Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

makism είπε:
Ένας κλέφτης με φιλότιμο 1968.
Ήθελα να δώ πως είναι σήμερα η περιοχή εκει που χτίζει την βίλα ο Κακαβάς



Επίσης μερικά σημεία που αναγνώρισα.

ο
Η περιοχή είναι αγνωριστη.......και η βιλλα εχει μεγαλώσει εχει αποκτησει πισινα και γηπεδο......και απροσβατη μαντρα γύρω γυρω ........αλλα το πηγάδι υπαρχει ακόμα...Ευτυχώς με το google earth...κατι μπορούμε να πιασουμε.Είναι στο Λαγονήσι περιπου πάνω απο το grand resort Λαγονησι στο

37°46'50.30" B 23°53'40.90" E . lago.jpglago 11.jpglago 21.jpg
 
Μπράβο antonovar. Εγω το έψαχνα πολυ πριν το Λαγονήσι.

Τι θα κάνουμε με το αλίμονο στους νέους;

Τις τελευταίες μέρες εχω μείνει, (στο google earth) στην οδο τριπόδων 5.

Δεν μπορω να βρω καμια παλια φωτο από εκείνο το σημείο.

 
Γειά σας παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :vbwave: Μου λείψατε!!!!!!! Επέστρεψα απο την ξεκουραση και ξανα παλι στην ρουτίνα της καθημερινοτητας. (αν σας πω οτι είχα ξεχάσει το password και δεν θυμόμουν τι κωδικό ειχα να μπω απο το κινητο, τι θα πείτε?? χαχαχαχαχαχαχαχα :points: ).
 
hannele είπε:
Γειά σας παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :vbwave: Μου λείψατε!!!!!!! Επέστρεψα απο την ξεκουραση και ξανα παλι στην ρουτίνα της καθημερινοτητας. (αν σας πω οτι είχα ξεχάσει το password και δεν θυμόμουν τι κωδικό ειχα να μπω απο το κινητο, τι θα πείτε?? χαχαχαχαχαχαχαχα :points: ).
Καλώς την.....Αυτες είναι πραγματικές διακοπές..... :D ....Καλό φθινόπωρο λοιπον...και επιστροφή .στο "ψαξιμο" γιατί και στο youtube υπάρχουν παλι ταινίες και επίσης εχουμε καιρό να διαβασουμε ...μεγαλο post με Πειραιά...
 
Αυτο είδα και εγω antonovar!!! Αρχιζουν σιγα-σιγα να "επιστρέφουν" οι ταινίες!! Εχω βρει τοποθεσίες απο "τα παιδιά της πιάτσας" αλλα η εν λόγω ταινία δεν υπάρχει ακόμα! Θα εντοπίσω άλλες!!!

Το σπίτι στις τελευταίες σκηνές στον Παπατρέχα υπάρχει ακόμα, γωνία Καρπάθου και Καλλιρόης χωρίς τίτλο2.JPG

χωρίς τίτλο.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα σας!

Συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά που κάνετε, είστε όλοι απίστευτοι. Σας παρακολουθώ και ειλικρινά σας θαυμάζω για όλα αυτά που έχετε ανακαλύψει.

Εχω μια απορία σχετικά με την εκκλησία του γάμου στην Υπολοχαγό Νατάσα. Εχω διαβάσει το σχετικό ποστ ότι ειναι στα Σπάτα πίσω από το 1ο γυμνάσιο αλλά βλέποντας με τους χάρτες της google μου φαίνεται πολύ διαφορετική η περιοχή. Και η αυλή αλλά και η ίδια η εκκλησία μοιάζει να μην έχουν καμία σχέση με αυτή της ταινίας.

Δεν θέλω να νομίζετε ότι υποτιμώ το έργο σας και σας διορθώνω απλά με τη συγκεκριμένη εκκλησία έχω κολλήσει γι' αυτό και πήρα το θάρρος να σας ρωτήσω.
 
villy είπε:
Καλησπέρα σας!Συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά που κάνετε, είστε όλοι απίστευτοι. Σας παρακολουθώ και ειλικρινά σας θαυμάζω για όλα αυτά που έχετε ανακαλύψει.

Εχω μια απορία σχετικά με την εκκλησία του γάμου στην Υπολοχαγό Νατάσα. Εχω διαβάσει το σχετικό ποστ ότι ειναι στα Σπάτα πίσω από το 1ο γυμνάσιο αλλά βλέποντας με τους χάρτες της google μου φαίνεται πολύ διαφορετική η περιοχή. Και η αυλή αλλά και η ίδια η εκκλησία μοιάζει να μην έχουν καμία σχέση με αυτή της ταινίας.

