Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

822magirus είπε:
Όχι δυστυχώς, αυτή τη σκηνη ψάχνω μανιωδώς!!
Παίδες νομίζω οτι βρήκα ενα σημείο απο αυτά που ψάχνουμε

Το σημείο που φευγει ο κλεφτης και μένει ο Βεγγος με τον χωροφύλακα είναι στην διατσυρωση των οδών Λοφου και Αγοράς στο Δημαρχείο της Εκάλης

στο 38°06'29.15" B 23°50'21.95" E στο google earth ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΕΚΑΛΗΣ  2.jpg Παρόλο που το κτηριο του δημαρχείου κρυβεται απο τα δενδρα και εχει καποιες μικροαλλαγες ,κατα 99% νομιζω οτι είναι αυτό πισω απο τον Βεγγο και τον Αστυφυλακα.

Υπάρχουν ομως τα αλλα δύο σημεία.Το πρώτο εκεί που υποτιθεται οτι φευγει ο Βεγγος απο την σχολήθβ 1.jpgΣε αυτό το πλανο φαινεται αμυδρα στην πινακιδα της οδου οτι ο ενας δρομος εχει ενα μεγάλο ονομα που μάλλον αρχιζει απο Α. και τελειωνει μαλλον σε OY η σε Η.Εχω ψαξει για Α.ΠΑΠΑΠΑΣΤΑΣΙΟΥ αλλα ακρη δεν εχω βγάλει παρά το πανεμορφο σπιτι πισω που μου φαινεται δυσκολο να μην υπαρχει.

Και η αλλη σκηνη που και αυτη είναι καπου αλλου η εκει κοντα αλλα παλι δεν εχω βρεί κάτι ειναι το τελευταίο πλανο που μολις βγαλει ο Βεγγος την χειροπεδα φευγει απο τον αστυνομικο και αλλαζοντας το πλανο πηγαινει προς μια πλατεία παλι με καποιο σπιτι απο πίσω.θβ2.jpg

θβ3.jpg

θβ4.jpg

ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΕΚΑΛΗΣ  3.jpg
 
Βέγγος, Φανερός Πράκτωρ 000 -1967

των πρακτόρων η σχολή που φαίνεται στην αρχή είναι η 'Επαυλις Χρήστου Αποστολίδη

Οδός Τατοΐου 10 & Δεληγιάννη Κηφισιά

Η Έπαυλις έχει παίξει και στο μια κυρία στα μπουζούκια - 1967

010.jpg

Ένας τρελός τρελός Βέγγος - 1965

το ορφανοτροφείο που φαίνεται στην αρχή είναι η Έπαυλις Παντελή Ζερβουδάκη

Οδός Τατοΐου 31, Κηφισιά

002.jpg

003.jpg

004.jpg

005.jpg

006.jpg

001.jpg
 
antonovar είπε:
Παίδες νομίζω οτι βρήκα ενα σημείο απο αυτά που ψάχνουμε Το σημείο που φευγει ο κλεφτης και μένει ο Βεγγος με τον χωροφύλακα είναι στην διατσυρωση των οδών Λοφου και Αγοράς στο Δημαρχείο της Εκάλης

στο 38°06'29.15" B 23°50'21.95" E στο google earth Παρόλο που το κτηριο του δημαρχείου κρυβεται απο τα δενδρα και εχει καποιες μικροαλλαγες ,κατα 99% νομιζω οτι είναι αυτό πισω απο τον Βεγγο και τον Αστυφυλακα.

Υπάρχουν ομως τα αλλα δύο σημεία.Το πρώτο εκεί που υποτιθεται οτι φευγει ο Βεγγος απο την σχολήΣε αυτό το πλανο φαινεται αμυδρα στην πινακιδα της οδου οτι ο ενας δρομος εχει ενα μεγάλο ονομα που μάλλον αρχιζει απο Α. και τελειωνει μαλλον σε OY η σε Η.Εχω ψαξει για Α.ΠΑΠΑΠΑΣΤΑΣΙΟΥ αλλα ακρη δεν εχω βγάλει παρά το πανεμορφο σπιτι πισω που μου φαινεται δυσκολο να μην υπαρχει.

