακόμα και φωτογραφίες να μην μπορέσει να βγάλει,

αν μπορέσει κάποιος ας πάει να το τσεκάρει και να μας γράψει τι είδε

Αλέξανδρου Παπαναστασίου στο Ψυχικό

38.014195, 23.773794

001.png

002.png
 
Teacher είπε:
"Τα τέσσερα σκαλοπάτια" - 1951
και αν πάει κάποιος θα βρει αυτή την εντυπωσιακή είσοδο.



Αλέξανδρου Παπαναστασίου στο Ψυχικό

38.014195, 23.773794
Προς το παρόν εικόνα από δορυφόρο επιβεβαιώνει την ύπαρξη της καμάρας και των σκαλοπατιών προς τη δεξιά πλευρά του κτηρίου.

Camara.jpg
 
thanassis1979 είπε:
Προς το παρόν εικόνα από δορυφόρο επιβεβαιώνει την ύπαρξη της καμάρας και των σκαλοπατιών προς τη δεξιά πλευρά του κτηρίου.
Θανάση, είσαι καταπληκτικός !! :clap: :clap:

Για να δούμε και τη συνέχεια... Αν πάει κάποιος από κει...
 
Teacher είπε:
Για να δούμε και τη συνέχεια... Αν πάει κάποιος από κει...
Θα προσπαθήσω να πεταχτώ. Δεν είμαι μακριά. Απλά "φοβάμαι" λίγο γιατί δίνει μια λάθος εντύπωση να φωτογραφίζεις καταδρομικά ένα σπίτι, ιδίως όταν έχει ψηλή μάντρα.
 
thanassis1979 είπε:
Θα προσπαθήσω να πεταχτώ. Δεν είμαι μακριά. Απλά "φοβάμαι" λίγο γιατί δίνει μια λάθος εντύπωση να φωτογραφίζεις καταδρομικά ένα σπίτι, ιδίως όταν έχει ψηλή μάντρα.
Θανάση δε χρειάζεται να το φωτογραφήσεις. Αποτύπωσε την εικόνα της εισόδου από την ταινία ή έχε την μαζί σου σε κάποιο tablet και σύγκρινε με την κατάσταση που θα δεις και γράψε μας τι είδες.

thanks any way
 
Εκατό χιλιάδες λίρες - 1948

παραγωγής Μερ Φιλμ (Οδυσσεύς Μεραβίδης)

σκηνοθεσία Αλέκου Λειβαδίτη, σενάριο Νίκου Τσιφόρου

Αλέκος Λειβαδίτης, Μίμης Φωτόπουλος, Ντίνος Ηλιόπουλος, Καίτη Πάνου

μια καταπληκτική έπαυλις, στο ψυχικό, στη λεωφόρο Διαμαντίδου,

ατόφια και εντυπωσιακή μετά από 68 χρόνια : 38.008787, 23.773237

πρόσβαση από google δεν υπάρχει αλλά υπάρχουν τα bird eyes που μας έδειξε ο thanassis

από το http://www.bing.com/maps

απολαύστε την :





Η πανέμορφη Καίτη Πάνου μπροστά από την εντυπωσιακή είσοδο επί της Διαμαντίδου



004.png

001.PNG

002.PNG

003.png

006.png
 
Teacher είπε:
Εκατό χιλιάδες λίρες - 1948
παραγωγής Μερ Φιλμ (Οδυσσεύς Μεραβίδης)

σκηνοθεσία Αλέκου Λειβαδίτη, σενάριο Νίκου Τσιφόρου

Αλέκος Λειβαδίτης, Μίμης Φωτόπουλος, Ντίνος Ηλιόπουλος, Καίτη Πάνου

μια καταπληκτική έπαυλις, στο ψυχικό, στη λεωφόρο Διαμαντίδου,

ατόφια και εντυπωσιακή μετά από 68 χρόνια : 38.008787, 23.773237

πρόσβαση από google δεν υπάρχει αλλά υπάρχουν τα bird eyes που μας έδειξε ο thanassis

από το http://www.bing.com/maps

απολαύστε την :





Η πανέμορφη Καίτη Πάνου μπροστά από την εντυπωσιακή είσοδο επί της Διαμαντίδου

εξαιρετικη ,και ιδιαίτερα χειρουργική!!!!.... ανακάλυψη...teacher μιας εξαιρετικής για ιστορικούς λογους ταινίας....αφού αν δεν κάνω λαθος γυρισθηκε σε δυο χρόνους μιας και τα γυρισματα διακόπηκαν ...λογω πολεμου.......και ολοκληρώθηκαν μετα τον πόλεμο......εξού και η κραυγαλεα διαφορά στην εμφανιση ιδιαιτερα του Μιμη Φωτόπουλου που σε καποιες σκηνες οπως αυτή ειναι σχεδόν αγνωριστος.. Να προσθεσω στην σπουδαία σου ανακάλυψη οτι ....σε καποια στιγμή βλεπουμε τον Πυργο Δουκισης Πλακεντίας στην Πεντέλη. .. ...αλλα και αμυδρα την περιοχή στην ακτη Ξαβεριου στον Πειραιά και το ταβερνάκι απο την "Λολα" και την "Συννεφιασμένη Κυριακή"..... ...

