Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Βίλα του Μακρή ταινία "Εξω οι κλέφτες " 5 (17-11-2016 12-02 ΞΌΞΌ).jpg

Επειδή από την αρχή πίστευα ότι , η εκκλησια- παλιο σπίτι Μακρή- βίλα Μακρή είναι κοντά έψαχνα στη περιοχή γύρω από την εκκλησία . Παρόλο που στην ταινία φαίνεται ένα νούμερο 25 πάνω στην πόρτα όταν είδα τον παρόμοιο με την ταινία τοξοειδή μαντρότοιχο της εξώπορτας στην οδό Κοκκινάκη 5 στην Κηφισιά σκέφτηκα ότι μπορεί να ναι εκεί αλλά με το google earth και το street view ειδικά στην Κηφισια με τις ψηλες μανδρες και την πυκνή βλάστηση είναι δύσκολο να δεις λεπτομέρειες πισω από τις μανδρες και τα δένδρα από κάποια σπίτια και εδώ.

5 Ξ’.jpg VILLA KOKKINAKH.png

Ευτυχώς οι πέτρες πάνω στον μαντρότοιχο αποτελούν ατράνταχτο αποδεικτικό στοιχείο για να σιγουρέψεις κάποιο σπίτι αλλά ήθελα και μία εικόνα του σπιτιού.Googlarοντας KΟΚΚΙΝΑΚΗ 5 ΚΗΦΙΣΙΑ βρήκα αρκετα στοιχεία για αυτή τήν βίλα η οποία ήταν το σπιτι ήταν του Τονυ και της Πατρούλας Καμπάνη- Μίχλ και σήμερα ύστερα από δωρεά προς τον Δήμο Κηφισιάς έχει γίνει ΚΑΠΗ και Παιδικός Σταθμός (Τυχερά τα παιδάκια και οι ηλικιωμενοι). image_145512.jpg

kokkinaki (Custom).jpg

Εκεί δίπλα στην γωνία Σωκράτους 35 και Κοκκινάκη βρίσκεται και το πρώτο σπιτι του Μακρή στην ταινία πριν γίνει πλούσιος. Το σπίτι είναι αλλαγμένο και πάλι δεν φαίνεται καλά από το street view αλλα η διάταξη της μανδρας το νουμερο 35 και η καγκελόπορτα αποτελουν αδιάψευστους μάρτυρες.

sokrat 35 b c.jpgsokrat 35.jpg

swkratous 35 b.jpgairview.jpg

swkratous 35 b.jpg

image_145514.png

5 Ξ’.jpg

kokkinaki (Custom).jpg

sokrat 35 b.jpg

kokkin 5.jpg

kokinaki_07 (Custom)(1).jpg

kokkinaki (Custom).jpg

sokrat 35 b.jpg

swkratous 35 b.jpg

swkratous 35 b.jpg

swkratous 35 b.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Βίλα του Μακρή ταινία "Εξω οι κλέφτες "
Επειδή από την αρχή πίστευα ότι , η εκκλησια- παλιο σπίτι Μακρή- βίλα Μακρή είναι κοντά έψαχνα στη περιοχή γύρω από την εκκλησία . Παρόλο που στην ταινία φαίνεται ένα νούμερο 25 πάνω στην πόρτα όταν είδα τον παρόμοιο με την ταινία τοξοειδή μαντρότοιχο της εξώπορτας στην οδό Κοκκινάκη 5 στην Κηφισιά σκέφτηκα ότι μπορεί να ναι εκεί αλλά με το google earth και το street view ειδικά στην Κηφισια με τις ψηλες μανδρες και την πυκνή βλάστηση είναι δύσκολο να δεις λεπτομέρειες πισω από τις μανδρες και τα δένδρα από κάποια σπίτια και εδώ.

Ευτυχώς η οι πέτρες πάνω στον μαντρότοιχο αποτελούν ατράνταχτο αποδεικτικό στοιχείο για να σιγουρέψεις κάποιο σπίτι αλλά ήθελα και μία εικόνα του σπιτιού .Googlarontas KΟΚΚΙΝΑΚΗ 5 ΚΗΦΙΣΙΑ βρήκα αρκετα στοιχεία για αυτή τήν βίλα η οποία ήταν το σπιτι ήταν του Τονυ και της Πατρούλας Καμπάνη- Μίχλ και σήμερα ύστερα από δωρεά προς τον Δήμο Κηφισιάς έχει γίνει ΚΑΠΗ και Παιδικός Σταθμός (Τυχερά τα παιδάκια και οι ηλικιωμενοι).

Εκεί δίπλα στην γωνία Σωκράτους 35 και Κοκκινάκη βρίσκεται και το πρώτο σπιτι του Μακρή στην ταινία πριν γίνει πλούσιος. Το σπίτι είναι αλλαγμένο και πάλι δεν φαίνεται καλά από το street view αλλα η διάταξη της μανδρας το νουμερο 35 και η καγκελόπορτα αποτελουν αδιάψευστους μάρτυρες.

[/ATTACH]
Τι λες ρε Μάγε !!!

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

άρα το μπαλκόνι που φαινόταν από πίσω είναι της Έπαυλης Χρυσάνθεμο ?

καλά το πρώτο σπίτι αν πράγματι είναι αυτό (που μάλλον είναι, ένεκα του χαρακτηριστικότατου 35), στην ταινία είναι σαν οφθαλμαπάτη !!!

με ρούχα στην αυλη απλωμένα και τα απέναντι σπίτια με υπόστεγα της κακιάς ώρας και οι δρόμοι σα να είναι υποβαθμισμένης συνοικίας ??? και είναι Κηφισιά ? Δίπλα στην άλλη τη σπιτάρα !!!

τι να πώ ? πολύ επιτυχημένο σκηνοθετικά !!

Αλλά και το δεύτερο σπίτι, του πλούσιου, δεν του φαίνεται ρε παιδί μου από πάνω. Στην ταινία φαίνεται μακρόστενο. Ενώ στην πραγματικότητα είναι τετράγωνο. Δεν του φαίνεται....

Καλά στο πρώτο σπίτι (του φτωχού) οι τύποι έχουν κρατήσει τα κωλονάκια αυτούσια ρε φίλε !!! πώ πώ πώ τρομερό !!!

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

μας γονάτισες ρε φίλε !!! ΕΥΓΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
άρα το μπαλκόνι που φαινόταν από πίσω είναι της Έπαυλης Χρυσάνθεμο ?

καλά το πρώτο σπίτι αν πράγματι είναι αυτό (που μάλλον είναι, ένεκα του χαρακτηριστικότατου 35), στην ταινία είναι σαν οφθαλμαπάτη !!!

με ρούχα στην αυλη απλωμένα και τα απέναντι σπίτια με υπόστεγα της κακιάς ώρας και οι δρόμοι σα να είναι υποβαθμισμένης συνοικίας ??? και είναι Κηφισιά ? Δίπλα στην άλλη τη σπιτάρα !!!

τι να πώ ? πολύ επιτυχημένο σκηνοθετικά !!

Αλλά και το δεύτερο σπίτι, του πλούσιου, δεν του φαίνεται ρε παιδί μου από πάνω. Στην ταινία φαίνεται μακρόστενο. Ενώ στην πραγματικότητα είναι τετράγωνο. Δεν του φαίνεται....
Δάσκαλε με δύο κουβέντες τα περιέγραψες ολα τα "κουλά" που ειχε αυτή η εύρεση.

Και εγώ εψαχνα ενα μακρόστενο σπιτι πάνω σε ενα ύψωμα και οπως ήταν φυσικό με το google earth απο ψηλά δεν υπήρχε περίπτωση να το βρώ ουτε κατα διάνοια.Μετά αρχισα να το ψαχνω με την μάντρα αλλα, οπως εγραψα ,οταν το βρήκα το κοιταζα απο ψηλά και ελεγα δεν γινεται να ειναι αυτό το σπιτι.Αρχισα να υποθέτω οτι το εχουν γκρεμίσει.Τελικα οταν βρηκα τις φωτό απο το google κατεληξα οτι αυτό το σπιτι ήταν ενα Γαμα , ο οπερατερ τραβαγε την μια πλευρα και προφανως ο φακός απο μακρυα του εδινε αυτη την μακρόστενη προοπτική.

Και ναί ρε φίλε εχεις δίκιο αυτό το σπιτι που βλεπουμε κατα 99% είναι η επαυλις "Χρυσάνθεμο" ......εισαι "αετός". xrysanthemon.jpg

Επισης πολύ σωστό αυτό με τον συνδυασμό του φτωχικου σπιτιου στην ιδια περιοχή με την επαυλη το οποίο εχει να κανει με την διαφορα που υπήρχε και υπάρχει μεταξύ Κηφισιας και Κάτω Κηφισιας που διαχωριζονται απο την Σωκράτους.

Επίσης δασκαλε ασχετο με τα παραπάνω αλλα σχετικο με την ευρύτερη περιοχή ψάχνοντας και στην Λεβίδου με το street view για την βιλα ...επεσα πάνω σε αυτό. PENTELH.jpg

Το οποίο δεν ξέρω αν το εχεις αναφέρει.........αλλα νομίζω οτι εχει την αξία του.Στην Λεβίδου 46 υπάρχει ακόμα μια μαρμάρινη επιγραφή που γραφει "Επαυλις Πεντελη". Προφανώς η υπαρχει απο παλιά αφου ολη αυτη η εκταση δεν μπορεί να ειχε μόνο την εισοδο που βλεπαμε στις ταινιες στον αριθμό 40 η απο τον αριθμο 46 είναι η εισοδος σε οτι απεμεινε μετα τον τεμαχισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα τανκς... στο κρεβάτι μου

Το σπίτι του συνταγματάρχη είναι στην οδο Νεοφρονος 7-9.

οθόνης (430).png(431).jpg

(429).jpg(433).jpg

Το παρακάτω πλάνο που ψάχνουμε νομίζω ότι το νούμερο του τηλεφώνου από το κατάστημα είναι από 28,,,, που μάλλον είναι ν. Ιωνία η κάπου κοντά.

(434).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Το οποίο δεν ξέρω αν το εχεις αναφέρει.........αλλα νομίζω οτι εχει την αξία του.Στην Λεβίδου 46 υπάρχει ακόμα μια μαρμάρινη επιγραφή που γραφει "Επαυλις Πεντελη". Προφανώς η υπαρχει απο παλιά αφου ολη αυτη η εκταση δεν μπορεί να ειχε μόνο την εισοδο που βλεπαμε στις ταινιες στον αριθμό 40 η απο τον αριθμο 46 είναι η εισοδος σε οτι απεμεινε μετα τον τεμαχισμό.
Εντυπωσιακό !!

όχι μετά τα Κυπαρίσσια δεν έφτασα ποτέ. Δεν περίμενα ότι έχει είσοδο και από εκεί. Τη βίλλα και τη θέση της εισόδου την ταυτοποίησα από τα δύο Κυπαρίσσια και την οδό Κεφαλληνίας που ήταν απέναντι (υπάρχει μια ταινία με τον Φούντα για την οποία ήταν να γράψω αλλά δεν έγραψα ποτέ. Σε μια σκηνή έρχεται ο Φούντας με το αμάξι από ένα δρόμο και μπαίνει σχεδόν απέναντι στη γνωστή είσοδο της Έπαυλης. Ο δρόμος που ερχόταν ο Φούντας που έμοιαζε πολύ με την Κεφαλληνίας και έτσι υπέθεσα ότι η είσοδος ήταν σχεδόν απέναντι και μάλλον στο 40)

Μάλλον η ταμπελα δεν είναι αυτή που ήταν στη γνωστή είσοδο της Λεβίδου 40.... Μάλλον θα ήταν επιπλέον ταμπέλα στο 46

Πάντως εντυπωσιακό !! Μπράβο σου !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Στην Λεβίδου 46 υπάρχει ακόμα μια μαρμάρινη επιγραφή που γραφει "Επαυλις Πεντελη". Προφανώς η υπαρχει απο παλιά αφου ολη αυτη η εκταση δεν μπορεί να ειχε μόνο την εισοδο που βλεπαμε στις ταινιες στον αριθμό 40 η απο τον αριθμο 46 είναι η εισοδος σε οτι απεμεινε μετα τον τεμαχισμό.
Μια ιστορική λεπτομέρεια για την Έπαυλη Πεντέλη: υπήρξε η εξοχική κατοικία του πρώην πρωθυπουργού και εμπνευστή του Βοτανικού κήπου (που δημιουργήθηκε με δικό του κληροδότημα) Αλέξανδρου Διομήδη (1870-1950).

Τμήμα μάλιστα του αρχείου του Διομήδη (που σήμερα ανήκει στο συγγενή του Νικ. Παντελάκη), βρέθηκε το 1982 κατά το γκρέμισμα της έπαυλης σε μια αποθήκη εργαλείων του κήπου!
 
Ένα τανκς... στο κρεβάτι μου

Το πλάνο που κυνηγάνε τον Βουτσά τελικά είναι στην Πρεμετής δίπλα στο Συγγρού που είχε αναφερθεί και παλιότερα;

(438).jpg

makism είπε:
Ένα τανκς... στο κρεβάτι μου
(439).jpg

(434).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετά από ένα διάστημα απουσίας, επιστρέφω με ένα ακόμα "Τότε & Τώρα" κολλάζ.

Η κατασκευαστική εταιρία στο Δεσποινίς Διευθυντής έχει απαντηθεί από καιρό ότι είναι στο κτήριο του ΚΑΤ!

ρόσφατα φίλος που το γνώριζε βρέθηκε στο χώρο και τράβηξε τις κατάλληλες φωτογραφίες. Ιδού το αποτέλεσμα.

DespoinisDieythintis_2.jpg

DespoinisDieythintis_1.jpg
 
Η Καφετζού - 1956

Τα μέρη της ταινίας τα έχουμε δείξει όλα αναλυτικά σε παλιότερο post.

Τότε δε θυμάμαι εάν έβαλα και ένα σπίτι το οποίο υπάρχει μέχρι και σήμερα ατόφιο

και το οποίο οποίο φαίνεται στο πλάνο που έρχεται η Μπεάτα και συναντά τον Φωτόπουλο έξω από το μαγαζί του

"Καφενείο το Μικράκι" το οποίο ήταν στο 58 της Λ. Ιωνίας, γωνία με Ρόδου 38.003884, 23.725539

Το σπίτι αυτό είναι ατόφιο και σήμερα στην Αλκαμένους 186

001.png

002.jpg
 
Η Ωραία των Αθηνών - 1954

Η Καφετζού - 1956

Ο Θησαυρός του Μακαρίτη - 1959

τρεις ταινίες του Φίνου και τρία ενοικιαστήρια που πιθανώς να είναι τα ίδια και στο ίδιο σανίδι

H Kafetzou - 1956.pngO Thysayros - 1959.png

H Vraia - 1954.png
 
Γρανίτα από μελάνι 2 συνέχεια απο το 576

Το σπίτι του λυκειαρχη ειναι στην οδο Μιχαήλ Βόδα 143.

(442).jpg(444).jpg(446).jpg

(445).jpg (447).jpg

Το σπίτι του Ματαράγκα που ειναι;

(449).jpg(451).jpg(450).jpg

(448).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα ασυληπτο κορόιδο


Η ωραία του κουρέα


Και οι δύο ταινίες του Φίνου

και οι δύο το 69 - μοιραία γυρίστηκαν στο ίδιο σκηνικό.

Ελπίζω να πρωτοτυπώ και να μην έχει αναφερθεί ξανά.

1.png2.png

4.png

Και το μπαλκόνι του Παπαγιαννόπουλου, πίσω από τον Προύσαλη

6.png

Υποπτεύομαι πως πρέπει νά'ναι στον προαύλιο χώρο των Αγίων Αναργύρων, αλλά δεν έβγαλα άκρη

5.png

3.png

5.png
 
Επίσης, υπάρχουν και πολλές άλλες ταινίες που γυρίστηκαν στα ίδια σκηνικά, όπως το γραφείο του Κώστα Καρρά από το Αιχμάλωτοι του μίσους, είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό του Γιώργου Πάντζα από το Μαριχουάνα Στοπ

ή το σκηνικό από το σπίτι των βιάσκων στο Με φόβο και πάθος, είναι το ίδιο από το Κοροϊδάκι της πριγκιπέσσας, στο τέλος όπου υποτίθεται πως είναι το καινούργιο κέντρο του Παράβα και το ίδιο όπου τραγουδά ο Βοσκόπουλος στο κέντρο στο Μαριχουάνα στοπ.

Επίσης στο ίδιο σκηνικό (μεταποιημένο) είναι και το μεγάλο φινάλε της Παριζιάνας. Στην Παριζιάνα μάλιστα και στο Με φόβο και πάθος, βρίσκεται και το πιάνο στην ίδια θέση καθώς και το τρίποδο σκαμπουδάκι του πιάνου.

Τέλος, το σαλόνι της Λάσκαρη από το Μαριχουάνα στοπ, είναι το ίδιο με αυτό της Καββαδία από την Αμαρτία της ομορφιάς και (μάλλον) το ίδιο από τη βίλλα του δικτάτωρα στο Δικτάτωρ καλεί Θανάση.

Είναι τόσο γνωστές οι τανίες και οι σκηνές, που θεωρώ περιττό να παραθέσω φωτογραφίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
minos είπε:
Ενα ασυληπτο κορόιδο
Η ωραία του κουρέα


Και οι δύο ταινίες του Φίνου

και οι δύο το 69 - μοιραία γυρίστηκαν στο ίδιο σκηνικό.

Ελπίζω να πρωτοτυπώ και να μην έχει αναφερθεί ξανά.

{"data-align":"none","data-size":"medium","data-attachmentid":1058337}{"data-align":"none","data-size":"medium","data-attachmentid":1058338}

{"data-align":"none","data-size":"medium","data-attachmentid":1058342}{"data-align":"none","data-size":"medium","data-attachmentid":1058340}

Και το μπαλκόνι του Παπαγιαννόπουλου, πίσω από τον Προύσαλη

{"data-align":"none","data-size":"medium","data-attachmentid":1058343}{"data-align":"none","data-size":"medium","data-attachmentid":1058341}

Υποπτεύομαι πως πρέπει νά'ναι στον προαύλιο χώρο των Αγίων Αναργύρων, αλλά δεν έβγαλα άκρη
Το χα γραψει παλια για πλάκα αλλα νομίζω ότι όταν θα βαρεθούμε με τα εξωτερικά θα πρέπει να κάνουμε ένα thread με κοινά εσωτερικά σκηνικά καθώς υπάρχουν αρκετά που τα βλέπουμε σε διαφορετικές ταινίες.

Πάντως η finos film ειδικά στην εποχή που γύριζε 3 και 4 ταινίες τον χρόνο ήταν η πιο προβλέψιμη εταιρεία τόσο στα εσωτερικά όσο και στα εξωτερικά μέρη .Προφανώς δεν είχαν στο μυαλό τους ότι θα ερχόταν μια εποχή που θα μπορούσες να δεις πολλές φορες μια ταινία η πολλές ταινίες σε τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να έχει καποιος την δυνατότητα να θυμάται τέτοιου είδους ομοιότητες.

Aυτά τα ωραία που εβαλες minos είναι από τους Αγ.Αναργύρους και αν ανατρέξεις στα φοβερα post του πρώτου μερους του παλαι ποτέ εξερευνητή μας (που ειμαι σίγουρος ότι μας διαβαζει ) του kyrbill και συγκεκριμενα στο post 1544 θα το καταλάβεις ευκολα.

image_145849.pngimage_114735.jpg

Εγώ εχω βρεί ένα άλλο ωραίο της φινος φιλμ από το οποίο καταλαβαίνεις ότι δεν τους απασχολούσε και πολύ η ομοιότητα ενός σκηνικού η ενός μέρους αρκεί να κάνανε εύκολα και ανέξοδα την δουλειά τους.

Στην ταινία «η κυρά μας η Μαμή» ο Παπαμιχαήλ μπαίνει σε ένα φαρμακείο στα Κιούρκα . 2 (28-11-2016 8-18 πμ).png

Το εσωτερικό του φαρμακείου όμως το βλέπουμε και στις ταινιες « Γαμπρός από το Λονδίνο» και «Πανικος» 9 και 11 χρόνια αντιστοιχα ,μετα και είναι το φαρμακείο που βρισκόταν Ψαρών και Κων/νου Παλαιολόγου κοντα στα studio της Χιου (post #48)

gampr.pngpanikos.png

Ειδικά στην «Κυρα μας την μαμή» και τον Πανικό παίζει και ο ιδιος φαρμακοποιός που όπως είναι φυσικό εχει βαλει καποια κιλά από το 1958 μεχρι το 1969

panik.png

Άλλο παράδειγμα πάλι με την Φίνος είναι οι ταινίες « ο Κατεργάρης» και «Διακοπες στο Βιετναμ» οπου χρησιμοποιουνται τα ιδια κλασσικα σκηνικά γραφείου της Χιου 53 με τις ξυλινες επενδυσεις και τους διαδρόμους που πρεπει να γυριζόντουσαν και ταυτόχρονα αφου και οι δυο ταινίες έκαναν πρεμιερα αρχες του 1971.

diakop 2.pngkaterg.png

h kyra.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Το εσωτερικό του φαρμακείου όμως το βλέπουμε και στις ταινιες « Γαμπρός από το Λονδίνο» και «Πανικος» 9 και 11 χρόνια αντιστοιχα ,μετα και είναι το φαρμακείο που βρισκόταν Ψαρών και Κων/νου Παλαιολόγου κοντα στα studio της Χιου
Το ίδιο ακριβώς φαρμακείο με τον ίδιο ηθοποιό παίζει και στο η "Γυναίκα μου τρελάθηκε". Ο φαρμακοποιός είναι ο "Φίλιππος"
 
Teacher είπε:
Το ίδιο ακριβώς φαρμακείο με τον ίδιο ηθοποιό παίζει και στο η "Γυναίκα μου τρελάθηκε". Ο φαρμακοποιός είναι ο "Φίλιππος"
:what:Σε ποια σκηνή περιπου η σε ποιο λεπτο το χει αυτό το φαρμακείο στο "η Γυναίκα μου τρελλαθηκε" γιατι ΄περα απο το φαρμακείο στην Παλια Αγορά του Ψυχικου που βλεπουμε απ εξω δεν θυμόμουνα αλλο φαρμακειο.Εκτος αν λειπει κανα κομματι απο αυτην που εχω.....
 
Λάθος ταινία antonovar... Νομίζω ότι είναι η Τρελή οικογένεια. Θα βρω τη σκηνή και θα την ανεβάσω. Ο Φίλιππος ο Φαρμακοποιός !!
 
antonovar είπε:
Το χα γραψει παλια για πλάκα αλλα νομίζω ότι όταν θα βαρεθούμε με τα εξωτερικά θα πρέπει να κάνουμε ένα thread με κοινά εσωτερικά σκηνικά καθώς υπάρχουν αρκετά που τα βλέπουμε σε διαφορετικές ταινίες.

Πάντως η finos film ειδικά στην εποχή που γύριζε 3 και 4 ταινίες τον χρόνο ήταν η πιο προβλέψιμη εταιρεία τόσο στα εσωτερικά όσο και στα εξωτερικά μέρη .Προφανώς δεν είχαν στο μυαλό τους ότι θα ερχόταν μια εποχή που θα μπορούσες να δεις πολλές φορες μια ταινία η πολλές ταινίες σε τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να έχει καποιος την δυνατότητα να θυμάται τέτοιου είδους ομοιότητες.

Αυτό με τη μεγάλη πόρτα από το σκηνικό στην Ωραία του Κουρέα, μόλις την είδα, αμέσως μου ήρθε στο μυαλό η πόρτα από το parking σε ό,τι απέμεινε από το studio της Φίνος Antonovar - αλλά το θεώρησα μάλλον υπερβολικό (!!!) να είναι αυτή. Κι όμως...

Πάντως έτσι έδεσε - γιατί έψαχνα να βρω ομοιότητες των σκηνικών με το προαύλιο (ορατότητης, Λόλα, Στεφανία κ.λπ) που - αν τα ερμηνεύω σωστά, είναι από την μπροστινή πλευρά του τοίχου με την πόρτα που παράθεσες.
 
Πάρε και το εν λόγω φαρμακείο της Ψαρών σε έγχρωμο στο "Μια τρελή τρελή οικογένεια"

004.png
 
Πίσω
Μπλουζα