Και η αλλη σκηνη που και αυτη είναι καπου αλλου η εκει κοντα αλλα παλι δεν εχω βρεί κάτι ειναι το τελευταίο πλανο που μολις βγαλει ο Βεγγος την χειροπεδα φευγει απο τον αστυνομικο και αλλαζοντας το πλανο πηγαινει προς μια πλατεία παλι με καποιο σπιτι απο πίσω.
antonovar μπράβο σου το βρήκες !!!! Άντε εύκολο είναι να το τελειώσεις :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: Όλα εκεί είναι :) Αλέξανδρου Παπάγου είναι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
antonovar μπράβο σου το βρήκες !!!! Άντε εύκολο είναι να το τελειώσεις :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: Όλα εκεί είναι :) Αλέξανδρου Παπάγου είναι :)
Ευχαριστώ για το σκουντηγμα. Το ενα παρόλο που δεν εβλεπα σπίτι για εκεί είχα εστιάσει............το τρίτο ομως δάσκαλε δεν μου βγαίνει οποτε ρίχτο ;)

Λοιπον το σπιτι που βγαίνει ο θΒ είναι στο38°06'26.25" B 23°50'17.82" EΑΠΟΣΤΟΛΙΔΟΥ ΚΑΙ ΠΑΠΑΓΟΥ.jpgΠροβολή συνημμένου 146124

θβ 1.jpg
 
antonovar είπε:
Ευχαριστώ για το σκουντηγμα. Το ενα παρόλο που δεν εβλεπα σπίτι για εκεί είχα εστιάσει............το τρίτο ομως δάσκαλε δεν μου βγαίνει οποτε ρίχτο ;) Λοιπον το σπιτι που βγαίνει ο θΒ είναι στο38°06'26.25" B 23°50'17.82" E
πάρε και το σπίτι στο βάθος

(δεν ανεβαίνουν οι εικόνες δεν ξέρω τι συμβαίνει)

αυτό τέλος πάντων : http://oi66.tinypic.com/10eebnq.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Παίδες νομίζω οτι βρήκα ενα σημείο απο αυτά που ψάχνουμε Το σημείο που φευγει ο κλεφτης και μένει ο Βεγγος με τον χωροφύλακα είναι στην διατσυρωση των οδών Λοφου και Αγοράς στο Δημαρχείο της Εκάλης

στο 38°06'29.15" B 23°50'21.95" E στο google earth Προβολή συνημμένου 146101Προβολή συνημμένου 146102Προβολή συνημμένου 146100Προβολή συνημμένου 146104 Παρόλο που το κτηριο του δημαρχείου κρυβεται απο τα δενδρα και εχει καποιες μικροαλλαγες ,κατα 99% νομιζω οτι είναι αυτό πισω απο τον Βεγγο και τον Αστυφυλακα.

Υπάρχουν ομως τα αλλα δύο σημεία.Το πρώτο εκεί που υποτιθεται οτι φευγει ο Βεγγος απο την σχολήΠροβολή συνημμένου 146105Σε αυτό το πλανο φαινεται αμυδρα στην πινακιδα της οδου οτι ο ενας δρομος εχει ενα μεγάλο ονομα που μάλλον αρχιζει απο Α. και τελειωνει μαλλον σε OY η σε Η.Εχω ψαξει για Α.ΠΑΠΑΠΑΣΤΑΣΙΟΥ αλλα ακρη δεν εχω βγάλει παρά το πανεμορφο σπιτι πισω που μου φαινεται δυσκολο να μην υπαρχει.

Και η αλλη σκηνη που και αυτη είναι καπου αλλου η εκει κοντα αλλα παλι δεν εχω βρεί κάτι ειναι το τελευταίο πλανο που μολις βγαλει ο Βεγγος την χειροπεδα φευγει απο τον αστυνομικο και αλλαζοντας το πλανο πηγαινει προς μια πλατεία παλι με καποιο σπιτι απο πίσω.Προβολή συνημμένου 146106
Αntonovar δες και αυτο το σημειο όσον αφορά τη διασταύρωση.. https://www.google.gr/maps/@38.013517,23.7721641,3a,60y,247.81h,83.6t/data=!3m6!1e1!3m4!1sKmnhc5ekt3z_OM7oZ8GnBA!2e0!7i13312!8i6656
 
822magirus είπε:
@822magirus εκεί είναι Ψυχικό. Εκει εψαχνα με την Α. Παπαναστασιου αλλα μοιαζει μεν δεν ταιριαζει δε.......Τελικά οπως είδες έίναι στην Εκάλη.

@teacher δασκαλε κανε αλλη μια προσπαθεια το ιδιο γινόταν και χθες το βραδυ.
 
Teacher είπε:
πάρε και το σπίτι στο βάθος
(δεν ανεβαίνουν οι εικόνες δεν ξέρω τι συμβαίνει)
Αφου ο δρόμος στην είσοδο είναι σε ευθεία και εδω ο δρόμος έχει στρογγυλάδα, πώς βγαίνει απο εκεί; :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Το ανέβασα σε εξωτερικό σύνδεσμο. Δες πιο πάνω

και πάλι : http://oi66.tinypic.com/10eebnq.jpg

822magirus είπε:
Αφου ο δρόμος στην είσοδο είναι σε ευθεία και εδω ο δρόμος έχει στρογγυλάδα, πώς βγαίνει απο εκεί; :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
θα σου φτιάξω ένα ωραίο map να το καταλάβεις. Αύριο όμως γιατί είναι πολύ αργά

Η πλάκα είναι ότι το δάσος πίσω από το σπίτι είναι μια χαρά για το σημείο που γινόταν η εκπαίδευση και οι απονομές ;)

015.jpg

Η πόρτα που βγαίνει είναι αυτή

016.jpg Προβολή συνημμένου 146127

017.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και ένα πιο επεξηγηματικό map για το Φανερός Πράκτωρ 000 - 1967

(με την άδεια του antonovar ο οποίος βρήκε και την τελευταία και πιο δύσκολη σκηνή)

http://oi63.tinypic.com/2zevxo6.jpg upload.jpg

Επίσης, προφανώς στις ταμπελίτσες λέει : ΟΔΟΣ Α. Παπάγου η πρώτη και ΟΔΟΣ Κατρίου η 2η

ΠΡΟΣΟΧΗ ανέβασα καινούριο map γιατί είχα κάνει ένα λαθάκι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Το ανέβασα σε εξωτερικό σύνδεσμο. Δες πιο πάνω
και πάλι : http://oi66.tinypic.com/10eebnq.jpg

θα σου φτιάξω ένα ωραίο map να το καταλάβεις. Αύριο όμως γιατί είναι πολύ αργά

Η πλάκα είναι ότι το δάσος πίσω από το σπίτι είναι μια χαρά για το σημείο που γινόταν η εκπαίδευση και οι απονομές ;)

Προβολή συνημμένου 146125

Η πόρτα που βγαίνει είναι αυτή

Προβολή συνημμένου 146126 Προβολή συνημμένου 146127
Ευχαριστώ για το πολύ ωραίο map.....με απάλλαξες απο μία διαδικασία που βαριέμαι αφόρητα και σίγουρα δεν μπορώ να την κάνω οπως εσυ!!!!!

Για το απο ποιά εξωπορτα βγάινει ο Βεγγος κατέληξα σε αυτήν για δύο λογους .

1) η μεγάλη εξωπορτα που εβαλες και προφανως είναι η κεντρική ειναι στην Καστριου και 8-10 μετρα απο την γωνια.

Στην ταινία οι πινακιδες των οδων "Α.Παπάγου και Καστριου" το βρισκω λογικό να ήταν πάνω στην γωνία και οχι στην Καστριου.

2)Σε αυτό το πλάνο βλεπουμε την κεραμοσκεπή απο το σπιτακι αρκετα δεξιά απο την πορταΑΠΟΣΤΟΛΙΔΟΥ.jpg

Σχετικά με τόν χώρο εκπαίδευσης των "πρακτόρων" πιστεύω οτι είναι το πιο δύσκολο σημείο της ταινίας.Πιστεύω οτι δεν είναι στην επαυλη Αποστολιδη αφενός δεν εχει τετοιο χώρο εκεί και αφετερου στα πλάνα μου δίνει την εντυπωση οτι είναι σε καποιο δασώδες μερος ισως και ρεματια.Την επαυλή την εχουν χρησιμοποιήσει μονο για εξωτερικα πλανα της υποτιθέμενης σχολής.

Επισης Δασκαλε το τρίτο σημέιο με το σπιτι πίσω απο την πλατεία δεν θα το εβρισκα ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕ.........

@822magirus

Eκει που βγαίνει ο Βεγγος δεν είναι ευθεία.Σου δινει αυτή την εντυπωση αλλα αν παρατηρησεις την συνεχεια της σκηνης το αυτοκινητο που πεφτει επανω ο Βεγγος που κινειται απο την Καστρίου προς την Αγορας συνεχίζει σχεδόν ευθεία αφου η Αγορας ουσιαστικά ειναι συνεχεια της Καστριου...την ωρα που πεφτει ο Βεγγος επάνω καταλαβαίνεις οτι είναι γωνία αφου βλεπεις την Παπαγου πισω απο τον Βεγγο και σχεδόν καθετα προς την πορεία του αυτοκινητου Στιγμιότυπο 2 (18-11-2015 9-27 πμ).jpg

Στιγμιότυπο 1 (18-11-2015 9-26 πμ).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
Βέγγος, Φανερός Πράκτωρ 000 -1967
των πρακτόρων η σχολή που φαίνεται στην αρχή είναι η 'Επαυλις Χρήστου Αποστολίδη

Οδός Τατοΐου 10 & Δεληγιάννη Κηφισιά

Η Έπαυλις έχει παίξει και στο μια κυρία στα μπουζούκια - 1967

Προβολή συνημμένου 146118 Προβολή συνημμένου 146119 Προβολή συνημμένου 146116 Προβολή συνημμένου 146120

Ένας τρελός τρελός Βέγγος - 1965

το ορφανοτροφείο που φαίνεται στην αρχή είναι η Έπαυλις Παντελή Ζερβουδάκη

Οδός Τατοΐου 31, Κηφισιά

Προβολή συνημμένου 146121 Προβολή συνημμένου 146122

Καλησπέρα. Νομίζω ότι η ίδια βίλα (Ζερβουδάκη) εμφανίζεται στις ταινίες "Ορατότης Μηδέν" orat2.jpg

και "εν ονόματι του νόμου" onomati.jpg

orato1.jpg
 
Ω ναι mino αυτή είναι.... μπράβο !!
 
Απο τον "πυρετό στην Ασφαλτο" ενα σημείο που έλειπε για να ολοκληρωθεί η ταινία ηταν το σημείο που παλευει ο Καλογήρου με τον Φουντα.Ηθελα να το ανεβάσω πολύ καιρό αλλα ολο καταπιανόμουνα με αλλα και το αφηνα.

Ηταν στην ιχθυόσκαλα στο Κερατσίνι και μαλιστα οταν βλέπουμε την ταινία πρέπει να είναι στούς πρώτες μέρες της λειτουργιας της εκεί.

Αρχικά την βλεπουμε απέξω οπου στο background υπάρχει ενα επιβλητικό κτηριο στο βάθος 45550668.jpg Με μπέρδευε το γεγονός οτι σήμερα πίσω υπάρχει προβλήτα και θάλασσα.

Απο το χαρακτηριστικό ταβάνι καταλαβαίνουμε και ixth2.jpg .

Ενα ωραίο απο αυτό το κομμάτι της ταινίας είναι η στιγμη που ο Καλογήρου προσπαθεί να ξεφυγει απο τους αστυνομικους, και πεφτει πανω στην τζαμαρία του μπουζουξίδικου.Αυτό μας δίνει την ευκαιρία να δούμε τις χαρακτηριστικές λεπτομέρειες που μας δειχνουν οτι το υποτιθέμενο μπουζουξίδικο ήταν ενα studio.Στιγμιότυπο 1 (19-11-2015 12-28 μμ).jpg

Στιγμιότυπο 2 (19-11-2015 12-31 μμ).jpg

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ - ΙΧΘΥΟΣΚΑΛΑ (1964) (Large)_wm.jpg

Στιγμιότυπο 4 (19-11-2015 12-34 μμ).jpg

erga-01-320x213.jpg

Στιγμιότυπο 7 (19-11-2015 12-37 μμ).jpg

67715928.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από την ίδια ταινία, υπάρχει ακόμα ένα σημείο που δεν έχουμε βρει. Το σημείο που βρίσκουν χτυπημένο τον μεθύστακα από το αμάξι

με χαρακτηριστικό αυτό το κτίριο από πίσω που μοιάζει με καστράκι ? κάτι τέτοιο

002.jpg

001.jpg
 
Teacher είπε:
Από την ίδια ταινία, υπάρχει ακόμα ένα σημείο που δεν έχουμε βρει. Το σημείο που βρίσκουν χτυπημένο τον μεθύστακα από το αμάξι
με χαρακτηριστικό αυτό το κτίριο από πίσω που μοιάζει με καστράκι ? κάτι τέτοιο

Προβολή συνημμένου 146258 Προβολή συνημμένου 146257
Αυτή η σκηνή οπως και η σκηνή με το πούλμαν που έρχεται μουρη με μουρη με το περιπολικό είναι γυρισμένες στην γέφυρα της Βαρυμπόμπης στο 38°06'14.53" B 23°48'54.42" E με διαφορετικές γωνίες ληψης, αλλα αντε....αποδειξέ το ετσι οπως εχουν αλλαξει τόσο οι δρόμοι οσο και η δομηση .Το μόνο στοιχείο που υπαρχει είναι σε ενα καρέ στην σκηνή με το πούλμαν που φαίνεται μια ταμπελα Λαμία/ Κηφισια /Αθήναι που υπηρχε σε αυτή την γεφυρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Λεωφόρος του μίσους

Αφού μου κόλλησε κι εμένα το μικρόβιο, είπα να ασχοληθώ με μια ταινία η οποία δεν έχει "ψαχτεί" καθόλου.

Κάποια βρήκα κάποια άλλα όχι, τα οποία και παραθέτω στο δαιμόνιο των έμπειρων λαγονικών. Ομολογώ, ωστόσο, πως διασκέδασα αρκετά ψάχνοντας έστω κι αν κατάφερα μόνο τα μισά.

Αρχιζω από τα εύκολα που αναγνώρισα

Η παρέα του Νίκου Γαλανού που κάνει την πλάκα με το πικαπ και το τραγούδι της μάνας του. Το μέρος βρίσκεται στην οδό Νηρηίδων στη συμβολή με τη Μιχαλακοπούλου, κάτω από τη σημερινή πινακοθήκη 37.974534, 23.750077 και το Χίλτον.

niriidon3.jpg

Το διαμέρισμα της Χρονοπούλου (την πρόσοψη) τη βρήκα στο άλσος που βρίσκεται κάτω από τη Μιχαλακοπούλου, επί της οδού Ιωνος Δραγούμη 34 37.975033, 23.752827

dragoumi5.jpg

Για γραφείο (πρόσοψη) ανακριτού βλέπουμε πάλι την είσοδο της Φίνος στην οδό Χίου xiou2.jpg

Το σχολείο της κόρης του Καζάκου, είναι οι σχολές Μαρούδα, όπως φαίνεται άλλωστε και στο πλάνο. marouda.jpg Οι σχολές αυτές βρίσκονταν επί της οδού Εθνικής Αντιστάσεως στο Χαλάνδρι, αλλά σύμφωνα με μαρτυρία γνωστής που φοίτησε εκεί, το συγκεκριμένο κτήριο πλέον δεν υπάρχει. Στη θέση του έχουν ανεγερθεί μεγαλύτερα και πολυώροφα κτήρια όπου σήμερα στεγάζονται Λύκεια του Χαλανδρίου - νομίζω το 4ο.

Η καταδίωξη του Γαλανού στο τέλος βεβαίως γίνεται στην αγνώριστη και όμορφη (ακόμα) Ομόνοια omonoia2.jpg

και το αείμνηστο υπόγειο του σταθμού της Ομόνοιας omonoia3.jpg

Τα δικαστήρια - όπως συμβαίνει σε όλες τις δικαστικές ταινίες του Φώσκολου στεγάζονται στο Αρσάκειο, επί της οδού Πανεπιστημίουarsakeio3.jpg

Από το τελευταίο πανοραμικό καρέ της ταινίας διαπιστώνουμε πως αριστερά και δεξιά από την πύλη και τα σκαλιά υπήρχαν κτήσματα, με μαγαζιά επί της Πανεπιστημίου, όπου τώρα είναι ο περίβολος και τα κάγκελα καθ όλη την έκταση του Αρσακείου.

Η γωνία του Αρσακείου με την οδό Ι.Πεσμαζόγλου και όλη η Πεσμαζόγλου προς της Σταδίου όπου το ίδιο ισχύει και για τα πλαϊνά του Αρσακείουarsakeio7.jpg

Πάμε τώρα στα άγνωστα

πρώτη η βίλλα του Καζάκου. Μου φαίνεται αρκετά γνωστή από άλλα φιλμ και μάλλον οι ειδικοί θα την αναγνωρίσουν γρήγορα. villa.jpg

Το υποτιθέμενο σπίτι του Τζανετάκου μάλλον μου κάνει για το σπιτάκι και τις εγκαταστάσεις στο κτήμα της Φίνος στους Αγίους Αναργύρους, αλλά δεν μπορώ να το ταυτοποιήσω spiti-tzan3.jpg

και τέλος το μέρος όπου υποτίθεται έγινε το ατύχημα της γυναίκας και κοιμάται μεθυσμένος ο Καζάκος. Υποπτεύομαι πως εκεί γύρω από τα στούντιο του Φίνου στους Αγίους Αναργύρους σε κάποιο στενάκι πρέπει νά'ναι, αλλά δεν το αναγνωρίζω

agnosto3.jpg

Ελπίζω να έκανα σωστή δουλειά - αλλά όπως και νά'χει ήταν συναρπαστικό και διασκεδαστικό. Θα χαρώ αν αναγνωριστούν τα υπόλοιπα.

niriidon2.jpg

niriidon4.jpg

niriidon1.jpg

dragoumi1.jpg

dragoumi2.jpg

dragoumi3.jpg

dragoumi4.jpg

xiou1.jpg

omonoia.jpg

arsakeio.jpg

arsakeio2.jpg

arsakeio4.jpg

arsakeio5.jpg

arsakeio6.jpg

spiti-tzan.jpg

spiti-tzan2.jpg

agnosto1.jpg

agnosto2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΝΟ 2

Το σπίτι την Καραγιάννη δεν είναι στα Πετράλωνα αλλά στη Ν. Φιλαδέλφεια οδό Πλ. Κωνσταντινουπόλεως 10Α

Πλ. Κωνσταντινουπόλεως 10Α  (1).jpg

Το σπίτι του Βουτσά είναι επίσης Ν. Φιλαδέλφεια στην οδό Σμύρνης 26 με αρκετές αλλαγές από την ανακαίνιση.

Σμύρνης  26  (1).jpg

Το σπίτι του Καλογήρου είναι λίγο παραπάνω στην οδό Σμύρνης 30.

Σμύρνης  30  (2).jpg

makism είπε:
ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ 1969
ΜΠΡΑΒΟ σε ολουσ για τον φανερός πράκτωρ.

*Έχει ωραίο ζουμί η ταινία με το σπίτι της Καραγιάννη το χασάπικο του Καλογήρου.
Πλ. Κωνσταντινουπόλεως 10Α  (2).jpg

Πλ. Κωνσταντινουπόλεως 10Α  (3).jpg

Πλ. Κωνσταντινουπόλεως 10Α  (4).jpg

Σμύρνης  26  (2).jpg

Σμύρνης  26  (3).jpg

Σμύρνης  30  (1).jpg

Σμύρνης  30 (1).jpg

Σμύρνης  30 (2).jpg
 
Μια ταινία που είδα οτι δεν την ειχαμε στη λίστα ειναι "Ο Μικές παντρεύεται"

Λίγο ειδα στην αρχή και παρατήρησα οτι οι πρώτες σκηνές της εχουν γυριστεί στην Θησέως ή αλλιως Ελευθερίου Βενιζέλου στην Καλλιθέα στους Αγ. Πάντες

Η σχολή οδηγών του Σόλωνα (φίλου του Μικέ, τον οποιο πηγαίνει και συναντάει στην αρχή της ταινίας) ήταν γωνία Λεωφ. Θησέως και Αγ.Πάντων.

Θα μου πείτε, πως το ξερουμε οτι ήταν αυτή η γωνία και οχι καποια αλλη...αυτό φαίνεται παρακάτω σε μεγαλύτερο πλάνο...

Προς το παρον βλεπουμε τον Μικέ, ενώ εχει φύγει ο φίλος του απο την Σχολη Οδηγων, να παραλαμβάνει μια πελάτισσα προκειμένου να της κανει μαθηματα οδήγησης..Βγαίνουν απο τη σχολή και κατευθύνονται προς το αμάξι το οποιο είναι παρκαρισμένο στην Αγ. Πάντων μπροστά απο την εκκλησία...

1β.JPG

2β.JPG

Φυσικά κανενα απο τα σπίτια στην Αγ. Πάντων που υπήρχαν τότε δεν υπάρχουν σήμερα...

Μπαίνουν στο αμάξι, και αφου ακολουθεί ενα σπαρταριστικός διάλογος αναμεσα στον Μικέ και την πελάτισσα, ο Μικές πατάει γκάζι το αυτοκίνητο "απογειώνεται".

Το βλέπουμε λοιπον να στριβει την γωνία της εκκλησίας και να βγαίνει στην Λεωφορο Θησέως

3β.JPG

Το κτίριο στην γωνία, στην απεναντι πλευρά της Λεωφ. Θησεώς (με κατεύθυνση προς Αθήνα) είναι το μόνο που εχει παραμείνει

Να οδηγεί στην Λεω. Θησέως με κατεύθυνση προς παραλία..

4β.JPG

(πως φαίνονταν τότε οι πολυκατοικίες και πως είναι πλεον σήμερα)

Και ξαφνικά, το πλάνο αλλάζει και ο Μίκες οδηγεί αυτη τη φορά στην αντίθετη κατευθυνση της Λεωφ. Θήσεως, δηλαδη προς Αθήνα, οπου εκει πλεον στο γενικο πλανο φαίνεται οτι η Σχολη οδήγων ήταν στην γωνία της Αγ. Παντων απεναντι απο την εκκλησία

5β.JPG

1α.jpg

2α.JPG

3α.JPG

4α.JPG

5α.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα