Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

makism είπε:
antonovar σου χρωστάω μια φωτο από την είσοδο του σπιτιού του θείου μου της ταινίας << Αγρίμι >>.Δεν βρίσκω μια με τα 4 ξαδέλφια και ολο το σπίτι από εξω, αλλά μόνο με την ξαδέλφη μου και δεν φαίνεται τόσο καλά η είσοδος.



antonovar είπε:
Ζητάω συγγνώμη το θυμόμουνα .....αυτό το post σου....για καποιο σπιτι που πηγαινες μικρός δεν θυμομουνα οτι ηταν για αυτή την ταινία....Μπραβο και ευχαριστώ....γιατι χτυπιομουνα τζαμπα....
Mια χαρά είναι η φωτογραφία ...εχει αρκετα απο αυτα που χρειαζόμαστε ...για να είμαστε σίγουροι οτι αυτό είναι το σπιτι........Ευχαριστώ πολύ....

image_144699.jpgNew Movie (26).Movie_Snapshot.jpg
 
Συνεχεια στο post 666 του makism στη τριτη ιστορία της ταινίας "Ερωτικές ιστορίες" του 1959 με τίτλο το "ραντεβου της Κυριακής" με πρωταγωνιστές τον Ν.Κουρκουλο και την Αλίκη Βουγιουκλάκη.

Βλεπουμε λοιπον την Βουγιουκλακη να περπαταει διπλα στην οδο Ζαχαρωφ και να συνανταει τον Ανδρεα Ζησιμάτο λιγο πριν την Βασ.Σοφίας απέναντι απο τον Πυργο των Αθηνών οπου τοτε φυσικά δεν υπήρχε ippokrat n1.jpg.

Μετα υποτιθεται οτι φευγουν για το Φαληρο αλλα η βιλλα- ξενοδοχείο που πηγαίνουν είναι στην παλια εθνική οδο Αθηνών Κορίνθου στον Λουτροπουργο στο 38°01'27.92" B 23°27'40.96" E . LOUTR1.jpg .Στο τελος φευγουν απο εκει και ο Ζησιματος πηγαίνει την Βουγιουκλακη για να παρει το Λεωφορείο λιγο πιο κατω :D .......στην πλατεία της Βουλας... boyla 61.jpgNew Movie (13).Movie_Snapshot.jpgboyla 3.jpg (Κατι παραπανω ηξερε η Φ.Φιλμ που γυριζε γυρω γυρω απο την Χιου και τους Αγ.Αναργυρους)

LOUTR 31.jpg

New Movie (6).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (10).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (7).Movie_Snapshot.jpg

SALAMINA BACK1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος ο antonovar. Και εγώ έψαχνα προς το Λαγονησι. Δεν το ει χα με τίποτα για εκεί.

Έχεις βρεί κατι από την ταινία ο Ιππολυτός και το βιολί του.

(κάπου φαίνεται 2-3 διεύθυνση αλλά δεν την εχω σε καλο αρχείο.)

antonovar είπε:
Συνεχεια στο post ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Ωραίος ο antonovar. Και εγώ έψαχνα προς το Λαγονησι. Δεν το ει χα με τίποτα για εκεί.Έχεις βρεί κατι από την ταινία ο Ιππολυτός και το βιολί του.

(κάπου φαίνεται 2-3 διεύθυνση αλλά δεν την εχω σε καλο αρχείο.)
Απο τον Ιππόλυτο εχω μόνο το σπίτι που γινεται το παρτυ προς το τέλος της ταινίας που είναι το σπιτι του Τσαγανεα απο τα 5000 ψεμματα (post #388).

Θα ψαξω να βρώ ενα dvd που εχω με καλυτερη ποιοτητα απο την ταινία για να δω αν φαινεται καποια διευθυνση, αλλα νομιζω οτι το σπιτι του Αργυρη, αν μιλαμε γιαυτό βρισκεται καπου μεταξυ Αμπελοκηπων και Γκυζη.
 
makism είπε:
Ωραίος ο antonovar. Και εγώ έψαχνα προς το Λαγονησι. Δεν το ει χα με τίποτα για εκεί.Έχεις βρεί κατι από την ταινία ο Ιππολυτός και το βιολί του.

(κάπου φαίνεται 2-3 διεύθυνση αλλά δεν την εχω σε καλο αρχείο.)
Λοιπον είδα το dvd......Στο πρώτο κυνηγητό στο 32:27 περιπου στριβει σε μία γωνία και πεφτει πανω στον Παπαχρηστο..Η πινακίδα στην γωνία κατα 99% πρεπει να γραφει Σπετσων οποτε μάλλον για Κυψελη μιλαμε.......Επειδη δεν εχω χρονο τώρα να το ψειρισω δες το μήπως βγαλεις ακρη.
 
Καλησπέρα φίλοι.

Γράφω για τον Ηλία του 16ου. Είναι στο post #1021, στο Part 1.

H πολυκατοικία υπάρχει ακόμα, αλλά δυστυχώς το σπίτι με τον τοίχο που σκαρφάλωνε ο Βέγγος γκρεμίστικε πρίν 2 εβδομάδες απο τον Δήμο. Στο παλιό κτίριο του ΟΤΕ που ήταν απέναντί του, έγινε Πανεπιστήμιο οικονομικών επιστημών και το παλιό σπίτι δεν ταίριαζε (λέει...) με το στυλ του Πανεπιστημίου και ήταν εστία μόλυνσης μιας και το είχαν καταλάβει οι γάτες...

Είναι κρίμα πραγματικά (5λεπτά με τα πόδια είναι και το σπίτι απο τους τρεις κληρονόμους), που δεν ασχολείται ο Δήμος να βάλει τουλάχιστον μια μικρή ταμπέλα. Μέχρι και τουρ με λεωφορείο θα μπορούσαν να κάνουν...
 
Armageddon 640 είπε:
Καλησπέρα φίλοι.
Γράφω για τον Ηλία του 16ου. Είναι στο post #1021, στο Part 1.

H πολυκατοικία υπάρχει ακόμα, αλλά δυστυχώς το σπίτι με τον τοίχο που σκαρφάλωνε ο Βέγγος γκρεμίστικε πρίν 2 εβδομάδες απο τον Δήμο. Στο παλιό κτίριο του ΟΤΕ που ήταν απέναντί του, έγινε Πανεπιστήμιο οικονομικών επιστημών και το παλιό σπίτι δεν ταίριαζε (λέει...) με το στυλ του Πανεπιστημίου και ήταν εστία μόλυνσης μιας και το είχαν καταλάβει οι γάτες...

Είναι κρίμα πραγματικά (5λεπτά με τα πόδια είναι και το σπίτι απο τους τρεις κληρονόμους), που δεν ασχολείται ο Δήμος να βάλει τουλάχιστον μια μικρή ταμπέλα. Μέχρι και τουρ με λεωφορείο θα μπορούσαν να κάνουν...
Ευxαριστουμε πολυ για την χρησιμη πληροφορια .Μηπως θα μπορουσες να μας δωσεις καποια διευθυνση για το δουμε απο το street view
 
ο ιππόλυτος και το βιολί του (1963)

Κυψέλη σίγουρα... αλλά και στην γωνία του Ηλία 16ο!!! Όντως antonovar στην Σπετσών.

Σπετσών και Κιμώλου.

κιμολου  Στιγμιότυπο οθόνης (378).jpgκιμολου  Στιγμιότυπο οθόνης (379).jpg

τροιασ 1 Στιγμιότυπο οθόνης (381).jpgτροιασ 1 Στιγμιότυπο οθόνης (382).jpg

Σπετσών και Τροίας στην μάνδρα που σκαρφάλωσε ο Βέγγος στον Ηλία του 16ο.

τροιασ  2 Στιγμιότυπο οθόνης (379).jpgτροιασ  2 Στιγμιότυπο οθόνης (380).jpg

το γραφείο κηδειών του Μηλιάδη πρέπει να ήταν στην Λευκάδος 24 που δεν υπάρχει σήμερα αλλά απέναντι στο 13 είναι το σπίτι με την ίδια πόρτα.

13 Στιγμιότυπο οθόνης (380).png13 Στιγμιότυπο οθόνης (381).png

κάπου σε ανηφορικά κομμάτια της κυψέλης θα είναι και το σπίτι του Αργύρη.

το παρακάτω πλανο πρέπει να είναι στην Κασταλίας και Χιλιανδαρίου

οθόνης (399).pngοθόνης (397).png

antonovar είπε:
Λοιπον είδα το dvd......Στο πρώτο κυνηγητό στο 32:27 περιπου στριβει σε μία γωνία και πεφτει πανω στον Παπαχρηστο..Η πινακίδα στην γωνία κατα 99% πρεπει να γραφει Σπετσων οποτε μάλλον για Κυψελη μιλαμε.......Επειδη δεν εχω χρονο τώρα να το ψειρισω δες το μήπως βγαλεις ακρη.
τροιασ 1 Στιγμιότυπο οθόνης (382).jpg

τροιασ  2 Στιγμιότυπο οθόνης (379).jpg

οθόνης (396).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες" - 1960

ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜΣ

ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΣ, ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Ντίνος Ηλιόπουλος, Κώστας Χατζηχρήστος,

εξαιρετικός Ζερβός,

εξαιρετική ως θεία η Τζόλυ Γαρμπή στη σκηνή με τον Χατζηχρήστο -

δε θα ντραπείς το πλατάνι ??? δε θα ντραπείς το πηγάδι ???) :D :D:D

037.png038.png

Το Ξενοδοχείο ΡΕΑ το οποίο αναφέρεται και στην ταινία ότι ήταν Νεόφυτου Μεταξά (μια ανάσα από τη Χίου)

ήταν εκεί που είναι σήμερα το ξενοδοχείο "Άριστον" στο 35 της Νεόφυτου Μεταξά

βάζω και ένα map όπου φαίνεται η θέση του. (37.990794, 23.720629)

https://www.imageupload.co.uk/image/BAoM

map3.jpg

Η εικόνα από το διπλανό Λευκός Πύργος) είναι πολύ χαρακτηριστική

https://www.imageupload.co.uk/image/BAod

image_144973.jpg

Στο ξενοδοχείο Άριστον έχω μείνει και μπορώ να πω ότι είναι μεν σύγχρονο, αλλά η διαμόρφωση του χώρου εσωτερικά είναι ακριβώς η ίδια

μπαίνοντας αριστερά είναι η reception, απέναντι έχει σκάλα και δεξιά το restaurant με τζαμαρία προς τον δρόμο (Δηληγιάννη που πάει στο σταθμό Λαρίσης)

έτσι πιθανώς στην ταινία το εσωτερικό να μην πρόκειται για studio αλλά για το ίδιο το ξενοδοχείο.

Απλά η είσοδός του δεν ταιριάζει στη θέση με τη σημερινή αλλά ήταν εκεί που σήμερα βρίσκεται η τζαμαρία του ξενοδοχείου αριστερά από την είσοδο

Κοντά έφτασε και ο minos στο #134 όπου μας έδωσε και το νεοκλασσικό της οδού Ζαίμη από το οποίο πήδηξε ο Χατζηχρήστος από το παράθυρο στο φορτηγό

Επίσης δεν ξέρω αν κάποιος έχει γράψει κάτι σχετικό για το Ξενοδοχείο ΡΕΑ στο αντίστοιχο thread για τα ξενοδοχεία των Ελληνικών ταινιών στο retromaniax

Όταν ακούγεται το μπαμ από το πιστόλι του πιτσιρικά, Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες (Ηλιόπουλος και Χατζηχρήστος) βγαίνουν τρέχοντας από

την τότε είσοδο του ΡΕΑ (σημερινό ΑΡΙΣΤΟΝ)

0225.png

και στρίβουν αριστερά στην Δηληγιάννη (τιμιότατος ο σκηνοθέτης)

https://www.imageupload.co.uk/image/BAo3

image_144975.jpg

και αμέσως μετά αριστερά στη σχετικά ανηφορική Ψηλορείτη (ξανά τιμιότατος ο σκηνοθέτης)

Στη γωνία σήμερα είναι πάρκο ενώ τότε υπήρχε αυτό το περίεργο κτίριο

https://www.imageupload.co.uk/image/BAoH

image_144976.jpg

όπου κρύβονται στα σκαλάκια χαμηλά τα οποία υπάρχουν και σήμερα ατόφια (37.990233, 23.720933)

https://www.imageupload.co.uk/image/BAop

image_144977.jpg

(συγκίνηση ??)

στη συνέχεια πέφτει η γλάστρα από το απέναντι παντζούρι

image_144978.jpg

και συνεχίζουν τρέχοντας, κατεβαίνουν την ψηλορείτη

και ξαναμπαίνουν στη Δηληγιάννη η οποία διαθέτει πολύ όμορφες μονοκατοικίες με κήπους. Η σύγκριση με το τώρα

είναι φυσικά απογοητευτική (ένα βενζινάδικο - τι κάνανε οι εργολάβοι ρε παιδιά ?? τι κάνανε ??)

image_144979.png

image_144980.jpg

Οι τελευταίες σκηνές της ταινίας κάπου στο τέρμα Κωνσταντινουπόλεως (37.988249, 23.718430)

(μπορεί και όχι ακριβώς εδώ, αλλά μάλλον κάπου εδω τριγύρω. Σίγουρα έχει αλλάξει το τοπίο πολύ)

https://www.imageupload.co.uk/image/BAoF

image_144981.jpg

image_144972.jpg

image_144974.png

map3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναφέρθηκα εδώ αφού στο ξενοδοχείο ΡΕΑ έχουν γυριστεί σκηνές από το Βαρύ Πεπόνι.

post #150
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mr.Vox είπε:
Αναφέρθηκα εδώ αφού στο ξενοδοχείο ΡΕΑ έχουν γυριστεί σκηνές από το Βαρύ Πεπόνι.post #150
Αμα θες κάνε ενα link απο το thread με τα ξενοδοχεια στο post #760 οπου πλέον περιγραφεται ακριβως η θεση του ΡΕΑ

Τωρα πρόσεξα την φωτο που εχεις ανεβασει. Εξαιρετικη ρε φιλε. Ειναι ακριβως το ΡΕΑ και διπλα εχει και το παλιο κτηριο που φαινεται στην ταινια.

Συγκινηθηκα ρε φιλε...

Μπραβο που την βρηκες ?

Ασε που επιβεβαιωνει περιτρανα αυτα που γραφω στο #760. Thanks φιλε Vox !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου είχε αρέσει η ταινία Το Βαρύ Πεπόνι και γενικώς και μου αρέσει να ασχολούμαι με παλιά κτήρια κινηματογράφους και την χρήση τους. Οι φωτογραφίες είναι snapshots από την ταινία.

Πες μου τι θες να κάνω γιατί δεν κατάλαβα.
 
mr.Vox είπε:
Μου είχε αρέσει η ταινία Το Βαρύ Πεπόνι και γενικώς και μου αρέσει να ασχολούμαι με παλιά κτήρια κινηματογράφους και την χρήση τους. Οι φωτογραφίες είναι snapshots από την ταινία.Πες μου τι θες να κάνω γιατί δεν κατάλαβα.
Τίποτα. Δεν πήρα χαμπάρι ότι έχετε γράψει και πού ήταν. ΟΚ πολύ βοηθητικό γιατί επιβεβαιώνει και δείχνει και με εικόνα το Ξενοδοχείο.

thanks again
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και επειδή αναφερθήκατε σους "Μακρυκωσταίους..." να ξαναπροσθέσω το μόνο εύρημα που είχα για την ταινία και που δεν είναι άλλο από το υποτιθέμενο ξενοδοχείο από τα παράθυρα του οποίου πηδούν διαδοχικά οι Χατζηχρήστος και Ηλιόπουλος

makrik1.png

makrik2.jpg

Πρόκειται για ένα εξαίρετο νεοκλασικό επί της οδού Ζαίμη, στα Εξάρχεια, που ποτέ δεν υπήρξε ξενοδοχείο βέβαια, και σήμερα είναι κατάληψη.

makrik2.jpg
 
minos είπε:
Και επειδή αναφερθήκατε σους "Μακρυκωσταίους..." να ξαναπροσθέσω το μόνο εύρημα που είχα για την ταινία και που δεν είναι άλλο από το υποτιθέμενο ξενοδοχείο από τα παράθυρα του οποίου πηδούν διαδοχικά οι Χατζηχρήστος και Ηλιόπουλος
{"data-align":"none","data-size":"large","data-attachmentid":1056298}

{"data-align":"none","data-size":"large","data-attachmentid":1056300}

Πρόκειται για ένα εξαίρετο νεοκλασικό επί της οδού Ζαίμη, στα Εξάρχεια, που ποτέ δεν υπήρξε ξενοδοχείο βέβαια, και σήμερα είναι κατάληψη.
και το οποίο ανάφερα στο #760 ότι το έχει δώσει ο minos στο #134,

και το οποίο είναι πολύ καλή ανακάλυψη αλλά δε μας είπες από πού το ήξερες

(γιατί από κάπου το ήξερες - αυτά είναι πιο ωραία μερικές φορές όπως με τους γερμανούς που ξανάρχονται)

και περιμένω ακόμα να βοηθήσεις στο "Αλλοίμονο στους νέους"

πρέπει κάποια στιγμή να το εντοπίσουμε κι αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα Teacher και στους υπόλοιπους. Το νεοκλασσικό της Ζαίμη, αν θυμάμαι καλά, το αναφέρει ο ίδιος ο Σακελλάριος, σε κάποιο από τα βιβλία του αφιέρωμα για τον κινηματογράφο κι επειδή βρίσκεται στη γειτονιά μου (Εξάρχεια) το εντόπισα γρήγορα, στη μικρή, έτσι κι αλλιώς Ζαίμη. Για το Αλίμονο στους νέους, δυστυχώς δεν έχω ακούσει τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την αναφορά σου στο #760, δεν την πρόσεξα. Εκανα την νέα ανάρτηση προκειμένου να είναι όλα μαζεμένα, αλλά τό΄χες φροντίσει ήδη.
 
"Γαμπρός απ το Λονδίνο" - 1967

το μαγαζί με τα ηλεκτρικά του Περικλή Χριστοφορίδη που δουλεύει ο Βουτσάς ήταν Αχαρνών 71,

εδώ ακριβώς 37.993676, 23.726954

(Δε θυμάμαι αν το έχει αναφέρει κανείς στο παρελθόν, sorry αν έχει αναφερθεί)

004.png003.jpg

μάρτυρας το σπίτι στη γωνία απέναντι. Το αυτοκίνητο που ξεπαρκάρει είναι ένα απο τα χαρακτηριστικά

αυτοκίνητα των συνεργείων του ΦΙΝΟΥ

image_145069.pngimage_145070.jpg

01.jpg
 
Teacher είπε:
"Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες" - 1960
Το Ξενοδοχείο ΡΕΑ το οποίο αναφέρεται και στην ταινία ότι ήταν Νεόφυτου Μεταξά (μια ανάσα από τη Χίου)

ήταν εκεί που είναι σήμερα το ξενοδοχείο "Άριστον" στο 35 της Νεόφυτου Μεταξά

βάζω και ένα map όπου φαίνεται η θέση του. (37.990794, 23.720629)

και συνεχίζουν τρέχοντας, κατεβαίνουν την ψηλορείτη

{"data-align":"none","data-attachmentid":"1056145","data-size":"large"}
Ωραία και εξαιρετικά ευρήματα δάσκαλε........ Η οδός Ψηλορείτη νομίζω οτι παιζει και σε αλλες ταινίες.Θα το τσεκαρω αλλα νομιζω οτι θα αποδειχθεί εξίσου σημαντική με τήν Σφακίων.

Το σημείο στο τρεξιμο που χωρίζουν ο Ηλιοπουλος και ο Χατζηχρηστος το εχουμε??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες

Το σημείο που τρέχουν επι την Θεόδωρου Δηληγιάννη, περνούν μπροστά από το σινεμά Αλκαζάρ (Σταθμός Λαρίσης) όπου σήμερα δεν υπάρχει.

οθόνης (409).pngοθόνης (407).pngοθόνης (408).png

για το σημείο που χωρίζουν πρέπει να είναι στην Θεόδωρου Δηληγιάννη με Σάμου και Φαβιέρου

οθόνης (410).png(411).jpg

antonovar είπε:
Ωραία και εξαιρετικά ευρήματα δάσκαλε........ Η οδός Ψηλορείτη νομίζω οτι παιζει και σε αλλες ταινίες.Θα το τσεκαρω αλλα νομιζω οτι θα αποδειχθεί εξίσου σημαντική με τήν Σφακίων.

Το σημείο στο τρεξιμο που χωρίζουν ο Ηλιοπουλος και ο Χατζηχρηστος το εχουμε??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα