Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Το σωφεράκι (1953)

Αφού με δυσκόλεψε τόσο το studio των Αγίων Αναργύρων, ας πάω σε κάτι που το γνωρίζω καλά.

Σωφεράκι και όλη η σεκάνς του μπάνιου του Μ.Φωτόπουλου με τα κορίτσια.

Είναι κινηματογραφημένη στη διαδρομή Ελευσίνα-Μεγάλο Πεύκο και συγκεκριμένα στην τοποθεσία Νεράκι.

Ουσιαστικά πρόκειται για το ίδιο μέρος που ο Σακελλάριος έκανε τη "Σοσιαλίστρια". 300 μέτρα πιο πίσω βρίσκεται το εργοστάσιο της Πειραϊκής. Τώρα είναι softex.

Το ταβερνάκι όπου το σαραβαλάκι θέλει λουκούμι υπάρχει ακόμη και είναι αυτόsofer9.jpg

δύο στιγμιότυπα από την είσοδο του σαραβαλακίουsofer4.jpg

Και στιγμιότυπα από τη διασταύρωση του δρόμου με το σιδηρόδρομο στον Ευταχαξία, πριν τα Ναυπηγεία Ελευσίνος

sofer8.jpg

sofer2.jpg

sofer1.jpg

sofer3.jpg

sofer5.jpg

sofer6.jpg

sofer7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλώς ήρθες στην παρέα μας minos.

Όσο περισσότεροι εμφανίζονται τόσο περισσότερη δύναμη παίρνουμε όλοι.

Την αυλή από το οι γερμανοί ξανάρχονται 1948 την έψαχνα πολλές φορές και από κοντά αλλά δεν ήξερε κανένας καταστηματάρχης -περίπτερο κλπ να μου πει που ήταν. (η γυναίκα μου και τα παιδιά μου με πείραζαν που ρώταγα συνεχώς κάθε φορά που πηγαίναμε την βόλτα μας).

Όσο ήμουν εκεί κοντά τρελαινόμουν να ξέρω ότι κάπου εδώ είναι και να μην το βρίσκω. Μπράβο σε εσένα και στον δάσκαλο.

Στην περιοχή αυτή ψάχναμε και το σπίτι της κοντού με τον Χορν στο -Αλίμονο στους Νέους.

Αν ξέρεις κάτι ανάρτησε το άμεσα.

Βάζε τον τίτλο της ταινίας για την αρχειοθέτηση Το Σωφεράκι (1953).

minos είπε:
Αφού με δυσκόλεψε τόσο το studio των Αγίων Αναργύρων, ας πάω σε κάτι που το γνωρίζω καλά.Σωφεράκι και όλη η σεκάνς του μπάνιου του Μ.Φωτόπουλου με τα κορίτσια.

Είναι κινηματογραφημένη στη διαδρομή Ελευσίνα-Μεγάλο Πεύκο και συγκεκριμένα στην τοποθεσία Νεράκι.

Ουσιαστικά πρόκειται για το ίδιο μέρος που ο Σακελλάριος έκανε τη "Σοσιαλίστρια". 300 μέτρα πιο πίσω βρίσκεται το εργοστάσιο της Πειραϊκής. Τώρα είναι softex.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
minos είπε:
Αφού με δυσκόλεψε τόσο το studio των Αγίων Αναργύρων, ας πάω σε κάτι που το γνωρίζω καλά.Σωφεράκι και όλη η σεκάνς του μπάνιου του Μ.Φωτόπουλου με τα κορίτσια.

Είναι κινηματογραφημένη στη διαδρομή Ελευσίνα-Μεγάλο Πεύκο και συγκεκριμένα στην τοποθεσία Νεράκι.

Ουσιαστικά πρόκειται για το ίδιο μέρος που ο Σακελλάριος έκανε τη "Σοσιαλίστρια". 300 μέτρα πιο πίσω βρίσκεται το εργοστάσιο της Πειραϊκής. Τώρα είναι softex.

