Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Διακοπές στην κολοπετινίτσα 1959
Είναι γυρισμένο στην Παιανία και στο καματερό.
η ταινία ξεκινά με πλάνα απο την Παιανία στην Πλατεία με την εκκλησία Ζωοδόχου πηγής.
Στιγμιότυπο οθόνης (170).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (171).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (172).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (173).png
 
Διακοπές στην κολοπετινίτσα 1959
Είναι γυρισμένο στην Παιανία και στο καματερό.
η ταινία ξεκινά με πλάνα απο την Παιανία στην Πλατεία με την εκκλησία Ζωοδόχου πηγής.
Προβολή συνημμένου 224318Προβολή συνημμένου 224319Προβολή συνημμένου 224320Προβολή συνημμένου 224321
μονο που αυτα τα πλανα των τιτλων δεν ανηκουν στην εν λογω ταινια, αποτελουν υποπρο'ι'ον της καρατζοπουλειας μονταζιερας
 
καλησπερα....στη ταινια το ξυλο βγηκε απο το παραδεισο ξερει καποιος που πηγαινει εκδρομη το κολλεγιο?...σε ποιο μερος δηλαδη η βουγιουκλακη τραγουδαει το γνωστο σουξε της?...δεν ξερω αν εχει αναφερθει σε προηγουμενο post...μαλλον προς παρνηθα πρεπει να ειναι...
Εντελώς τυχαία έπεσα πάνω σε αυτή τη δημοσίευση ψάχνοντας στο διαδίκτυο να βρω τη στροφή με το γεφυράκι όπου περνάνε τα 3 λεωφορεία στο τέλος του "έχω ένα μυστικό". Όπως κάθε ταινία, έτσι και "το ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο" είναι μια συρραφή πολλών σκηνών που γυρίστηκαν σε διαφορετικό χρόνο, τόπο και σειρά σεναρίου. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να έβρισκες στην ευρύτερη περιοχή του Σχινιά την εν λόγω διαδρομή της εκκίνησης της εκδρομής με το "έχω ένα μυστικό".

Με το που ξεκινάει το τραγούδι "έχω ένα μυστικό", τα 3 λεωφορεία ξεχύνονται στη δεύτερη δεξιά στροφή της λεωφόρου Βαρυμπόμπης προς Τατόι από τον κόμβο της Βαρυμπόμπης στην εθνική οδό όπου μόλις είχε γίνει ο δρόμος. Η στροφή εμφανίζεται ξανά στην ταινία "ραντεβού στον αέρα" όπου Βουτσάς και Βογιατζής συναντάνε Καραγιάννη, Προκοπίου, Λιάσκου με το αμάξι χωρίς βενζίνη το οποίο αμάξι την ώρα του σπρωξίματος μετατοπίζεται ακαριαία πιο πριν τη στροφή όπου μιλούσαν.

Η Βουγιουκλάκη βρίσκεται στο 3ο λεωφορείο που ξαναχρησιμοποιήθηκε αργότερα στην ταινία "επιχείρηση απόλλων" με την Ναθαναήλ όπου λείπουν οι πάνω πίσω κουρτίνες ενώ και το πίσω παράθυρο είναι ανοιχτό στης Βουγιουκλάκη.

Τελειώνοντας το τραγούδι " έχω ένα μυστικό", τα 3 λεωφορεία περνάνε πάνω από το βασιλικό γεφυράκι του βασιλέως Γεωργίου με το βασιλόσημο πάνω έως σήμερα επί της Τατοΐου προς Τατόι από τον κόμβο της Μεταμόρφωσης στην εθνική οδό και περνάνε μπρος από το συνεργείο του Σακελλάριου που βρίσκεται στο παλιό κομμάτι του δρόμου με τα στραβά πεύκα που κάποια υπάρχουν υποστηλωμένα έως σήμερα. Η σημερινή μικρή ευθεία και η λεωφόρος καραμανλή δεν υπήρχαν τότε.

Οι διαδρομές υπάρχουν έως σήμερα, είναι πασίγνωστες και τις έχω ακολουθήσει πολλές φορές. Προφανώς, από τη σειρά που τα βλέπετε στην ταινία και στις φωτογραφίες μου, το γύρισμα έγινε σε άσχετη μέρα από τη σκηνή στον Σχινιά και το "έχω ένα μυστικό" ήταν μια μικρή εξόρμηση από το κολλέγιο αθηνών στο παλαιό ψυχικό προς την Πάρνηθα της οποίας φαίνεται κι ένα άλλο μικρό γεφυράκι που υπάρχει έως σήμερα. Ακόμη και η εξόρμηση αυτή προς την Πάρνηθα για τις ανάγκες του "έχω ένα μυστικό" δεν έχει λογική σειρά αφού στο ξεκίνημα της εκδρομής ανεβαίνουν προς Πάρνηθα από την λεωφόρο Βαρυμπόμπης από τον κόμβο της Βαρυμπόμπης στην εθνική οδό όπου μόλις είχε γίνει ο δρόμος φτάνοντας στο γεφυράκι πάνω στην Πάρνηθα, ενώ στο τέλος του "έχω ένα μυστικό" τα 3 λεωφορεία ανεβαίνουν πάλι προς Πάρνηθα αλλά από το βασιλικό γεφυράκι της Τατοΐου από τον κόμβο της Μεταμόρφωσης στην εθνική οδό. Μέσα από τους χάρτες στο κινητό ή στο google earth μπορείτε να τα δείτε κι από επίγεια προβολή κι από ψηλά. Ελπίζω να βοήθησα στο ταξίδι στον χρόνο.

Παρεμπιπτόντως, μου αρέσει πολύ μα πάρα πολύ αυτό το 3ο πούλμαν και σε διαρρύθμιση και σε θέα από μέσα. Όλα τα λεφτά αυτό το πούλμαν έως σήμερα.

Η ειρωνεία είναι ότι ο Φίνος είχε αποκαλύψει πως η Βουγιουκλάκη όταν πρωτοείδε την Ναθαναήλ μαζί τους σε ένα πλοίο αν θυμάμαι καθώς ταξίδευαν, του είπε ή αυτή ή εγώ. Δε χωράμε και οι δύο στην εταιρεία. Τελικά ο Φίνος επέλεξε την Βουγιουκλάκη βάζοντάς την στο ίδιο πούλμαν στο οποίο 9 χρόνια αργότερα ο Σκαλενάκης και ο Μιχαηλίδης έβαλαν την απορριμένη Ναθαναήλ να απογειώνει το πούλμαν εντελώς έστω και με την παρόμοια φωνή της Αλέκας Κανελλίδου δικαιώνοντας τις ανασφάλειες της Βουγιουκλάκη.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210310_232047.jpg
    IMG_20210310_232047.jpg
    138,3 KB · Προβολές: 65
  • IMG_20210310_232028.jpg
    IMG_20210310_232028.jpg
    119,1 KB · Προβολές: 65
  • IMG_20210310_232004.jpg
    IMG_20210310_232004.jpg
    171,8 KB · Προβολές: 67
  • IMG_20210310_231911.jpg
    IMG_20210310_231911.jpg
    178,6 KB · Προβολές: 62
  • IMG_20210310_231947.jpg
    IMG_20210310_231947.jpg
    288,3 KB · Προβολές: 58
  • IMG_20210310_231845.jpg
    IMG_20210310_231845.jpg
    211,6 KB · Προβολές: 57
  • IMG_20210310_231928.jpg
    IMG_20210310_231928.jpg
    192 KB · Προβολές: 60
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπόν μια και το αναφέρετε, είναι πολύ ωραίο το ερώτημα. Όντως είναι γνωστό εδώ και χρόνια από λεγόμενα και του Σακελάριου ότι τα γυρίσματα και το "νιαου νιάου" έγιναν στον Σχοινιά για τρεις μέρες, εκεί έγινε φασαρία της Βουγιουκλάκη με τον Σακελάριο για τη Λινάρδου γιατί την έδειχνε πολύ, επενέβη ο Φίνος κτλ κτλ. Πολύ γνωστές ιστορίες

Το ερώτημα μου είναι : Έχει κάποιος φίλος ταυτοποιήσει το δασάκι των γυρισμάτων ?

Το έχω παλέψει πολύ στο παρελθόν, αλλά δεν κατάφερα ποτέ να το ταυτοποιήσω. Πού ακριβώς δηλ στο Σχοινιά ήταν τα γυρίσματα, αλλά και ποια είναι η ταβερνίτσα που κάθονται οι καθηγητές

2.jpg


1.jpg
Το περίφημο δασάκι του γκρι γάτου που τραγουδάει η Βουγιουκλάκη φαίνεται να είναι ένα οροπέδιο ψηλά σε βουνοκορφές και δεν ταιριάζει πουθενά μα πουθενά στον ευρύτερο κάμπο του Σχινιά και Μαραθώνα όπου δεν υπάρχει τέτοιο μεγάλο βουνό τόσο κοντά ειδικά στην παραλία του Σχινιά. Το τοπίο ταιριάζει στο οροπέδιο του διόνυσου κάπου μεταξύ γηπέδου και αρχαιολογικού χώρου με θέα ένα νταμάρι που φαίνεται να μην είχε δραστηριοποιηθεί ακόμη την εποχή εκείνη κι όπου ίσως πηγαίνοντας για Σχινιά να έκαναν μια στάση για το γύρισμα της σκηνής. Η κορυφογραμμή ίσως αλλοιώθηκε κάπως από την αφαίρεση υλικού. Το περιβάλλον της μικρής ταβέρνας ταιριάζει στην παραλία του Μαραθώνα στις πολύ παλιές ταβέρνες κοντά στην πλατεία του Αγίου Παντελεήμονα. Άρα ίσως όλοι μαζί ξεκίνησαν μια εκδρομή στον Σχινιά για μπάνιο, έκαναν μια στάση στο οροπέδιο του διόνυσου κοντά στο γήπεδο με θέα αυτό το νταμάρι για το νιάου βρε γατούλα και μετά μπάνιο στον Σχινιά καταλήγοντας στην παραλία του Μαραθώνα για φαγητό κάνοντας και το στιγμιότυπο με τους καθηγητές. Η παραλία του Μαραθώνα ήταν must ανέκαθεν λόγω και του τύμβου πιο πέρα και μας πήγαν κι εμάς στην 1η γυμνασίου τον Μάιο του 1989 και ήταν φουλ τουρίστες τα ταβερνάκια αυτά. Εκεί πήγε το μυαλό μου αμέσως με το που ειδα το ταβερνάκι. Άλλωστε οι ταινίες αυτές έχει χιλιοειπωθεί από τους ίδιους τους ηθοποιούς ότι ήταν σα γλέντι, σα χαβαλές και χαρά γι'αυτούς.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210311_042748.jpg
    IMG_20210311_042748.jpg
    195 KB · Προβολές: 50
  • IMG_20210311_055236.jpg
    IMG_20210311_055236.jpg
    283,4 KB · Προβολές: 48
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίος φίλε και έχω άπειρες φορές περάσει ειδικά από την δεύτερη στροφή της λεωφόρου Βαρυμπόμπης, χωρίς να το έχω παρατηρήσει. Η εθνική οδός Αθηνών - Λαμίας άνοιξε το 1962, άρα το 1959 που γυρίστηκε η ταινία δεν υπήρχε. Το τρίτο πούλμαν ήταν νομίζω της ΒΙΑΜΑΞ...
 
Ωραίος φίλε και έχω άπειρες φορές περάσει ειδικά από την δεύτερη στροφή της λεωφόρου Βαρυμπόμπης, χωρίς να το έχω παρατηρήσει. Η εθνική οδός Αθηνών - Λαμίας άνοιξε το 1962, άρα το 1959 που γυρίστηκε η ταινία δεν υπήρχε. Το τρίτο πούλμαν ήταν νομίζω της ΒΙΑΜΑΞ...
Όντως τα λες πολύ σωστά. Κι εγώ είχα περάσει κι από την Βαρυμπόμπης κι από την Τατοΐου στο βασιλικό γεφυράκι και χαμπάρι δεν πήρα ποτέ. Όλοι τα λέτε πολύ καλά εδώ μέσα με εξαιρετικές εργασίες απ'όσα είδα.
Για μένα το πιθανότερο είναι ότι ίσως ο Σακελλάριος χαμένος μες τις πολλές ταινίες που γύρισε να μπέρδεψε "το ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο" με άλλη ταινία που γυρίστηκε στον Σχινιά, ίσως με την ταινία "η κόρη μου ή σοσιαλίστρια" με την πορεία Λαμπράκη από τον Μαραθώνα και τα μπάνια στον Σχινιά που καμία σχέση δεν είχαν με το Μεγάλο Πεύκο και το εργοστάσιο της Πειραϊκής Πατραϊκής όπου γυρίστηκε κατά βάση η ταινία. Εγώ προσωπικά δε βρήκα ποτέ κάποια συνέντευξη όπου να θίγει το πού γυρίστηκε η εκδρομή. Από τις διαδρομές των πούλμαν στο "το ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο" μου ταιριάζει πολύ περισσότερο ότι η εκδρομή ήταν τελικά να γίνει στην Πάρνηθα όπου κάτι συνέβη απρόοπτο και να πήγαν απέναντι στον διόνυσο όπου τελειώνοντας τα γυρίσματα, τα πούλμαν πέρασαν απέναντι στην λεωφόρο Βαρυμπόμπης κι ανηφόρισαν πάλι για Πάρνηθα. Από την Τατοΐου στο βασιλικό γεφυράκι φαίνεται να πηγαίνανε αρχικά για Πάρνηθα όπως έρχονταν από αθήνα και φαίνεται το ότι ανέβαιναν την Πάρνηθα από το μικρό γεφυράκι που φαίνεται στο 1:01 και υπάρχει έως σήμερα γιατί δεν έχει αλλάξει ο δρόμος της Πάρνηθας. Αυτό μου ταιριάζει ότι έγινε και σε καμία μα καμία περίπτωση δεν ταιριάζει αυτό το οροπέδιο στον κάμπο του Σχινιά. Γύρισα εξονυχιστικά το google earth σε Σχινιά και Πάρνηθα και δε βρήκα τίποτα. Όσο για το ταβερνάκι, οι παλιοί κινηματογραφιστές έμοιαζαν με τους παλιούς στιχουργούς που έβλεπαν κάτι κι έστηναν ολόκληρο τραγούδι. Έτσι και οι παλιοί κινηματογραφιστές όταν έβλεπαν κάτι πολύ ωραίο το ενσωμάτωναν στην ταινία. Έτσι κι ο Σακελλάριος, ίσως, κάπου αλλού, στην Πλάκα, στην περιοχή του Τατοΐου ή αλλού να είδε αυτό το ταβερνάκι ή και σπίτι ή και κάποιου γνωστού του, όπως με το 3ο πούλμαν, και να γύρισαν το σκηνικό με τους καθηγητές (βεβαίως βεβαίως). Γιαυτό και το πλάνο είναι πολύ κλειστό, κοντινό μη θέλοντας για κάποιο λόγο να φανεί το ευρύτερο περιβάλλον που ίσως δεν κόλλαγε στα άλλα τοπία της ευρύτερης περιοχής της Πάρνηθας και του Τατοΐου.
Κι ο Βουτσάς με τον Βογιατζή βρέθηκαν στη μεσαία στροφή της Λ. Βαρυμπόμπης επειδή υποτίθεται ότι έρχονταν από το αεροδρόμιο στο Τατόι παίρνοντας την Τατοΐου και την Βαρυμπόμπης. Αν κι αυτή η υποτιθέμενη διαδρομή τους δεν τους οδηγούσε προς αθήνα αλλά ακόμη παραέξω στην ερημιά.
Τώρα προσπαθώ να βρω την παραλία που έκανε μπάνιο όλη η οικογένεια Ηλιόπουλου στο "μερικοί το προτιμούν κρύο". Έχω ψάξει όλες τις ακτές της Αττικής στο google earth έως και στην Κινέττα αλλά πουθενά δε βρήκα το απόκρημνο αυτό σκηνικό.
ΑΞΙΖΕΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΟΛΩΝ ΣΑΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ. Να είσαστε όλοι καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και εγώ θυμάμαι πιο παλιά τις ταβερνούλες στο Σχοινιά, στα τέλη δεκαετίας '70.
"Η κόρη μου ή σοσιαλίστρια" γυρίστηκε πολύ αργότερα το 1967 οπότε δεν έχει καμία σχέση, εκεί η διαδρομή προς σχοινιά μέσω Διόνυσου είναι αναγνωρίσιμη μέχρι και σήμερα. Εχε υπόψιν σου ότι πριν χαραχθεί η εθνική οδός Αθηνών - Λαμίας η κυκλοφορία βορείως των Αθηνών γινόταν είτε μέσω Λ.Κηφισίας....Εκάλη, Δροσιά, Αγ.Στέφανος {Μπογιάτι τότε}...είτε μέσω φιδίσιων παράδρομων.
Η μόνη παλαιά εθνική οδός που υπήρχε τότε ήταν από Λ. Αθηνών προς Ελευσίνα και μετά στην διασταύρωση προς Θήβα, παράλληλα με την σιδηροδρομική γραμμή.
 
Και εγώ θυμάμαι πιο παλιά τις ταβερνούλες στο Σχοινιά, στα τέλη δεκαετίας '70.
"Η κόρη μου ή σοσιαλίστρια" γυρίστηκε πολύ αργότερα το 1967 οπότε δεν έχει καμία σχέση, εκεί η διαδρομή προς σχοινιά μέσω Διόνυσου είναι αναγνωρίσιμη μέχρι και σήμερα. Εχε υπόψιν σου ότι πριν χαραχθεί η εθνική οδός Αθηνών - Λαμίας η κυκλοφορία βορείως των Αθηνών γινόταν είτε μέσω Λ.Κηφισίας....Εκάλη, Δροσιά, Αγ.Στέφανος {Μπογιάτι τότε}...είτε μέσω φιδίσιων παράδρομων.
Η μόνη παλαιά εθνική οδός που υπήρχε τότε ήταν από Λ. Αθηνών προς Ελευσίνα και μετά στην διασταύρωση προς Θήβα, παράλληλα με την σιδηροδρομική γραμμή.
Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω τι ίσχυε πριν τη δεκαετία '80. Από διηγήσεις, εικόνες και βίντεο ό,τι μαθαίνω. Αλλά δεν ξέρω γιατί μου τονίζεις την ανυπαρξία της εθνικής οδού που την αναφέρω μόνο για να βάλει κάποιος σημάδι στον χάρτη για να δει πού βρίσκονται σήμερα τα μέρη αυτά. Δεν ανέφερα ότι ακολούθησαν την εθνική οδό. Επίσης δεν ξέρω τι εννοείς ότι "η κόρη μου η σοσιαλίστρια" δεν έχει καμία σχέση. Καμία σχέση με τι; Η ταινία "η κόρη μου η σοσιαλίστρια" έχει αρκετές επαφές με Μαραθώνα μεριά όπως βλέπουμε κι από την πορεία Λαμπράκη στη Λ. Μαραθώνος και ανέφερα ότι ίσως αυτή να θυμόταν πολύ αργότερα ο Σακελλάριος όταν κι αν μίλησε για το θέμα των γυρισμάτων κάποτε. Διαδρομή για διόνυσο σίγουρα δεν υπάρχει πουθενά στην ταινία. Μόνο η μεσαία στροφή της Λ. Βαρυμπόμπης και η ταιριαστή εικόνα του βουνού υπονοούν Διόνυσο. Γιατί αποκλείεται η Λ. Βαρυμπόμπης να ξεκινούσε από Τατοΐου και να κατέληγε σε αδιέξοδο επειδή δεν υπήρχε η εθνική οδός. Κάποια διασύνδεση θα είχε με το οδικό δίκτυο Εκάλης, Άνοιξης, Κηφισιάς Διόνυσου κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλήσπερα Στην Ομάδα,

Φυλακες Ανηλικων Νο2 1984​


Το Κρεοπωλειο Του Θ. Μανεση:

Λεωφόρο Φυλής, δίπλα στην πλατεία του Δημαρχείου της Φυλής.
KREO1.PNG


KREO2.PNGdromos.PNG
Τελικά δεν μπαίνει στο κρεοπωλειο που φαινεται, αλλα στο ακριβως απεναντι κτιριο που φαινεται και στη παρακατω εικόνα:
apenanti.jpg
kreo_varelia.PNG
manesis.PNG
piorta.PNG
xartis kreopoliou.PNG

Τοποθεσία στο Google Maps
 
ΒΕΓΓΟΣ "Ο άνθρωπος που έτρεχε πολύ" - Πλάνα από το Μαρούσι (1973)

1. Αναβρύτων & Κοιμήσεως Θεοτόκου
3. Σταθμος ηλεκτρικού
4. Κονδύλη
5. Πλατεία σταθμού
7. Γέφυρα του σταθμού
8. Μητρόπολη του Αμαρουσίου
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    149,6 KB · Προβολές: 28
  • 3.jpg
    3.jpg
    231,2 KB · Προβολές: 27
  • 4.jpg
    4.jpg
    222,3 KB · Προβολές: 26
  • 7.jpg
    7.jpg
    120,6 KB · Προβολές: 22
  • 5.jpg
    5.jpg
    162,8 KB · Προβολές: 25
  • 8.jpg
    8.jpg
    222,8 KB · Προβολές: 27
Καλημέρα από το λιμάνι του Βόλου όπου έτυχε σήμερα να βρεθώ. Φωτογραφία από την οδό Κ. Καρτάλη όπου κατέβαιναν προς το λιμάνι ο Παπαμιχαήλ με τον Μαλούχο στην ταινία "η Αλίκη στο ναυτικό". Το παλιό κτίριο δεξιά υπάρχει ακόμη και σήμερα ως καφενείο.
 

Συνημμένα

  • limanivolou.jpg
    limanivolou.jpg
    112,7 KB · Προβολές: 33
  • Screenshot_2021-03-26-14-19-15-928.jpg
    Screenshot_2021-03-26-14-19-15-928.jpg
    631,4 KB · Προβολές: 32
  • Screenshot_2021-03-26-14-19-37-727.jpg
    Screenshot_2021-03-26-14-19-37-727.jpg
    746,7 KB · Προβολές: 31
Εξαιρετικά πράγματα διαβάζουμε πάλι, πολύ ωραίο το θέμα της hannele στο #1559, όπως επίσης και πολλά ενδιαφέροντα στις τελευταίες δύο σελίδες του αγαπημένου μας thread.

Σχετικά με το post #1549, και το σπίτι του Ληναίου στην Κόμησσα της Φάμπρικας, μήπως πήγε να κάνει κάποιος αυτοψία ? Γιατί δε μου φαίνεται και πολύ σόι.... παρά το γεγονός ότι ήταν παρών ο φίλος.

Αν πάει κάποιος, θέλουμε φωτος και από τον πάνω δρόμο και από τον κάτω, για να το ταυτοποιήσουμε. Τα απέναντι σπίτια, τα οποία στην ταινία φαίνονται καλά
Σχετικά με το post #1549. Ειναι η οδός Μητροπόλεως στο Μαρούσι, πεζόδρομος. Από πάνω παράλληλος της η Θερμοπυλών.Από κάτω η Βασ. Σοφίας. Αριστερά η Σπύρου Λούη και δεξιά η οδός Κοίμησης της θεοτόκου. Στον πάνω όροφο του σπιτιού έμενε η θεία μου και για τον λόγο αυτό είχαμε μάθει για τα γυρίσματα. Εγώ μένω δυο στενά από πάνω στην οδό Αρκαδίου 4. Εκεί μέσα έπαιζα. Δεν επιδέχομαι καμία αμφισβήτηση. Ασχολούμαι με φωτό του Αμαρουσίου και διατηρώ αρχείο από το 1905. Απέναντι από το σπίτι υπήρχε το φωτογραφείο ΦΩΤΟ ΒΙΛ........Υπάρχουν και οι εγγονές του Βαγγέλη Διάμεση που μου το επειβεβαίωσαν..Επίσης στην ταινία ο τρελλός ταχει 400 που γυρίστηκε πάλι στο Μαρουσι στην σκηνή που είναι μέσα στο πάρκο που ειναι μια ομάδα παιδιών με τον Σουγκλάκο είμαι και εγώ. Μας μάζεψαν τότε που παίζαμε μπάλα και μας έβαλαν σαν κομπάρσους.Επειδή και ο Βεγγος είχε στούντιο στο Μαρούσι και ξέραμε πότε θα γυρίσει σκηνές είμαστα εκει . Θα σε κάνω Βασίλισσα-Ο άνθρωπος που έτρεχε πολύ-Ο Φανούρης- και άλλες.
 
Εξαιρετικά πράγματα διαβάζουμε πάλι, πολύ ωραίο το θέμα της hannele στο #1559, όπως επίσης και πολλά ενδιαφέροντα στις τελευταίες δύο σελίδες του αγαπημένου μας thread.

Σχετικά με το post #1549, και το σπίτι του Ληναίου στην Κόμησσα της Φάμπρικας, μήπως πήγε να κάνει κάποιος αυτοψία ? Γιατί δε μου φαίνεται και πολύ σόι.... παρά το γεγονός ότι ήταν παρών ο φίλος.

Αν πάει κάποιος, θέλουμε φωτος και από τον πάνω δρόμο και από τον κάτω, για να το ταυτοποιήσουμε. Τα απέναντι σπίτια, τα οποία στην ταινία φαίνονται καλά
 
Το νούμερο στην κολώνα είναι το 13......αλλά μπορεί να το χουν αλλάξει ,πολύ πιθανόν για καποιο λόγο για το σενάριο της ταινίας......Οποιος εχει αντεξει να την δει ολοκληρη....ας μας πεί. Προβολή συνημμένου 165904
Είδα πριν λίγο την ταινία και απαντάω στο post αυτό έστω και μετά από 5 χρόνια. Το 13 βγάζει μάτι ότι τοποθετήθηκε επί τούτου εκει για τις σεναριακές ανάγκες της ταινίας. Εξάλλου η Δανδουλάκη το κοιτάζει τόσο επίμονα (και καλά "προοικονομια" κατά το σκηνοθέτη για την "κακη ενέργεια" που υπάρχει εκεί ☺)
 
Τσαρούχι Πιστόλι Παπιγιόν (Αριστοκράτης μάγκας)
Η ταινία είναι γυρισμένη στην πλ. Λαρίσης με πολλές αλλαγές στην περιοχή.
Σάμου 86
σαμου 86 (1).pngσαμου 86 (2).png
Σάμου και Εξηκίου
σάμου και Εξηκίου (2).pngσάμου και Εξηκίου (3).pngσάμου και Εξηκίου (1).pngσάμου και Εξηκίου (4).pngσάμου και Εξηκίου (5).pngσάμου και Εξηκίου (6).png
Σάμου 74 (με ερωτιματικό γιατι έχει μεγάλες αλλαγές η περιοχή)
σάμου 74 (1).pngσάμου 74 (2).pngσάμου 74 (3).pngσάμου 74.png
Νεοφύτου Μεταξά 30
Νεοφύτου Μεταξά 30 (3).pngΝεοφύτου Μεταξά 30 (1).pngΝεοφύτου Μεταξά 30 (2).png
Το κουδούνι που χτυπά η Μοσχονά βρίσκεται σε διπλανό σπίτι στην Σάμου 54
Σάμου 54 (1).pngΣάμου 54 (2).pngΣάμου 54 (3).png
Το καφενείο στην Σάμου 72
Σάμου 72 (1).pngΣάμου 72 (3).pngΣάμου 72 (2).png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα στο forum. Μπορεί να έχει απαντηθεί σε παλαιότερο post οπότε ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη. Το σπίτι του Μουστάκα στο 'Το Παίζω Και Πολύ Άντρας' γνωρίζει κάποιος που βρίσκεται; Υποψιάζομαι πως είναι κάπου στην Λεωφ. Θησέως στην Δροσιά;
 
Λόφος Λεβίδη Παλλήνη ειναι Vladvl.


Καλημέρα στο forum. Μπορεί να έχει απαντηθεί σε παλαιότερο post οπότε ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη. Το σπίτι του Μουστάκα στο 'Το Παίζω Και Πολύ Άντρας' γνωρίζει κάποιος που βρίσκεται; Υποψιάζομαι πως είναι κάπου στην Λεωφ. Θησέως στην Δροσιά;
 
Ενας άνδρας με φιλότιμο (1960) Νίκος Κούρκουλος-Κάκια Αναλυτή

η πανέμορφη έπαυλη που έμενε ο Ν.Κούρκουλος με τίς θείες και τους θείους βρισκόταν στο Π.Φάληρο Μουσών και Θησέως και υπάρχει ακόμη αυτούσια και χωρίς αλλαγές ακριβώς οπως την βλέπουμε στην ταινία δυστυχώς "πνιγμενη΄" γύρω γύρω απο τεράστιες και άχαρες πολυκατοικίες.Προβολή συνημμένου 195200Προβολή συνημμένου 195201Προβολή συνημμένου 195205Προβολή συνημμένου 195204

Οι σκηνές της ταινίας που η Κάκια Αναλυτή φεύγει τρέχοντας έξω απο το σπίτι εχουν λογική συνέχεια με αυτό και είναι γυρισμένες ακριβώς έξω απο αυτό στην οδό Μουσών και στην οδό Θησέως όπου κάνοντας μία σύγκριση με αυτά που βλέπουμε στην ταινία μάλλον με λύπη βλέπουμε την "καταστροφή" που έχει γίνει στην περιοχή.

Προβολή συνημμένου 195202 Προβολή συνημμένου 195203
Καλησπέρα σας,
Ποιον θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποια αρχεία σας σε μια σελίδα για το Π. Φάληρο; Εννοείται πως η αναφορά στις πηγές μας (η σελίδα σας και ο το μέλος εδώ που το έφτιαξε θα είναι πλήρης)
 
Για την πανέμορφη ταινία "Οι απέναντι" (1981) του Πανουσόπουλου έχετε κάνει συζήτηση πουθενά; Έχει αρκετό "ψωμί" από εξωτερικές λήψεις. Βέβαια αρκετές είναι νυχτερινές που δυσκολεύει τα πράγματα. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα συνεισφέρω με μερικά σημεία. Να τα θυμηθώ κι όλας. Το σπίτι του πρωταγωνιστή είναι κάπου σχετικά ψηλά στη Βουλιαγμένης αν θυμάμαι καλά. Τουλάχιστον κάποια πλάνα (πχ. αυτά που διασχίζει μια λεωφόρο με πλατιά νησίδα).

[edit] Copyrights [edit]

Διακρίνει κανείς ποιό κολυμβητήριο είναι στο 44:55; Σκέφτηκα αρχικά των Ιλισίων στην Ταξίλου αλλά έχω αρκετές αμφιβολίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα