Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

makism είπε:
antonovar αυτό το κτιριο πισω από τον χορν τι να είναι;


δεν ξέρω makism.....Και εγώ προσπαθώ μηπως βγαλω ακρη...απο αυτό το οποίο στα επομενα πλανα φαινεται οτι είναι ενα μακροστενο κτηριο...... αλλά δεν μπορώ να το προσδιορισω....... ΑΛΙΜΟΝΟ (24).Movie_Snapshot.jpg
 
xortiani και κοντά στο φράγμα του Μαραθώνα μπορεί να γυρίστηκε αν το σκεφτείς ότι εκείνη την ημέρα για εξωτερικά γυρίσματα είχαν την εκτέλεση, το φράγμα, και την εκκλησία.

Για δες στο Κρυονέρι Παραδείσου 2, Κρυονέρι Αττικής τον Αγιο Παντελεήμονα που μοιάζει αρκετά.

 
makism είπε:
xortiani και κοντά στο φράγμα του Μαραθώνα μπορεί να γυρίστηκε αν το σκεφτείς ότι εκείνη την ημέρα για εξωτερικά γυρίσματα είχαν την εκτέλεση, το φράγμα, και την εκκλησία.Για δες στο Κρυονέρι Παραδείσου 2, Κρυονέρι Αττικής τον Αγιο Παντελεήμονα που μοιάζει αρκετά.

Καμμία σχέση makism.....πολλα σκαλοπάτια ......και χτισμένη σε ανισόπεδο εδαφος..με διαφορετικό αναγλυφο γυρω γυρω...και αν δεν κανω λαθος ειναι σχετικα΄καινουργια εκκλησία
 
antonovar είπε:
makism είπε:
xortiani και κοντά στο φράγμα του Μαραθώνα μπορεί να γυρίστηκε αν το σκεφτείς ότι εκείνη την ημέρα για εξωτερικά γυρίσματα είχαν την εκτέλεση, το φράγμα, και την εκκλησία.Για δες στο Κρυονέρι Παραδείσου 2, Κρυονέρι Αττικής τον Αγιο Παντελεήμονα που μοιάζει αρκετά.

Καμμία σχέση makism.....πολλα σκαλοπάτια ......και χτισμένη σε ανισόπεδο εδαφος..με διαφορετικό αναγλυφο γυρω γυρω...και αν δεν κανω λαθος ειναι σχετικα΄καινουργια εκκλησία
Υπαρχει και η Παναγιά στο Κιτσι Κορωπιου σε λόφο ,κάπως κοντα στα Σπατα.
 
Ο θυρωρός (1968) (Έμπαινε Κίτσο)

Δεν μου αρέσει καθόλου η ταινία αλλά θυμήθηκα τα παγωμένα νες καφέ που πίναμε πιτσιρικάδες στο la cite στην πολιτεία σήμερα Best Friends πλατεία Κωνσταντίνου Καραμανλή.

Λεωφόρος Κωνσταντίνου Καραμανλή και Λουκιανού

1 Στιγμιότυπο οθόνης (650).png1 Στιγμιότυπο οθόνης (651).png

Λεωφόρος Κωνσταντίνου Καραμανλή

2 Στιγμιότυπο οθόνης (651).png2 Στιγμιότυπο οθόνης (652).png

καφέ la cite σήμερα Best Friends

3 Στιγμιότυπο οθόνης (653).png3 Στιγμιότυπο οθόνης (654).png

πλάτωνος

3 Στιγμιότυπο οθόνης (655).pngοθόνης (663).png

δεξαμενής

4 Στιγμιότυπο οθόνης (659).png4 Στιγμιότυπο οθόνης (660).png

5 Στιγμιότυπο οθόνης (660).png5 Στιγμιότυπο οθόνης (661).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Ανιψιός μου ο Μανώλης
2χ4 μέτρα πεζοδρόμιο με 9 μέτρα δρόμος υπάρχουν σε πολλές περιοχές;

που να είναι;

makism είπε:
Για δες αν σε βοηθά
makism είσαι τεράστιος....πολλά μπράβο .....Εγώ τα χα παρατησει με αυτές τις σκάλες....υπήρχαν 50 σημεία με τέτοιες σκάλες .Μία μερα εκανα βολτα γυρω γυρω απο τον Λυκαβητο μπας και τις βρώ....αλλα σκεπτομενος οτι τετοιες σκαλες εχει απο την Κυψελη μεχρι και τα Ιλισσια βαρεθηκα και τα παράτησα.

Ο Ανηψιός μου ο Μανώλης....

Το σπίτι δεν το βρηκα.....γιατι δεν υπάρχει πια .........αλλα νομίζω οτι σιγούρεψα το μερος που βρισκόταν.......

Και οπως είπες και εσύ ποσοι δρομοι εχουν τετοιο πλατος, με τόσο μεγάλα πεζοδρόμια,με βιλλες και μονοκατοικιες, σκάνε σε πλατεια..και βλεπουν την κλιση της κορυφογραμμης του Υμηττού προς τον νοτο???....Μονο ενας η Λεωφόρος Διαμαντιδου στο Παλαιο Ψυχικό.Η πρώτη πλατεία ομως του Ψυχικού εχει τα τρια κυπαρισσια(που δεν φαινονται στο πλάνο της ταινίας)....και δεν εχει αυτό το κτισμα που φαινεται στην ταινία....και αυτό ηταν που με τρέλαινε.

Μεχρι που βρήκα την ταινία "λυπηθείτε το παιδί μου" του 1950...Σε αυτή την ταινια η πρωταγωνιστρια πηγαινει στο Ψυχικό στην Λ.Διαμαντιδου 32 κατι που φαινεται σε αυτό το πλανο. psyhiko9.jpg

Μετά φευγοντας ενα αυτοκινητο..κατευθυνεται προς την πρώτη πλατεία του Ψυχικού ..ειναι μεν πολυ πιο πισω απο το σπιτι του "Μανώλη"..........και νατο το περιεργο κτισμα πάνω στην πλατεία στο βάθος και...τα κυπαρισια. psyhiko3.jpgpsyhiko11.jpg

Ψαχνοντας σε παλιες φωτο του ψυχικου...βρήκα οτι πριν το "blue bell"...πάνω στην πλατεια υπήρχε το κοκκινο περίπτερο....αυτό periptero cyxiko.jpg .

Και που ηταν το σπιτι...????.Οπως φαινεται το πλανο οταν φευγει το ταξί στον Μανώλη βλεπουμε οτι δεν παρεμβαλεται στενό.....αρα ήταν μετα την Αγίου Δημητριου που τεμνει την Διαμαντίδου.....και σιγουρα μετα την Βασιλική κατοικία που ηταν Διαμαντιδου 16.....Πάμε τώρα σε μία αλλη ταινία την Σωφερίνα οπου στο τέλος της ταινίας η Βουγιουκλακη με τον Αλεξανδρακη κατεβαίνουν την Διαμαντίδου....Περνανε την Βασιλική κατοικία και το καταλαβαίνουμε απο την μακρυα μαντρα και απο την σκοπιά που φαινεται New Movie (2) (75).Movie_Snapshot.jpgmanolhs.jpg

ps1.jpg

ps3.jpg

ps2.jpg
 
Ο ξεροκέφαλος 1970

το βενζιναδικο που δουλεύει ο Γκιωνάκης πρέπει να είναι στην ερυθραία που τωρα είναι Κωτσόβολος δίπλα από τον Βασιλόπουλο Λεωφ. Ερυθραίας.

1 Στιγμιότυπο οθόνης (685).png1 Στιγμιότυπο οθόνης (686).png

το πρώην hotel aperghi ΙΔΡΥΜΑ ΙΩΑΝΝΗ Σ . ΛΑΤΣΗ, Θεόδωρος Δηλιγιάννης 65

2 Στιγμιότυπο οθόνης (688).png2 Στιγμιότυπο οθόνης (689).png2 Στιγμιότυπο οθόνης (690).png

και η επι Θεόδωρος Δηλιγιάννης

3 Στιγμιότυπο οθόνης (694).png3 Στιγμιότυπο οθόνης (695).png

έχει ένα πλάνο από την Διόσκουρων στην πλάκα που φαίνεται ένα κτήριο στο βαθος .

θυμίζει αυτό πισω από τον Χόρν;

alimono.png[h=1][/h] [h=2][/h]
 
  • Like
Reactions: PT8
η κομισσα της φάμπρικας

Ένα μεγάλο ευχαριστώ από το σπίτι του ηθοποιού και την κ. Φόνσου για την άμεση απάντηση όσο αφορά το σπίτι που ψάχνουμε.

Κύριε .................... καλησπέρα σας.

Ρώτησα την κα Φόνσου σχετικά με το σπίτι που μας λέτε. Δυστυχώς δεν θυμάται που είναι ακριβώς. Η περιοχή πάντως είναι Πετράλωνα, απλώς δεν θυμάται την ακριβή διεύθυνση.

Δεν ξέρω αν σας βοηθήσαμε. Καλή επιτυχία!

Να είστε πάντα καλά.

οδός Αγνάντων

οθόνης (650).png

οθόνης (705).pngοθόνης (658).pngοθόνης (657).png

οθόνης (706).pngοθόνης (651).pngοθόνης (653).png

οθόνης (661).pngοθόνης (707).png

οθόνης (704).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Ο αλήτης του λιμανιού" ή αλλιώς "Το σπίτι της ηδονής"

Μια σχετικά αγνωστη ταινία, με τον Νίκο Ξανθόπουλο στα πρώτα βήματα της κινηματογραφικής καριέρας του να υποδύεται ένα περιθωριακό τύπο της Τρούμπας που κατηγορείται για το φόνο της "πεταλουδίτσας" φίλης του που τραγουδάει σε καμπαρέ της Τρούμπας.

Η ταινία γυρίστηκε το 1961 στην αληθινή Τρούμπα και όχι σε στημένο ντεκόρ σε στούντιο. Είναι απο τις ελάχιστες ταινίες όπου έχει αποτυπωθεί η Τρούμπα όπως ήταν πραγματικά με τα σπίτια πριν ακόμα γκρεμιστούν και γίνουν ναυτιλιακές εταιρίες. Βεβαια οι δρόμοι ειναι αγνωριστοί σήμερα αλλα σιγά-σιγά θα εντοπίσω τα σημεία.

Ωστόσο μερικές σκηνές που είναι ευδιακριτες.

1) Ο αστυνομικός βρίσκεται στην οδο 2ας Μεραρχίας γωνία με την οδο Φιλωνος. Στο βάθος η 2ας Μεραρχίας συναντάει την Ακτή Μιαούλη.

Το στέγαστρο στο κτίριο προστέθηκε αργότερα και μάλιστα πρεπει να εγινε και τμηματικά γιατί διακρίνονται μέχρι και οι "ενώσεις"...χιχιχιχιχι :p

1.JPG

1β.JPG

1γ.JPG

2) Γωνία Ακτή Μιαούλη και 2ας Μεραρχίας με κατεύθυνση προς τον Αγ.Νικόλαο

7.JPG

7β.JPG

3) Οι γνωστές μας κολώνες απο το κτίριο που υπήρχε στην συμβολή των οδών Κανθάρου, Ακτή Μιαούλη και Ιάσωνος που το έχουμε ξαναδεί στην ταινία Λόλα, Δυο μάγγες του Πειραιά κλπ.

4.JPG

4β.JPG
 
makism είπε:
η κομισσα της φάμπρικας
Ένα μεγάλο ευχαριστώ από το σπίτι του ηθοποιού και την κ. Φόνσου για την άμεση απάντηση όσο αφορά το σπίτι που ψάχνουμε.

Κύριε .................... καλησπέρα σας.

Ρώτησα την κα Φόνσου σχετικά με το σπίτι που μας λέτε. Δυστυχώς δεν θυμάται που είναι ακριβώς. Η περιοχή πάντως είναι Πετράλωνα, απλώς δεν θυμάται την ακριβή διεύθυνση.

Δεν ξέρω αν σας βοηθήσαμε. Καλή επιτυχία!

Να είστε πάντα καλά.
Αυτό θα πεί "αρρώστια" ...φίλε........Θα ήθελα να δώ την έκφραση της Φόνσου οταν της είπαν οτι καποιος ψαχνει να βρεί που γυρισθηκε μια ταινία 50 χρόνια πριν.Μπραβο και για το ευρημα....Το οτι είπε η Φονσου Πετράλωνα δεν σημαίνει οτι είναι ευκολο να βρείς και το μέρος.Παντως και το σπίτι με την αυλή εκει γυρω πρεπει να είναι...και μαλιστα ο αριθμός 18 που φαινεται μπορεί να βοηθήσει πολύ. Μήπως εχεις καταλαβεις που είναι αυτός ο δρόμος που βλεπουμε τον Ριζο στις αρχές της ταινίας. Snapshot j.jpg
 
δεν το έχω βρεί αλλά ούτε και το αστυνομικό τμήμα,

οθόνης (3).pngοθόνης (4).png

 
makism είπε:
δεν το έχω βρεί αλλά ούτε και το αστυνομικό τμήμα,


makism ειναι στην Αποστολου Παυλου στο Θησείο. Η εκκλησία που φαινεται είναι ο Αγ.Αθανασιος.
 
Ο αλήτης του λιμανιού.....μέρος β

Το περιπολικό της αστυνομίας διασχίζει την οδο Νοταρά, στο κομμάτι μεταξύ Φιλελλήνων και Σκουζέ.

Διακρίνονται α) το δίπατο σπίτι με τα κεραμίδια λίγο πριν την γωνία Νοταρά και και Φιλελλήνων (έχουν απομείνει τα σημάδια στο νέο τοίχο που είχε χτιστεί δίπλα του) και β) ένα διόροφο σπίτι στο βάθος με δυο μπαλκόνια

5.JPG5β.JPG5γ.JPG

Το σπίτι που έγινε το φονικό ήταν στην οδο Φιλελλήνων στο κομμάτι μεταξύ Κολοκοτρώνη και Νοταρά. Υπάρχει ακόμα το νεοκλασσικό στην οδο Κολοκοτρώνη το οποιο εχει ανακαινιστεί.

6.JPG6β.JPG

Ο Γιάννης Αργύρης κατεβαίνει την οδο Φιλελλήνων και στρίβει την γωνία Φιλελλήνων και Φίλωνος

3.JPG3β.JPG
 
Eνα τανκς στο κρεβάτι μου συνέχεια από το (2ο μέρος) 796

Το σημείο που ψάχνουμε πάρα πολύ καιρό πρέπει να είναι στην οδό Ορμηνίου και Δημητρέσσα.

οθόνης (62).pngοθόνης (65).pngοθόνης (66).png

*Αν γνωρίζει κάποιος ποιο κτίριο ήταν εκεί ας το γράψει.
 
Πολύ στενό δεν είναι το οδόστρωμα; Και το πεζοδρόμιο μου φαίνεται ότι έχει μικρότερο πλάτος από ότι στην ταινία. Από την άλλη τα κτίρια εκατέρωθεν του δρόμου μοιάζουν να συμφωνούν με αυτά της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ίσως επειδή η ταινια ειναι 16/9 και το street view 14/3.

αυτά που μοιάζουν είναι τα φρεάτια, μπαλκόνια, παράθυρα, μαγαζί με τις πόρτες του.

foutix γνωρίζεις κατι από την περιοχή; η κάποιον γνωστό σου για να μας πει τι ήταν στο παλιό κτίριο;

[quote=foutix;n1082437
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδέχεται να βρεθώ στην περιοχή προς το τέλο του μήνα. Αν δεν με έχει προλάβει κάποιος άλλος θα κάνω πλήρη διερεύνηση. Παρατηρώντας τις φωτογραφίες από την ταινία (ιδιαίτερα με το άσπρο φορντ(?)) μου φαίνεται οτι λείπει ένα φρεάτιο παροχής/αποχέτευσης, ενώ τα ρολόγια βρίσκονται πιο κοντά στο κατάστημα από οτι στο street view. Επιπλέονα κάτι δε μου πάει καλά και με το πεζοδρόμιο. Του έκοψαν το τσιμέντο που ήταν στην ταινιά;

Εξηγούμαι, και εγώ θεωρώ κατά 99% οτι αυτή είναι η σωστή τοποθεσία, απλά υπάρχουν κάποια σημεία για διελεύκανση...(inspector gadget)
 
makism είπε:
Eνα τανκς στο κρεβάτι μου συνέχεια από το (2ο μέρος) 796
Το σημείο που ψάχνουμε πάρα πολύ καιρό πρέπει να είναι στην οδό Ορμηνίου και Δημητρέσσα.

*Αν γνωρίζει κάποιος ποιο κτίριο ήταν εκεί ας το γράψει.
Mπράβο για αλλη μια φορά makism.

Οχι "εκει πρέπει να είναι" ....εκεί είναι. Ο δρόμος μπορεί να φαίνεται στενός σήμερα...αλλά έχουμε ξεγελαστεί πολλές φορές απο τον φακό...και τις γωνίες λήψεις που δίνουν αλλη προοπτική σε αυτό που βλέπουμε στην οθόνη απο αυτό που είναι στην πραγματικότητα.

Παρολαυτά ...αν προσέξεις το μαγαζί είναι ολόιδιο.....πορτα κουφώματα εξωτερικό καγκελο κλπ....ο αρμός στο μπαλκόνι απο επάνω υπαρχει ακόμα......και στην απεναντι γωνία τα ρολογια φτανουν μεχρι το δευτερο παραθυρο του ημιυπογείου πριν την γωνία.

ORMHNIA GONIA.jpgORMHNIOY 2.jpg

Τέλος βρήκα απο αυτό το blog για τα παλιά σινεμά αυτή την αεροφωτογραφία για το σινε ιλισσός που βρισκόταν εκεί που βρίσκεται σήμερα το ξενοδοχείο CROWNE PLAZA (παλιο holiday inn). Δίπλα σε αυτό φαίνεται το παλιό κτήριο που βλέπουμε στην ταινία οπου είναι φανερό ότι έχει το ίδιο σχήμα.

Σε αυτό το παλιό κτήριο στεγαζόντουσαν ήταν τα πλυντήρια του ξενοδοχείου Μεγάλη Βρετάνια ιλισσος ιλισια1.jpg

Snapshot 2.png

Snapshot 2.png
 
Πίσω
Μπλουζα