Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

1965 - "Μια τρελλή τρελλή Oικογένεια"

Το σπίτι  Καρέζη-Παπαγιαννόπουλου, ένα από τα σπίτια που αποτελούσε θρύλο και ψάχναμε καιρό εδώ στο retromaniax όλοι εμείς οι παλαβοί και συνάμα και Νο 1 του φίλου μου του antonovar

(αφιερωμένο λοιπόν στον φίλο μου τον antonovar - Το Νο1 σου για το Νο1 μου φιλαράκι !!)

Να κάνω μια μικρή ιστορική αναδρομή σε αυτή την περίπτωση, η οποία μου έφαγε κανά 6μηνο ψαξίματος

Υπάρχουν καμιά 100αριά σπίτια με αυτό το σχέδιο-πέργκολα στον τοίχο στην περιοχή του Χολαργού κυρίως άνω, και αρκετά ακόμα στην Αγία Παρασκευή

map7.jpg

Αφού έφαγα τον τόπο στενό στενό σε όλο τον Χολαργό και αφού μου γονάτισε τα νεύρα, βρήκα καμιά 10αριά που έμοιαζαν πάααααρα μα πάαααρα πολύ με το σπίτι που ψάχναμε αλλά κάτι το Νο 16 του σπιτιού, κάτι τα διπλανά, κάπου κάτι μου το χαλούσε πάντα.

Αφού δεν μπορούσα να το ταυτοποιήσω με βεβαιότητα, είπα να ψάξω και προς τις αγαπημένες περιοχές του Φίνου (Φιλοθέη - Ψυχικό)

Να μην πολυλογώ αφού διέσχισα τους ίδιους δρόμους ξανά και ξανά 100 φορές, με τα πολλά έφτασα να το βρω και να το ταυτοποιήσω από τι ?

Πρώτα από το Νο 16 και στη συνέχεια από τις πέτρες του μαντρότοιχου του διπλανού οι οποίες με δυσκολία μεν, αλλά με πολύ προσοχή δε ταυτοποιούνται ακριβώς με αυτές της ταινίας

map4.jpg

Φυσικά και δυστυχώς δεν υπάρχει το ίδιο το σπίτι, γιατί θα το είχαμε βρει εύκολα, αλλά υπάρχει το διπλανό του, το οποίο έχει ακριβώς τον ίδιο εξωτερικό μαντρότοιχο με τότε,

καθώς και το μεθεπόμενο το οποίο ταυτοποιείται επίσης και το οποίο τότε προφανώς χτιζόταν.

map6.jpg

map3.jpg

και πάνω που ήμουν σίγουρος για την ταυτοποίηση από τις πέτρες, είπα να δω μήπως έχει παιχτεί και καμιά ταινία σε διπλανό μέρος να το δέσω καλά !!

Πράγματι θυμήθηκα ότι δίπλα είναι το σπίτι της Γιουλάκη στην "Ιταλίδα από την Κυψέλη" και θυμόμουν ότι υπάρχουν στην αρχή κάποιες εξωτερικές σκηνές

στη φάση με τον ταχυδρόμο που πάει και στης Ρενέ. Δεν μπορούσα να φανταστώ όμως ότι θα το έχουμε και πιάτο !!!  

Να λοιπόν και το σπίτι Καρέζη, Παπαγιαννόπουλου στην τρελλή οικογένεια πιάτο και σχεδόν ολόκληρο και από την Ιταλίδα

map5.jpg

Όπως μπορεί κάποιος να καταλάβει εύκολα αν δει την φωτο από την Ιταλίδα, οι σκηνές με το Παπαγιαννόπουλο που βγαίνει στο μπαλκόνι στην τρελλή Οικογένεια είναι απόλυτα αληθείς και είναι ακριβώς πάνω από την πόρτα εισόδου της κατοικίας

Λεωφόρος Κύπρου 16, Φιλοθέη, 38.024993, 23.776704

map2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πραγματικα μιλαμε για πολυ ψαξιμο για να βρεθει το σπιτι,,,,μπραβο..
 
Απλά....συγχαρητήρια. Από τα πιο δύσκολα μέχρι τώρα.
 
1965 - "Μια τρελλή τρελλή Oικογένεια"

Το σπίτι  Καρέζη-Παπαγιαννόπουλου, ένα από τα σπίτια που αποτελούσε θρύλο και ψάχναμε καιρό εδώ στο retromaniax όλοι εμείς οι παλαβοί και συνάμα και Νο 1 του φίλου μου του antonovar

(αφιερωμένο λοιπόν στον φίλο μου τον antonovar - Το Νο1 σου για το Νο1 μου φιλαράκι !!)

Να κάνω μια μικρή ιστορική αναδρομή σε αυτή την περίπτωση, η οποία μου έφαγε κανά 6μηνο ψαξίματος

Υπάρχουν καμιά 100αριά σπίτια με αυτό το σχέδιο-πέργκολα στον τοίχο στην περιοχή του Χολαργού κυρίως άνω, και αρκετά ακόμα στην Αγία Παρασκευή

και πάνω που ήμουν σίγουρος για την ταυτοποίηση από τις πέτρες, είπα να δω μήπως έχει παιχτεί και καμιά ταινία σε διπλανό μέρος να το δέσω καλά !!

Πράγματι θυμήθηκα ότι δίπλα είναι το σπίτι της Γιουλάκη στην "Ιταλίδα από την Κυψέλη" και θυμόμουν ότι υπάρχουν στην αρχή κάποιες εξωτερικές σκηνές

στη φάση με τον ταχυδρόμο που πάει και στης Ρενέ. Δεν μπορούσα να φανταστώ όμως ότι θα το έχουμε και πιάτο !!!  

Να λοιπόν και το σπίτι Καρέζη, Παπαγιαννόπουλου στην τρελλή οικογένεια πιάτο και σχεδόν ολόκληρο και από την Ιταλίδα

Προβολή συνημμένου 188195

Όπως μπορεί κάποιος να καταλάβει εύκολα αν δει την φωτο από την Ιταλίδα, οι σκηνές με το Παπαγιαννόπουλο που βγαίνει στο μπαλκόνι στην τρελλή Οικογένεια είναι απόλυτα αληθείς και είναι ακριβώς πάνω από την πόρτα εισόδου της κατοικίας

Λεωφόρος Κύπρου 16, Φιλοθέη, 38.024993, 23.776704
Ευχαριστώ Ευχαριστώ Ευχαριστώ Ευχαριστώ Ευχαριστώ..... Ευχαριστώ  εις την νιοστή.........είσαι θεός..η καλύτερα .....απλά είσαι ο ......TEACHER ....Εγώ είχα φύγει απο Φιλοθέη...Ψυχικό..... ....και είχα πάει Παπάγου.....Την Κύπρου την είχα  ψειρίσει... πανω κάτω απειρες φορές .....αλλα  και πάλι άλλες τόσες να το ξανάκανα..........δεν υπήρχε περίπτωση να το έβρισκα......ουτε με πέτρες ουτε με μάντρες γιατι κατα ενα περιεργο τρόπο ειχα αποκλεισει το γεγονός οτι μπορεί να ήταν πάνω σε γωνία....Ασε που οι κληρονόμοι ...του άλλαξαν τά φώτα.....του σπιτιού.........Απο  την ομορφιά του Αθηναικου μοντερνισμού της δεκαετίας του 60 ..... σε αυτην την αηδία του  μεταπολιτευτικου νεοπλουτισμού........Ευτυχώς που  υπάρχει  και ο Ελληνικός κινηματογράφος....!!!!!!!..και γυρίζουμε  εστω και ετσι ...πίσω στον χρόνο... .........Να σαι καλά Δάσκαλε.............!!!!!!!....  
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια ΑΓΓΕΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΦΤΕΡΑ,το υποτιθεμενο ορφανοτροφειο ειναι η Σεβαστοπουλειος σχολη στους Αμπελοκηπους

και ο δρομος ειναι η Παναγη Κυριακου

aggeloixorisftera1.jpg

aggeloixorisftera2.jpg

aggeloixorisftera3.jpg

aggeloixorisftera4.jpg

aggeloixorisftera5.jpg
 
Δυστυχώς από το φόρτο εργασίας δεν έχω προλάβει να ανεβάσω διάφορα ευρήματα. Όμως να δώσω το εξής:

Στο "Είναι Ένας Τρελλός Τρελλός Βέγγος" του 1965 έχουμε δύο (ίσως και τρεις) σκηνές της αρχής που είναι γυρισμένες στο ίδιο σημείο. Το ξεφόρτωμα του πάγου, και η "επίταξη" του μπαρμπέρη. Το σπιτάκι στο βάθος είναι αδιάψευστος μάρτυρας. Πιθανώς στο ίδιο σημείο να είναι και η παρέλαση της φιλαρμονικής, αλλά δεν φαίνεται το σπιτάκι για 100% βεβαιότητα.

Pagos.jpgMparmperis.jpg

Που όμως είναι αυτό το σημείο; Όταν ξαναείδα το "'Έξω Φτώχεια και Καλή Καρδιά" (1964) να τος ξανά ο ίδιος χώρος αλάνας και στο βάθος το ίδιο σπιτάκι!

Spitaki.jpg

Μόνο που αυτή τη φορά έχουμε μια ιδέα που μπορεί να είναι, καθώς ο καβγάς των δύο πρωταγωνιστών γίνεται έχοντας μόλις βγει από το studio που γυρίζεται η... "Βίλλα με τα Τζάνερα". Δεν είναι πλέον δύσκολο να ταυτοποιηθεί το σημείο. Είναι η πίσω αυλή του Στούντιο Alfa στο Μαρούσι. Το σπιτάκι (στο διπλανό οικόπεδο) υπάρχει μέχρι και σήμερα.

Alfa.jpg

Βέβαια υπήρχε και απλούστερος τρόπος να το βρει κανείς, καθώς στα ζενερίκ και των δυο ταινιών αναγράφεται πως γυρίστηκαν εξ' ολοκλήρου στα Στούντιο Alfa.

Alfa-3.jpgAlfa-4.jpg

Κερασάκι στο "'Έξω Φτώχεια και Καλή Καρδιά" η Μάριον Σίβα φεύγει μετά το καβγαδάκι με τον Ντούζο με ταξί που παίρνει από την οδό Στουντίου.

Alfa2.jpg

Αυτά προς το παρόν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς από το φόρτο εργασίας δεν έχω προλάβει να ανεβάσω διάφορα ευρήματα. Όμως να δώσω το εξής:

Στο "Είναι Ένας Τρελλός Τρελλός Βέγγος" του 1965 έχουμε δύο (ίσως και τρεις) σκηνές της αρχής που είναι γυρισμένες στο ίδιο σημείο. Το ξεφόρτωμα του πάγου, και η "επίταξη" του μπαρμπέρη. Το σπιτάκι στο βάθος είναι αδιάψευστος μάρτυρας. Πιθανώς στο ίδιο σημείο να είναι και η παρέλαση της φιλαρμονικής, αλλά δεν φαίνεται το σπιτάκι για 100% βεβαιότητα.

Που όμως είναι αυτό το σημείο; Όταν ξαναείδα το "'Έξω Φτώχεια και Καλή Καρδιά" (1964) να τος ξανά ο ίδιος χώρος αλάνας και στο βάθος το ίδιο σπιτάκι!
Αυτό το post thanassis ταιριάζει απόλυτα με το post  1238    που εχει τό ιδιο ακριβώς θέμα με το στουντιο Αλφα .....Αυτόν τον χώρο τον εχουμε δει σε άπειρες ταινίες  και πραγματικά αυτό το σπιτάκι ..μαζί με μία ξυλινη αποθήκη  και κάτι κυπαρίσσια που υπαρχουν ακόμα εκεί ... μας βοηθάνε να το καταλάβουμε  για πολλές ταινίες.....

Επιγραμματικά σε αυτό το σημείο ήταν και το υποτιθεμενο ερειπωμένο σχολείο και η αλάνα που βλεπουμε στην ταινία  "ο δασκαλάκος ήταν λεβεντιά" New Movie (69) (5).Movie_Snapshot.jpgNew Movie (69) (4).Movie_Snapshot.jpgNew Movie (69) (3).Movie_Snapshot.jpgστουντιο αλφα 2.jpg

στο ιδιο σημείο είναι το χωρίο του Παπασταφίδα .....στην ταινία "Πατέρα κατσε φρόνιμα"..New Movie (69) (6).Movie_Snapshot.jpg

.. επίσης ..ηταν το ΚΤΕΛ που φευγει ο Ρίζος στον "Κουκλο" (δυστυχώς δεν την εχω την ταινία..για να βάλω αποσπασμα.)........και ακόμα στην ταινία "ο Μανωλιος στην Ευρώπη¨" η  υποτιθεμενη εκθεση αυτοκινητων του Ξενίδη και αρκετές ακόμα που δεν μου ρχονται στο μυαλό...
 
Το θυμόμουν ότι υπήρχε θέμα, αλλά δεν μπήκα στον κόπο να το ψάξω. Σε κάθε περίπτωση χρήσιμη η "ενοποίηση" του υλικού.
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ....ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΕΚΕΙΝΗ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΗΓΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ?
 
Καλή χρονιά σε όλους.

Η Λίζα και η άλλη σε συνέχεια κάτι που έψαχνα είναι η σκηνή που πάει ο Ανδρέας να βρεί τον Κωνσταντάρα. Αυτό το πλάνο το έψαχνα παλιότερα αλλά δεν μου θύμιζε κάτι έως σήμερα.Είναι στην Κλαθμώνος  η γωνία  Ιωάννου Παπαρρηγοπούλου και Παλαιών Πατρών Γερμανού.

*Paulk είναι τέτοιο το ''μικρόβιο'' σε αυτό που ξεκινήσαμε που δεν σταματά εύκολα, απλώς διακόπτετε για λίγο....

Στιγμιότυπο οθόνης (88).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (90).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (89).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (87).png
 
Τα τελευταία σας ποστ επειδή ήταν off topic μεταφέρθηκαν στο 
 
Η ΠΑΡΙΖΙΑΝΑ

Mία καλή ευκαιρία να ξαναθυμηθούμε την περιοχή των Αγίων Αναργύρων , και αυτή την ωραία περίοδο ,πρίν 4 περίπου χρόνια, που γινόταν "χαμός" εδώ με το συγκεκριμένο μέρος(ελπίζω να διαβάζει..και ο καλός μας kyrbill..που μας είχε τρελλάνει τότε με  τίς εξερευνήσεις του εκεί ).

Πάμε λοιπόν στο μπακάλικο που βλέπουμε τον Χρόνη Εξαρχάκο με τον Νίκο Πασχαλίδη που βρισκόταν στην γωνία των οδών Γ.Κονδύλη και Ν.Πλαστήρα ...απέναντι απο  την πλατεία Κοκκινόπουλου . Μέσα απο το μπακάλικο φαίνονται  ένα περίπτερο  και η γωνία ενός παλιού σπιτιού  ...που σήμερα δεν υπάρχουν αλλά  .υπάρχουν σε μία παλαιότερη ανακάλυψη στο post 1772 απο την ταινία του 1962   "Το Ταξίδι" και τα οποία μας βοηθάνε για την ταυτοποίηση καθώς οι σκηνές με την Α.Βουγιουκλάκη και τον Ν.Κούρκουλο με το  λεωφορείο εχουν γυρισθεί εκεί απέναντι.

pariziana mpakaliko.pngΠΑΡΙΖΙΝΑ.jpg

Το μπακάλικο του 1969 έχει γίνει mini market , το περίπτερο μία τρύπα στο πεζοδρόμιο(κατι που είχε παρατηρήσει .....ο τρισμέγιστος teacher).

Παρεμπιτόντως σε μια αεροφωτό του 2008 το περίπτερο υπάρχει ακόμα.

parizian bing maps.pngΤΑΞΙΔΙ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ.png

Μετά το μπακάλικο ο Χρόνης Εξαρχάκος  φεύγει τρέχοντας..και στις επόμενες σκηνές τον βλέπουμε να τρέχει στην οδό Γράμμου  με κατεύθυνση προς την Νικ.Πλαστήρα και τα στούντιο της Φ.Φ.

PARIZIAN 3.png

Κάτι που βλέπουμε στο δεύτερο πλάνο ....στο οποίο βλέπουμε και το σπίτι που μας βοήθησε τόσο πολύ για την επίλυση  πολλών απορίων στην οδό Γράμμου 32parizian 4.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παρατηρουσα προχθες που εβλεπα την ταινια (κοσμος και κοσμακης) οτι ειναι το ιδιο σημειο η σκηνη γυρισμενη στα βραχια με τα σκαλακια που  πηγαινει να μιλησει ο παραβας με την ασημακοπουλου..εκει ειναι γυρισμενη και  η σκηνη με τον βεγγο και την αποστολου στην ταινια (τυφλα να χει ο μαρλον μπραντο)...εξαλου φαινεται και το κυπαρισι ,,,,,τα σκαλακια οδηγουσαν στο ξενοδοχειο  η χρυση αυγη αν θυμαστε..

κοσμος και κοσμακης.png

τυφλα να εχει ο μαρλον μπραντο.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εβλεπα  δυο ταινιες του βεγγου τον (παπατρεχα) και τον (δοκτωρ ζιβεγγο) δεν ξερω αν το ειχατε προσεξει οτι το ιδιο κουρειο ειναι και στις 2 σκηνες των ταινιων....ειναι το ιδιο ρολοι της δεη και οι πριζες,,,,,μαλιστα εγραφε και το ονομα του ιδιοκτητη τοτε στην τζαμαρια Χ.βεροπουλος,, αμα προσεξατε φαινεται στον (παπατρεχα) απο την μεσα μερια της τζαμαριας αμα το διαβασετε αναποδα,,,,,και μετα φαινεται και απο την εξω μερια στην τζαμαρια στην σκηνη εξω απο το κουρειο που βγαινει ο βεγγος στον (δοκτωρ ζιβεγγο)..

Ο παπατρεχας.png

Δοκτωρ ζιβεγγος 1.png

Δοκτωρ ζιβεγγος 2.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κουρείο αυτό βρισκόταν Λευκάδος και Κερκύρας στην Κυψέλη και ήταν σχεδόν δίπλα από το σπίτι που έμενε εκείνη την εποχή ο Βέγγος.
 
Η περιοχή μου έφερνε Κυψέλη, αλλά το που ακριβώς δεν το είχα ξεκάθαρο
 
Πίσω
Μπλουζα