Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Teacher είπε:
Ω ναι !! έχεις απόλυτο δίκιο. :clap: :clap:
Από ΑΚΤΑΙΟ έχεις τίποτα υπόψη σου σε ταινία ?
Ξενοδοχείον ΑΚΤΑΙΟΝ ............Εφθασεεεεεεεεε :D Πάρε προς το παρόν απο τα 4 Σκαλοπάτια που τα χω ευκαιραΑΚΤΑΙΟΝ 1.jpg και νομίζω οτι τα απομειναρια του φαινονται και στο "παρε κόσμε" με τον Βεγγο περίμενε λιγο και θα το συμπληρώσω

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

και ναί στο παρε κόσμε φαίνονται τα απομεινάρια του μετα την εποχή Σκυλιτση....ακταιον παρε κοσμε.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Ξενοδοχείον ΑΚΤΑΙΟΝ ............Εφθασεεεεεεεεε :D Πάρε προς το παρόν απο τα 4 Σκαλοπάτια που τα χω ευκαιρα και νομίζω οτι τα απομειναρια του φαινονται και στο "παρε κόσμε" με τον Βεγγο περίμενε λιγο και θα το συμπληρώσω-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

και ναί στο παρε κόσμε φαίνονται τα απομεινάρια του μετα την εποχή Σκυλιτση....
Είσαι τεράστιος !!
 
Teacher είπε:
ρίξτε μια ματιά και σ' αυτό... δικό μας είναι
Ο κατεδαφισμένος πολιτισμός της Αθήνας: Κτίρια που γκρεμίσαμε και το μετανιώσαμε

http://news247.gr/eidiseis/weekend-edition/o-katedafismenos-politismos-ths-athhnas-ktiria-poy-gkremisame-kai-to-metaniwsame.3769931.html

...
Σε αυτό το χρήσιμο link που ανεβασε ο teacher πέρα απο το Aκταίον αναφέρει και την περιφημη βίλλα Μαργαρίτα στην συνδρομή της Βασ Σοφίας με την Μεσογείων.Δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθεί εδώ , αλλα επειδή εχθες ειχε στον αντ1 την ταινία

ξυπόλητος πριγκηψ στην οποία φαίνεται σε καποια σκηνη αυτή η πανεμορφη βίλλα το ανεβάζωmargarita_1950.jpg

Στην σκηνη ο Βουτσας κινειται στην οδό Ζαχαρωφ και σήμερα το ιδιο σημείο είναι ετσιμαργ (4).Movie_Snapshot.jpg

μαργ 2.jpg

ζαχαρωφ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια παρακληση στα παιδια που ασχολουνται με το θεμα. :)

Δωστε μια βοηθεια στο παρακατω (post #33). Ευχαριστω! :)

822magirus είπε:
Καλησπέρα στην παρέα!! Θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω για την ταινία Πράκτορ Θου-βου επιχείρηση γης μαδιάμ. Μήπως γνωρίζετε την τελευταία σκηνή σε ποιό σημείο βρίσκεται; Δηλαδή απο εκεί που ακούει συναγερμό κ βγαίνει σε μια λεωφόρο μέχρι εκεί που παραδίδει τον κλέφτη στην αστυνομία και ο κλέφτης φεύγει.. Σας ευχαριστω :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Μια παρακληση στα παιδια που ασχολουνται με το θεμα. :)
Δωστε μια βοηθεια στο παρακατω (post #33). Ευχαριστω! :)

Η συγκεκριμένη σκηνή Σταυρο που αναφέρει ο 822magirus ειναι απο την ταινία αν θυμαμαι καλα "Θου Βου πρακτορ 000" και οχι απο το " Θου Βου Επιχείρησις γης μαδιαμ"...το οποιο και απο οτι βλεπω, δεν εχει κανενα post... :(
 
stayros είπε:
Μια παρακληση στα παιδια που ασχολουνται με το θεμα. :)
Δωστε μια βοηθεια στο παρακατω (post #33). Ευχαριστω! :)
Προσωπικά αυτό το συγκεκριμένο μέρος απο την ταινία "Βοήθεια Ο Βέγγος φανερός πράκτωρ 000" το ψάχνω ακόμα και είναι αρκετά περίεργο και δύσκολο .Μπορεί ομως κάποιος αλλος η καποια αλλη απο τήν παρέα εδώ να το εχει βρει οπότε "αναμείνατε στο ακουστικό":D.
 