Το ταβερνάκι όπου το σαραβαλάκι θέλει λουκούμι υπάρχει ακόμη και είναι αυτόΠροβολή συνημμένου 145832

δύο στιγμιότυπα από την είσοδο του σαραβαλακίουΠροβολή συνημμένου 145833Προβολή συνημμένου 145834Προβολή συνημμένου 145835Προβολή συνημμένου 145836

Και στιγμιότυπα από τη διασταύρωση του δρόμου με το σιδηρόδρομο στον Ευταχαξία, πριν τα Ναυπηγεία Ελευσίνος

Προβολή συνημμένου 145837Προβολή συνημμένου 145838Προβολή συνημμένου 145839Προβολή συνημμένου 145840
minos πολλά μπράβο αυτα με το ταβερνακι στο σωφεράκι. Για τον σταθμό με την διασταυρωση ομως νομίζω οτι δεν είναι στην Βιλλα του ευταξία είναι στην Κακια σκάλα στο 37°58'21.31" B 23°17'41.28" E SXOLH ΓΙΑ ΣΩΦ (2).Movie_Snapshot.jpg υπαρχει και σήμερα.Στη βίλα ευταξια το σπιτάκι είναι σε αλλη θεση.

Και για να συμπληρώσω το post σου επειδή είχα καταπιαστεί το καλοκαιρι με την διαδρομή, η οποία εχει και καποια κοινα σημεία με την ταινία "τα 4 σκαλοπατια ", εχει και αρκετες σκηνες απο την κακια σκάλακακια σκαλα 3.jpg

Για την σοσιαλιστρια δες το post 869 του kyrbill(που εισαι???) που είναι αρκετα τεκμηριωμένο.

Επίσης μιας και αναφερθηκε ενα μικρό κουιζ για τους παλαιότερους

Ποια ταινία που εχουμε καταπιαστεί ολοι (ιδιαιτέρως η hannele) εχει γυρισματα κατω απο την βίλα ΕΥΤΑΞΊΑ στο 38°01'31.34" B 23°29'19.39" E .

Αυτα προς το παρόν γιατι ακουλουθούν πολλά ωράια με Φιλοθέη για αργότερα.!!!

σταθμος 2.jpg

σταθμος.jpg

kakia skala 10847199_799719226740265_8432334385494032451_o.jpg

SXOLH ΓΙΑ ΣΩΦ.Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Επίσης μιας και αναφερθηκε ενα μικρό κουιζ για τους παλαιότερους

Ποια ταινία που εχουμε καταπιαστεί ολοι (ιδιαιτέρως η hannele) εχει γυρισματα κατω απο την βίλα ΕΥΤΑΞΊΑ στο 38°01'31.34" B 23°29'19.39" E .

Αυτα προς το παρόν γιατι ακουλουθούν πολλά ωράια με Φιλοθέη για αργότερα.!!!
Ετσι οπως το λες antonovar για το Ταξίδι μου κανει.... :D ...η τοποθεσία με το τραίνο που βλεπουμε να περναει πίσω απο την Αλικη και τον Κουρκουλο στα βραχάκια...

Βρηκες τιποτα απο "Χτυποκάρδια" για Φιλοθεη????

Απο την πλευρά μου οσονούπω ερχεται.... Υποβρυχιο Παπανικολης... :cool:
 
hannele είπε:
Ετσι οπως το λες antonovar για το Ταξίδι μου κανει.... :D ...η τοποθεσία με το τραίνο που βλεπουμε να περναει πίσω απο την Αλικη και τον Κουρκουλο στα βραχάκια...
Βρηκες τιποτα απο "Χτυποκάρδια" για Φιλοθεη????

Απο την πλευρά μου οσονούπω ερχεται.... Υποβρυχιο Παπανικολης... :cool:
:award: :award: :award: :award: :award: :award:ακριβώς........σιγά μην δεν το βρισκες...... :D
 
antonovar είπε:
minos πολλά μπράβο αυτα με το ταβερνακι στο σωφεράκι. Για τον σταθμό με την διασταυρωση ομως νομίζω οτι δεν είναι στην Βιλλα του ευταξία είναι στην Κακια σκάλα στο 37°58'21.31" B 23°17'41.28" E Προβολή συνημμένου 145842Προβολή συνημμένου 145843Προβολή συνημμένου 145841 υπαρχει και σήμερα.Στη βίλα ευταξια το σπιτάκι είναι σε αλλη θεση.Και για να συμπληρώσω το post σου επειδή είχα καταπιαστεί το καλοκαιρι με την διαδρομή, η οποία εχει και καποια κοινα σημεία με την ταινία "τα 4 σκαλοπατια ", εχει και αρκετες σκηνες απο την κακια σκάλαΠροβολή συνημμένου 145844Προβολή συνημμένου 145845Προβολή συνημμένου 145846

Για την σοσιαλιστρια δες το post 869 του kyrbill(που εισαι???) που είναι αρκετα τεκμηριωμένο.

