Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

ΕΝΑ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ, ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ

Περίπου 2 χρόνια πριν, ο Hickok87 στην ανάρτηση #2376 αναρρωτιόταν για το εκκλησάκι που στέκει σαν φόντο στη σκηνή που ο Μπάρκουλης με την Καρέζη κατευθύνονται στο κρυσφήγετο των Ιταλών κατασκόπων στην ταινία του 1966-1967 "Κοντσέρτο για πολυβόλα".
Αρκετοί έψαξαν για ξωκλήσια, βασισμένοι στην κορυφογραμμή του φόντου, πιθανότατα μάταια, γιατί μάλλον το εκκλησάκι είναι... σκηνικό.
Ίσως κάτι που δεν έχετε παρατηρήσει σε ξωκλήσια κι εκκλησίες, είναι ότι ο σταυρός στο ψηλότερο σημείο, είναι ορατός από παντού. Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο εδώ.
Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν οι επιμελημένοι σωροί των τούβλων. Οικοδομή θα μου πείτε... Ένας νέος ναός κτίζεται. Έχετε δει πολλά εργοτάξια με τόσο... τακτοποιημένα τούβλα;
Ένα άλλο στοιχείο είναι η κορυφογραμμή του Υμηττού που φαίνεται στο βάθος και η οποία μας φέρνει στα παλιά στούντιο της Φίνος, στους Αγίους Αναργύρους, η οποία φαίνεται και στο πλάνο από το "Ορατότης Μηδέν".
Καλά όλα αυτά, αλλά πού έχει στηθεί το σκηνικό; Μια υπόθεση είναι στην παλιά μάντρα, δεξιά της εισόδου, οπού υπήρχε κολώνα. Κρύβεται η μεγάλη διπλή κολώνα που υπήρχε κοντά στη μάντρα, κι έχω την εντύπωση ότι κρύβεται το μεγαλύτερο μέρος της στέρνας με τη χαμηλή σειρά των τούβλων.
Προοπτικά το σκηνικό πρέπει να είναι αρκετά μακριά από τους πρωταγωνιστές, αν συγκρίνουμε τα σχετικά ύψη, του Μπάρκουλη και της πόρτας του ναού.
Αν θυμάστε την κίνηση των πρωταγωνιστών, μπαίνουν στο πλάνο από δεξιά, πράγμα απολύτως συμβατό με την είσοδο στο προαύλιο των στούντιο και κατευθύνονται προς το μακρύ κτίριο με τα κόκκινα παράθυρα, το οποίο κρύβει η σειρά των τούβλων αριστερά της κάμερας. Στο σημείο εκείνο μπορεί να εξέχει το μπουρί που υπήρχε στο μακρύ κτίριο.
Στην αμέσως επόμενη σκηνή που μπαίνουν στο κρυσφήγετο, πιθανόν το μακρύ κτίριο εμφανίζεται καλυμμένο από χαρτόνια και λαμαρίνες στο βάθος του πλάνου.
Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω συνεχώς για το εκκλησάκι και άκρη δεν βρίσκω... Το θέμα, όμως, είναι ότι το εκκλησάκι δεν παίζει κάποιο ρόλο στην ταινία, ώστε να χρειαστεί να φτιάξουν σκηνικό... Εννοώ δηλαδή ότι μου φαίνεται αδιανόητο να μπήκαν στη διαδικασία να φτιάξουν μια εκκλησία απλά και μόνο για να υπάρχει στο φόντο... Τι να πω... δεν ξέρω...
 
"Οι σκανδαλιάρηδες" 1963
Ο Γκιωνάκης πάει να ζητήσει δουλειά στην φαρμακοβιομηχανία Κόπερ(Αριστοβούλου 64-Αθήνα) που υπάρχει ακόμα εκεί.
 

Συνημμένα

  • σκανδαλιαρηδες3.jpg.png
    σκανδαλιαρηδες3.jpg.png
    533,5 KB · Προβολές: 9
  • σκανδαλιαρηδες4.jpg.png
    σκανδαλιαρηδες4.jpg.png
    589,4 KB · Προβολές: 9
  • σκανδαλιαρηδες2.jpg
    σκανδαλιαρηδες2.jpg
    175,5 KB · Προβολές: 9
  • σκανδαλιαρηδες1-αριστοβουλου64.jpg
    σκανδαλιαρηδες1-αριστοβουλου64.jpg
    148 KB · Προβολές: 9
"Οι σκανδαλιάρηδες" 1963
Ο Γκιωνάκης πάει να ζητήσει δουλειά στην φαρμακοβιομηχανία Κόπερ(Αριστοβούλου 64-Αθήνα) που υπάρχει ακόμα εκεί.
Την ίδια φαρμακοβιομηχανία βλέπουμε και στην ταινία του 1964 " ο εαυτούλης μου" με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα.Στους σκαναδαλίαρηδες βλέπουμε γιαπί την δεξια πτέρυγα του εργοστασίου ενώ στην ταινία ο εαυτούλης μου έχει ολοκληρωθεί
 

