Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Παιδιά καλησπέρα!! Εβλεπα τώρα το ''Μια τρελή τρελή οικογένεια'' και ήθελα να ρωτήσω που μπορει να είναι εκεί στην θάλασσα που η Καρέζη φεύγει με το αυτοκίνητο χωρίς να πάρει τον Αλεξανδράκη; Διακρίνεται ένα νησάκι στο βάθος. Σας ευχαριστώ πολύ!
Προφανώς αναφέρεσαι στην παρακάτω σκηνή
πηγή video (βλ. διάστημα 48:38-49:32)
1654449346563.png

1654449424509.png
Δεν μπορώ να ταυτοποιήσω τον μικρό Ιερό Ναό. Ο Άγιος Νικόλαος στο Λαγονήσι δεν ταιριάζει εκτός αν έχουν γίνουν τεράστιες αλλαγές
 
Επίσης, άλλες δύο σκηνές που ψάχνω απο την ίδια ταινία (Μια τρελή τρελή οικογένεια) είναι αυτές που τρώνε κάπου στο Λαγονήσι και έρχεται η ''αρραβωνιαστικιά'' του Παπαγιαννόπουλου και η αμέσως επόμενη με Καρέζη και Παπαγιαννόπουλο που πίνουν καφέ και κλαίνε! Ευχαριστώ πολύ!
 
Προφανώς αναφέρεσαι στην παρακάτω σκηνή
πηγή video (βλ. διάστημα 48:38-49:32)
Προβολή συνημμένου 243468

Προβολή συνημμένου 243469
Δεν μπορώ να ταυτοποιήσω τον μικρό Ιερό Ναό. Ο Άγιος Νικόλαος στο Λαγονήσι δεν ταιριάζει εκτός αν έχουν γίνουν τεράστιες αλλαγές
Ναι αυτήν λέω!! Σ ευχαριστώ!!!
 
Επίσης, άλλες δύο σκηνές που ψάχνω απο την ίδια ταινία (Μια τρελή τρελή οικογένεια) είναι αυτές που τρώνε κάπου στο Λαγονήσι και έρχεται η ''αρραβωνιαστικιά'' του Παπαγιαννόπουλου και η αμέσως επόμενη με Καρέζη και Παπαγιαννόπουλο που πίνουν καφέ και κλαίνε! Ευχαριστώ πολύ!
Την σκηνη που κλαίνε στον καφέ Καρέζη και Παπαγιαννόπουλος νομίζω την βρήκα. Είναι στον Αστέρα Γλυφάδας. Στο Αρκ. Απέναντι υπάρχουν ακόμα τα σπιτάκια που υπήρχαν και στην σκηνή.

Μακάρι να βρούμε το εκκλησάκι!! Να είστε καλά!!
 
Μήπως είναι η εκκλησία της Αγίας Μαρίνας στον ομώνυμο οικισμό κοντά στην Αλθέα? Το συγκεκριμένο νησάκι από αυτή την οπτική γωνία το βλέπω από την παραλιακή στο ύψος της Αλθέας. Ακριβώς από την ίδια οπτικη γωνία φαίνεται και στην Αναζήτησις με την Έλενα Ναθαναήλ. Εκεί κοντά (και μάλιστα πάνω στην παραλιακή) είναι και η εκκλησία της Αγίας Μαρίνας. Βέβαια η συγκεκριμένη εκκλησία είναι αρκετά μεγάλη, αλλά μήπως το 1965 που γυρίστηκε η ταινία υπήρχε κάποιος μικρότερος ναός που αργότερα (και με την αύξηση του πληθυσμού της περιοχής) τον μεγάλωσαν ή ενδεχομένως και τον αντικατέστησαν?
 
Μήπως είναι η εκκλησία της Αγίας Μαρίνας στον ομώνυμο οικισμό κοντά στην Αλθέα? Το συγκεκριμένο νησάκι από αυτή την οπτική γωνία το βλέπω από την παραλιακή στο ύψος της Αλθέας. Ακριβώς από την ίδια οπτικη γωνία φαίνεται και στην Αναζήτησις με την Έλενα Ναθαναήλ. Εκεί κοντά (και μάλιστα πάνω στην παραλιακή) είναι και η εκκλησία της Αγίας Μαρίνας. Βέβαια η συγκεκριμένη εκκλησία είναι αρκετά μεγάλη, αλλά μήπως το 1965 που γυρίστηκε η ταινία υπήρχε κάποιος μικρότερος ναός που αργότερα (και με την αύξηση του πληθυσμού της περιοχής) τον μεγάλωσαν ή ενδεχομένως και τον αντικατέστησαν?
Όχι γιατί δεν ταιριάζει το νησάκι και στα δεξιά του και πιο ανοικτά θα έπρεπε να φαίνεται κι άλλο ένα.
 
Το ψάχνω και εγώ ακόμα. Εχω πάρει ένα ένα τα νησάκια σε όλη την παραλιακή μπας και!!!
 
Το ψάχνω και εγώ ακόμα. Εχω πάρει ένα ένα τα νησάκια σε όλη την παραλιακή μπας και!!!
Μάλλον το βρήκα . Υπάρχει το πολύ σοβαρό ενδεχόμενο να βρίσκεται μέσα στις εγκαταστάσεις του Grand Resort Lagonissi
Απέναντι βρίσκονται οι βραχονησίδες Ποθητάκι και Ποθητό που ταιριάζουν.
1654602469884.png
 
Μόλις το επιβεβαίωσα: είναι το εκκλησάκι που βρίσκεται μέσα στις εγκαταστάσεις του Grand Resort Lagonissi

πηγή Με αναζήτηση στους εξωτερικούς χώρους θα βρει την παρακάτω φωτογραφία
Ταιριάζουν το καμπαναριό και τα σκαλοπάτια της εισόδου.

1654603233211.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μόλις το επιβεβαίωσα: είναι το εκκλησάκι που βρίσκεται μέσα στις εγκαταστάσεις του Grand Resort Lagonissi

πηγή Με αναζήτηση στους εξωτερικούς χώρους θα βρει την παρακάτω
Ταιριάζουν το καμπαναριό και τα σκαλοπάτια της εισόδου.

Προβολή συνημμένου 243625
Δεν έχω λόγια αλήθεια. Δεν έχω. Ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ ειλικρινά. Αν μπορείς να με βοηθήσεις να βρούμε και άλλη μία σκηνή : Στο 06:30 είναι ο Καλλιβωκάς που λέει στον σοφέρ να τον αποκαλεί ''Sir''. Ποιος να είναι αυτός ο δρόμος; Και πάλι χιλιοευχαριστώ για τον χρόνο σου!!
 
Δεν έχω λόγια αλήθεια. Δεν έχω. Ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ ειλικρινά. Αν μπορείς να με βοηθήσεις να βρούμε και άλλη μία σκηνή : Στο 06:30 είναι ο Καλλιβωκάς που λέει στον σοφέρ να τον αποκαλεί ''Sir''. Ποιος να είναι αυτός ο δρόμος; Και πάλι χιλιοευχαριστώ για τον χρόνο σου!!

Μάλλον 28 Κρήτης Αθήνα ειναι kevin​

 
Προσωπικά το στιγμιότυπο μου θυμίζει τις καθέτους στην Λεωφ. Αλεξάνδρας ανάμεσα στην Λουκαρεως με το Πεδίον του Άρεως, όπως π.χ. την οδό Μουστοξύδη. Ο "αέρας" του δρόμου που βλέπουμε μου θυμίζει την Μουστοξύδη δηλαδή. Ο δρόμος που βλέπουμε στο βάθος πάντως έχει αρκετή κίνηση για την Αθήνα του 1965. Λεωφορεία ανεβαίνουν λεωφορεία κατεβαίνουν. Θα μπορούσε ίσως να είναι και η Νικολάου Γκύζη και στο βάθος να βλέπουμε το νεοκλασικό στην γωνία Αλεξάνδρας και Ιπποκράτους;
 
Καλημέρα! Κι όμως πρέπει να είναι η Κρήτης. Το ταυτοποίησα με 3 σημεία! :
 

Συνημμένα

  • 798BDC47-23DD-4E66-B270-5023172544F1.jpeg
    798BDC47-23DD-4E66-B270-5023172544F1.jpeg
    1,5 MB · Προβολές: 14
  • F00CEFBE-5140-4F02-A72E-96B8409D0ECA.jpeg
    F00CEFBE-5140-4F02-A72E-96B8409D0ECA.jpeg
    1,6 MB · Προβολές: 13
  • 90EF835E-FAF8-4847-ADA9-858E3BD28CB2.jpeg
    90EF835E-FAF8-4847-ADA9-858E3BD28CB2.jpeg
    1,7 MB · Προβολές: 14
  • 0CC63AF8-832A-4F19-8330-2CD514878A7B.jpeg
    0CC63AF8-832A-4F19-8330-2CD514878A7B.jpeg
    1,1 MB · Προβολές: 13
  • 840E21C5-B9EA-4F1E-8399-298202320E9F.jpeg
    840E21C5-B9EA-4F1E-8399-298202320E9F.jpeg
    1,4 MB · Προβολές: 13
  • 5C9F655B-F129-4FE9-A497-4AE8DC1F086C.jpeg
    5C9F655B-F129-4FE9-A497-4AE8DC1F086C.jpeg
    1,6 MB · Προβολές: 13
Τελευταία επεξεργασία:
Έγκλημα στο Καβούρι (1974)
Μια cult ταινία του Κώστα Καραγιάννη, με μπόλικη "τσόντα" για την εποχή της, η οποία, αν και αναφέρεται στο Καβούρι με αφορμή την ανεξιχνίαστη, ακόμα, δολοφονία της Αμερικανίδας δημοσιογράφου Τσάπμαν, έχει τα περισσότερα εξωτερικά γυρίσματα στην Κηφισιά και μάλιστα στη Νέα Κηφισιά, σχεδόν σ' ένα δρόμο, όχι πολύ μακριά από το μέρος που μένω. Απολαυστικός, στην ταινία αυτή ο ρόλος του ψυχασθενή/κοκκαϊνομανή "δράκου" νεκροθάφτη Μάϊκ, που τον υποδύεται ο Β. Σειληνός. Πάμε λοιπόν:
Έγκλημα στο Καβούρι1.png
Στους τίτλους, ξεκινάμε με τη διασταύρωση Χρυσαλλίδος και Ηρακλέους. Θα έχετε αμφιβολίες για το πλάτος του δρόμου, την άποψη της Πάρνηθας στο βάθος κλπ, αλλά η ασφαλτόστρωση του δρόμου και τα πεζοδρόμια, η δόμηση των ιδιοκτησιών με την προσθήκη οικιακού πρασίνου καθώς και η αύξηση των εναπομεινάντων πεύκων από το δάσος των προπόδων της Πεντέλης, "έκλεισε" κάπως το φόντο.
Έγκλημα στο Καβούρι2.png
Στην επόμενη σκηνή, το άγημα της αστυνομίας πάει στη σκηνή του φόνου, η οποία είναι στη γωνία Χρυσαλλίδος και Πρωτέως, ουσιαστικά κατευθυνόμενο σε αντίθετη κατεύθυνση από την προηγούμενη σκηνή. Κρατήστε τη μάντρα και την πικροδάφνη που έχω κυκλώσει.
μαρίνα βουλιαγμένης.png
Μαρίνα Βουλιαγμένης έξω από το Moorings. Ίσως ό,τι κοντινότερο στο Καβούρι είχε η ταινία.
Πάμε πάλι στην Κηφισιά. Το σπίτι από το οποίο βγαίνει η Λάουρα (φιλενάδα Κομνηνού) είναι Χρυσαλλίδος 24 και Πρωτέως.
Έγκλημα στο Καβούρι3.png
Σας θυμίζει κάτι η μάντρα; Ναι, είναι αυτή στη γωνία απέναντι από το δασάκι των ερωτευμένων!
Το σπίτι του Κομνηνού, τουλάχιστον εξωτερικά, είναι Τατοΐου 45 Κηφισιά. Είναι το σπίτι του "μπαμπά" Διανέλου στην ταινία "Ένας τρελός τρελός Βέγγος".
τατοΐου45.png
Σπίτι Μάικ (Β. Σειληνού):
Γαλήνη.png
Χρυσαλλίδος 22 και Πρωτέως (άσχετα αν λέει 12 στην ταινία, άλλαξε και η αρίθμηση). Θυμάστε την πικροδάφνη; Ε, ο φονιάς μένει απέναντι...Η λήψη της σκηνής γίνεται μέσα από το δασάκι του φονικού(!) Στο μπλε βέλος, ο φράχτης του σπιτιού της Λάουρας. Όλοι στη γειτονιά, να μην κουράζεται το συνεργείο :-D
Αυτό το όμορφο σπίτι δεν υπάρχει πια. Παράξενη ιστορία το συνοδεύει. Ο αστικός θρύλος έλεγε ότι είχε φιλοξενήσει την ψυχιατρική κλινική "Γαλήνη", πριν αυτή μετακομίσει στις ιδιόκτητες εγκαταστάσεις της. Δεν ξέρω αν αυτό βοήθησε για την επιλογή του ως σπιτιού του ψυχάκια φονιά. Πάντως, το εσωτερικό του σπιτιού του φονιά, το περίφημο "σπίτι με τα πιάτα", είναι περίπου 1,5 χλμ. νοτιοανατολικότερα, στο Κεφαλάρι, Φιλαδελφέως και Γούναρη.
Το καλοκαίρι του 1974, μετά από μια πυρκαγιά που ξέσπασε στην περιοχή, το σπίτι, χωρίς να υποστεί σημαντικές ζημιές, εγκαταλείφθηκε κι ερήμωσε, ώσπου το 1979-80 κατεδαφίστηκε και στη θέση του έχουμε αυτό:
1655470619917.png
Η κοπέλα, της οποίας την εξαφάνιση δηλώνει ο "πατέρας" της στην Αστυνομία στο 18:39 της ταινίας περίπου, φεύγει από το σπίτι της στην οδό Χαρ. Τρικούπη 196 και Χρυσαλλίδος
1655471279114.png1655471450500.png
Το σπίτι έχει ανακαινιστεί, όμως έχει κρατήσει αρκετά εξωτερικά μορφολογικά χαρακτηριστικά του παλιού και, φυσικά, τη διεύθυνσή του.
Σταθμός ΗΣΑΠ Αμαρουσίου
1655471992995.png1655472087574.png
Ο Κομνηνός στέκεται περίπου στη θέση της κυρίας με τη μπλε μπλούζα κοιτάζοντας στην αντίθετη κατεύθυνση.
Πάμε στις τελευταίες σκηνές της ταινίας, όπου ο Κομνηνός παγιδεύεται από την Αστυνομία στο σπίτι του Σειληνού. Αφού γίνεται ένα κυνηγητό μέσα στην αυλή, ο Κομνηνός τους ξεφεύγει πηγαίνοντας... απέναντι
1655472984173.png Ναι σωστά, η μάντρα της Λάουρας...
Σας βάζω κι ένα συγκεντρωτικό χάρτη για να προσανατολιστείτε:
screenshot_20220617_165405.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω ότι πρέπει να βρήκα ένα από τα άγια Δισκοπότηρα του φόρουμ. Το σπίτι της "Οικογένειας Χωραφά".
Δεν θεώρησα ότι βρίσκεται στην ήδη ασφαλτοστρωμένη το 1968 οδό Αγ. Ιωάννου στην Αγ. Παρασκευή. 'Ομως η βλάστηση και ο ορεινός όγκος που φαίνεται στο φόντο και ο οποίος θεωρώ ότι ανήκει στην Πεντέλη κι όχι στον Υμηττό, με οδηγούσε στο Πολύδροσο Χαλανδρίου.
Στην ταινία, στη σκηνή με την αρκούδα, φαίνεται ένα οδόσημο με τ' όνομα "Οδός Καρύδα" ή "Καρυδά". Σχετική αναζήτηση, δεν απέδωσε. Ανάρτησα τη φωτογραφία του δρόμου στο σχετικό Χαλανδραϊκό forum του facebook. Με τη βοήθεια μαρτυριών και την ανάρτηση ενός χάρτη του '60, μπορώ κατά προσέγγιση να σας πω ότι το σπίτι ήταν στην Φραγκοκλησιάς 76-80
1655643845009.png
Χωραφά2.pngΗ περιοχή έχει αλλοιωθεί λόγω της χάραξης της Αττικής οδού, όμως ο φράχτης αυτός του οικοπέδου, που σήμερα στεγάζει έναν δημοτικό παιδικό σταθμό, νομίζω ότι επιβεβαιώνει ότι η οδός Καρύδα ήταν νοητή προέκταση της οδού Φραγκοκλησιάς και πως το οικόπεδο όπου βρισκόταν το σπίτι, ιδιοκτησίας E. Χαλκιόπουλου (σύμφωνα με μαρτυρία απoγόνου του), ήταν αριστερά της Λ. Πεντέλης στο ύψος της σημερινής Αττικής οδού. Παραθέτω και πιθανή τοπογράφηση σε χάρτη της εποχής που αναρτήθηκε στο χαλανδραϊκό forum από τον χρήστη Panos halandri
Χωραφά.png
Οποιαδήποτε παρατήρηση ευπρόσδεκτη
Η ιδιοκτησία Χαλκιόπουλου ήταν τεράστια, όπως ακριβώς εμφανίζεται στην ταινία και είχε και ανεμόμυλο. Εδώ σε φωτογραφία του 1935. Στο βάθος διακρίνεται η πύλη του κτήματος Καρύδα, η οποία καθιστούσε την οδό Καρύδα, αδιέξοδο
Καρύδα1935.png
Επίσης, υπάρχει και μια αεροφωτογραφία του 1953
Σπίτι Χωραφά.png
Με τα κόκκινα βέλη είναι η Λ. Πεντέλης. ΦΡΑΓΚ: Φραγκοκλησιάς, ΜΕΣΟΓ: Μεσογείων. Στο Χ, η Φραγκοκλησιάς τελειώνει. Το κομμάτι μεταξύ Φραγκοκλησιάς και Μεσογείων είναι η οδός Καρύδα, τώρα Φραγκοκλησιάς, η οποία, πέρα από τη Μεσογείων και την Αττική Οδό, συνεχίζεται ως Λευκάδος. Η αεροφωτογραφία και η φωτογραφία του 1935 είναι παραχώρηση των χρηστών από το forum του facebook "ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ"
 

Συνημμένα

  • Καρύδα.jpg
    Καρύδα.jpg
    224,8 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Οι καταφρονεμένοι (1965)


1η σκηνή Οδός Αρτέμιδος, Κηφισιά


Προβολή συνημμένου 236268
Οδός Μαυρομιχάλη, Κηφισιά. Το σπίτι πίσω δεξιά από τη Μ. Σταθοπούλου, υπάρχει ακόμα στο Νο 11

Προβολή συνημμένου 236269
Διασταύρωση Αρτέμιδος και Μαυρομιχάλη
Προβολή συνημμένου 236270

2η Σκηνή Στην ταινία γίνεται αναφορά "Στη Ν. Ιωνία, δίπλα στο ΙΚΑ". Δεν μπόρεσα να βρω κάτι
Προβολή συνημμένου 236271
Προβολή συνημμένου 236272
Προβολή συνημμένου 236273
Προβολή συνημμένου 236274
Προβολή συνημμένου 236275
Προβολή συνημμένου 236276

3η σκηνή Από την κλίση της κορυφογραμμής, πρέπει να είναι η Αγίου Ιωάννου στην Αγ. Παρασκευή

Προβολή συνημμένου 2362771655663109715.png
Προβολή συνημμένου 2362781655663279876.png
To σημερινό 19

4η σκηνή Σύμφωνα με μαρτυρία, είναι τα παλιά γραφεία της φαρμακευτικής Squibb στο Κάτω Χαλάνδρι κοντά στην οδό Τζαβέλλα


Προβολή συνημμένου 236279
Προβολή συνημμένου 236280
 
Πιστεύω ότι δεν είναι η Αγίου Ιωάννου, αγιπαρασκευιώτης είμαι, εκεί μένω... είδα και την ανάρτησή σου στο fb, στη σχετική ομάδα της Αγίας Παρασκευής... δεν πιστεύω ότι είναι σε αυτό το σημείο...
 
Πιστεύω ότι δεν είναι η Αγίου Ιωάννου, αγιπαρασκευιώτης είμαι, εκεί μένω... είδα και την ανάρτησή σου στο fb, στη σχετική ομάδα της Αγίας Παρασκευής... δεν πιστεύω ότι είναι σε αυτό το σημείο...
Στα παρακάτω χαρακτηριστικά στηρίχθηκα καθώς και στο πλάτος του δρόμου, που δείχνει κεντρικός. Στη συστάδα των πεύκων δε, στο street view υπάρχει και μετασχηματιστής της ΔΕΗ, όπως δείχνει και στο στιγμιότυπο. Μπορεί, ομως, να είμαι και λάθος

Αγ Ιωάννου.png
 
Πίσω
Μπλουζα