Επίσης μιας και αναφερθηκε ενα μικρό κουιζ για τους παλαιότερους

Ποια ταινία που εχουμε καταπιαστεί ολοι (ιδιαιτέρως η hannele) εχει γυρισματα κατω απο την βίλα ΕΥΤΑΞΊΑ στο 38°01'31.34" B 23°29'19.39" E .

Αυτα προς το παρόν γιατι ακουλουθούν πολλά ωράια με Φιλοθέη για αργότερα.!!!
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Οσον αφορά την "Σοσιαλίστρια" το γνωρίζω το σχετικό post γι' αυτό και δεν αναφέρθηκα περαιτέρω.

Οσο για το σωφεράκι, θα επιμείνω. To καρέ που παρέθεσες είναι από τις στροφές του Ευταξία για τρεις λόγους. 1ον είναι τα πατρικά μου μέρη (Μ.Πεύκο) και τη διαδρομή την αναγνωρίζω στην ταινία σπιθαμή προς σπιθαμή (καθώς και τον χοντρούλη με το λουκούμι. Ο μπαρμπα Γιάννης ο Δάλλας). 2ον η παραλία που κάνουν μπάνιο είναι στο Λουτρόπυργο, ανάμεσα Μεγάλο Πεύκο και Στροφές Ευταξία. Συνεπώς το συνεργείο από Αθήνα έφτασε ως εκεί. Να πάει στην κακιά σκάλα, δηλαδή άλλα 30 χιλιόμετρα, για να πάρει δύο πλάνα, φαίνεται παράδοξο, και 3ο σε όλη τη διαδρομη φαίνεται απέναντι η Σαλαμίνα. Η κακιά σκάλα δεν έχει τη Σαλαμίνα απέναντί της.

Για το σπίτι στο "Αλίμονο στους νέους" δε γνωρίζω τίποτα. Ωστόσο, θα προσπαθήσω να μιμηθώ το λαγωνικό σας ταλέντο και θα αρχίσω να ανιχνεύω την Πλάκα, είτε αυτοπροσώπως, είτε με την google και πλάκα μεγάλη θα έχει να το βρει... ο πρωτάρης...!

Α, Antonovar, τώρα πρόσεξα το καρέ της διασταύρωσης με το τραίνο που έχεις αναρτήσει. Οντως δεν πρόκειται για την πρώτη διασταύρωση στις στροφές του ευταξία, αλλά για την δεύτερη, ερχόμενοι από Μ.Πεύκο, που βρίσκεται λίγο πριν την κατηφόρα για την petrola και τα Ναυπηγεία της Ελευσίνος. Σήμερα είναι αφύλαχτο. Την πρώτη διαστάυρωση την έχω αναρτήσει σε φωτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
Και στο Ταξίδι και στα Χτυποκάρδια????
Στο ταξίδι......

Στην Φιλοθέη πηγα σήμερα να βγάλω φωτό κάτι σπιτακια που εχουν σχεση με αυτό το post της Ανζερβός.....και στην διαδρομή για κεί μέσα στην Φιλοθέη επεσα σε δύο τρία σημεία....απο αυτα που λέμε οταν βλεπουμε καμμια ταινία που τω δει αυτο?..που το χω δει? και εντελώς τυχαία σε ενα σπίτι απο το ΛΆΤΕΡΝΑ ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ .....Για Χτυποκαρδια δεν εχω τιποτε....δυστυχώς Hannele
 
minos είπε:
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Οσον αφορά την "Σοσιαλίστρια" το γνωρίζω το σχετικό post γι' αυτό και δεν αναφέρθηκα περαιτέρω.

Οσο για το σωφεράκι, θα επιμείνω. To καρέ που παρέθεσες είναι από τις στροφές του Ευταξία για τρεις λόγους. 1ον είναι τα πατρικά μου μέρη (Μ.Πεύκο) και τη διαδρομή την αναγνωρίζω στην ταινία σπιθαμή προς σπιθαμή (καθώς και τον χοντρούλη με το λουκούμι. Ο μπαρμπα Γιάννης ο Δάλλας). 2ον η παραλία που κάνουν μπάνιο είναι στο Λουτρόπυργο, ανάμεσα Μεγάλο Πεύκο και Στροφές Ευταξία. Συνεπώς το συνεργείο από Αθήνα έφτασε ως εκεί. Να πάει στην κακιά σκάλα, δηλαδή άλλα 30 χιλιόμετρα, για να πάρει δύο πλάνα, φαίνεται παράδοξο, και 3ο σε όλη τη διαδρομη φαίνεται απέναντι η Σαλαμίνα. Η κακιά σκάλα δεν έχει τη Σαλαμίνα απέναντί της.

Για το σπίτι στο "Αλίμονο στους νέους" δε γνωρίζω τίποτα. Ωστόσο, θα προσπαθήσω να μιμηθώ το λαγωνικό σας ταλέντο και θα αρχίσω να ανιχνεύω την Πλάκα, είτε αυτοπροσώπως, είτε με την google και πλάκα μεγάλη θα έχει να το βρει... ο πρωτάρης...!

Α, Antonovar, τώρα πρόσεξα το καρέ της διασταύρωσης με το τραίνο που έχεις αναρτήσει. Οντως δεν πρόκειται για την πρώτη διασταύρωση στις στροφές του ευταξία, αλλά για την δεύτερη, ερχόμενη από Μ.Πεύκο, που βρίσκεται λίγο πριν την κατηφόρα για την petrola και τα Ναυπηγεία της Ελευσίνος. Σήμερα είναι αφύλαχτο, χωρίς φυλάκιο και φύλακα. Την πρώτη διαστάυρωση την έχω αναρτήσει σε φωτό.
Αγαπητέ minos....πρωτον χαλάρωσε....δεν είμαστε σε καμμία κόντρα.....

δευτερον κάνουμε ανταλλαγή αποψεων και σκεψεων..........και λάθος να κανουμε δεν εσταξε η ουρά του γαιδαρου. Προσωπικά εχω πέσει άπειρες φορές εξω ....και η τελευταία είναι προσφατη με το μιας πενταρας νειατα που ήταν διπλα στο πατρικό μου.

Το πάμε αλλιώς λοιπον γιατι μάλλον με εχεις παρεξηγήσει. :D

Ας το πάμε οτι κάνω λαθος εγώ....οκ ας δούμε τα επιχειρήματα μας. τώρα

Γιατι να πάνε 30 χιλιομέτρα για να γυρίσουν??? 2 πλάνα?.Μα σου εβαλα φωτογραφίες απο την ταινία που δειχνει το αυτοκινητο στην Κακια σκαλα........εκει που προσπερναει το αμερικάνικο αυτοκινητο οταν πηγαίνουν για μπάνιο είναι στην κακια σκαλα.

Εκεί που τους τσουλάει το αυτοκινητο και φευγει πίσω τους την πρώτη φορά (οχι στην σκηνή με το γεφυράκι!!) και αυτό είναι στην κακια σκαλα.

Για τον σταθμό δες ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την σκηνη που περιμενουν την διασταυρωση με το τραινο που λες οτι είναι στου Ευταξία δες τον δρόμο την αποσταση του απο τις γραμμες τα βραχια και προπάντος την θεση που εχουν τα σπιτακια και δες αυτες τις φωτό που σου βαζω η πρώτη είναι απο τον ευταξία.Τα βελακια δειχνουν το σπιτάκικακια σκάλα τραιν.jpg το "Ζ "που κανει ο δρομος είναι πιο ανοιχτο σήμερα σε συγκριση με το τοτε γιατι εχει γίνει η διαπλατυνση της παλιας εθνικής οδού

Επισης δες απο το google earth για να δεις ποσα νησάκια και ποσες βουνοκορφες φαινονται στο βαθος απο εκεί. Αν νομίζεις οτι είναι λάθος ο καθενας κραταει την αποψή του και παμε για αλλα :D

Και παρεπιτοντως εφόσον είσαι απο τα μερη μηπως εχεις βρει που ειναι το βεζινάδικο που σταματαει για βενζίνη που περναει το τραίνο απο πισω γιατι αυτό είναι κατι που το ψάχνω αρκετό καιρό????

ευταξια.jpg
 
Κατήφορος 1961

Η γκαρσονιέρα του Κώστα (Κούρκουλος) βρίσκεται στη διασταύρωση Φωκυλίδου και Βουκουρεστίου, επί της Βουκουρεστίου.

κατι7.jpg

Η Βουκουρεστίου από τη Φωκυλίδου

κατι3.jpg

Και η είσοδος της γκαρσονιέρας με κάποιες μικροαλλαγές

κατι6.jpg


antonovar είπε:
Αγαπητέ minos....πρωτον χαλάρωσε....δεν είμαστε σε καμμία κόντρα.....δευτερον κάνουμε ανταλλαγή αποψεων και σκεψεων..........και λάθος να κανουμε δεν εσταξε η ουρά του γαιδαρου. Προσωπικά εχω πέσει άπειρες φορές εξω ....και η τελευταία είναι προσφατη με το μιας πενταρας νειατα που ήταν διπλα στο πατρικό μου.

Το πάμε αλλιώς λοιπον γιατι μάλλον με εχεις παρεξηγήσει. :D

Ας το πάμε οτι κάνω λαθος εγώ....οκ ας δούμε τα επιχειρήματα μας. τώρα

Γιατι να πάνε 30 χιλιομέτρα για να γυρίσουν??? 2 πλάνα?.Μα σου εβαλα φωτογραφίες απο την ταινία που δειχνει το αυτοκινητο στην Κακια σκαλα........εκει που προσπερναει το αμερικάνικο αυτοκινητο οταν πηγαίνουν για μπάνιο είναι στην κακια σκαλα.

Εκεί που τους τσουλάει το αυτοκινητο και φευγει πίσω τους την πρώτη φορά (οχι στην σκηνή με το γεφυράκι!!) και αυτό είναι στην κακια σκαλα.

Για τον σταθμό δες ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την σκηνη που περιμενουν την διασταυρωση με το τραινο που λες οτι είναι στου Ευταξία δες τον δρόμο την αποσταση του απο τις γραμμες τα βραχια και προπάντος την θεση που εχουν τα σπιτακια και δες αυτες τις φωτό που σου βαζω η πρώτη είναι απο τον ευταξία.Τα βελακια δειχνουν το σπιτάκιΠροβολή συνημμένου 145851 και τώρα δες τη φωτο απο τον στάθμό στην κακια σκάλα Προβολή συνημμένου 145853 το "Ζ "που κανει ο δρομος είναι πιο ανοιχτο σήμερα σε συγκριση με το τοτε γιατι εχει γίνει η διαπλατυνση της παλιας εθνικής οδού

Επισης δες απο το google earth για να δεις ποσα νησάκια και ποσες βουνοκορφες φαινονται στο βαθος απο εκεί. Αν νομίζεις οτι είναι λάθος ο καθενας κραταει την αποψή του και παμε για αλλα :D

Και παρεπιτοντως εφόσον είσαι απο τα μερη μηπως εχεις βρει που ειναι το βεζινάδικο που σταματαει για βενζίνη που περναει το τραίνο απο πισω γιατι αυτό είναι κατι που το ψάχνω αρκετό καιρό????

Ρε παιδιά, εννοείται ότι δεν είμαστε σε κόντρα... μη τρελαθούμε κιόλας. Ισως το πήρα λίγο πιο πατριωτικά επειδή είναι τα πατρικά μου. Ισως να φταίει ο τρόπος που γράφω, τέλος πάντων. Το ότι εξέφρασα αριθμητικά τις απόψεις μου, δε σημαίνει ότι τσιτώθηκα. Εκφράστηκαν πάντως αναλυτικά και οι δύο εκδοχές.

Οσο για το βενζινάδικο, όντως, είναι το μόνο σημείο σε όλη τη διαδρομή που δεν αναγνωρίζω ούτε εγώ. Γνωρίζω τα βενδινάδικα της περιοχής, αλλά ο χώρος τριγύρω έχει αλλάξει πάαααρα πολύ. Θα το κοιτάξω με μεγαλύτερη προσοχή antonovar κι ελπίζω να το αναγνωρίσω.

Επίσης σε όσες σελίδες έχω διαβάσει, δε βρήκα πουθενά το "Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες". Νομίζω ότι είναι άλλη μια ταινία με αρκετή Αθήνα.

Αλίμονο στους νέους.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι την ακριβή τοποθεσία της αυλής στο Αλίμονο στους νέους, την δείχνει η ταινία;

Εχετε ελέγξει το οικόπεδο με τον ψηλό τοίχο στην οδό Θρασύβουλου;

κατι1.jpg

κατι2.jpg

κατι4.jpg

κατι5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στo post 74 αλλά και στο 76 καταφέραμε να βρούμε μία άκρη με τα περιβόητα studio της ΑΝΖΕΡΒΟΣ στην ΦΙΛΟΘΕΗ .

Σήμερα αποφάσισα να πάω για φωτοφραφίες αλλα και για να δώ ιδίοις όμμασι αυτό το ιστορικό μέρος.Το μέρος οπως είναι φυσικό 60 χρόνια μετά απο τότε που τραβηχτηκε η πρώτη φωτογραφία εχει αλλάξει ολοκληρωτικά αλλα ευτυχώς εχουν μεινει 2-3 στοιχεία για να μας αποδεικνύουν οτι είναι εκεί και ομολογουμένως συγκινήθηκα αρκετά σκεπτομενος ποσα ιερά "τερατα" του Ελληνικου κινηματογράφου εχουν πατήσει το ποδι τους στο ιδιο μέρος.

Οπότε με σιγουρια και με καποιες καλυτερες φωτογραφίες ....ιδου τα studio της ΑΝΖΕΡΒΟΣ anzerbos 31.jpg

Oπότε νομίζω οτι είμαστε οκ με την Ανζερβός .....μας εχουν μείνει τα studio "Φαρος" και "Κοσμος" αμφότερα στο Ψυχικό :D .

Γυρνόντας ομως στην Φιλοθέη για καποια μέρη που ηθελα για τον "Πανικό" νά που κατα τύχη μου βγήκαν και κανα δυο μέρη που τα ειχα τσεκάρει βλεποντας καποιες ταινιες .

Πρωτα απο τον "Λουστράκο" μια ταινία και αυτή της Ανζερβός με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ και την Μ.Κουνελακη εχουμε λοιπον την Ιονιο Σχολη που υποτίθεται οτι φοιτούσε η Μ.Κουνελάκη η οποία υπαρχει ακομη και σήμερα βρίσκεται στην Λουκη Ακρίτα στο 38°01'27.70" B 23°46'29.31" E λουκη ακριτα.jpg

Ενα αλλο μέρος είναι απο την ταινία "Ερωτικά παιγνίδια" με την Μ.Καλαντζοπούλου και τον Γ.Παντζα στο Πετρινο στην Πλατεία Σιαδήμα στην Φιλοθέη DSC06837.jpg Στο ιδιο μέρος λίγο πιο πίσω εκεί που βρισκεται το αγαλμα του Κ.Παλαμά εχει γυρισθεί και η σκηνη που πινει καφέ ο Παπαμιχαηλ και τον Τσαγανέα στο "Αν εχεις τυχη" και εχει αναφερθεί σε σχετικό Post στο Α'μερος .

Και τελος αλλο ενα ωραίο που βγήκε απο την Φιλοθέη είναι ενα σπίτι που εψαχνα στο ποστ "2007" στο Λατέρνα Φτωχεια και Γαρυφαλλο". Εκεί λοιπον στο σπίτι της Καρεζη οπου πανε με την λατέρνα ο Φωτοπουλός με τον Φέρμα στην γωνία Σισμανόγλου και Ταυγετου στο Ψυχικό εμφανίζεται σε καποιες σκηνες πισω τους ο Γαβριηλιδης που τους βαζει τις φωνές. Εγραφα λοιπον σε αυτό το ποστ τα εξης

"Εδώ υπαρχει η εξής" μπανανόφλουδα" είναι οι σκηνές που εμφανίζεται ο γείτονας(Γαβριηλίδης) που δεν αντέχει να ακούει το "γαρυφαλλο στο αυτί" οι οποιες θεωρητικά είναι στην ίδια γωνία αλλα τελικά δεν είναι αφού μετά απο επισκεψή μου εκεί σε αυτό το σημείο(γιατί με το streetview λογω των φυτών και των δενδρων δεν μπορεις να δεις τιποτε) υπάρχει ενα παλιο σπιτι το οποίο ομως δεν εχει αυτή την επενδυση πέτρας που εχει "


Και οντως αυτο το πετρινο σπιτι του Γαβριηλίδη βρισκεται στην Βασ Γεωργιου και 25ης Μαρτίου στην Φιλοθεη.ΛΑΤΕΡΝΑ ΒΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ.jpg στο 38°01'16.82" B 23°46'40.97" E

Αυτό το σπίτι εχω την εντυπωση οτι εχει παίξει και σε αλλη ταινία οπότε αν κάποιος θυμηθεί κάτι βοηθάει

Αυτα προς το παρόν......και θα συνεχίσουμε για να κλεισουμε τον ΠΑΝΙΚΟ

anzerbos 11.jpg

anzerbos 21.jpg

SXOLH ΓΙΑ ΣΩΦ (3).Movie_Snapshot.jpg

SXOLH ΓΙΑ ΣΩΦ (2).Movie_Snapshot.jpg

ιονιος σχολη λουστρακος.jpg

SXOLH ΓΙΑ ΣΩΦ (4).Movie_Snapshot.jpg

SXOLH ΓΙΑ ΣΩΦ (5).Movie_Snapshot.jpg

SXOLH ΓΙΑ ΣΩΦ (6).Movie_Snapshot.jpg

SXOLH ΓΙΑ ΣΩΦ (2).Movie_Snapshot.jpg

SXOLH ΓΙΑ ΣΩΦ.Movie_Snapshot.jpg

ΒΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ 25ΗΣΜΑΡΤΙΟΥ.jpg

ΛΑΤΕΡΝΑ ΒΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2.jpg
 
Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες.

Βρήκα και κάτι ακόμα να προσθέσω. Το ξενοδοχείο από τα παράθυρα του οποίου πηδούν πρώτα ο Χατζηχρήστος κι έπειτα ο Ηλιόπουλος.

zaimi.jpg

Για την ακρίβεια πρόκειται για ένα νεοκλασσικό στην οδό Ζαϊμη στα Εξάρχεια, που ποτέ δεν λειτούργησε ως ξενοδοχείο.

Εψαξα και για τα υπόλοιπα ξενοδοχεία, αλλά δεν τα κατάφερα. Παρά το ξεγονός ότι φαίνεται το "ξενοδοχείο ΡΕΑ" όπου στο τέλος καταλήγουν οι πρωταγωνιστές, και παρά το ότι ο Ηλιόπουλος στο τηλέφωνο λέει και τη διεύθυνση, "Νεοφύτου Μεταξά", δεν βγήκε τίποτα. Στο 35 Της Μεταξά υπάρχει ξενοδοχείο αλλά σύγχρονο, καμία σχέση, ενώ στο 31 υπάρχει παλιότερο ξενοδοχείο, κλειστό, ο "Λευκός Πύργος", πού ούτε κι αυτό είναι.

zaimi2.jpg
 
ρίξτε μια ματιά και σ' αυτό... δικό μας είναι

Ο κατεδαφισμένος πολιτισμός της Αθήνας: Κτίρια που γκρεμίσαμε και το μετανιώσαμε

http://news247.gr/eidiseis/weekend-edition/o-katedafismenos-politismos-ths-athhnas-ktiria-poy-gkremisame-kai-to-metaniwsame.3769931.html

κάπου διάβασα ότι το πάρτυ της σχολής στην "Αλίκη στο Ναυτικό" γυρίστηκε στο Ακταίο....

mino αν μπορείς βάζε συντεταγμένες (δεξί κλικ στο google maps στο σημείο στόχο και στο μενού επιλέγεις "τι υπάρχει εδώ") ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eσκισες antonovar με τα στούντιο της Ανζερβος!!! :bow:

Υποβρύχιο Παπανικολης

Το τραμ του Περαματος.

Ψάχνοντας για στοιχεια/πληροφορίες για το τραμ της Ακτής Μιαούλη για την ταινία "Ποτέ την Κυριακή", προέκυψαν στην πορεια και στοιχεια για το θρυλικό τραμ του Περαματος. Τοτε θυμήθηκα πως αυτο το τραμ το βλεπουμε στην ταινία "Υποβρύχιο Παπανικολής" (ενδεχομένως και σε αλλες ταινίες, απλά η πρωτη που μου ήρθε στο μυαλό ήταν αυτη).

Το τραμ του Περαματος λοιπον, διέσχιζε την σημερινή Λεωφόρος Ειρήνης. Αφετηρία του ήταν η πλατεία Λουδοβίκου (πλατεία ΗΣΑΠ Πειραια) στον Πειραια από οπου ξεκινούσε, περνουσε απο την οδο Αγ.Διονυσίου (σημερινή Ακτή Κονδύλη), έστριβε την οδο Θερμοπυλών ανεβαίνοντας προς τα Ταμπούρια και αφου εβγαινε στον Αγ. Γεώργιο κατευθυνοταν παραλιακά στο Νεο Ικόνιο και απο εκει συνέχιζε προς Περαμα απο την Λεωφόρο Ειρήνης.

Στην ταινία λοιπον, βλεπουμε το τραμ στην Λεωφορο Ειρήνης, πολυ κοντά στο σημειο συναντάται με την οδο Λανίτου. Στο βαθος φαίνεται το βουνό του Νέου Ικονίου.

χωρίς τίτλο6.JPG

χωρίς τίτλο4.JPG

χωρίς τίτλο5.JPG
 
ΜΠΡΑΒΟ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ΟΛΟΥΣ !!!!

:thanx2: :thanx2: :thanx2: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

:) :)
 
Teacher είπε:
κάπου διάβασα ότι το πάρτυ της σχολής στην "Αλίκη στο Ναυτικό" γυρίστηκε στο Ακταίο....
Teacher μου, αυτο δεν ισχυει! Το εχω ακουσει και εγω, αλλα η σκηνή της δεξίωσης γυριστηκε οντως στην Σχολη Δοκίμων.

Το ειχε πει πολλες φορες ο Αλεκος Σακελλαριος στις συνεντευξεις του οτι ειχαν παρει την αδεια από το τότε Βασιλικο Ναυτικό για τα γυρισματα και ειχαν στήσει μια βραδιά δεξιωσης για τις αναγκες των γυρισματων, ακριβως όμοια με τις δεξιωσεις που εκανε η Σχολη στις αποφοιτήσεις καθε χρόνο. Και μάλιστα, ειχε πει οτι ειχε φωναξε (ο Σακελλάριος) και μια κοπελα η οποια φορουσε το ίδιο φορεμα με την Αλικη και η Αλικη του ζήτησε να μην την βαλει να παιξει στη δεξιωση (ειχε το ρόλο της κοπελας καποιου δόκιμου). Αλλωστε ειναι εμφανείς στις σκηνές περα για περα, οτι η δεξιωση γυριστηκε στον προαυλιο χώρο της Σχολης Δοκίμων γιατί φαινονται ξεκαθαρα και οι σκάλες και το άγαλμα! Θα σου βρω φωτο...
 
ΟΚ ... δεν το γνωρίζω, απλά το έχω διαβάσει

έχουμε υπόψη μας καμιά ταινία στο ΑΚΤΑΙΟ ?

κρίμα να μην υπάρχει αποτυπωμένο σε κάποια ταινία αυτό το αριστούργημα
 
Δάσκαλε βρηκα φωτο...απο το διαδικτυο βεβαια το εσωτερικο της Σχολής Δοκίμων γιατί απο το street google απαγορευεται η "εισοδος" λόγω οτι ειναι στρατιωτική περιοχή.

Η Αλίκη στο Ναυτικό




Και το αγαλμα και οι σκαλες...

Το σημειο αυτο ειναι απο την πλευρά που βλέπει στον ορμο της Σχολης Δοκίμων ή αλλιως πρωην όρμος του Καλαμπάκα.

χωρίς τίτλο5.JPG

1-NIK_3117-2.jpg

η φωτο ειναι απο αυτό το site

Και μια αεροφωτογραφία οπου μεσα στο κοκκινο πλαισιο είναι το σημειο της Σχολής που εγινε η δεξιωση, και με το κίτρινο βελάκι το δρομάκι οπου οι δοκιμοι Παπαμιχαήλ, Μαλούχος, Τσιτσοπουλος κλπ κατευθυνονταν προς το βαπορι

1.jpg

χωρίς τίτλο4.JPG

1.jpg
 
Ω ναι !! έχεις απόλυτο δίκιο. :clap: :clap:

Από ΑΚΤΑΙΟ έχεις τίποτα υπόψη σου σε ταινία ?
 
Δεν μου ερχεται στο μυαλο καμία ταίνια... :cry: ...προσπαθω να θυμηθω ταινιες που γυριστηκαν στο Φαληρο...θυμαμαι μονο τον Ξενοιαστο Παλαβιάρη με τον Βεγγο ως οδοκαθαριστη το σταθμο του Νεου Φαληρου, αλλα το Ακταίον ειχε ήδη γκρεμιστει τοτε...
 
Πίσω
Μπλουζα