"Βοήθεια Ο Βέγγος φανερός πράκτωρ 000"

Εγώ παιδιά συμπληρώνω πλάνα από την πλατεία Αγίας Ειρήνης και Περικλέους.

1 (3).jpg

πλατεία Αγίας Ειρήνης

2 (1).jpg

Σωστά 822magirus Λεωφόρος κρυονερίου στην γέφυρα κάτω από την εθνική οδό Λαμίας.

1 (3).jpg

2 (2).jpg

*stayros την συγκεκριμένη διασταύρωση την έψαχνα και πιο παλιά αλλά βαρέθηκα και σταμάτησα.

Είμαι σίγουρος ότι αν εστιάσουμε σε αυτό θα το βρουμε.....λιγη υπομονή.

antonovar είπε:
Προσωπικά αυτό το συγκεκριμένο μέρος απο την ταινία "Βοήθεια Ο Βέγγος φανερός πράκτωρ 000" το ψάχνω ακόμα και είναι αρκετά περίεργο και δύσκολο .Μπορεί ομως κάποιος αλλος η καποια αλλη απο τήν παρέα εδώ να το εχει βρει οπότε "αναμείνατε στο ακουστικό":D.
1 (1).jpg

1 (2).jpg

2 (2).jpg

1 (1).jpg

1 (2).jpg

2 (1).jpg

1 (4).jpg

1 (5).jpg

1 (6).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makis καλησπέρα. Έχω την εντύπωση ότι είναι στη λεωφόρο Κρυονερίου...
 
822magirus πιο κοντα είμαι στη Αγίας Τριάδος και κρυονερίου.τι λές;

Screenshot 2015-11-16 22.32.18.jpg

822magirus είπε:
makis καλησπέρα. Έχω την εντύπωση ότι είναι στη λεωφόρο Κρυονερίου...
 
makism είπε:
"Βοήθεια Ο Βέγγος φανερός πράκτωρ 000"
Σωστά 822magirus Λεωφόρος κρυονερίου στην γέφυρα κάτω από την εθνική οδό Λαμίας.

*stayros την συγκεκριμένη διασταύρωση την έψαχνα και πιο παλιά αλλά βαρέθηκα και σταμάτησα.

Είμαι σίγουρος ότι αν εστιάσουμε σε αυτό θα το βρουμε.....λιγη υπομονή.
χωρίς να προσθέτω και τίποτα τρομερό η διασταύρωση που παίζει στην ταινία είναι από την άλλη μεριά της γαλαρίας.

Μη σε μπερδεύει το σχήμα της καμάρας. Δες το τα βουνά

Αυτή

002.jpg Προβολή συνημμένου 146028

τελικά την τελευταία σκηνή με την αστυνομία την έχουμε ή όχι ?

001.jpg

003.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι δυστυχώς, αυτή τη σκηνη ψάχνω μανιωδώς!!
 
Καλημέρα σε όλη την παρέα παιδιά!

Να κάνω μία πρόταση;

Είδα τις προάλλες την ταινία "Το Πιθάρι" με τον Βέγγο και τον Μαλούχο. Και έχει πάρα πολύ ωραίες εξωτερικές σκηνές. Δυστυχώς δεν κατάλαβα καμία περιοχή πού είναι. Έχει κανείς τη διάθεση ή το χρόνο να ασχοληθεί;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
ρίξτε μια ματιά και σ' αυτό... δικό μας είναι
Ο κατεδαφισμένος πολιτισμός της Αθήνας: Κτίρια που γκρεμίσαμε και το μετανιώσαμε

http://news247.gr/eidiseis/weekend-edition/o-katedafismenos-politismos-ths-athhnas-ktiria-poy-gkremisame-kai-to-metaniwsame.3769931.html

κάπου διάβασα ότι το πάρτυ της σχολής στην "Αλίκη στο Ναυτικό" γυρίστηκε στο Ακταίο....

mino αν μπορείς βάζε συντεταγμένες (δεξί κλικ στο google maps στο σημείο στόχο και στο μενού επιλέγεις "τι υπάρχει εδώ") ...

Εχεις δίκιο ξεχαστηκα, δεν έχω εξοικειωθεί απολύτως, ακόμα. Το νεοκλασικό πάντως βρίσκεται Ζαϊμη 11 στα Εξάρχεια και όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες είναι από αυτά που έχουν διατηρηθεί και ανακαινισθεί. Για την ιστορία να αναφέρω ότι αυτό είναι το σπίτι που κάποτε, παλιά πολύ παλιά, έμενε η οικογένεια Πιλάβιου. Εκεί δηλαδή γεννήθηκε και μεγάλωσε ο Νίκος Πιλάβιος, ο γνωστός (για τους λίγο παλιότερους) "παραμυθάς" της ΕΡΤ.