Συνημμένα

  • ο εαυτουλησ μου.png
    ο εαυτουλησ μου.png
    702,7 KB · Προβολές: 4
  • σκανδαλιαρηδεσ.png
    σκανδαλιαρηδεσ.png
    1,1 MB · Προβολές: 4
Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω συνεχώς για το εκκλησάκι και άκρη δεν βρίσκω... Το θέμα, όμως, είναι ότι το εκκλησάκι δεν παίζει κάποιο ρόλο στην ταινία, ώστε να χρειαστεί να φτιάξουν σκηνικό... Εννοώ δηλαδή ότι μου φαίνεται αδιανόητο να μπήκαν στη διαδικασία να φτιάξουν μια εκκλησία απλά και μόνο για να υπάρχει στο φόντο... Τι να πω... δεν ξέρω...
Σωστά. Την ίδια απορία είχα κι εγώ, αλλά νομίζω ότι οι σωροί των τούβλων και οι ώρες που απαιτήθηκαν για να δημιουργηθεί η συγκεκριμένη προοπτική του πλάνου, δίνει μια απάντηση σε αυτή. Είναι γεγονός ότι ο Φώσκολος ήταν αρκετά ψυχαναγκαστικός με τα σκηνικά και τις λήψεις, αν και όχι σκηνοθέτης στη συγκεκριμένη ταινία.
Μάλλον, το ξωκλήσι συμβόλιζε το απόμερο και τα τούβλα το εργοτάξιο που θα μπορούσε να "στηθεί" ένα κατασκοπικό κρυσφήγετο
 
Δυό στιγμιότυπα από συνέντευξη του Μίμη Πλέσσα για την εκπομπή της ΕΡΤ "Ελληνες Συνθέτες".Η αυλή,είναι η αυλή που γυρίστηκε το "Οι Γερμανοί ξανάρχονται".
 

Συνημμένα

  • πλεσσας1.png
    πλεσσας1.png
    1 MB · Προβολές: 9
  • πλεσσας2.png
    πλεσσας2.png
    1 MB · Προβολές: 8
Σαν θέλει η νύφη κι ο γαμπρός (1959)
Το εργοστάσιο που φαίνεται στην ταινία είναι η εγκαταλελειμμένη "Ελληνική Εριουργία" στην Ριζούπολη.
 

Συνημμένα

  • εριουργια4.jpg.png
    εριουργια4.jpg.png
    453,2 KB · Προβολές: 7
  • εριουργια3.jpg.png
    εριουργια3.jpg.png
    565 KB · Προβολές: 9
  • 5.jpg.jpg
    5.jpg.jpg
    155,8 KB · Προβολές: 9
  • εριουργια2.jpg
    εριουργια2.jpg
    54,6 KB · Προβολές: 9
Σωστά. Την ίδια απορία είχα κι εγώ, αλλά νομίζω ότι οι σωροί των τούβλων και οι ώρες που απαιτήθηκαν για να δημιουργηθεί η συγκεκριμένη προοπτική του πλάνου, δίνει μια απάντηση σε αυτή. Είναι γεγονός ότι ο Φώσκολος ήταν αρκετά ψυχαναγκαστικός με τα σκηνικά και τις λήψεις, αν και όχι σκηνοθέτης στη συγκεκριμένη ταινία.
Μάλλον, το ξωκλήσι συμβόλιζε το απόμερο και τα τούβλα το εργοτάξιο που θα μπορούσε να "στηθεί" ένα κατασκοπικό κρυσφήγετο
Θα την βγάλουμε την άκρη, που θα πάει....
 
Στην βιντεοταινία ''Ο γιος του πάρτα όλα'' (1986) κάποια πλάνα έχουν γυριστεί έξω από το Υπερ-Prisunic Μαρινόπουλος στο Μαρούσι.
Μπορεί κάποιος που έχει την ταινία να κάνει screenshot για το αρχείο το σημείο εκείνο?
 
Κάποτε είχα ανεβάσει στο thread του Παρταόλα. Η φωτό είναι απο το 2014 αλλά δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα...

parta01.jpg

IMG_20141122_161042553.jpg
 

Συνημμένα

  • IMG_20141122_161052098.jpg
    IMG_20141122_161052098.jpg
    912,9 KB · Προβολές: 3
Κάποτε είχα ανεβάσει στο thread του Παρταόλα. Η φωτό είναι απο το 2014 αλλά δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα...

Προβολή συνημμένου 283373

Προβολή συνημμένου 283376
Σε ευχαριστώ πολύ Stormwatch. Υπάρχει κάποια περίπτωση σε κάποιο σημείο να φαίνεται και το κτήριο του Μαρινόπουλου?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στην βιντεοταινία ''Ο γιος του πάρτα όλα'' (1986) κάποια πλάνα έχουν γυριστεί έξω από το Υπερ-Prisunic Μαρινόπουλος στο Μαρούσι.
Μπορεί κάποιος που έχει την ταινία να κάνει screenshot για το αρχείο το σημείο εκείνο?
Φαίνεται στην ταινία "μονα ζυγά δικά σου " του 1979 με την αείμνηστη Δέσποινα Στυλιανοπούλου
 

Συνημμένα

  • στυλιανοπ.png
    στυλιανοπ.png
    637,4 KB · Προβολές: 7
Φαίνεται στην ταινία "μονα ζυγά δικά σου " του 1979 με την αείμνηστη Δέσποινα Στυλιανοπούλου
Ευχαριστώ @antonovar! Δεν υπήρχε κάποτε και ένας τεράστιος ΠΙ-ΜΙ πάνω από την είσοδο? (είχα βρει την φωτό που ανέβασες αλλά είχα αμφιβολίες για το αν είναι στο Μαρούσι)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ @antonovar! Δεν υπήρχε κάποτε και ένας τεράστιος ΠΙ-ΜΙ πάνω από την είσοδο? (είχα βρει την φωτό αλλά είχα αμφιβολίες για το αν είναι στο Μαρούσι)
Ναι υπήρχε... Φαινόταν και αυτό σε κάποια ταινία....αλλά σπάω το κεφάλι μου να την θυμηθώ....
 
Ναι υπήρχε... Φαινόταν και αυτό σε κάποια ταινία....αλλά σπάω το κεφάλι μου να την θυμηθώ....
Από ότι θυμάμαι το κατάστημα στο Μαρούσι φαινόταν και στην ταινία ''Κορόιδο Ρωμιέ'' του 1981 με Διονύση Παπαγιαννόπουλο (αλλά και πάλι η μασκώτ δεν υπήρχε)
 
παιδιά καλησπέρα! Μήπως ξέρει κάποιος που είναι το εξωτερικό σπίτι- βίλα του Βιάσκου στη ταινία « Με φόβο και πάθος» ;; Δε το βρίσκω πουθενά!
 
παιδιά καλησπέρα! Μήπως ξέρει κάποιος που είναι το εξωτερικό σπίτι- βίλα του Βιάσκου στη ταινία « Με φόβο και πάθος» ;; Δε το βρίσκω πουθενά!
Είναι το πάλαι ποτέ ξενοδοχείον Πεντελικόν στο Κεφαλάρι στην Κηφισιά. Στην ταινία βλέπουμε την πλαινή είσοδο απο την οδό Αρτέμιδος
 

Συνημμένα

  • viaskoy.png
    viaskoy.png
    431,9 KB · Προβολές: 8
  • viaskoy 2.png
    viaskoy 2.png
    897,3 KB · Προβολές: 8
Είναι το πάλαι ποτέ ξενοδοχείον Πεντελικόν στο Κεφαλάρι στην Κηφισιά. Στην ταινία βλέπουμε την πλαινή είσοδο απο την οδό Αρτέμιδος
Εν τω μεταξυ αυτα τα αγάλματα με τους φανοστάτες αν δε κάνω λάθος είναι τα ίδια που ήταν στο ξενοδοχείο Απέργη ( Aperghi) που τώρα είναι η Eurobank στο Κεφαλάρι. Φαίνονται στη ταινία «ένα αστείο κορίτσι» την ώρα που η Αλίκη κρύβεται στο πλάι της εισόδου. όταν αγοράστηκε το κτίριο αυτά αφαιρέθηκαν απο εκεί
 
Πίσω
Μπλουζα