Δεν θέλω να νομίζετε ότι υποτιμώ το έργο σας και σας διορθώνω απλά με τη συγκεκριμένη εκκλησία έχω κολλήσει γι' αυτό και πήρα το θάρρος να σας ρωτήσω.
Εχεις απολυτο δικιο villy δεν εχει καμμία σχεση...η εκκλησία...που αναφέρεται...στο post 635 του πρώτου μέρους...Φαντάζομαι ο makism που είχε γραψει αυτό το post θα μας λύσει την απορία....
 
Πείτε καμιά ιδεα :wait2: .... ταινία γυρισμένη στον Πειραιά, ψάχνω στο youtube και δεν βρισκω κατι :shake: ....
 
villy, antonovar την πληροφορία μου την είχε δώσει ενας ντόπιος και οτι εχει γίνει ανακαίνιση στην εκκλησία...... αλλά δεν εχει σχέση!!!

Μπράβο villy για την παρατήρηση....

θα το ξαναψάξουμε το πλάνο.

 
Μη μου λέτε μπράβο δεν έκανα τίποτα...την ανακαίνιση τη σκέφτηκα για μια στιγμή αλλά είναι σαν να την γκρέμισαν και να έχτισαν άλλη στη θέση της. Μήπως δεν είναι στα Σπάτα αν και βολεύει η περιοχή λόγω των προηγούμενων σκηνών.

Σας αφήνω να το ερευνήσετε με την ησυχία σας, είμαι σίγουρη ότι δεν θα σας ξεφύγει.
 
makism είπε:
villy, antonovar την πληροφορία μου την είχε δώσει ενας ντόπιος και οτι εχει γίνει ανακαίνιση στην εκκλησία...... αλλά δεν εχει σχέση!!!

Μπράβο villy για την παρατήρηση....

θα το ξαναψάξουμε το πλάνο.

Ισως ακολουθωντας τη λογικη ότι, αριστερά της Παναγίας ( όπως κοιτάμε ) στο τέμπλο υπάρχει η εικόνα του Αγίου που είναι αφιερωμένος ο Ναός: εδώ έχουμε εικόνα με 2 Αγίους ( Αγ. Ανάργυροι? Πέτρος και Παύλος ?? κλπ) , βρεθεί η άκρη.Αν βεβαια συμβαδίζουν τα εσωτερικά με τα εξωτερικά γυρίσματα .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ΤΡΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΑΓΑΜΩΝ.(1970)

έχει πλάνα στην οδο Λευκωσίας, Κνωσού και Φολεγάνδρου

1 (1).jpg1 (2).png

2 (1).jpg2 (2).jpg

3 (1).jpg3 (2).jpg
 
  • Like
Reactions: PT8
Στην Υπολοχαγό Νατάσσα, οι εσωτερικές σκηνές γυρίστηκαν στην εκκλησία των Αγ.Αναργύρων στα Σπάτα.

Το εσωτερικό της εκκλησίας, όπως ήταν τότε (χωρίς τις αγιογραφίες) και οπως ειναι σήμερα με τις αγιογραφίες και τις ανακαινήσεις που εχουν γινει στα χρωματα του τεμπλου.

Φυσικά οι εικονες στο τεμπλο όπως βλεπετε παραμένουν οι ίδιες.

natassa2.JPG

natassa1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele τα εσωτερικά είναι στα Σπάτα στους Αγιους Αναργύρους. και ο πίνακας είναι ακομα ο ιδιος δίπλα στην παλιά είσοδο.

οθόνης (601).png

Τώρα για το εξωτερικό της εκκλησίας αν πάμε λίγο πρίν το κυνηγητό εκει που συλλαμβάνουν τους πολίτες από την Μυκηναϊκών Τάφων 59, θα δούμε απέναντι που σήμερα είναι το σχολείο και πισω η εκκλησία, ότι δεν εχει σχέση με της ταινίας η οποία περιβάλετε από μικρά βουνά.

οθόνης (609).pngοθόνης (606).png

hannele είπε:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χωρις ταυτοτητα ποστ# 1555 (2ο μερος) 398 , 434 συνέχεια

έψαχνα να βρω το σπίτι του Αλεξανδράκη και την πλατεία που περίμενε η Χρονοπούλου.

Το σπίτι του Αλεξανδράκη ηταν Χίου 49

οθόνης (634).png

Και στην πλατεια Αγίου Παύλου περίμενε η Χρονοπούλου

οθόνης (632).pngοθόνης (633).png

οθόνης (630).png
 
Μα για τις εσωτερικές σκηνές λεω και εγω makism οτι γυριστηκαν στους Αγ.Αναργύρους Σπάτων, οχι για τις εξωτερικές.

