Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Καλημέρα σας. Κάποιο πρόβλημα με το "ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕ ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ" Το σπίτι του Κωνσταντίνου ήταν Μάρκου Μουσούρου 79. Στο τέλος της ταινίας βγαίνουν μάλλον απ΄π άλλο σπίτι. Στη συνέχεια ο Κώνσταντίνου και η Λινάρδου βρίσκονται μάλλον σε κάποια ερημική περιοχή. Τέλος γνωρίζεται που ήταν το περίπτερο που αγόρασε τσιγάρα ο Ζάχος; Ευχαριστώ.
 

Συνημμένα

  • 4.png
    4.png
    264,3 KB · Προβολές: 41
  • 5.png
    5.png
    214 KB · Προβολές: 55
  • 6.png
    6.png
    233,7 KB · Προβολές: 49
η 5η φωτο ειναι οδοσ στουντιου Μαρούσι
η 6η φωτο πρεπει να ειναι στην πλ. Βικτωρίας


Καλημέρα σας. Κάποιο πρόβλημα με το "ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕ ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ" Το σπίτι του Κωνσταντίνου ήταν Μάρκου Μουσούρου 79. Στο τέλος της ταινίας βγαίνουν μάλλον απ΄π άλλο σπίτι. Στη συνέχεια ο Κώνσταντίνου και η Λινάρδου βρίσκονται μάλλον σε κάποια ερημική περιοχή. Τέλος γνωρίζεται που ήταν το περίπτερο που αγόρασε τσιγάρα ο Ζάχος; Ευχαριστώ.
 
η 5η φωτο ειναι οδοσ στουντιου Μαρούσι
η 6η φωτο πρεπει να ειναι στην πλ. Βικτωρίας

ΔΕΝ είναι η Στουντίου. Στο βάθος βλέπουμε πως ο δρόμος "τερματίζει" σε λεωφόρο από όπου περνάνε με ταχύτητα οχήματα (φορτηγά και αστικά λεωφορεία).
Είναι η οδός Βαλαωρίτου (γωνία με Καλλιγά) στην Φιλοθέη. Κωνσταντίνου και Λινάρδου ανεβαίνουν απο Κηφισίας και τα ναυτάκια στρίβουν από Καλλιγά. Εδώ δηλαδή χάρτης google
 
Για τη Στέλλα 1955 που παίζεται σήμερα να θυμηθούμε το εξαιρετικό post του kyrbill που ελπίζω να είναι καλά. Έτσι να θυμηθούμε και τον φίλο kyrbill που πιστεύω ότι μας διαβάζει ακόμα, παρότι δε συμμετέχει πια
Μόλις μπήκα Δάσκαλε και προσπαθώ να σας διαβάσω! Έχω χάσει πολλά 'επεισόδια' απ' όσο βλέπω! Την αγάπη μου σε όλους!:wave:
 
Έκανα μια σκέψη και ήθελα να σας την ανακοινώσω. Δεν θα ήταν καλύτερα να παίρναμε όλα τα εξωτερικά γυρίσματα από κάποια ταινία και να σχηματίζαμε κατά κάποιο τρόπο ένα φάκελο και μέσα εκεί να υπήρχε όλη η ακολουθία της ταινίας; Δεν γνωρίζω πολλά τεχνικά και ίσως αυτό να είναι ουτοπία. Παρουσιάζω ένα μικρό δείγμα από την ταινία "ΚΡΕΒΑΤΟΜΟΥΡΜΟΥΡΑ". Η σειρά των φωτογραφιών είναι σύμφωνα με την σειρά της ταινίας.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    96 KB · Προβολές: 42
  • 2.jpg
    2.jpg
    93,7 KB · Προβολές: 40
  • 3.jpg
    3.jpg
    88,2 KB · Προβολές: 38
  • 4.png
    4.png
    248,3 KB · Προβολές: 39
  • 5.jpg
    5.jpg
    125,3 KB · Προβολές: 39
  • 6.jpg
    6.jpg
    112,4 KB · Προβολές: 35
  • 7.jpg
    7.jpg
    104,1 KB · Προβολές: 36
  • 8.jpg
    8.jpg
    132,3 KB · Προβολές: 38
Μόλις μπήκα Δάσκαλε και προσπαθώ να σας διαβάσω! Έχω χάσει πολλά 'επεισόδια' απ' όσο βλέπω! Την αγάπη μου σε όλους!:wave:

kyrbill :happyjump::wave::worship: καλως ήρθες πάλι!! Μας ελειψες!!!
 
ΔΕΝ είναι η Στουντίου. Στο βάθος βλέπουμε πως ο δρόμος "τερματίζει" σε λεωφόρο από όπου περνάνε με ταχύτητα οχήματα (φορτηγά και αστικά λεωφορεία).
Είναι η οδός Βαλαωρίτου (γωνία με Καλλιγά) στην Φιλοθέη. Κωνσταντίνου και Λινάρδου ανεβαίνουν απο Κηφισίας και τα ναυτάκια στρίβουν από Καλλιγά. Εδώ δηλαδή χάρτης google
Καλησπέρα! Εγώ νομίζω οτι είναι Ναρκίσσων και Ιατρού στην Φιλοθέη. Τα άσπρα κάγκελα του σπιτιού που στέκονται απ έξω(Κωνσταντίνου και Λινάρδου) μοιάζουν με τα σημερινά, όπως και πίσω από τα ναυτάκια η γωνία που κάνει μοιάζει με την σημερινή. Επίσης, η Καλλιγά συνεχίζει ευθεία. Τα ναυτάκια ή αριστερά θα πηγαίνανε ή δεξιά, καθώς απ οτι φαίνεται στην ταινία ο δρόμος δεν συνέχιζε. Επίσης και τα φυτά όπως και οι κολώνες της ΔΕΗ μοιάζουν με τα σημερινά. Θα μου πείτε οτι στο βάθος περνάνε αυτοκίνητα, ενώ στην Ναρκίσσων πλέον σταματάει ο δρόμος, αλλά τι να σας πω! Δεν ξέρω πως να το ανεβάσω σαν εικόνα, αλλά αν το δείτε νομίζω οτι μοιάζει πιο πολύ Ναρκίσσων και Ιατρού στην Φιλοθέη! Αν κάνω λάθος ζητάω συγγνώμη, απλά ήθελα να πω την γνώμη μου!
 
Καλησπέρα! Εγώ νομίζω οτι είναι Ναρκίσσων και Ιατρού στην Φιλοθέη. Τα άσπρα κάγκελα του σπιτιού που στέκονται απ έξω(Κωνσταντίνου και Λινάρδου) μοιάζουν με τα σημερινά, όπως και πίσω από τα ναυτάκια η γωνία που κάνει μοιάζει με την σημερινή. Επίσης, η Καλλιγά συνεχίζει ευθεία. Τα ναυτάκια ή αριστερά θα πηγαίνανε ή δεξιά, καθώς απ οτι φαίνεται στην ταινία ο δρόμος δεν συνέχιζε. Επίσης και τα φυτά όπως και οι κολώνες της ΔΕΗ μοιάζουν με τα σημερινά. Θα μου πείτε οτι στο βάθος περνάνε αυτοκίνητα, ενώ στην Ναρκίσσων πλέον σταματάει ο δρόμος, αλλά τι να σας πω! Δεν ξέρω πως να το ανεβάσω σαν εικόνα, αλλά αν το δείτε νομίζω οτι μοιάζει πιο πολύ Ναρκίσσων και Ιατρού στην Φιλοθέη! Αν κάνω λάθος ζητάω συγγνώμη, απλά ήθελα να πω την γνώμη μου!

Κατ αρχήν δεν υπάρχει λόγος για καμία συγγνώμη. Όλοι τη γνώμη μας λέμε εδώ. Και όλοι πιθανώς να λέμε και λάθη.
Υπάρχει μια ομοιότητα στο σημείο που λέτε ΑΛΛΑ το γεγονός ότι από το σημείο αυτό δεν φαίνεται στο βάθος η Κηφισίας για μένα το αποκλείει.
 
Κατ αρχήν δεν υπάρχει λόγος για καμία συγγνώμη. Όλοι τη γνώμη μας λέμε εδώ. Και όλοι πιθανώς να λέμε και λάθη.
Υπάρχει μια ομοιότητα στο σημείο που λέτε ΑΛΛΑ το γεγονός ότι από το σημείο αυτό δεν φαίνεται στο βάθος η Κηφισίας για μένα το αποκλείει.
Συμφωνώ σ αυτό, αλλά μπορεί πριν 53 χρόνια να ήταν αλλιώς οι δρόμοι στην Φιλοθέη. Μπορεί να κατέληγε στην Κηφισίας η Ναρκίσσων. Λέω! Μπορεί να κάνω λάθος! Αλλά δεν ξέρω, όλα τα άλλα μοιάζουν καρμπόν! Και τα φυτά είναι ίδια και η γωνία (πίσω από τα ναυτάκια) είναι ίδια και τα άσπρα κάγκελα του σπιτιού είναι ίδια και οι κολώνες της ΔΕΗ είναι στο ίδιο σημείο. Είναι αρκετές οι ομοιότητες. Δεν ξέρω! Βαλαωρίτου και Καλλιγά δεν νομίζω οτι είναι μόνο και μόνο γιατί φαίνεται οτι ο δρόμος τερματίζει εκεί που είναι τα ναυτάκια (και πρέπει να πάνε ή αριστερά ή δεξιά). Ενώ, η Καλλιγά δεν τερματίζει. Συνεχίζει ευθεία. Γι αυτό το είπα! Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός!
 
Συμφωνώ σ αυτό, αλλά μπορεί πριν 53 χρόνια να ήταν αλλιώς οι δρόμοι στην Φιλοθέη. Μπορεί να κατέληγε στην Κηφισίας η Ναρκίσσων. Λέω! Μπορεί να κάνω λάθος! Αλλά δεν ξέρω, όλα τα άλλα μοιάζουν καρμπόν! Και τα φυτά είναι ίδια και η γωνία (πίσω από τα ναυτάκια) είναι ίδια και τα άσπρα κάγκελα του σπιτιού είναι ίδια και οι κολώνες της ΔΕΗ είναι στο ίδιο σημείο. Είναι αρκετές οι ομοιότητες. Δεν ξέρω! Βαλαωρίτου και Καλλιγά δεν νομίζω οτι είναι μόνο και μόνο γιατί φαίνεται οτι ο δρόμος τερματίζει εκεί που είναι τα ναυτάκια (και πρέπει να πάνε ή αριστερά ή δεξιά). Ενώ, η Καλλιγά δεν τερματίζει. Συνεχίζει ευθεία. Γι αυτό το είπα! Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός!

Μπορεί φυσικά να έχουμε και οι 2 δίκιο. Τα δύο πλάνα (ζευγάρι - ναύτες) να γυρίστηκαν σε διαφορετικά σημεία. Θα ψάξω αεροφωτογραφίες της εποχής και θα επανέλθω.
 
Στις ταινίες "η βουλευτίνα" και "ο εξυπνακιας" βλέπουμε το εσωτερικό ενός ιστορικού σημείου του Ελληνικού κινηματογράφου.Πρόκειται για το σημείο που είχαν γραφεία ολες οι εταιρείες παραγωγής και διανομής Ελληνικών ταινίών δηλαδή την Στοα Πανταζόπουλου στην Ακαδημίας 96-98 η αλλιώς το "μικρό Hollywood". Στήν βουλευτίνα υποτίθεται ότι είναι το εκλογοδικείο και στον "εξυπνάκια" είναι τα γραφεία της εταιρείας χαρτιού του Πανάγου (Ν.Σταυρίδης).Και στίς δύο ταινίες οι πρωταγωνιστές καταλήγουν στο καφενεδάκι που υπήρχε και υπάρχει ακόμη απέναντι απο την είσοδο των γραφείων μέσα στην στοά το οποίο εχει και αυτό την ιστορικότητά του αν σκεφτεί κανείς οτι όντας το φυσικό "καφε-μπαρ" της στοας, προφανώς στα τραπεζάκια του θα είχε καθίσει ολη η αφρόκρεμα του Ελληνικού κινηματογράφου. Προβολή συνημμένου 208614ιΠροβολή συνημμένου 208618Προβολή συνημμένου 208620
Προβολή συνημμένου 208617Προβολή συνημμένου 208616Προβολή συνημμένου 208613Προβολή συνημμένου 208612Προβολή συνημμένου 208623Προβολή συνημμένου 208625


Στο ίδιο σημείο (στο βάθος η πλατεία Κάνιγγος) και πλάνο από την ταινία ΕΞΩ ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ 1964 τη στιγμή που ο Κούτρας (ΘΒ) καλεί την αστυνομία στο γραφείο του, αναφέροντας και τη διεύθυνση - Ακαδημίας 98!
 

