Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Προχθές το βράδυ το Ε εδειξε το Τάνγκο 2001. Ενδιαφέρουσα ταινία, μου θύμισε το peeping Tom. Εχω απορία που μπορεί να βρισκόταν το μπαρ. Μου είναι γνώριμη η γωνιά αλλά δε μπορώ να βρω που είναι. Εχει ιδέα κανείς;
 
the tango 1973 η (Tango της διαστροφής) η (Tango 2001)

laura το σπίτι ο βρήκα στην οδο κουμαριάς 28-30 εκάλη



laura ingalls είπε:
Προχθές το βράδυ το Ε εδειξε το Τάνγκο 2001. Ενδιαφέρουσα ταινία, μου θύμισε το peeping Tom. Εχω απορία που μπορεί να βρισκόταν το μπαρ. Μου είναι γνώριμη η γωνιά αλλά δε μπορώ να βρω που είναι. Εχει ιδέα κανείς;
(290).jpg

(294).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
laura ingalls είπε:
Προχθές το βράδυ το Ε εδειξε το Τάνγκο 2001. Ενδιαφέρουσα ταινία, μου θύμισε το peeping Tom. Εχω απορία που μπορεί να βρισκόταν το μπαρ. Μου είναι γνώριμη η γωνιά αλλά δε μπορώ να βρω που είναι. Εχει ιδέα κανείς;
Ειναι στην Χατζηγιαννη Μεξη λιγο πριν την γωνία με την Σισινη ..πισω απο το Χίλτον.Δυστυχως το street view δεν σε αφηνει να παρεις εικόνα αλλα μπορεις να το δεις απο την ταινία "οταν η πολις πεθαινει" στο 1h:10m περιπου οπου ειναι στο ιδιο σημειο και σου δειχνει περισσότερα πλανα απο την περιοχη
 
Τ

antonovar είπε:
Ειναι στην Χατζηγιαννη Μεξη λιγο πριν την γωνία με την Σισινη ..πισω απο το Χίλτον.Δυστυχως το street view δεν σε αφηνει να παρεις εικόνα αλλα μπορεις να το δεις απο την ταινία "οταν η πολις πεθαινει" στο 1h:10m περιπου οπου ειναι στο ιδιο σημειο και σου δειχνει περισσότερα πλανα απο την περιοχη
Το φανταστηκα οτι θα ηταν γυρω απο το Χίλτον γιατί ητα γνωστός μπαρότοπος στα 70'ς και 80'ς, αλλά έψαχνα στη Βεντήρη (sui generis), στην Ηριδανού (παπάκια) και δεν έψαξα στη Χατζηγιάννη Μέξη. Θα δω οπωσδήποτε το όταν η πόλις πεθαίνει. Ευχαριστώ.
 
Εχω μια υποψία ότι το εργοστάσιο μπορεί να ήταν Θεσσαλονίκης 119 Πετράλωνα.

τι λέτε;

στο πλάι υπάρχει ένα στενάκι οδοσ Θερρικλείδων οπου παρκάρει ο Γκιωνάκης. Πίσω το δεύτερο σπίτι δεξιά στον αριθμό 4, μοιάζει το πρεβάζι του παραθύρου να είναι από τότε.



περιμένω νέα σας.





makism είπε:
Το στραβόξυλο του 1952.
μπορεί καποιοσ με καλο PC να δει την οδο ώστε να βρούμε που ήταν το εργοστάσιο;

(303).jpg

(304).jpg

(305).jpg

image_140665.jpg

(306).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Εχω μια υποψία ότι το εργοστάσιο μπορεί να ήταν Θεσσαλονίκης 119 Πετράλωνα.τι λέτε;

στο πλάι υπάρχει ένα στενάκι οδοσ Θερρικλείδων οπου παρκάρει ο Γκιωνάκης. Πίσω το δεύτερο σπίτι δεξιά στον αριθμό 4, μοιάζει το πρεβάζι του παραθύρου να είναι από τότε.



περιμένω νέα σας.



makism ....νομιζω οτι δεν ειναι εκει ....γιατι λειπουν καποιες λεπτομερειες και υπαρχουν και καποιες αλλες που δεν κολλάνε.