Απλα μου κάνει εντυπωση γιατί δεν γυρίστηκαν και οι εξωτερικές σκηνές εκεί. Ειχαν όλο το "σκηνικό" έτοιμο (ηθοποιούς ντυμένους, εκκλησία κλπ) και μεταφέρθηκαν σε άλλη τοποθεσία κατα πώς φαίνεται. Προφανώς δεν ήταν "εντυπωσιακό" το εξωτερικό της εν λόγω εκκλησίας και ο περιβάλλοντας χώρος οπως θα ήθελε ο σκηνοθέτης για να γυριστεί η σκηνή που χτυπούν τις καμπάνες με τις σφαίρες. Πιθανολογώ ότι κάπου εκεί τριγύρω θα πρέπει να είναι (εκτός και αν έκαναν την υπέρβαση και γύρισαν την σκηνή σε εκκλησία στην Κωπαίδα :p :cool: )
 
Αλίμονο στους νέους

Είχα περάσει να ξαναδώ την Τριπόδων 5 και στο απέναντι παρκινγκ συνάντησα το παρακάτω νεαρό Αλεξάκη Νίκο που έδωσε την πετρα στη ταινία το τεμπελόσκυλο.

Ο Νίκος μου είπε πως να παω στο σπίτι της κοντού στην οδο Θρασυβούλου, οπου εκεί σήμερα είναι το σπίτι ενός φίλου του (κατασκευαστής η μηχανικός κατι τέτοιο) και δεν γνωρίζεται αλλά το έλεγε το σπίτι με την μεγάλη ξύλινη πορτα.

Εγω παιδια πέρασα αλλα δεν μπορεσα να καταλάβω κατι.

Σημερα η αυριο θα την δείξει το Ε σε HD, μήπως δουμε κατι καθαρότερα.

οθόνης (635).pngοθόνης (637).png

σχεδιο όπως μου ειπε ο Νικος

οθόνης (638).png
 
makism είπε:
Αλίμονο στους νέους
Είχα περάσει να ξαναδώ την Τριπόδων 5 και στο απέναντι παρκινγκ συνάντησα το παρακάτω νεαρό Αλεξάκη Νίκο που έδωσε την πετρα στη ταινία το τεμπελόσκυλο.

Ο Νίκος μου είπε πως να παω στο σπίτι της κοντού στην οδο Θρασυβούλου, οπου εκεί σήμερα είναι το σπίτι ενός φίλου του (κατασκευαστής η μηχανικός κατι τέτοιο) και δεν γνωρίζεται αλλά το έλεγε το σπίτι με την μεγάλη ξύλινη πορτα.

Εγω παιδια πέρασα αλλα δεν μπορεσα να καταλάβω κατι.

Σημερα η αυριο θα την δείξει το Ε σε HD, μήπως δουμε κατι καθαρότερα.

σχεδιο όπως μου ειπε ο Νικος

makism αν σε βοηθάει εχω αεροφωτογραφία του 1959...κιόλας οπου φαινεται κάπως αυτό το κτίσμα( είναι συμφωνα με το σχεδιαγραμμα σου αυτο στο κοκκινο τετραγωνο).. που σου εδειξε ο φίλος.. W 1959_2.jpg

Νομίζω ομως οτι δεν είναι εκεί καθως αν δεν κάνω λαθος αυτή η γειτονιά είναι απεναντι απο την εκκλησια που βλεπουμε ..στην ταινία " η γυνή να φοβήται τον ανδρα". .οπου το σπιτι αυτό φαινεται και δειχνει να μην εχει σχεση με αυτό που βλεπουμε στο αλλιμονο στους νεους. Snapshot 1 mia.pngSnapshot 2.png

W 1959_2.jpg
 
hannele είπε:
Μα για τις εσωτερικές σκηνές λεω και εγω makism οτι γυριστηκαν στους Αγ.Αναργύρους Σπάτων, οχι για τις εξωτερικές.Απλα μου κάνει εντυπωση γιατί δεν γυρίστηκαν και οι εξωτερικές σκηνές εκεί. Ειχαν όλο το "σκηνικό" έτοιμο (ηθοποιούς ντυμένους, εκκλησία κλπ) και μεταφέρθηκαν σε άλλη τοποθεσία κατα πώς φαίνεται. Προφανώς δεν ήταν "εντυπωσιακό" το εξωτερικό της εν λόγω εκκλησίας και ο περιβάλλοντας χώρος οπως θα ήθελε ο σκηνοθέτης για να γυριστεί η σκηνή που χτυπούν τις καμπάνες με τις σφαίρες. Πιθανολογώ ότι κάπου εκεί τριγύρω θα πρέπει να είναι (εκτός και αν έκαναν την υπέρβαση και γύρισαν την σκηνή σε εκκλησία στην Κωπαίδα :p :cool: )
Η΄στην Κυπρο .
 
antonovar αυτό το κτιριο πισω από τον χορν τι να είναι;

οθόνης (640).png

 
Πίσω
Μπλουζα