Συνημμένα

  • Untitled.png
    Untitled.png
    1,3 MB · Προβολές: 23
  • Untitled2.png
    Untitled2.png
    915,3 KB · Προβολές: 20
Καλημέρα σας. Κάποιο πρόβλημα με το "ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕ ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ" Το σπίτι του Κωνσταντίνου ήταν Μάρκου Μουσούρου 79. Στο τέλος της ταινίας βγαίνουν μάλλον απ΄π άλλο σπίτι. Στη συνέχεια ο Κώνσταντίνου και η Λινάρδου βρίσκονται μάλλον σε κάποια ερημική περιοχή. Τέλος γνωρίζεται που ήταν το περίπτερο που αγόρασε τσιγάρα ο Ζάχος; Ευχαριστώ.

Το σπίτι από το οποίο βγαίνουν είναι σίγουρα σε άλλη θέση. Στο βάθος διακρίνεται κατηφορικός δρόμος.
 

Συνημμένα

  • Untitled2.png
    Untitled2.png
    586,2 KB · Προβολές: 22
Το σπίτι από το οποίο βγαίνουν είναι σίγουρα σε άλλη θέση. Στο βάθος διακρίνεται κατηφορικός δρόμος.
Μοιάζει με την Αθανασίου Καρπενησιώτη στην Πανόρμου! Εχει την κατηφόρα και η απέναντι στροφή της ταινίας μοιάζει με την σημερινή στο street view!
 
Εχω την αίσθηση πως χρησιμοποιήθηκε το ίδιο γραφείο στις ταινίες

Πρακτορ Θου Βου 000 - 1967 ( 01:13:14 )

και στο

Έξω φτώχεια και καλή καρδιά - 1967 ( 38:08 )

το παραθυρο είναι σχεδόν ίδιο νομίζω :cool:
 

Συνημμένα

  • IMG_20200715_125535.jpg
    IMG_20200715_125535.jpg
    129,3 KB · Προβολές: 18
  • IMG_20200715_125357.jpg
    IMG_20200715_125357.jpg
    122,9 KB · Προβολές: 27
  • IMG_20200715_125641.jpg
    IMG_20200715_125641.jpg
    118,2 KB · Προβολές: 27
Eagle, απλά είναι τα ίδια σκηνικά που χρησιμοποιήθηκαν σε δύο (και σε άλλες) ταινίες που γυρίστηκαν την ίδια εποχή. Το οτι είναι σκηνικό και όχι πραγματικό σπίτι, φαίνεται από το μέγεθος του παράθυρου της τουαλέτας. Έχετε δει εσείς πολλά σπίτια με παράθυρο τουαλέτας παρόμοιου μεγέθους σε φωταγωγό;
 
Έχετε δει εσείς πολλά σπίτια με παράθυρο τουαλέτας παρόμοιου μεγέθους σε φωταγωγό;


Όλη η Αθήνα έτσι είναι, το 90 % των παλιων πολυκατοικιων έχουν παραθυρα της τουαλέτας στον φωταγωγό :cool:
 
Κανει μπαμ οτι ειναι στουντιο, αυτο φαινεται εξάλλου απο τον φωτισμό
 
Κανει μπαμ οτι ειναι στουντιο, αυτο φαινεται εξάλλου απο τον φωτισμό

Βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο για την συγκεκριμένη οδό :cool:

 
Ένας Δον Ζουάν για κλάματα 1960
Δεινοκράτους 131 ήταν το σπίτι του Κωνσταντάρα όπως και στην ταινία ο Μπλοφατζής
Δεινοκράτους 131 (1).pngΔεινοκράτους 131 (2).png
Ξενοκράτους 19 συναντιέται η παρέα
ξενοκρατου 19 (1).pngξενοκρατου 19 (2).png
Το σπίτι της Φόνσου είναι ότι γράφει ….Σπετσών 21
σπετσων 21 (1).pngσπετσων 21 (2).png
Βόλτα στο καβούρι …. Στο βάθος φαίνεται και η τρύπια βάρκα του Γύλου.
καβουρι (1).pngκαβουρι (2).png
Έπαυλις Πεντέλη στη Λεβίδου 44
επαυλη πεντελη λεβιδου44 (1).pngεπαυλη πεντελη λεβιδου44 (2).png
 
Πίσω
Μπλουζα