Εαν το εργοστασιο ήταν στην Θεσσαλονικης τοτε απεναντι θα επρεπε να υπαρχουν οι γραμμες του Ηλεκτρικου. Απεναντι ομως υπαρχει ενα αλλο εργοστασιο με ενα τεραστιο φουγαρο.Οπως τεραστιο φουγαρο εχει και το εργοστασιο που διαδραματιζεται η ταινία.Εκεινο το κομματι στα Πετραλωνα δεν νομιζω να ειχε τοσα πολλα εργοστασια Επισης αν ο Γκιωνακης ερχοταν απο την οδο Θερρικλειδων τοτε πισω επρεπε να βλεπαμε τον λοφο του Φιλοππαπου που βρισκεται πισω απο τα Πετραλωνα.Ενα αλλο η ο καθετος δρομος που πεφτει στον κεντρικό που υποθετεις οτι ειναι η Θερρικλειδων αν παρατηρησεις πεφτει πανω σε τοιχο αφου και η ξανθια που αφήνει ο Γκιωνακης περπαταει σε εναν μικρο παραδρομο που ενωνεται με τον κεντρικό που βρισκεται το εργοστασιο.

Για μενα απο τα φουγαρα που βλεπω βρισκεται καπου εκατερωθεν της Πειραιως μεταξυ Καλλιθεας Μοσχατου Ρεντη Ταυρου.Επισης μια σημαντική λεπτομερεια μαζι με τα φουγαρα και τους πυλωνες της ΔΕΗ ειναι τα πολλα κυπαρισσια πισω απο το εργοστασιο.

6 (1-7-2016 1-28 ΞΌΞΌ).jpg

4 (1-7-2016 1-25 ΞΌΞΌ).jpg

3 (1-7-2016 1-24 ΞΌΞΌ).jpg

5 (1-7-2016 1-26 ΞΌΞΌ).jpg
 
Νομιζω antonovar οτι η τελευταία φωτό αφορά νεκροταφείο. Μηπως το Γ' της Νίκαιας, ή το Β'; Αν ειναι το Β' λογικά εκεί γύρω θα φαίνεται και το γήπεδο του Απόλλωνα.
 
Η προτελευταία φωτογραφία πάντως θυμίζει το εξώφυλλο του δίσκου "Λαϊκά προάστια" !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:
χαιρετισμούς από τον kyrbill σε όλους !!!!! :) :) :) :) :)

εντός ολίγων ημερών, μετά από μια μικρή περιπετειούλα, επιστρέφει Ο .......... kyrbill !!

άντε kyrbill μας ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΛΕΙΨΕΣ !!!
Να που έφτασαν και οι 'live' χαιρετισμοί στην παλιοπαρέα (Teacher, antonovar, hannele, makism) αλλά και σε κάποια νέα μέλη που τουλάχιστον εγώ δεν είχα την χαρά να διαβάσω τα ποστς τους στο παρελθόν!! Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη για το offtopic ποστ στο οποίο και δυσκολεύομαι να σας μεταφέρω τα συναισθήματα που με κάνατε να νιώσω. Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφέρον και την αγάπη σας και μια μεγάλη δυσκολία να εκφράσω με λόγια το μέγεθος της δουλειάς που έχετε κάνει.. πραγματικά δεν έχω λόγια για το υλικό που έχετε δημοσιεύσει!!

Και για να μην σας κουράσω, θα σας πω μόνο ότι η λέξη 'ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ' είναι πολύ μικρή για την συλλογική αυτή δουλειά κι αποτέλεσμα που έχετε αποφέρει! Ειλικρινά, αν κι έχω φτάσει μόνο στα μισά ποστς του 2ου μέρους, πιστεύω ότι το έργο αυτό έχει 'φύγει' προ πολλού από την μορφή του χόμπυ και της αγάπης/νοσταλγίας κι έχει γίνει η εγγυρότερη ενημέρωση και λήψη πληροφοριών των Ελληνικών Ταινιών. Πραγματικός μουσειακός θησαυρός ανεκτίμητης αξίας! Μεγάλη συγκίνηση.. Teacher, antonovar RESPECT!!! :clap: :clap:
 
kyrbill είπε:
Να που έφτασαν και οι 'live' χαιρετισμοί στην παλιοπαρέα (Teacher, antonovar, hannele, makism) αλλά και σε κάποια νέα μέλη που τουλάχιστον εγώ δεν είχα την χαρά να διαβάσω τα ποστς τους στο παρελθόν!! Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη για το offtopic ποστ στο οποίο και δυσκολεύομαι να σας μεταφέρω τα συναισθήματα που με κάνατε να νιώσω. Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφέρον και την αγάπη σας και μια μεγάλη δυσκολία να εκφράσω με λόγια το μέγεθος της δουλειάς που έχετε κάνει.. πραγματικά δεν έχω λόγια για το υλικό που έχετε δημοσιεύσει!!

