Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Προδοσία (1964)

Βίλα Καζούλη
"Ψυχιατρική κλινική Στόκμαν" (Δ.Μυράτ)
48.jpg


Όθωνος
2403.jpg

354.jpg



Προσπαθώ να θυμηθώ, σπάω το κεφάλι μου, σε ποια άλλη ταινία έχουμε ξαναδει την εν λόγω βίλα, στην οποία υποτίθεται ήταν το σπίτι του καθηγητή Καστριώτη (Μ.Κατράκη)

442.jpg

423.jpg
 
Νομίζω οτι είναι η έπαυλη Πεντέλης στην Λεβίδου 40 - Κηφισιά
 
Υπολοχαγός Νατάσα

Στην Υπολοχαγό Νατάσσα ήταν η Βίλα Καζούλη, με τα λιοντάρια.
48.jpg



Αναφέρομαι στην άλλη βίλα, που στην ταινία Προδοσία ήταν υποτίθεται το σπίτι του Κατράκη.
Αυτή εδώ:
442.jpg

@makism εννοείς τη βίλα που πλέον δεν υπάρχει κι έχει γίνει πολυκατοικίες;;;
 
Ναι αυτή ειναι .Νομίζω οτι την ειχε ταυτοποιήση ο Antonovar η ο Teacher στο χωρίς ταυτότητα.
 
Σωστά. Δεν έχει γίνει πολυκατοικίες, αλλά έχει μοιραστεί μεταξύ κληρονόμων (μάλλον). Η βίλα κατεδαφίστηκε το 1982 κι έχουν γίνει συγκροτήματα κατοικιών. Σώζονται μόνο κάποια βοηθητικά κτίσματα. Εμφανίζεται και στη "Λεωφόρο του μίσους" (σπίτι Καζάκου)
 
Ναι αυτή ειναι .Νομίζω οτι την ειχε ταυτοποιήση ο Antonovar η ο Teacher στο χωρίς ταυτότητα.
Ναι, θυμήθηκα ποια είναι!! Ήταν κι το τρελοκομείο που μεταφέρθηκε ο Λάμπρος Λαμπρέτας (Κωνσταντάρας) στη ταινία "Ο τρελός τα έχει 400".
Έσπαγα το κεφάλι μου σε ποια ταινία την έχουμε ξαναδεί, είχαμε γράψει τόσα πολλά posts τα προηγούμενα χρόνια που έχω χάσει το μπούσουλα...

16.jpg

30.jpg
 
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! Μία ερώτηση μόνο για την ταινία Τέντυ Μπόι αγάπη μου που είδα χθες: Μήπως ξέρουμε που βρισκόταν το κέντρο που δείρανε τον Βουτσά για τα μάτια της Λάσκαρη; Ομορφη Θεσσαλονίκη! Να είστε όλοι καλά!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ότι λαμπει είναι χρυσός 1966 με τον Ν.Ηλιόπουλο

Σε σκηνοθεσία επίσης του Ν.Ηλιόπουλου.

Η ταινία ξεκινάει με πλάνα της Αθήνας αλλά τόσο η υπόθεση οσο και ολα τα υπόλοιπα εξωτερικά πλάνα είναι απο την Θεσσαλονίκη.

Στην αρχή της ταινίας βλεπουμε τον Ν.Ηλιόπουλο στην πλατεία Ελευθερίας

Προβολή συνημμένου 171619

και στην συνέχεια στο πεζοδρόμιο της Βενιζέλου λίγο πρίν την Νικης Προβολή συνημμένου 171622

Στο ιδιο σήμειο είναι και η νυχτερινή "μπαρότσαρκα" του Ηλιόπουλου Προβολή συνημμένου 171604

Στην συνέχεια βλέπουμε την Εφη Ροδίτη με τον Δ.Χοπτήρη να κάνουν την βόλτα τους στο Επταπύργιο.

Προβολή συνημμένου 171608Προβολή συνημμένου 171620

και μέτα να την γυρίζουν με την μοτοσυκλέτα ,κοντά στο σπιτι της ,στον δρομο που υπάρχει ανάμεσα στην βιβλιοθηκη του Α.Π.Θ και το ΑΧΕΠΑ... Προβολή συνημμένου 171605Προβολή συνημμένου 171606

Το σπιτι της Εφης Ροδίτη ,οπου εξελίσσεται στην συνεχεια η υπόθεση της ταινίας με τους υπόλοιπους πρωταγωνιστές, υποτίθεται οτι είναι εκεί αλλά στην πραγματικότητα βρισκόταν στην οδο Λυκούργου στους Ν.Επιβάτες διπλα στην παραλία και υπάρχει ακόμα με την μορφή που το βλέπουμε στην ταινία

Προβολή συνημμένου 171610Προβολή συνημμένου 171626

Προβολή συνημμένου 171613Προβολή συνημμένου 171623

Στην ταινία πέρα απο τα παραπάνω ενα αλλο αξιοσημείωτο είναι οτι μπορείς να δείς τους Olympians στα πρώτα τους βήματα να τραγουδάνε την μεγάλη τους επιτυχία "το σχολείο" στην καλοκαιρινή "Χαβάη" στην Νέα Κρήνη

Προβολή συνημμένου 171615Προβολή συνημμένου 171616

Προβολή συνημμένου 171607

Προβολή συνημμένου 171609

Προβολή συνημμένου 171611

Προβολή συνημμένου 171612

Προβολή συνημμένου 171614

Προβολή συνημμένου 171617

Προβολή συνημμένου 171618

Προβολή συνημμένου 171621

Προβολή συνημμένου 171624

Προβολή συνημμένου 171625

Προβολή συνημμένου 171627

Προβολή συνημμένου 171628

επίσης πολλές σκηνές γυρισμένες στο ξενοδοχείο-λουτρά Ολύμπια, πού στέκει ακόμα στην γωνία των οδών Ολύμπου και Τἀσκου Παπαγεωργίου.
 
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Στην ταινία <<Κορίτσια για φίλημα>> το ξενοδοχείο που ο Βουτσάς συστήνεται ως Ράμογλου και λέει το περίφημο <<Εχω και κότερο, πάμε μια βόλτα;>> ποιό είναι; Είναι όντως στην Ρόδο; Να είστε καλά!
 
Ναι είναι το Grant Hotel...υπάρχει και σήμερα...αλλά κάποιες άλλες σκηνές της παρακατω....ταινίας είναι από το καβούρι,από το πρώην Hotel Καβούρι...
 
Ναι είναι το Grant Hotel...υπάρχει και σήμερα...αλλά κάποιες άλλες σκηνές της παρακατω....ταινίας είναι από το καβούρι,από το πρώην Hotel Καβούρι...
Ενδιαφέρον αυτό που λέτε. Νόμιζα ότι όλες οι εξωτερικές σκηνές στο ξενοδοχείο (πισίνα που κάνει μπάνιο η Ζωή Λάσκαρη κλπ) ήταν γυρισμένες στο Grand Hotel στη Ρόδο. Ποιές σκηνές ακριβώς γυρίστηκαν στο Καβούρι?
Να αναφέρω ότι σήμερα το συγκεκριμένο ξενοδοχείο της Ρόδου ονομάζεται Mitsis Grand Hotel Rhodes
 
Εκεί που είναι και οι τρεις μαζί (Βουτσάς, Τζανετακος,Ντουζος)και κοιτούν την Ζωητσα με την Βλαχοπουλου να βγάζουν φωτογραφίες στο grand hotel, και λένε ποιος την είδε πρώτος(είναι ακριβώς απέναντι από το kavouri hotel, στην μεριά της θάλασσας, στην οδό Ηλίου, υπάρχει και σήμερα και ψιλοφαινοντε και οι κυκλικοι διάδρομοι από τα πλακάκια)όπως και εκεί που εμφανίζεται η Καραγιάννη στο ξενοδοχείο(εμφανίζεται από το hotel kavouri),όπως και την άλλη μέρα που τους συναντάει ο Βουτσάς το πρωί είναι το hotel kavouri
 
Εντύπωση μου κάνει που χρησιμοποιησαν 2 ξενοδοχεία για τα εξωτερικά γυρίσματα και μάλιστα σε 2 διαφορετικές τοποθεσίες της Ελλάδας
 
τον Δαλιανίδη τον θεωρώ ως σκηνοθετική ιδιοφυΐα...τίποτα δεν έκανε τυχαία...πάντοτε χρησιμοποιούσε τους εξωτερικούς χώρους (πχ. Ξενοδοχείων) αλλά τους εσωτερικούς ήταν πάντοτε στούντιο (σε αντίθεση με τον Καραγιάννη-Καρατζοπουλο,που χρησιμοποιούσε και του εσωτερικούς)για να τους φτιάχνει όπως τους οραματίζεται, με ωραία χρώματα, πολυτέλεια κτλ.ηταν τελειομανής...
δε θα τον βόλευε μάλλον στην Ρόδο τα υπόλοιπα εξωτερικά γυρίσματα ή δε θα ειχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει πολλές φορές το grand hotel
 
Η ταινία "Διωγμός" (Ζουμπουλάκη, Φυσσούν, Γεωργίτσης) γυρίστηκε στην Κακιά θάλασσα στην Κερατέα.

 
Τελευταία επεξεργασία:
1708547048437.png1708547065311.pngΣτην ταινία Σ' αγαπώ με Βουγιουκλάκη, Αντωνόπουλο, Γαλανό πού βρίσκεται αυτό το σημείο όπου ανεβαίνει η Αλίκη για να συναντήσει την παρέα της;
 
Εχει βρεθει που ειναι το μαγαζι απεναντι απο την ταβερνα του Αυλωνιτη στο "Κοροιδο γαμπρε"?
Απο πανω φαινεται σαν μια πινακιδα νυκτερινου κεντρου.
 

Συνημμένα

  • Στιγμιότυπο οθόνης (59).png
    Στιγμιότυπο οθόνης (59).png
    1,1 MB · Προβολές: 13
Πίσω
Μπλουζα