Αναφερόμαστε στο νεοκλασικό όπου ο Χατζηχρήστος και ο Ηλιόπουλος πηδούν από το παράθυρου του (υποτίθεται) ξενοδοχείο στο "Μακρυκωσταίοι...".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gligorios είπε:
Καλημέρα σε όλη την παρέα παιδιά!
Να κάνω μία πρόταση;

Είδα τις προάλλες την ταινία "Το Πιθάρι" με τον Βέγγο και τον Μαλούχο. Και έχει πάρα πολύ ωραίες εξωτερικές σκηνές. Δυστυχώς δεν κατάλαβα καμία περιοχή πού είναι. Έχει κανείς τη διάθεση ή το χρόνο να ασχοληθεί;
To μερος που σκάβουν αναμεσα σε κάτι εργατικές πολυκατοικιες αναμεσα Μπακνανα και Αιγαιου σύνορα Νεου Κοσμου με Νεα Σμύρνη.Εκει που πίνουν καφε οι δυο τους είναι στην Αγία Ελεουσα στην Καλλιθεα και σε καποιο πλάνο φαίνεται και το Σινε ΤΡΟΠΙΚΑΛ καπου πισω τους.Το σπιτι τους πρεπει να είναι Ν.Σμυρνη αλλα που ακριβως δεν το εχω βρει.Αυτα!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
To μερος που σκάβουν αναμεσα σε κάτι εργατικές πολυκατοικιες αναμεσα Μπακνανα και Αιγαιου σύνορα Νεου Κοσμου με Νεα Σμύρνη.Εκει που πίνουν καφε οι δυο τους είναι στην Αγία Ελεουσα στην Καλλιθεα και σε καποιο πλάνο φαίνεται και το Σινε ΤΡΟΠΙΚΑΛ καπου πισω τους.Το σπιτι τους πρεπει να είναι Ν.Σμυρνη αλλα που ακριβως δεν το εχω βρει.Αυτα!!!!
Εντάξει antonovar είσαι σε πολύ υψηλό επίπεδο.. Μέσα σε 40 λεπτά απάντηση! Απίστευτος! Και γενικά όλη η παρέα απίστευτη! Χίλια μπράβο !!
 
Gligorios είπε:
Εντάξει antonovar είσαι σε πολύ υψηλό επίπεδο.. Μέσα σε 40 λεπτά απάντηση! Απίστευτος! Και γενικά όλη η παρέα απίστευτη! Χίλια μπράβο !!
Ευχαριστώ πολύ Gligorios ...αυτή η ταινία είναι ισως απο τις πρώτες που εχω "ψειρίσει" πριν πολλά πολλά χρονια οπότε τα ψιλοθυμόμουνα ,βεβαια το σπιτι των Βεγγου Μαλουχου δεν το εχω βρεί ακριβώς........είναι και αυτό στην μεγάλη λίστα :D
 
Βλεποντας την ταινία "Οι Αιχμάλωτοι του μίσους" παρατήρησα ποσο πολυ έχει αλλάξει η περιοχή απεναντι απο τις φυλακές Κορυδαλλου.

Η οδος Σολωμού..........σήμερα....

χωρίς τίτλο2.JPG

Η τότε αλανα όπου στο τελος της ταινίας ο Αγγελος Ζίραχ (Κώστας Καρράς) συναντάει τον γιο του, φυσικα δεν υπάρχει πια και στη θεση της εχει χτιστεί Αθλητικό Κέντρο

χωρίς τίτλο4.JPG

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο3.JPG
 
"Το Πιθάρι"

Ένα πλάνο πρέπει να είναι στην οδό Σαρανταπόρου 1 Δάφνη στην μικρή πλατεία.

Screenshot 2015-11-17 20.12.07.jpg

Gligorios είπε:
Καλημέρα σε όλη την παρέα παιδιά!
Να κάνω μία πρόταση;

Είδα τις προάλλες την ταινία "Το Πιθάρι" με τον Βέγγο και τον Μαλούχο. Και έχει πάρα πολύ ωραίες εξωτερικές σκηνές. Δυστυχώς δεν κατάλαβα καμία περιοχή πού είναι. Έχει κανείς τη διάθεση ή το χρόνο να ασχοληθεί;
Screenshot 2015-11-17 20.12.19.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα