Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

laura ingalls είπε:
Αναρωτιεμαι αν υπάρχει έρευνα για τη "Χαρτοπαίχτρα" με τη Βλαχοπούλου. Οσο και αν εψαξα δε βρήκα κάτι. Αφορμή υπήρξε με ατο πυ είδα ταην ταρατσα όπου ο Κωνστανταρας κλεβει το σουτιέν της Παπαγιάννη και μου μοιάζει ότι βρίσκεται κάπου στο Μεταξουργείο.
Πίσω φαινεται ο "πυργος" του ΟΤΕ στην 3ης Σεπτεμβριου.........οποτε βρίσκεται κάπου μεταξυ των παραλληλων Μιχαηλ Βοδα και Αριστοτελους στο υψος περιπου της Ηπειρου η και της Ιουλιανού.....Πάντως αν σε ενδιαφερει η ταρατσα ...βρισκεται αν δουλεψεις με σημαδι τον οτε. HART.jpg
 
laura ingalls είπε:
Αναρωτιεμαι αν υπάρχει έρευνα για τη "Χαρτοπαίχτρα" με τη Βλαχοπούλου. Οσο και αν εψαξα δε βρήκα κάτι. Αφορμή υπήρξε με ατο πυ είδα ταην ταρατσα όπου ο Κωνστανταρας κλεβει το σουτιέν της Παπαγιάννη και μου μοιάζει ότι βρίσκεται κάπου στο Μεταξουργείο.
Η Χαρτοπαιχτρα.....1965 , η ταράτσα που βλεπουμε τον Κωνστανταρα βρισκόταν στην γωνια Μιχ Βοδα 15 και Ηπείρου.

Απο αυτή την φωτογραφία απο το site της Φινος Φιλμ εχουμε μια πολυ καθαρή εικόνα της περιοχής . Photo2_xartopaixtra.jpg Ετσι διακρίνουμε το ψηλο κτηριο του ΟΤΕ που βρισκόταν 3ης Σεπτεμβρίου 102 -106 και αυτό το συνεργειο αυτοκινητων "Ω"...που βρισκόταν και βρισκεται ακόμα στην οδο Αλκιβιάδου 22 αλκιβιαδου 22 FOR RETROMANIA.jpg .Με βαση ολα αυτα και βαζοντας καποια σημαδια OTE XARTORIXTRA.jpg καταληγουμε στην παραπάνω πολυκατοικια στην Μιχ Βοδα που προφανως εχει αλλάξει αφου σήμερα ειναι ενα συγκροτημα γραφείων.

Τα υπολοιπα εξωτερικά που εχει η χαρτοπαιχτρα είναι το υποτιθεμενο νοσοκομείο που πηγαίνει ο Βουτσας για να δει την αδερφη του που είναι το κλασσικό κτηριο της Φινος Φιλμ στην Χιου 53...και ενας δρόμος που περπατανε η Λιασκου με τον Βρασιβανοπουλο....και τον κραταμε στα υποψην προς διερευνηση αν και κατι μου λεει οτι πρεπει να ναι στην Κυψέλη.

ALK 22.jpg
 
Ελα τώρα δε το πιστεύω εγώ ειχα καταληξει οτι πρεπει να ηταν Αριστοτέλους Και Φερρών αλλά τα στοιχεία είναι αδιάσειστα! Όσο για τη Λιασκου με τον Βρασιβανόπουλο πρέπει να είναι Κερκυρας στη Κυψέλη. Θα ψαχτώ αργότερα να δω μηπως ειναι στο ύψος της Σκοπέλου ή Σκύρου. Θα πρέπει να κανω μιτινγκ με τη μαμά μου...
 
Παιδια απο τοτε που το youtube κατεβασε τις ταινιες, μας εχει κοψει τα χερια! Δεν μπορω να βρω ταινίες για να "κοψω" φωτο...που στο καλο τις βρισκετε?? :p :p:p:p:p:p:p:p
 
Ο Παπατρέχας

Δεν θυμάμαι να έχουμε βρει το κουρείο που πάει να κουρέψει τον γαμπρό και πέφτουν με το μηχανάκι.

Λευκάδος 28 κυψελη

οθόνης (769).pngοθόνης (770).png

οθόνης (771).pngοθόνης (765).png

οθόνης (773).png(774).jpg

Το συνεργείο του γαμπρού είναι Ευελπίδων 9 τότε Citroen ύστερα Ford.

1.png1 (2).jpg2.png
 
πρακτορεσ 005 εναντιον χρυσοποδαρου 1965

Σε ποια περιοχή να είναι η ταβέρνα των πρακτόρων;

οθόνης (754).pngοθόνης (755).png
 
makism είπε:
Ο Παπατρέχας
Δεν θυμάμαι να έχουμε βρει το κουρείο που πάει να κουρέψει τον γαμπρό και πέφτουν με το μηχανάκι.

Λευκάδος 28 κυψελη







Το συνεργείο του γαμπρού είναι Ευελπίδων 9 τότε Citroen ύστερα Ford.

Μμμμ.... το θυμαμαι το κουρειο ηταν πραγματικό. Οπως θυμαμαι και το παλιό σπίτι απέναντι, κατεδαφίστηκε καπου το 80. Στη Λευκάδος όμως είχαμε και τον Βέγγο για γείτονα για ένα φεγγάρι...
 
Ξέρει κανείς πού ήταν το σπίτι του Βέγγου στην Κυψέλη που του το πήραν οι δανειστές ?

Επίσης έχει κάποιος αυτήν την περίφημη φωτο που ξεβιδώνει την ταμπέλα ΘΒ ?
 
ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΑΤΑ 1969

Ταινία με Λίγα εξωτερικά πλάνα.

Το πλάνο που έχει τρακάρει η παπανίκα είναι στον Λυκαβηττό οδο σαρανταπηχου.

λυκαβητου (1).jpgλυκαβητου (2).jpg

Το παρακάτω πλάνο είναι Βασ. Μαυρομματαίων και Βασ. Ηρακλείου

(795).jpg(797).jpg

Βασ. Ηρακλείου.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ότι θέλει ο λαός 1964

Το σπίτι του Γκιωνάκη είναι οδο Ερεχθείου 55

55 (1).png55 (2).jpg

και εκεί που σπρώχνουν το αυτοκίνητο διον. αεροπαγειτου

και διον. αεροπαγειτου (1).pngδιον. αεροπαγειτου (2).jpg

Ερεχθείου και διον. αεροπαγειτου

και διον. αεροπαγειτου (3).pngδιον. αεροπαγειτου (4).jpg

Αριστοτέλους πλ. Βικτωρίας

aristoteloys (1).jpgaristoteloys (2).jpg

Συγγρού με φόντο το Φιξ (στον χαρτη το δείχνω από την Συγγρου)

fix (1).jpgfix (2).jpg

Οι επιδειξεις δυναμης από τον μασιστα είναι στην Πλ. Βικτωρίας

pl. viktorias.jpgpl. viktorias (2).jpg

Λεωφόρος ποσειδώνος

posidonos (1).jpgposidonos (2).jpg

Λεωφόρος ποσειδώνος λίγο παρακάτω

posidonos p. faliro (1).pngposidonos p. faliro (2).jpg

το μαγαζί που πούλαγε τα αυτοκίνητα ήταν Λεωφ. Συγγρού 74 και σήμερα φουρνοσ ΑΤΤΙΚΑ.

syggroy 58 (1).jpgsyggroy 58 (2).jpg

επόμενο πλάνο βε'ι'κου και Ερεχθείου

ερεχθειου (1).jpgερεχθειου (2).jpg

βε'ι'κου και Ερεχθείου

(3).jpgβεικου (2).jpg

Ερεχθείου 2

2 (1).jpg2 (2).jpg

Το κρεοπωλείο είναι Ερεχθείου 4

4 (1).jpg4 (2).jpg

Ερεχθείου

(1).jpg(2).jpg

Συγγρού

(1).jpg(2).jpg

posidonos (1).jpg

syggroy 58 (1).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
η αριστοκρατισσα και ο αλητης 1970

με Δαδινόπουλο και Παππανίκα σε πολύ μέτρια ταινία που έδειξε σήμερα αλλά μοιράζομαι μαζί σας το σημείο που αναγνώρισαστην πλ. Πλάτωνος οδο Επιδαύρου 40

οθόνης (838).png(840).jpg(839).jpg
 
Δύο διορθώσεις....

Πρώτη σε μένα για την ταράτσα που βλεπουμε στην χαρτορίχτρα.Είχα γραψει στο post 978.οτι με καποια σημαδια απο την φωτογραφία της φινος φιλμ οτι ήταν στην οδό Μιχ.Βοδα 15. Ομως ξανακοιτώντας στην ταινία κάτι με τα ακριβώς απεναντι σπιτια απο την ταράτσα κάτι δεν μου κολλάγε.Την Κυριακή ετυχε και βρεθηκα εκεί για καποια δουλειά και με την πρώτη ματια καταλαβα οτι ειχα πεσει ενα νούμερο λαθος.Η πολυκατοικια λοιπον ηταν και ειναι ακόμα στην Μιχ.Βοδα 13 ΜΙΧ ΒΟΔΑ 131.jpg Περα απο αυτό στο πλάνο που ο Κωνστανταρας προσπαθεί να κλεψει το σουτιεν φαινεται πισω του και πιο χαμηλα το πανω μερος ενος νεοκλασσικου με καποια χαρακτηριστική καμπύλη στην ταράτσα που βρισκεται ακόμα απεναντι απο την πολυκατοικία. ΜΙΧ ΒΟΔΑ 13Β1.jpg

Δευτερη διόρθωση στον makism.

Η μαντρα που βλεπουμε στην ταινία "οτι θέλει ο Λαος" ήταν Συγγρού 58 ΣΥΓΓΡΟΥ 58.jpg και μεχρι την δεκαετία του 90 αν θυμάμαι καλα ηταν με την μορφή που την βλεπουμε στην ταινία .

Στην Συγγρου 74-76 ήταν η αντιπροσωπεια της ΕΤΕΠΑ...και σιγουρα δεν υπήρχε διπλα της τετοια μαντρα

17424868_1335030119896350_8286857172640607995_n.jpg

17425842_1335030109896351_9456604107069456_n.jpg

ΜΙΧ ΒΟΔΑ 13Α1.jpg
 
  • Like
Reactions: PT8
Πρέπει να εχεισ δικιο antonovar γιατι φαίνεται και το βενζινάδικο απέναντι αλλα με μπέρδεψε το διπλανό που είναι ιδιο με το διπλανο στην ταινια.

Αρα οπωσ το λεει και στην ταινια Συγγρου 58

antonovar είπε:
Δύο διορθώσεις....
 
Teacher είπε:
Ξέρει κανείς πού ήταν το σπίτι του Βέγγου στην Κυψέλη που του το πήραν οι δανειστές ?
Επίσης έχει κάποιος αυτήν την περίφημη φωτο που ξεβιδώνει την ταμπέλα ΘΒ ?
Ο Βέγγος έμενε Κερκύρας 3 ή 5 σχεδόν γωνία με τη Λευκάδος.
 
Αλλοίμονο σε......... εμάς. Τι θα γίνει με τα Αναφιώτικα βρε παιδιά!!!

 


Πέρασα από το σημείο που ψάχνουμε.



Τα σημεία που μοιάζει να ήταν το σπίτι της Κοντού, είναι
στην Αρετούσας και Κλεψύδρας στο κόκκινο παραλληλόγραμμο όπως είχαν πει και στον δάσκαλο.

Το σημείο που πιθανολογούσα να ήταν στην θόλου δίπλα στο νούμερο 20 κίτρινο κύκλο, αλλά είναι μικρό το οικόπεδο για να ήταν με μεγάλο κήπο αν και μου θύμιζε ο κατηφορικός δρόμος έξω από το σπίτι και τα παράθυρα του απέναντι σπιτιού.

(844).jpg(845).jpg

Το σπίτι που μοιάζει περισσότερο είναι Αρετούσας και Κλεψύδρας και η υψομετρική διαφορά και η απόσταση με τον θόλο της εκκλησίας, αλλά είναι πολύ γκρεμισμένο με πολλά μπάζα ρε παιδιά δεν μπορούσα να δω τίποτα και δεν βρήκα κάποιον απ'έξω να ρωτήσω αν ξέρει κάτι.

(843).jpg (844).jpg

Στην πανος και θόλου ρώτησα το μαγαζί με τα τουριστικά αλλά δεν γνώριζε κατι παρα μόνο όταν θυμήθηκε την ταινία είπε και ότι έμοιαζε η αυλή με τον Πολυχώρος έκθεσης άνθρωποι και εργαλεία που είναι στην ιδια γωνία πανος και θόλου.

Πάντως και τα 2 υποψήφια για εμένα σπίτια ήταν μόνο μπάζα δεν μπορούσα να δω τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Αλλοίμονο σε......... εμάς. Τι θα γίνει με τα Αναφιώτικα βρε παιδιά!!! 


Πέρασα από το σημείο που ψάχνουμε.



Τα σημεία που μοιάζει να ήταν το σπίτι της Κοντού, είναι
στην Αρετούσας και Κλεψύδρας στο κόκκινο παραλληλόγραμμο όπως είχαν πει και στον δάσκαλο.

Το σημείο που πιθανολογούσα να ήταν στην θόλου δίπλα στο νούμερο 20 κίτρινο κύκλο, αλλά είναι μικρό το οικόπεδο για να ήταν με μεγάλο κήπο αν και μου θύμιζε ο κατηφορικός δρόμος έξω από το σπίτι και τα παράθυρα του απέναντι σπιτιού.



Το σπίτι που μοιάζει περισσότερο είναι Αρετούσας και Κλεψύδρας και η υψομετρική διαφορά και η απόσταση με τον θόλο της εκκλησίας, αλλά είναι πολύ γκρεμισμένο με πολλά μπάζα ρε παιδιά δεν μπορούσα να δω τίποτα και δεν βρήκα κάποιον απ'έξω να ρωτήσω αν ξέρει κάτι.



Στην πανος και θόλου ρώτησα το μαγαζί με τα τουριστικά αλλά δεν γνώριζε κατι παρα μόνο όταν θυμήθηκε την ταινία είπε και ότι έμοιαζε η αυλή με τον Πολυχώρος έκθεσης άνθρωποι και εργαλεία που είναι στην ιδια γωνία πανος και θόλου.

Πάντως και τα 2 υποψήφια για εμένα σπίτια ήταν μόνο μπάζα δεν μπορούσα να δω τίποτα..

το σπίτι της Κοντού Μάκη, στην κάτω δεξιά γωνία, όπως το έβλεπε κανείς από την κεντρική αυλόπορτα, έχει κολλητά στον μαντρότοιχο ένα μεγάλο άσπρο τοίχο που προφανώς ανήκει σε κάποιο σπίτι

082.png

Δεν πιστεύω ότι είναι Αρετούσας και Κλεψύδρας, εκεί δηλαδή που μου το υποδείξανε. Λάθος νομίζω ότι είναι η υπόδειξη αν και αυτός που μου το υπέδειξε είναι παλιός και καλός γνώστης. Μου είπε "νομίζω ότι είναι αυτό"...

Να σας πω και ένα παραλειπόμενο μιας και έδειχνε το "η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα" εχθές

Ο άνθρωπος που μου υπέδειξε το σπίτι στη γωνία Κλεψύδρας και Αρετούσας ήταν ιδιοκτήτης του σπιτιού που κατεδαφίζει ο Δούκας με τον Καραβάγκο στη Θρασύβουλου (εξωτερικά, γιατί εσωτερικά είναι studio Alpha). Είναι το σπίτι που έχει όλες τις σκηνές άφιξης και αναχώρησης από το σπίτι του Αντωνάκη (γάμος, φίλοι κλπ κλπ). Το σπίτι στην Τριπόδων συμμετέχει μόνο όταν δείχνει την αυλή.

Το έχουμε υποδείξει στη σελίδα 200 του πρώτου μέρους

(Περιττό να σας πω ότι ήταν παρών στα γυρίσματα !!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
ΡΑΚΟΣ Νο 14 ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΠΟΥΝΑΚΙΑΣ (1986)

Γνωρίζει καποιος την γειτονια απο το σπίτι του Ψάλτη με κουνιες πισω από την εκκλησια;

(862).jpg(860).jpg(863).jpg

(865).jpg(866).jpg(867).jpg

όπως και το φασ φουντ που δούλευε

(858).jpg(868).jpg
 
Θα μπορούσε να είναι πίσω από το ιερό του Αγίου Νικολάου, στην Αχαρνών. Όχι σίγουρα όμως, γιατί έχει πεζοδρομηθεί και φυτευτεί ο χώρος, και δεν υπάρχει κοντινό street view.
 
ΦΖΠ1 δεν πρέπει να είναι ο Αγίου Νικολάος. Έψαξα και στην ακαδημία Πλάτωνος στην οδο Ναυπλίου αλλά δεν μου βαίνει. Είναι μικρή η πλατεία.

Εντωμεταξύ το κατάστημα ρούχων crazy, θυμάμαι να το εχω δει πρίν χρόνια προς Αγιου Μελετίου, Παρασίου, κοντά σε Αγιο Παντελεήμονα.

Το βλέπουμε λοιπόν...............

 
Πίσω
Μπλουζα