New Movie.Movie_Snapshot.jpg

New Movie (2).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (4).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (3).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (5).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (6).Movie_Snapshot.jpg

Ξ”ΞŸΞ?ΞšΞ™Ξ£Ξ—Ξ£ Ξ Ξ›Ξ‘ΞšΞ•ΞΞ?ΙΑΣ.jpg

43668571.jpg

New Movie (7).Movie_Snapshot.jpg
 
Δεν ξέρω αν εχει πέσει στην αντιληψή σας αλλα υπαρχουν στο youtube δύο ωραία αφιερωματα στον Φιλοποιμην Φίνο απο την παλία εκπομπή "ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ" της ...παλιας ΕΡΤ.Στο ενα απο αυτα μιλανε ο Μ.ΖΕΡΒΑΣ ο Νικος και ο Γιώργος Καβουκιδης ο Ν.Κατσουρίδης ,ο Μ.Κελεσίδης κι αλλοι.Στο ιδιο αφιέρωμα μετα το 48ο λεπτό βλεπουμε πως ήταν εσωτερικά αλλά και εξωτερικά τα studio στην Σιώκου 6 στις αρχες της δεκαετίας του 80.



Τα βιντεάκια


finos siwkoy1.jpg
 
ΟΙ ΠΡΟΙΚΟΘΗΡΕΣ-1964

Το δείχνει τώρα και αναγνωρισα μερικα σημεια.

οδό Ζήτρου πλάκα.



το γνωστό καφε στον Λουμπαδιάρη



και το ξενοδοχείο Μιράντα στην Γλυφάδα-καβούρι



(1).jpg

(2).jpg

2  (1).jpg

2  (2).jpg

2  (3).jpg

miranta 1 (1).jpg

miranta 1 (2).jpg

miranta 1 (3).jpg
 
Χτυποκάρδια στο θρανίο .....Μία διόρθωση και μία μεγάλη ανατροπη με τα περιβόητα σπιτια της Βουγιουκλακη.

Χαρη σε ενα φίλο καταφερα και βρήκα 3 παλιες αεροφωτογραφίες απο την Γεωγραφική υπηρεσία της Πολιτείας στην Κηφισιά.Απο αυτές πλεον βλέπουμε με σιγουρια πλέον που ακριβώς βρισκονταν "τα σπιτια" της Βουγιουκλακη.

Καταρχήν μία διορθωση στο post 292 σχετικά με την ακριβή διευθυνση του πατρικού σπιτιου της Βουγιουκλακη το οποίο ήταν στο 38°05'02.06" B 23°50'00.93" E στην οδο Δεξαμενης 18-20 στην Πολιτεία που σήμερα εχει γινει ενα συγκροτημα κατοικιών είναι αυτό

Το οποίο ξεχωρίζει ευκολα στις παλιες αεροφωτογραφίες της περιοχής στις οποιες μπορούμε να διακρινουμε καποιες λεπτομερειες των δρομων που περιβάλουν το σπίτι οσο και καποιες λεπτομερειες στο οικοπεδο του σπιτιου (πισινα πλακοστρωτο κηπος κτισματα)... .

Και παμε τώρα στην ανατροπη.......αφού το σπίτι της Βουγιουκλακη μετα τον γάμο της δεν ειναι στην οδο Τερψιχόρης στην Εκάλη οπως εχει υποτεθεί στο post 1996 στο πρωτο μερος του "Που γυρίσθηκαν".....αλλα !!!!!.....στην οδό Δεξαμενής 18-20 και αυτό!!!!.....Δηλαδή Η Βουγιουκλακη χόρευε και τραγουδούσε στην κάτω μεριά του σπιτιου στον κήπο..και σαν παντρεμενη εβγαινε....απο την πάνω μερια του σπιτιου στην οδο Δεξαμενης.Αυτό το καταλαβαίνουμε και παλι απο τις αεροφωτογραφίες οπου φαινονται καθαρα τα τεραστια στεγαστρα που βλεπουμε στην εισοδο του σπιτιου αλλα και ενα καθετο στο στεγαστρο κτισμα που φαινεται υπερφωτίζοντας το καρέ.Βάζω ξεχωριστα και τις αεροφωτογραφίες.

Να προσθεσω και μία λεπτομερεια την ελαφρα καμπη της οδου Δεξαμενης την καταλαβαίνουμε στην ταινία απο τις κολώνες που οριοθετουν τον δρομο στο πλανο με τον Παπαμιχαήλ.

politeia.jpg

terpsihor 18.jpg

politeia 13336287_10209355043816158_1029310859_na.jpg

politeia 13342090_10209355043856159_95154624_n.jpg

terpsihor.jpg

xtypokardia stegastro1.jpg

xtypokardia out 11.jpg

xtypokardia out1.jpg

xtypokardia total1.jpg

New Movie (2).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (3).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (4).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar τι να πώ ? Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Η δουλεια !!! Πολλά Μπράβο

Επειδή το έψαξα κανά χρόνο το συγκεκριμένο σπίτι, και επειδή τα συμπεράσματά που έβγαλα στο post 289 , 292, είναι κατόπιν πολύ μελέτης

να πω την αλήθεια θα ήθελα να έχω μεγαλύτερο πλάνο, και τις φωτο στις πραγματικές τους διαστάσεις (οπότε αν μπορείς μου τις στέλνεις στο email

μου). Η εικόνα έτσι όπως την ανέβασες, μου κρύβει καίρια σημάδια, τα οποία είχα κάτα το ψάξιμο του σπιτιού

Επίσης αν μπορούμε να έχουμε την ημερομηνία της αεροφωτογραφίας, θα ήταν πολύ σημαντικό

Τώρα για το σπίτι με την πέργκολα, πράγματι η αεροφωτογραφία δεν αφήνει πολλά περιθώρια για αντιρρήσεις, αλλά ένα που θα μπορούσαμε να πούμε αν πράγματι είναι αυτό το σπίτι, τότε είναι αδερφάκι του σπιτιού της Τερψιχόρης, γιατί οι ομοιότητες είναι πάρα πολλές

Τέλος να σου ζητήσω αν έχεις (που μάλλον έχεις) αντίστοιχες αεροφωτογραφίες από Κηφισιά, Εκάλη, Ψυχικό και Πλάκα

αι μπορείς να μου τις στείλεις, διαβεβαιώ την παρέα ότι πολύ εύκολα θα έχω και τα υπόλοιπα σπίτια από τις ταινίες της Βουγιουκλάκη

τα οποία τα έχω εντοπίσει (ας βάλω και ένα μάλλον εδώ), αλλά δεν μπορώ να τα αποδείξω επειδή έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα και γι αυτό και δεν έχω γράψει τίποτα ακόμα.

μπράβο και πάλι :clap: :clap: :clap: :clap:
 
Teacher είπε:
"Τα τέσσερα σκαλοπάτια" - 1951
παίδες έχω την εντύπωση ότι το σπίτι είναι αυτό



και αν πάει κάποιος θα βρει αυτή την εντυπωσιακή είσοδο.



Ακόμα και φωτογραφίες να μην μπορέσει να βγάλει,

αν μπορέσει κάποιος ας πάει να το τσεκάρει και να μας γράψει τι είδε
Πέρασα σήμερα. Όπως φαίνεται στη φωτό του Streetview πλέον είναι πολύ δύσκολο να δει κάποιος μέσα. Χώρια που έχει και κάμερες φύλαξης κτλ. Ψαρώνεις.

Από τα λίγα που (νομίζω ότι) είδα, το σίγουρο είναι πως μπροστά στην καμάρα δεν είναι 4 σκαλοπάτια όπως στην ταινία. Έχει διαμορφωθεί κάπως σαν βεραντούλα (φαίνεται και στη φωτό του bing) με σκαλάκια πιο δεξιά (και όχι στην ευθεία της πόρτας). Στα αριστερά της καμάρας (και των σκαλιών) έχει γίνει είσοδος/ράμπα για (ημί)υπόγεια θέση στάθμευσης.

Ίσως πρέπει να το δει και κάποιος που έχει εντρυφήσει περισσότερο στην ταινία. Το παράθυρο δεξιά των σκαλιών μοιάζει να είναι σε παρόμοια θέση.
 
Μπράβο Θανάση κι ευχαριστούμε. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει η είσοδος με την καμάρα να μοιάζει, ή να έχει την ίδια πόρτα και προπαντώς να φαίνονται όλα αυτά είτε από τον δρόμο είτε από το google.

ΟΚ any way thanks
 
Teacher είπε:
Το θέμα είναι ότι θα πρέπει η είσοδος με την καμάρα να μοιάζει, ή να έχει την ίδια πόρτα και προπαντώς να φαίνονται όλα αυτά είτε από τον δρόμο είτε από το google.
Απόλυτα λογικός ο κανόνας. Από το δρόμο έχει ανοίγματα για λήψη φωτογραφίας αλλά προσωπικά κόλωσα με τις κάμερες κτλ. Δεν είχα δει κιόλας την ταινία για να κρίνω επί τόπου.

Την επόμενη φορά.
 
antonovar εκπληκτική η ανακάλυψη σου!!!!! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

teacher, makism υπέροχες οι ανακαλύψεις σας!!! :award: :award: :award: :award: :award: :award:

Εχω βαλει στόχο τους "Δυο μαγγες"!! Θα τους βρω!!! Για την τιμή των όπλων!!! :armed: :armed:
 
Πίσω
Μπλουζα