Και για να μην σας κουράσω, θα σας πω μόνο ότι η λέξη 'ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ' είναι πολύ μικρή για την συλλογική αυτή δουλειά κι αποτέλεσμα που έχετε αποφέρει! Ειλικρινά, αν κι έχω φτάσει μόνο στα μισά ποστς του 2ου μέρους, πιστεύω ότι το έργο αυτό έχει 'φύγει' προ πολλού από την μορφή του χόμπυ και της αγάπης/νοσταλγίας κι έχει γίνει η εγγυρότερη ενημέρωση και λήψη πληροφοριών των Ελληνικών Ταινιών. Πραγματικός μουσειακός θησαυρός ανεκτίμητης αξίας! Μεγάλη συγκίνηση.. Teacher, antonovar RESPECT!!! :clap: :clap:
Αχ ρε kyrbill. Δεν μπορεις να φανταστείς πόσο χαίρομαι. Δεν μπορείς να φανταστείς. Καλώς όρισες κσι παλι στην παρέα

☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺
 
kyrbill είπε:
Να που έφτασαν και οι 'live' χαιρετισμοί στην παλιοπαρέα (Teacher, antonovar, hannele, makism) αλλά και σε κάποια νέα μέλη που τουλάχιστον εγώ δεν είχα την χαρά να διαβάσω τα ποστς τους στο παρελθόν!! Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη για το offtopic ποστ στο οποίο και δυσκολεύομαι να σας μεταφέρω τα συναισθήματα που με κάνατε να νιώσω. Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφέρον και την αγάπη σας και μια μεγάλη δυσκολία να εκφράσω με λόγια το μέγεθος της δουλειάς που έχετε κάνει.. πραγματικά δεν έχω λόγια για το υλικό που έχετε δημοσιεύσει!!

Και για να μην σας κουράσω, θα σας πω μόνο ότι η λέξη 'ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ' είναι πολύ μικρή για την συλλογική αυτή δουλειά κι αποτέλεσμα που έχετε αποφέρει! Ειλικρινά, αν κι έχω φτάσει μόνο στα μισά ποστς του 2ου μέρους, πιστεύω ότι το έργο αυτό έχει 'φύγει' προ πολλού από την μορφή του χόμπυ και της αγάπης/νοσταλγίας κι έχει γίνει η εγγυρότερη ενημέρωση και λήψη πληροφοριών των Ελληνικών Ταινιών. Πραγματικός μουσειακός θησαυρός ανεκτίμητης αξίας! Μεγάλη συγκίνηση.. Teacher, antonovar RESPECT!!! :clap: :clap:
kyrbill :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah:

Επιτελους!!! ξανά μαζί μας!!!!
 
Παιδιά, antonovar, teacher, νομίζω βρήκα τη γειτονιά και το χαμόσπιτο στους Δυο μάγγες του Πειραιά.....

Αντωνίου Θεοχάρη, στο κομμάτι μεταξύ Δημητρίου Ράλλη και Σοφοκλέους στην Καλλίπολη

Με το μπλε βελάκι η οδος Δημητρίου Ράλλη

Με το κίτρινο βελάκι το τότε άχτιστο οικοπεδο στο οποιο σήμερα υπάρχει οίκημα

Με τα κόκκινα βελάκια τα παραθυρα και η πόρτα απο το σπίτι της ταινίας που υπάρχει μέχρι σήμερα (το μπαλκονάκι στο τελευταίο παραθυρο ειναι μεταγενέστερο)

Με το πρασινο βελάκι ξεχωρίζει και το αέτωμα

Με το καφέ βελάκι η οδος Σοφοκλέους



Ας το δούμε αναλύτικά:

Ο Κοκκοβιός έρχεται απο την Δημητρίου Ράλλη και στρίβει στην Αντωνίου Θεοχάρη....στο σημείο που υπήρχε το άδειο οικόπεδο στην γωνία, τώρα έχει χτιστεί οίκημα

Απεναντι απο το χαμόσπιτο τους ειναι το σπιτι που βλέπουμε

Η απεναντι γωνία απο το χαμόσπιτο ειναι η διασταύρωση Σοφοκλέους και Αντωνίου Θεοχάρη

Η πόρτα της αυλής τους φαίνεται οτι ειναι απο την Σοφοκλέους



Το σημειο που βρισκόταν το χαμόσπιτο: γωνία Αντωνίου Θεοχάρη και Σοφοκλέους



Εσεις τι λέτε????

Υ.Γ. Λίγο πιο κατω, στη γωνία Ηροδότου και Αντωνίου Θεοχάρη ήταν το πατρικό σπίτι του ηθοποιού Δημήτρη Παπαμιχαήλ

1b.JPG

a.jpg

1.JPG

c.JPG

3.jpg

b.jpg

2.JPG

e1.JPG

1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλώς τον kyrbill !!! Η αλήθεια είναι πως μας έλειψες. Πάντα έμπαινα να δω εάν έγραψες κάτι αλλά ξέρω και από μωρά ...... Λοιπόν.

Hooligans "Κατω Τα Χερια Απο Τα Νιατα" (1983)

Είναι γυρισμένο στον λόφο Σκουζέ οδο Βονίτσης 1, και η κάμερα ήταν στον λοφο που είχε κάγκελα.







(322).jpg

(323).jpg

(325).jpg

οθόνης (327).png

(328).jpg

(329).jpg

(330).jpg

(331).jpg

οθόνης (324).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία του Γιάννη Φαφούτη "Τα όπλα μου ρίχνουν λουλούδια"(1981), όπου ο Γιώργος Κιμούλης υποδύεται τη ληστή Θόδωρο Βενάρδο, στην ιστορία του οποίου βασίζεται το σενάριο, η σκηνή της ληστείας έχει γυριστεί στην ίδια τράπεζα με το πραγματικό περιστατικό (16.11.1973, παραμονή των γεγονότων του Πολυτεχνείου).

Πρόκειται για το πρώην υποκατάστημα της Εθνικής Τράπεζας, στη γωνία Πρατίνου και Νηρηίδων, πίσω από την Εθνική Πινακοθήκη, προς το Παγκράτι.

Την τράπεζα αυτή την έχουμε δει να...ξαναληστεύεται, και σε μεταγενέστερη ταινία με τον Πάνο Μιχαλόπουλο και το Σπύρο Καλογήρου (μου διαφεύγει ο τίτλος).

Πάντως η συγκεκριμένη ταινία έχει και άλλο αξιόλογο repairage, αποτελεί δε την πρώτη κινηματογραική εμφάνιση του Γιώργου Κιμούλη.

images
ATTACH%5D


https://www.instantstreetview.com/@3....3h,3.3p,0.01z



ETE_PAGRATI.jpg

images?q=tbn:ANd9GcRaeoxYtaqMry0xxykGUneNzRujgRZS0Fo3LnUpnTq3HkDHFrm6ig.jpeg

Lististrapeza1sk.jpg

Lististrapeza1sk.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:


"Οι δύο μάγκες του Πειραιά" - 1957

πιθανή βοήθεια στη Hannele :

για δες ρε συ hannele αυτή την περιοχή με κέντρο την Κρεββατά & Ηρακλειδών

μήπως και μπορέσω να σε βοηθήσω. Εμένα μου φαίνεται και μια εκκλησία στο πλάνο

για δες και πες μου μήπως είναι αυτό το σημείο... 37.931940, 23.638350

Λοιπόν hannele νομίζω ότι τέλειωσαν τα βάσανά σου. 99,9% Αυτό είναι :



map3.jpg

map5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:





"Οι δύο μάγκες του Πειραιά" - 1957

πιθανή βοήθεια στη Hannele :

για δες ρε συ hannele αυτή την περιοχή με κέντρο την Κρεββατά & Ηρακλειδών

μήπως και μπορέσω να σε βοηθήσω. Εμένα μου φαίνεται και μια εκκλησία στο πλάνο

για δες και πες μου μήπως είναι αυτό το σημείο... 37.931940, 23.638350

Λοιπόν hannele νομίζω ότι τέλειωσαν τα βάσανά σου. 99,9% Αυτό είναι :

:award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award: :award:

Δασκαλε!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:





"Οι δύο μάγκες του Πειραιά" - 1957

πιθανή βοήθεια στη Hannele :

για δες ρε συ hannele αυτή την περιοχή με κέντρο την Κρεββατά & Ηρακλειδών

μήπως και μπορέσω να σε βοηθήσω. Εμένα μου φαίνεται και μια εκκλησία στο πλάνο

για δες και πες μου μήπως είναι αυτό το σημείο... 37.931940, 23.638350

Λοιπόν hannele νομίζω ότι τέλειωσαν τα βάσανά σου. 99,9% Αυτό είναι :

Λοιπόν φίλε..... με ολο το σεβασμό για ολες τις ανακαλυψεις...που εχεις κανει τοσο καιρό εδώ...αυτή εδώ με αυτη την παραγκα "στους δυο μαγκες στον Πειραιά."....είναι..κατα την ταπεινή προσωπική μου γνωμη για μένα.... ΑΑΑΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.....Θα αρχίσω να πιστευω οτι επικοινωνεις με το υπεπεραν και παίρνεις πληροφορίες.....Τι να πω ενα τεραστιο ΜΠΡΑΒΟ ....και λιγο είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher είπε:


"Οι δύο μάγκες του Πειραιά" - 1957

πιθανή βοήθεια στη Hannele :

για δες ρε συ hannele αυτή την περιοχή με κέντρο την Κρεββατά & Ηρακλειδών

μήπως και μπορέσω να σε βοηθήσω. Εμένα μου φαίνεται και μια εκκλησία στο πλάνο
Μα επειδη ειδα και εγω την εκκλησία, για αυτο κατευθύνθηκα προς Αντωνίου Θεοχάρη, γιατί ειχα την αίσθηση οτι η εκκλησία αυτή ήταν ο τότε Αγ.Νείλος (το τότε παλιό κτίσμα) που είχε είσοδο απο την Ηροδοτου. Ειδα και το σπιτι που ειχε τον ιδιο αριθμο παραθυρων και την ιδια διαταξη...λεω οπα! το βρήκαμε!

Αλλα τελικά η γειτονιά ήταν στην άλλη εκκλησία, στην Αγ.Μαρίνα η οποια ειναι παλαιοημερολογίτικη...

Μπράβο Δασκαλε!!! :bow: :bow: :bow: :bow: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τελευταίος αιχμάλωτος - 1970

Ανοίγω ένα νέο θέμα με πολύ Αθήνα που την δείχνει μόλις τώρα στην τηλεόραση.

Έπαθα πλάκα μόλις είδα την διασταύρωση Λένορμαν και Λεωφόρος Κηφισού. Εκεί φαίνεται και το εργοστάσιο της ELCO και η εκκλησία της Παναγίτσας.



Λίγο πιο κάτω μας δείχνουν και το εργοστάσιο με τις κλωστές δεν θυμάμαι πως το έλεγαν.



και το σινεμά σταρ στην Αγίου Κωνσταντίνου 11.



antonovar, teacher,kyrbill και όλα τα μέλη, εχει ωραία πλάνα από παλιά Αθήνα που δεν τα έχω βρει. Βοηθήστε !!!

1 Στιγμιότυπο οθόνης (332).jpg

1 Στιγμιότυπο οθόνης (333).jpg

1 Στιγμιότυπο οθόνης (334).png

3 Στιγμιότυπο οθόνης (337).jpg

3 Στιγμιότυπο οθόνης (338).jpg

3 Στιγμιότυπο οθόνης (339).jpg

2 Στιγμιότυπο οθόνης (339).jpg

2 Στιγμιότυπο οθόνης (340).jpg
 
DMC _ Πεταλούδα, ενώ από την άλλη πλευρά ήταν το εργοστάσιο της Μέλο. Τι ωραίο που ήταν το ποτάμι τότε.
 
Πίσω
Μπλουζα