Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Τελικά ήταν στούντιο της Φίνος Φιλμ. Επιτέλους λύθηκε το ζήτημα αυτό, ώστε να πάψει να υπάρχει σύγχυση.
 
Έτσι στα γρήγορα ο μισός απέναντι τοίχος

zikos_color_002.png
 
Teacher είπε:
Φίλε Mr. Vox δεν ξέρω εδώ στο Retromaniax πώς το έχουμε καταφέρει, αλλά όταν γράφουμε κάτι, δεν γράφουμε μπαρούφες και αν κάποια στιγμή γραφτεί κάτι λάθος (σπάνιο) το διορθώνουμε. Δε χρειάζετια η μαρτυρία της αγαπημένης Ντίνας Τριάντη.

Το Μαγαζί του Ζήκου HTAN STUDIO
Δεν το γράφω με ειρωνεία τυγχάνει και εργάζομαι με την κόρη της κατά διαστήματα.
 
Teacher είπε:
100% studio, το έχουμε δείξει στο retromaniax πολύ καλά, αν ανατρέξεις σε όλες τις σελίδες που αναφέρονται στον Ζήκο. Στο μεταξύ ο antonovar έχει ανεβάσει στο παρελθόν τη φωτογραφία με τα μισά παράθυρα που φαίνονται απέναντι από το μαγαζί του Ζήκου και τα οποία ακόμα πιο καθαρά φαινόντουσαν εχθές που ήταν Full HD και μου κάνει εντύπωση που δεν το αναφέρεις antonovar

Επίσης στο χθεσινό φάνηκε πεντακάθαρα και ο μισός ψεύτικος τοίχος απέναντι από την ανοικτή πόρτα του μαγαζιού

Ρε συ Kampia στην πρώτη σελίδα κάτω από τα περιεχόμενα, βάλε με μεγάλα γράμματα ότι : "Το μαγαζί του Ζήκου ήταν studio της Φίνος Φίλμς να το τελειώνουμε και να μην ξαναρωτάει ο κόσμος"

Αυτή η συνέντευξη του Κατσουρίδη για τον Ζήκο πού είναι ??
Δασκαλε....εχω βαρεθεί να ανεβαζω σε διαφορες σελιδες facebook, sites...και εδώ τους μισους τοιχους, τους προβολείς που φαινονται..... την εσοχη στο μαγαζί, τις πορτες.....για ενα πραγμα που είναι ορατό ακόμα και στην ασπρομαυρη εκδοση. Πώς να εξηγήσεις σε καποιους οτι αυτό με το μεζεδοπωλείο "Ακροβατης" η πως αλλιώς λεγεται τώρα γίνεται ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ .Πώς να εξηγησεις.....οτι καποιοι "δημοσιογράφοι" με πολλα εισαγωγικά αφου κανουν ενα δωρεάν γευμα εκεί ..μετα γραφουν αυτες τις μπαρούφες που διαβαζουμε.Χθες στο Σαββατιατικο πρωινό του Ant1 εν οψει της προβολής της ταινίας είχε αφιερωμα στο μεζεδοπωλειο στην ..Ψαρών....Αντε μετα να εξηγησεις οτι ο ηλιος βγαινει απο την Ανατολή.Σημερα το πρωι ακουγα στο ραδιοφωνο μια εκμπομπη στον " Real Fm"....και αφού μιλαγαν για το ποσο καταπληκτικη ηταν η εγχρωμη μεταφορα του μπακαλογατου.........ο ενας απο τους δυο παρουσιαστες αρχιζει και λεει οτι το ιδιο πραγμα εχει γίνει πολυ παλια και "σε μια παλια ταινια που ηταν πολυ νεα η Βλαχοπουλου"......εννοώντας τις πρωτευουσιανικες περιπετειες...........Τι να εξηγησεις σε αυτόν.....???....

Οσο για τον Κατσουριδη αναφερεται απο τον ιδιο στο βιβλιο του "Αναζητωντας τον Κ"...ετσι..."Εκανε ο Χατζηχρήστος και τις συμφωνιες με το φινεικο να χρησιμοποιησουν τα δικα τους εργαστηρια και το μικρο πλατό στην Λιοσιων για το βασικό ντεκόρ".Ποιο μπορεί να ηταν το βασικό ντεκόρ.....??? η αυλη ?? που αυτη ξερουμε οτι ηταν η αυλη του "κατι να καιει" και ηταν στους Αγιους Αναργύρους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα φίλοι. Επιπλέον το σκηνικό του μπακάλικου ήταν κολλητά δίπλα με το σκηνικό της αυλής των αρραβώνων !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
...

Ρε συ Kampia στην πρώτη σελίδα κάτω από τα περιεχόμενα, βάλε με μεγάλα γράμματα ότι : "Το μαγαζί του Ζήκου ήταν studio της Φίνος Φίλμς να το τελειώνουμε και να μην ξαναρωτάει ο κόσμος"
Έτοιμο!
 
Kambia είπε:
Μπράβο !! Ελπίζω να περάσει από τα ρομποτάκια της google και να το βγάζει και στις αναζητήσεις για το "μαγαζί του Ζήκου"
 
Δάσκαλε μήπως μπερδεύουν το πλάνο από το τελος της απαγωγής της Τριάντη, εκεί που δείχνει ένα ...... μάλλον παντοπωλείο με παντζούρια που μοιάζουν;

οθόνης (742).png

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάκη με αυτό το post #1567 το έχουμε λύσει και αυτό το θέμα, αλλά πρέπει κάποιος να καθήσει και να διαβάσει όλα τα posts για να καταλάβει τι γίνεται
 
Ο Ανηψιός μου ο Μανώλης 1963

ψάχνω το σπιτι από του Αυλωνίτη. Ωραία ταινία με λίγα εξωτερικά πλάνα.

στο βάθος φαίνεται μια εκκλησία και πίσω μάλλον ο Υμηττός

(749).jpg(747).jpg(746).jpg

εδώ φαίνεται μια χτισμένη στάση

(743).jpg(744).jpg

Για ψυχικο, Φιλοθέη φαίνεται αλλά δεν το έχω βρει παρόλο που φαίνεται εύκολο.
 
makism είπε:
Ο Ανηψιός μου ο Μανώλης 1963


ψάχνω το σπιτι από του Αυλωνίτη. Ωραία ταινία με λίγα εξωτερικά πλάνα.

στο βάθος φαίνεται μια εκκλησία και πίσω μάλλον ο Υμηττός

...............

εδώ φαίνεται μια χτισμένη στάση

..............

Για ψυχικο, Φιλοθέη φαίνεται αλλά δεν το έχω βρει παρόλο που φαίνεται εύκολο.


Κατα 99,9 % είναι ο Αγιος Δημητριος στο Ψυχικό και ο δρομος είναι η Αγιου Δημητριου.Δεν εχω την ταινία για να δώ απο που ξεκινησε το αυτοκινητο, αλλα ετσι οπως το βλεπω το σπιτι πρεπει να είναι Αγιου Δημητριου και Παρνηθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar το αυτοκίνητο ξεκινά πριν 20 μετρα περίπου αλλά δεν φαίνεται να είναι ο Αγιος Δημητριος.

Η στάση βοηθά καθόλου;

οθόνης (752).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι εχεις δίκιο ΔΕΝ ειναι ο Αγιος Δημητριος..................αλλά καπου το χω ξαναδεί αυτό το "background".........θα το θυμηθω.

makism είπε:
antonovar το αυτοκίνητο ξεκινά πριν 20 μετρα περίπου αλλά δεν φαίνεται να είναι ο Αγιος Δημητριος.
Η στάση βοηθά καθόλου;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Ανιψιός μου ο Μανώλης
2χ4 μέτρα πεζοδρόμιο με 9 μέτρα δρόμος υπάρχουν σε πολλές περιοχές;

που να είναι;

makism είπε:
Για δες αν σε βοηθά
Eλα μου ντε??.....Η εικονα ετσι οπως την βλεπω απο τις φωτογραφιες σου σε συνδυασμό με τον φαρδύ δρόμο και τα πλατιά πεζοδρόμια οπως σωστα γραφεις δινει την εντυπωση Ψυχικου, Φιλοθεης αλλα και Κηφισιας ....αλλά....το παρεκλησσι με την μαλλον μεγαλη εκκλησια απο πισω αν καταλαβαινω καλα απο την τελευταια φωτό του ταξί που ανεβασες δεν κολλάει σε αυτες τις περιοχες. Εψαξα και νοτια....αλλα δεν εχω βρει κατι.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"o θείος της Βιολετας" 1957

Το ξενοδοχείο "Cairo city" που μένει ο Β.Αυλωνίτης ήταν στην οδο Μαρνη 40.

marnh.jpg

o theios (2).jpgmarnh3.jpg

o theios.jpg

o theios.jpg
 
μπράβο antonovar και το έψαχνα απο το #624

ο ανιψιός μοιάζει λίγο να είναι στην οδο Λεωφ. Διαμαντίδου 48 ψυχικο;

antonovar είπε:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πιο καθαρή εμφάνιση των studios του Φίνου στη Σιώκου, στο "Πάρε Κόσμε" - 1967

99.9% εδώ μέσα ήταν στημένη η μπακαλοταβέρνα του Ζήκου

001.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναρωτιεμαι αν υπάρχει έρευνα για τη "Χαρτοπαίχτρα" με τη Βλαχοπούλου. Οσο και αν εψαξα δε βρήκα κάτι. Αφορμή υπήρξε με ατο πυ είδα ταην ταρατσα όπου ο Κωνστανταρας κλεβει το σουτιέν της Παπαγιάννη και μου μοιάζει ότι βρίσκεται κάπου στο Μεταξουργείο.
 
Πίσω
Μπλουζα