Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

φιλε πηγα Ερεχθέως αλλά δεν βρηκα το μπαλκονακι που φαινεται στην ταινια...και εμενα για Ερεχθεως μου μοιαζει περισσότερο απο Μνησικλεους...ειδωμεν
 
και εγω αυτο λεω αρτεμη οτι μαλλον ειναι ερεχθεως και ερωτοκριτου στα σκαλακια,,απλα μαλλον εχουν γκρεμισει το μπαλκονακι...αν διαβασουν το ποστ ας μας πουν αν ξερουν ο δασκαλος η ο antonovar η οποιος ξερει κατι.
 
και εγω αυτο λεω αρτεμη οτι μαλλον ειναι ερεχθεως και ερωτοκριτου στα σκαλακια,,απλα μαλλον εχουν γκρεμισει το μπαλκονακι...αν διαβασουν το ποστ ας μας πουν αν ξερουν ο δασκαλος η ο antonovar η οποιος ξερει κατι.
Δεν εχω ασχοληθεί με την συγκεκριμένη ταβερνα..γιατι οπως εχω ξαναγραψει εδώ δεν τρελαίνομαι με την Πλάκα  σαν τοποθεσία σε ταινία πλην σπανίων εξαιρεσεων.

Σήμερα ειπα να ασχοληθώ λιγο οσο επέτρεπε το street view...και νομίζω οτι το βρήκα......Είναι στο τελος της Ερωτοκρίτου  πριν τα σκαλάκια για ενα παραδρομακι που βγαίνει στην Λυσίου.....εχουν αλλάξει πολλά αλλα απο δύο τρια στοιχεία κατα 99% ηταν εκεί2 ΓΑΜΠΡΟΣ ΔΙΚΗΓ1.jpgο γαμπρος μου ο δικηγόρος 4.pngΓΑΜΠΡΟΣ ΔΙΚΗΓ1.jpg4 ΓΑΜΠΡΟΣ ΔΙΚΗΓ1.jpgο γαμπρος μου ο δικηγόρος 3.png
 
Σχετικά με την ταινία "εκλεψα την γυναίκα μου"....μια ταυτοποίηση που χρωστάω στον makism      απο τα  post 1092 και 1094 .....Ο δρόμος  που βλέπουμε την Σιμόνη Κυριακίδου να περιμένει το λεωφορείο ήταν η σημερινή Σάκη Καράγιωργα στην Γλυφάδα κάτι που ταυτοποιείται απο το μνημείο που βλεπουμε στις επομενες σκηνες οταν η πρωταγωνίστρια ανεβαίνει στο μηχανάκι και βλεπουμε το μνημείο που υπήρχε στο τέλος της Σάκη Καράγιωργα προς την Λ.Ποσειδώνος το οποίο δεν υπάρχει πια εκεί.....αλλα ευτυχώς εχει μεινει "αποτυπωμένο" στο google earth.

εκλεψα την γυναικα 21.jpg

To νοσοκομείο " Αγια Βαρβαρα" βρισκόταν στην θέση του Ξενοδοχείου "Ledra marriot"  Συγγρου 115 . Επειδή παραδόξως δεν ύπάρχει καμμία φωτογραφία απο εκεινο το σημείο..η ταυτοποιήση εγινε απο ενα καταπληκτικό κτήριο ..της δεκαετίας του 30 που ειχε χτιστει για να στεγάσει την αντιπροσωπεία της Ford...και βρισκοταν εκει που βρισκεται σήμερα η στεγη γραμμάτων και τεχνών του ιδρύματος Ωνάση ..και το οποίο  βλέπουμε οταν φεύγει ο Παράβας με την Κυριακίδου απο το Νοσοκομείο.   θεομητωρ 11.jpgθεομητωρ 21.jpgεκλεψα την γυναικα 11.jpg    
 
Δεν εχω ασχοληθεί με την συγκεκριμένη ταβερνα..γιατι οπως εχω ξαναγραψει εδώ δεν τρελαίνομαι με την Πλάκα  σαν τοποθεσία σε ταινία πλην σπανίων εξαιρεσεων.

Σήμερα ειπα να ασχοληθώ λιγο οσο επέτρεπε το street view...και νομίζω οτι το βρήκα......Είναι στο τελος της Ερωτοκρίτου  πριν τα σκαλάκια για ενα παραδρομακι που βγαίνει στην Λυσίου.....εχουν αλλάξει πολλά αλλα απο δύο τρια στοιχεία κατα 99% ηταν εκείΠροβολή συνημμένου 184002Προβολή συνημμένου 184003Προβολή συνημμένου 184001Προβολή συνημμένου 184004Προβολή συνημμένου 184000
 
Δεν εχω ασχοληθεί με την συγκεκριμένη ταβερνα..γιατι οπως εχω ξαναγραψει εδώ δεν τρελαίνομαι με την Πλάκα  σαν τοποθεσία σε ταινία πλην σπανίων εξαιρεσεων.

Σήμερα ειπα να ασχοληθώ λιγο οσο επέτρεπε το street view...και νομίζω οτι το βρήκα......Είναι στο τελος της Ερωτοκρίτου  πριν τα σκαλάκια για ενα παραδρομακι που βγαίνει στην Λυσίου.....εχουν αλλάξει πολλά αλλα απο δύο τρια στοιχεία κατα 99% ηταν εκείΠροβολή συνημμένου 184002Προβολή συνημμένου 184003Προβολή συνημμένου 184001Προβολή συνημμένου 184004Προβολή συνημμένου 184000
εχεις δικιο antonovar το ψαχναμε εγω και  ο αρτεμης αλλα τωρα που πηγα στο ιδιο σημειο με το street view τελικα εγω λεω σιγουρα 100% εκει ειναι ταιριαζουν και τα σπιτια  χαμηλα στα σκαλακια κατω.
 
"Ποιός Θανάσης" - 1969

το μαγαζί του Γιώργου Τζίφου ("Ο Αρίστος") φάνηκε πεντακάθαρα στη σημερινή προβολή

Screenshot (1744).png

Έχω την εντύπωση ότι κάποιος το έχει ανακαλύψει στο παρελθόν

Αν ναι απλά αυτός που το έχει γράψει να αναφέρει το post για να μην το ξαναγράφω

Αν όχι θα το ανεβάσω αύριο

(βρήκα μόνο μια αναφορά ερώτημα του thanassis1979 στο post #1326)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Ποιός Θανάσης" - 1969

το μαγαζί του Γιώργου Τζίφου ("Ο Αρίστος") φάνηκε πεντακάθαρα στη σημερινή προβολή

Προβολή συνημμένου 184093

Έχω την εντύπωση ότι κάποιος το έχει ανακαλύψει στο παρελθόν

Αν ναι απλά αυτός που το έχει γράψει να αναφέρει το post για να μην το ξαναγράφω

Αν όχι θα το ανεβάσω αύριο

(βρήκα μόνο μια αναφορά ερώτημα του thanassis1979 στο post #1326)
Το είδα κι εγώ χθες επί τούτου... Δεν νομίζω ότι έχει απαντηθεί. Πλέον φαίνεται καθαρά η πινακίδα με το όνομα του δρόμου... Το ετοίμαζα για να το ανεβάσω σε λίγο...
 
άντε μια και το έχεις αναφέρει από το #1326 (και έχεις κάνει και ωραία δουλειά με το μοντάζ !!)

ρίξτο εσύ !!
 
Θέλω λίγο παράταση για να το κάνω σωστά (με μοντάζ και σύγκριση με σήμερα)...

Οπότε θα κερδίσω λίγο χρόνο λέγοντας στο Ποιος Θανάσης (1969) έχουμε το ίδιο μπακάλικο/σημείο που βλέπουμε και στο Πάρε Κόσμε (1967).Psilikoko.jpg
 
Αφου δωσω ξανα συγχαρητηρια στον antonovar για την ταβερνσ ερωτοκριτος να προσθεσω οτι και απο κοντα που το περπατησα δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι αυτη εκει ηταν η ταβερνα του γλεντιου....απλα σημερα πινοντας καφε στη ταρατσα του παλιου mostrou...νυν luigi...ειδα κατι που με συγκινησε και μου εφερε θλιψη...την πινακιδα επιγραφη της ταβερνας απο την οποια εχει μεινει μονο:  ΤΑΒΕΡΝΑ Ο      ΡΩ.....

20181021_162940.jpg

20181021_152616.jpg
 
αρτεμη πηγες εκει δηλαδη,,,αυτο ειναι το καλο ρε παιδακι μου οτι μπορεις να πηγαινεις να τσεκαρεις σε σχεση με εμενα που ειμαι μακρια ..και με αλλους επισης που εινα μακρια.
 
Γειά σας κι από εμένα. Ανακάλυψα τελείως τυχαία το καταπληκτικό αυτό νήμα μόλις σήμερα και απορροφήθηκα.

Συγχαρητήρια παιδιά, απίστευτη δουλειά.

Φτάνοντας στο "Το παίζω και πολύ άντρας" και τη βίλα Λεβίδη, ένα συγκεκριμένο πλάνο μου φάνηκε πολύ οικείο, κι έτσι άρχισα κι εγώ το σκάλισμα.

Ορίστε το αποτέλεσμα:

 vila2b.jpg

vila2a.jpg

Από την ταινία "Λαλάκης ο Εισαγόμενος" του 1984 με τον Νίκο Παπαναστασίου.. 

vila3a.jpg

vila3b.jpg

Κατόπιν, βλέποντας το παρακάτω πλάνο, πάλι θυμήθηκα πως κι αυτή η εικόνα μου ήταν οικεία.

vila4a.jpg

vila4b.jpg

Από τη βιντεοταινία "Είναι γάτα ο γιατρός" του 1986 με τον Κώστα Βουτσά.

vila5a.jpg

vila5b.jpg

vila1a.jpg

vila1b.jpg

Αυτό που μου κάνει φοβερή εντύπωση είναι ενώ μιλάμε για 3 διαφορετικές ταινίες, με διαφορετικούς σκηνοθέτες και διευθυντές φωτογραφίας, οι λήψεις είναι πανομοιότυπες αν όχι ίδιες και απαράλλαχτες.
 
Μετά την ανάγνωση και των δύο νημάτων, έχω μόνο να προσθέσω κάτι που παρατήρησα.

Στη σελίδα 67 του πρώτου νήματος, ο χρήστης @tsourekaki83 ψάχνει την καφετέρια στην οποία γυρίστηκαν τα "Δεσποινίς Διευθυντής" (1964) και "Ο νάνος και οι 7 χιονάτες" (1970).

Δις Διευθυντής.JPG

Ο νάνος και οι 7 χιονάτες.JPG

Παρατηρώντας τη φωτογραφία η οποία ανέβηκε λίγες σελίδες μετά, για την ταινία "Ο δρόμος των ηρώων" (1971), βλέπουμε αυτά που έχω κυκλώσει με κόκκινο:

Την πέτρα στον τοίχο, το χαρακτηριστικό σημείο στο οποίο έχει τοποθετηθεί το "πιάτο" στο τζάκι και τρίτο και κυριότερο η χαρακτηριστική λεπτομέρεια του γείσου στο τζάκι, η οποία εν τέλει μας καθορίζει την ταυτότητα "της καφετέριας". 

Ο δρόμος των ηρώων.JPG

Φαίνεται λοιπόν πως από το 1971 και μετά αφαιρέθηκε η πέτρα από το τζάκι και διπλασιάστηκε το γείσο του τζακιού, με το παλιό όμως να κάνει μπαμ και να μας υποδεικνύει τελικά πως και οι 2 παραπάνω ταινίες έχουν γυριστεί κι αυτές στο γνωστό "σπίτι με τα πιάτα".
 
Μετά την ανάγνωση και των δύο νημάτων, έχω μόνο να προσθέσω κάτι που παρατήρησα.

Στη σελίδα 67 του πρώτου νήματος, ο χρήστης @tsourekaki83 ψάχνει την καφετέρια στην οποία γυρίστηκαν τα "Δεσποινίς Διευθυντής" (1964) και "Ο νάνος και οι 7 χιονάτες" (1970).

Παρατηρώντας τη φωτογραφία η οποία ανέβηκε λίγες σελίδες μετά, για την ταινία "Ο δρόμος των ηρώων" (1971), βλέπουμε αυτά που έχω κυκλώσει με κόκκινο:

Την πέτρα στον τοίχο, το χαρακτηριστικό σημείο στο οποίο έχει τοποθετηθεί το "πιάτο" στο τζάκι και τρίτο και κυριότερο η χαρακτηριστική λεπτομέρεια του γείσου στο τζάκι, η οποία εν τέλει μας καθορίζει την ταυτότητα "της καφετέριας". 

Προβολή συνημμένου 184520

Φαίνεται λοιπόν πως από το 1971 και μετά αφαιρέθηκε η πέτρα από το τζάκι και διπλασιάστηκε το γείσο του τζακιού, με το παλιό όμως να κάνει μπαμ και να μας υποδεικνύει τελικά πως και οι 2 παραπάνω ταινίες έχουν γυριστεί κι αυτές στο γνωστό "σπίτι με τα πιάτα".
 Τα μπέρδεψες λίγο αγαπητε Sak1s   Επειδή ταιριαξε ενα τζάκι και μία πέτρα δεν παει να πει οτι είναι το ιδιο μέρος. Στις ταινίες δεσποινις Διευθυντής και ο Νανος και οι 7 χιονάτες είναι το ιδιο μέρος και είναι το εσωτερικο της θρυλικής καφετέριας "Αλάσκα" στο Κεφαλάρι στην ΚΗΦΗΣΙΑ .Στην ταινία δεσποινις διευθυντης υπάρχουν αυτα τα πλάνα οπου  φαινεται  καλύτερα ο χώρος της καφετεριας εσωτερικά   που δεν εχει καμμια σχεση με το σπίτι απο τον δρομο των ηρωων.Snapshot 2 (25-10-2018 10-50 πμ).png..αλλα  και αυτα που φαινεται ο εξωτερικος χώρος της καφετεριας στην πλατεια στο κεφαλάρι τον οποιο εχουμε δει σε απειρες ταινίες οπως Κοριτσια για φιλημα  ,  η Ψευτρα, η γυναίκα μου τρελλαθηκεSnapshot 1 (25-10-2018 11-33 πμ).png

.Ειδικα στην ψευτρα μπορεις να δεις την καφετερια τόσο μέσα οσο και απεξω στις σκηνες που η Βουγιουκλακη δίνει ραντεβου για να σπάσει πλάκα στους  3 φίλους απο την παρεα της.Snapshot 1 (25-10-2018 10-49 πμ).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γλέντι Λεφτά κι Αγάπη

έψαχνα το εστιατόριο που έφαγαν τσάμπα ο Ηλιόπουλος και ο Ρίζος αλλά βρήκα μόνο την Πλ. Βικτωρίας.

Στιγμιότυπο οθόνης (35).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (34).png

Στιγμιότυπο οθόνης (35).png ακόμα το  εστιατόριο και το θέατρο

Στιγμιότυπο οθόνης (41).png
 
Ξέρω ότι χρωστάω απαντήσεις... αλλά θα κάνω μια ερώτηση.

Έχει απαντηθεί που είναι αυτό εδώ το σημείο από το Ταγκό 2001;Aliki.jpg
 
1@thanassis1979[/USER] Μπουμπούνα το!

 
Πίσω
Μπλουζα