Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

makism είπε:
Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες
Το σημείο που τρέχουν επι την Θεόδωρου Δηληγιάννη, περνούν μπροστά από το σινεμά Αλκαζάρ (Σταθμός Λαρίσης) όπου σήμερα δεν υπάρχει.
Απ' ότι είδα το σινε Αλκαζάρ ήταν γωνία Δηληγιάννη και Ψηλορείτη, εκεί που σήμερα είναι το πάρκο. Άρα το περίεργο κτήριο με τους ψηλούς τοίχους εκεί που στρίβουν είναι το σινεμά

Τελικά ο γαμπρός απ' το Λονδίνο έχει κλείσει εκπληκτικά από τον Μάκη, τον Μίνο και τον Θανάση στα

(2ο μέρος) # 353 , 354 ,497

Sorry παίδες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mια επίσης πληροφορία, που δεν είναι βέβαια επί της ουσίας, αλλά έχει κι αυτή την αξία της. Κάνοντας μια "βόλτα" σε παλιότερες αναρτήσεις, παρατήρησα πως το σπίτι που βρίσκεται στην Ευελπίδων (δόλωμα) απέναντι από τον Πανελλήνιο, το έχετε εντοπίσει να εμφανίζεται και σε αρκετές άλλες ταινίες. Το σπίτι αυτό , τουλάχιστον εκείνα τα χρόνια (62 - 65) ήταν το σπίτι του ίδιου του Σακελλάριου. Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί ξανά.
 
Κατηγορώ τους ανθρώπους Φινος Φιλμ 1966

Ν.Κουρκουλος Τζενη Ρουσσέα Σκηνοθ. Ντ.Δημόπουλος

Μια εξαφανισμένη ταινία τόσο από τα κανάλια οσο και από το διαδίκτυο χρόνια τώρα.(Τις τελευταίες μέρες δυστυχώς λόγω VICTORY έχουν εξαφανισθεί οι περισσότερες ταινίες από το youtube).

Το σπίτι των πρωταγωνιστών η γνωστή πλεον εδώ ,χάρη στο εξαιρετικό post 434 του teacher, επαυλη «Πεντελη» στην οδό Λεβίδου 40 στην Κηφισιά. New Movie (11).Movie_Snapshot.jpgNew Movie (33).Movie_Snapshot.jpg

Οδός Ακάμαντος είναι ο δρόμος που βλεπαμε και στην ταινία το «Αμαξάκι». AKAMANTOS1.jpg

Στην πεζογέφυρα του Ησάπ άπεναντι από το Γκαζι βλέπουμε την Τζ.Ρουσσέα να ανεβαίνει από την οδό Θεσσαλόνικης . New Movie (12).Movie_Snapshot.jpg

Σε ενα πολυ ομορφο φωτογραφικά πλανο κάτω από την ανισόπεδη γέφυρα της Καλλιρόης που οδηγεί στην Λεωφόρο Συγγρού. kallirohs1.jpg

Στην εθνική οδό Αθηνών Λαμίας στην κατηφόρα προς Αφίδνες μετα το Μπογιάτι που τότε είχε μόνο δύο λωρίδες ,η σκηνή με το κοριτσακι του Κουρκουλου και το ατύχημα του Βόγλη με το φορτηγό. ETHNIKH1.jpgETHNIKH 21.jpg

Στα γνώριμα μέρη πέριξ της Χίου για την χαρακτηριστική σκηνή με τον Καλογήρου και την τρίκυκλη μηχανή. Εδώ όμως δεν βλέπουμε τον κλασσικό συνδυασμό Ψαρών και Σφακίων αλλα έναν διαφορετικό.

Αρχικά βλέπουμε τον Καλογήρου να περιμένει τον Κούρκουλο , που βρίσκεται στην Αγ.Παύλου 5 ,στην γωνία Ψαρών και Αγ.Παύλου . agpayloy1.jpg

Στο τέλος της σκηνης περναει μπροστα από τον Κουρκουλο και ανατρεπεται στην άλλη γωνία Ακομινάτου και Αγ.Παυλου. agpayloy 21.jpgagpayloy 41.jpg

Τα σπίτια που βρισκόντουσαν απεναντι σήμερα εχουν γινει παιδική χαρά.

Το φινάλε της ταινίας στην οδό Δέγλερη ανάμεσα στις προσφυγικές πολυκατοικιες της Αλεξάνδρας και τις τότε φυλακές Αβέρωφ.Σήμερα η οδος Δεγλερη δεν βρισκεται στο ιδιο επιπεδο με τις προσφυγικές. AVEROF1.jpg

Τελος αντι για το κλασσικό νοσοκομείο του ΚΑΤ που συνήθιζε να χρησιμοποιεί η Φ.Φιλμ βλέπουμε το νοσοκομείο του Ερυθρού Σταυρού στους Αμπελοκήπους. New Movie (32).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (6).Movie_Snapshot.jpg

thes.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Κατηγορώ τους ανθρώπους Φινος Φιλμ 1966

Μια εξαφανισμένη ταινία τόσο από τα κανάλια οσο και από το διαδίκτυο χρόνια τώρα.(Τις τελευταίες μέρες δυστυχώς λόγω VICTORY έχουν εξαφανισθεί οι περισσότερες ταινίες από το youtube).
Πωπω! antonovar! που την θυμήθηκες!!! :bow:

Νομίζω μας έχει "κόψει τα χέρια" το γεγονός οτι αφαιρέθηκαν οι ταινίες...εχω στο μυαλό 2-3 και δεν τις βρίσκω....
 
makism είπε:
Ξέρεις κατι για το εξω οι κλεφτεσ;

Το εκκλησάκι που ισωσ είναι ο αγιοσ Θωμασ στο Μαρούσι και

το σπιτι του Μακρη

Ξέρεις κατι για το εξω οι κλεφτεσ;

Το εκκλησάκι που ισωσ είναι ο αγιοσ Θωμασ στο Μαρούσι και

το σπιτι του Μακρη



"Eξω οι κλέφτες"

Το εκκλησάκι τελικά είναι η Αγ.Παρασκευή στην Κάτω Κηφισιά Αγίας Παρασκευής 47 στο 38°04'12.15" B 23°48'06.57" E το οποίο μάλιστα είναι σε καλυτερη κατασταση απο οτι ήταν στην ταινία αφου εχει φυγει το "ασβεστωμα" και εχει αναδειχθεί η πετρα.

AG PARASKEYH KATKHF.jpg

Και αυτό που μου αρεσει είναι το καγκελάκι πανω στον τοιχο που παραμενει ιδιο και απαραλλαχτο εκει

KAGKELAKI 3.jpg

Καπου εκεί πρεπει να είναι και το σπιτι του Μακρή αλλα θελει λιγο "ψειρισμα" για να το βρουμε.

@ hannele

Εχει πεσει τρελλο κοψιμο απο το youtube αλλα παραδόξως αυτες τις μερες αρχιζουν και ξαναβγαίνουν καποιες ταινίες της Φινος Φιλμ ..ελπίζω μετα απο καιρό να αρχισουν να τις ξαναβγαζουν.

KAGK.png

image_145299.png

KAGK.png

AG PARASK (2).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
"Eξω οι κλέφτες"

Το εκκλησάκι τελικά είναι η Αγ.Παρασκευή στην Κάτω Κηφισιά Αγίας Παρασκευής 47 στο 38°04'12.15" B 23°48'06.57" E το οποίο μάλιστα είναι σε καλυτερη κατασταση απο οτι ήταν στην ταινία αφου εχει φυγει το "ασβεστωμα" και εχει αναδειχθεί η πετρα.
Δεν εχει μιλησει κανεις μέχρι τωρα, αλλά πρέπει να το πούμε :

ΦΟΒΕΡΟ ΡΕ ΦΙΛΕ !!!!!!

Πού το ξετρυπωσες ?

Ευγε εις τη νιοστη !!!!

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

πες παρασκήνιο !!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Η Γυναίκα μου Τρελάθηκε" - 1966

Ακόμη μια εμφάνιση της Σφακίων. Για μας πολύ οικείος ο δρόμος (λες και ήταν το σπίτι μας εκεί)

Το σπίτι της ξαδέρφης (Μαρίκα Κρεββατά, με δύο 'β' όπως το έγραφε η ίδια) η οποία παίρνει τα πράγματά της και φεύγει όταν έπιασε τον πολύ αγαπημένο μας (και αγαπημένο της) Γιώργο Γαβριηλίδη με τη Βίλλυ (Νίτσα Μαρούδα).

Το σπίτι μια μονοκατοικία στα αριστερά όπως βλέπουμε τη Χίου. Το ωραίο έχει ένα Χ στον τοίχο δίπλα στην πόρτα, άρα μάλλον πήγαινε για κατεδάφιση

Στις φωτό απέναντι στο βάθος είναι το δεντράκι που βρήκε το πορτοφόλι ο Ηλιόπουλος στο κάτω οι κλέφτες και η Βουγιουκλάκη που τρέχει στο Κλωτσοσκούφι. Στα δεξία το σπίτι του Γεωργίτση στο Όλγα Αγάπη μου κλπ κλπ

image_145363.png

image_145364.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Teacher εχει αναφερθεί στο #465.

Τι κάνουμε με τις ταινίες στο youtube; Μας βοηθούσε πολύ...

antonovar δεν εχω λογια για το εκκλησάκι του εξω οι κλέφτες.

το σπίτι του Μακρη μπορεισ να το βρεις;

εγω δεν τα κατάφερα.

Νομίζω ότι θέλει οργάνωση (φρεσκάρισμα) της λίστας. αλλά ποιος το κάνει αυτό;

Teacher είπε:
"Η Γυναίκα μου Τρελάθηκε" - 1966
 
σωστο Μακη...

Τα χω μπερδεψει αρκετα. Η πλακα ειναι οτι εψαξα πρωτα στη λιστα. Παλι sorry :(
 

1@Teacher[/USER] Δεν εχει κανα ιδιαιτερο παρασκηνιο αυτή η εύρεση.Ψαχνοντας για αλλη ταινία γυρω απο την γέφυρα του ΗΣΑΠ στο google earth ειδα το μικρό εκκλησάκι.Και επειδή τα εκκλησάκια είναι χρησιμα σε αυτό που κανουμε εδώ .....μολις πετυχω καποιο κρατάω την φωτό απο το steet view στο αρχείο μου.Αυτό μολις "πήγα" να το δώ με το street view......εκανε "μπαμ" με το καγκελακι, το διακοσμητικό τουβλακι στην περγκολα και τα δεντρα γυρω απο αυτην οτι ηταν αυτό που ψαχνουμε.

Και με την ευκαιρία επειδή το Στροφύλι και τα περιξ "τα εχεις ξεψαχνίσει αρκετα" την επαυλη του Μακρή φανταζομαι την εχεις δει image_145389.png

Απο αυτό το καρε δεν μπορουμε να πιαστούμε απο καπου. Αλλα βγαινοντας μετά φαινεται

αυτό image_145390.png

Σου λεει τιποτε ???μπας και το βρουμε και αυτό??

1@makism[/USER]

θα το βρουμε και το πρωτο σπιτι του Μακρή....Η ταινία μου φαινεται λιγο προβλεψιμη με τα μέρη οπότε πιστευω οτι ειναι καπου εκει γυρω.

Σχετικα με την λίστα εχω στειλει ανανεωση στην Kambia απο τις 27 Οκτωβρίου μεχρι και το post 750 ...οπότε φανταζομαι οτι μολις ευκαιρίσει θα την ανανεώσει

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, μπαίνω εμβόλιμα για να αναφέρω μια ταινία του '56 της οποίας την ύπαρξη αγνοούσα και είναι μάλιστα σκηνοθεσίας Γεωργιάδη και σενάριο Καμπανέλλη!

''Οι άσσοι του Γηπέδου''

Η ταινία παίχτηκε εχθές το βράδυ από την ΕΡΤ και πέραν σεναρίου και σκηνοθεσίας αποτελεί ένα πρώτης τάξεως υλικό λόγω του πλήθους των εξωτερικών γυρισμάτων της.

Κάποια στιγμή όποιος θέλει ας κάνει έναν κόπο να ασχοληθεί μαζί της διότι προσωπικά δεν το κατέχω με youtube, screen shots, Κλπ. [h=1][/h]
 
Το θέμα είναι να υπάρχει ή ταινία Β διαθέσιμη και πάνω από όλα ή όρεξη.
 

antonovar είπε:
1@Teacher[/USER]Και με την ευκαιρία επειδή το Στροφύλι και τα περιξ "τα εχεις ξεψαχνίσει αρκετα" την επαυλη του Μακρή φανταζομαι την εχεις δει
Έτσι όπως το βλέπω το σπίτι στο φόντο, δεν είναι ένα σπίτι αλλά τουλάχιστον δύο. Ένα μπροστινό με σκεπή (και πιθανώς και δυόροφο) και από πίσω ένα περίτεχνο μπαλκόνι που θα μπορούσε και να είναι της Έπαυλης Πεντέλης

image_145390.png

 
antonovar είπε:
...Σχετικα με την λίστα εχω στειλει ανανεωση στην Kambia απο τις 27 Οκτωβρίου μεχρι και το post 750 ...οπότε φανταζομαι οτι μολις ευκαιρίσει θα την ανανεώσει
Ω, ναι εγώ καθυστέρησα, σόρρυ :)

Έκανα την ανανέωση και έφτιαξα και τις ανακατευθύνσεις στα γράμματα Α-Δ και από τα ποστ του πρώτου μέρους. Αν κάποιος εντοπίσει κάποιο πρόβλημα στα γράμματα αυτά παρακαλώ να μου στείλει πμ να το φτιάξω.

Ευχαριστώ
 
"Κοινωνία Ώρα Μηδέν" - 1966

Επιτέλους έχουμε το σπίτι της Καββαδία, το οποίο είναι καλά κρυμμένο

0081 - ΞšΞΏΞΉΞ½Ο‰Ξ½Ξ―Ξ± ώρα μηδέν - Νο 21.png

0082 - ΞšΞΏΞΉΞ½Ο‰Ξ½Ξ―Ξ± ώρα μηδέν - Νο 21.png0083 - ΞšΞΏΞΉΞ½Ο‰Ξ½Ξ―Ξ± ώρα μηδέν - Νο 21.png

το περίφημο σπίτι λοιπόν της Καββαδία με το 21 είναι στην Σπάρτης 27 στην Κηφισιά, εδώ ακριβώς

38.081468, 23.819164

στην εικόνα βλέπουμε το πολύ χαρακτηριστικό σχέδιο της πόρτας. Σε αυτό το σημείο η πόρτα είναι διπλή

022.jpg0082 - ΞšΞΏΞΉΞ½Ο‰Ξ½Ξ―Ξ± ώρα μηδέν - Νο 21.png

Η πόρτα στην οποία γυρίζονται οι σκηνές είναι λίγο πιο πάνω όπου η πόρτα έχει αλλαχθεί

028.jpg027.jpg

Η ταυτοποίηση του σημείου που γίνονται τα γυρίσματα γίνεται από τις ιδιαίτερες ανωμαλίες της πέτρας

map.jpg

και σε μεγάλο και καλό μέγεθος

https://www.imageupload.co.uk/image/Bl3D

Η περιοχή απέναντι η οποία φαίνεται την ώρα που παρκάρει ο Κούρκουλος επίσης είναι αναγνωρίσιμη

023.jpg0083 - ΞšΞΏΞΉΞ½Ο‰Ξ½Ξ―Ξ± ώρα μηδέν - Νο 21.png

0083 - ΞšΞΏΞΉΞ½Ο‰Ξ½Ξ―Ξ± ώρα μηδέν - Νο 21.png

0085 - ΞšΞΏΞΉΞ½Ο‰Ξ½Ξ―Ξ± ώρα μηδέν - Νο 21.png
 
ΑΜΑΝ !!! πως το ήθελα αυτό το σπιτι. Ωραίος ο Teacher

Δεν περίμενα με τίποτα ότι ήταν βόρεια, και το έψαχνα στους αγίους.

Δάσκαλε στο είπε κάποιος ότι γυρίστηκε εκεί; Πως το βρήκες;

για το εξω οι κλεφτες δεν νομίζω να είναι η Έπαυλη Πεντέλης αλλά μοιάζει.

Teacher είπε:
"Κοινωνία Ώρα Μηδέν" - 1966
Επιτέλους έχουμε το σπίτι της Καββαδία, το οποίο είναι καλά κρυμμένο
 
Εξαιρετικό. Επιστρατέψ'τε τις ικανότητές σας να βρεθούν και οι δύο δρόμοι από τον Κατήφορο με τους οποίους - αν θυμάμαι καλά, αλοκληρώνεται κι αυτή η ταινία. Αναφέρομαι στο δρόμο όπου γίνεται η κλοπή του αυτοκινήτου μετά το πάρτυ και στη διασταύρωση του φινάλε.

Η διασταύρωση αυτή - ο κάθετος δρόμος όπου περπατούν ο Βουλγαρίδης με τον Σουγιούλ, είναι ο ίδιος δρόμος που στον Νόμο 4000 το αυτοκίνητο χτυπά (πάλι) τον Βουλγαρίδη.
 
minos είπε:
Εξαιρετικό. Επιστρατέψ'τε τις ικανότητές σας να βρεθούν και οι δύο δρόμοι από τον Κατήφορο με τους οποίους - αν θυμάμαι καλά, αλοκληρώνεται κι αυτή η ταινία. Αναφέρομαι στο δρόμο όπου γίνεται η κλοπή του αυτοκινήτου μετά το πάρτυ και στη διασταύρωση του φινάλε.
Η διασταύρωση αυτή - ο κάθετος δρόμος όπου περπατούν ο Βουλγαρίδης με τον Σουγιούλ, είναι ο ίδιος δρόμος που στον Νόμο 4000 το αυτοκίνητο χτυπά (πάλι) τον Βουλγαρίδη.
Tην διασταύρωση την έχουμε βρεί δες το post 506
 
Ααααα! Χαμπαρι δεν ειχα παρει. Ευχαριστω. Παιζει να ειναι ο ιδιος δρομος της κλοπης μετα το παρτυ;

Επισης να συμπερανω / εκτος κι αν εχει βρεθει ηδη / οτι στο νομο 4000, ο βουλγαριδης τρεχει στην κεφαλληνιας και το αυτοκινητο τον χτυπα στη διασταυρωση με αριστοτελους;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mino έχεις δίκιο στο ίδιο σημείο είναι όπου περπατούν ο Βουλγαρίδης με τον Σουγιούλ.


Νόμο 4000


Αριστοτέλους και Κεφαλληνίας χτυπήθηκε ο Βουλγαρίδης

(419).jpg(417).jpg

(422).jpg(418).jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα