Προβλήματα / δυσλειτουργίες νέου φόρουμ.

Ok, τουλαχιστον σε μενα δεν το κανει. Ολα τα video στην σελιδα που αναφερεις, φορτωνουν κανονικα.

Δοκιμασα στην εκδοση που χρησιμοποιω καθημερινα 101.0.1 (64-bit) και στην portable εκδοση 78.15.0esr (64-bit). Παντα windows 10.
 
Ok, τουλαχιστον σε μενα δεν το κανει. Ολα τα video στην σελιδα που αναφερεις, φορτωνουν κανονικα.

Δοκιμασα στην εκδοση που χρησιμοποιω καθημερινα 101.0.1 (64-bit) και στην portable εκδοση 78.15.0esr (64-bit). Παντα windows 10.


Πιθανόν και άλλοι χρήστες ν' αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

Χρησιμοποιώ macOS 12 "Monterey" και Chrome 102 σε υπολογιστή mac mini 7.1 του 2014 και τα video λειτουργούν άψογα.
 
Δεν νομιζω οτι ειναι πολυς λαος που να τρεχει firefox πλεον, ποσο μαλλον firefox 78 και σε mac! :)

Παντως οποιος θελει να δοκιμασει, εδω ειναι η φορητη εκδοση του firefox 78 για windows. Δεν εγκαθίσταται στον υπολογιστη και δεν επηρεάζει την λειτουργία του.
 
Δηλαδή ο τεχνικός αντί να διορθώσει το πρόβλημα, προτείνει να ξηλώσουμε το φυλλομετρητή που έχουμε επειδή σε εκείνον δεν αρέσει; Ενδιαφέρον. Έπειτα, μάλλον πως δεν τα ξέρεις πολύ καλά τα πράγματα. Συγκριτικά στις 4 Μαΐου 2022: https://www.softwaretestinghelp.com/best-browser-ranking/
 
Εγω δεν ειμαι "ο τεχνικος" και δεν εχω να διορθωσω τιποτα, γι' αυτο και δεν "προτεινα" τιποτα.

Απλα ειπα αν μπορουν και αλλοι φιλοι συμφορουμιτες να ελεγξουν αν βλεπουν καποιο προβλημα.

Ανεφερα μονο το γεγονος οτι firefox και ειδικα σε mac δεν ειναι κοινος συνδυασμός στην Ελλαδα.

Οντως, firefox χρησιμοποιεί μονο το 8,58% και macos το 3.79%.

Image1.pngImage2.png

Και τελος, αν διαβαζες την απαντηση μου λιγο πιο προσεκτικα, θα εβλεπες οτι χρησιμοποιω καθημερινα firefox.
 
Τότε προς τι οι τόσες ερωτήσεις στον συμφορουμήτη εφόσον δεν είχες σκοπό να του λύσεις το πρόβλημα; Αντιμετωπίζεις μήπως το ίδιο; Όσο για τον "Firefox", επειδή λοιπόν διαβάζω προσεκτικά τι γράφεις, αναφέρθηκες γενικότερα ότι δεν τον τρέχει πολύς λαός και στο τέλος μονάχα αναφέρεις "ποσο μαλλον firefox 78 και σε mac!". Τα στατιστικά που παραθέτεις δείχνουν ακριβώς τη δύναμη του μάρκετινγκ το οποίο εν πολλοίς προκύπτει απ' τα μέσα κοινωνικής αποχαύνωσης. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί άσχετοι εκεί έξω που νομίζουν πως όταν ο υπολογιστής τους αρχίζει να "σέρνεται", αυτό οφείλεται σε έναν βαρύ φυλλομετρητή και αντιπροτείνουν εκείνον που διαφημίζεται ως "ελαφρύς". Σε θέματα ασφάλειας ο "Firefox" παραμένει πρώτος (ίσως μαζί με τον "Brave") και αυτό είναι που θα έπρεπε να εξετάζει κανείς περισσότερο και μετά όλα τ' άλλα:


Τελικά ίσως δεν τα διάβασα όλα τόσο προσεκτικά... Στη 2η σειρά του 1ου σχόλιου αυτής της σελίδας αναφέρεις όντως ότι τον χρησιμοποιείς καθημερινά. Ζητώ συγγνώμη λοιπόν για το συγκεκριμένο, από την άλλη έκανες τόσες ερωτήσεις και λύση δεν έδωσες στο φίλο, ίσως μπερδεύτηκα κι απ' το "Expert" που έχει το nickname σου από κάτω και θεώρησα πως απλά "τα έριξες" στον φυλλομετρητή και τέλος. Πάντως κι εμένα ανοίγουν κανονικά απ' τον "Firefox Portable" που χρησιμοποιώ μέσα από "Windows 7 Ultimate". Για MACos δεν έχω ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει. Ας δοκιμάσεις φίλε @retrobabyboy να απενεργοποιήσεις το "Hardware Accelerator" απ' τις ρυθμίσεις του "Firefox" (βρες το απ' τη μηχανή αναζήτησης) μήπως αυτό είναι η αιτία.
 
Ειπα μηπως ειναι κατι που μπορουμε να βοηθησουμε τον ανθρωπο. Κακο ειναι;

Δεν καταλαβαινω γιατι θυμώνεις. Ειναι αυτα τα πραγματα λογος να χαλαμε τις καρδιες μας;
 
Ήρεμα. Πρέπει να κάνει upgrade o άνθρωπος. Τόσο παλιά έκδοση του Firefox αποτελεί από μόνη της security vulnerability.

To forum software είναι φτιαγμένο για να υποστηρίζει όλους τους browsers, αλλά σε λογικά πλαίσια. Αν είναι κάποιος 25 εκδόσεις πίσω και δεν θέλει ή δεν μπορεί να αναβαθμίζει λογικό είναι να υπάρχουν κάποιες ασυμβατότητες.

@Mandrake Θα σε δούμε next Wednesday?
 
Ήρεμα. Πρέπει να κάνει upgrade o άνθρωπος. Τόσο παλιά έκδοση του Firefox αποτελεί από μόνη της security vulnerability.

To forum software είναι φτιαγμένο για να υποστηρίζει όλους τους browsers, αλλά σε λογικά πλαίσια. Αν είναι κάποιος 25 εκδόσεις πίσω και δεν θέλει ή δεν μπορεί να αναβαθμίζει λογικό είναι να υπάρχουν κάποιες ασυμβατότητες.

@Mandrake Θα σε δούμε next Wednesday?
Ο συγκεκριμένος φορητός είναι σχεδιασμένος να σηκώνει από Mountain Lion μέχρι Sierra.

Το macOS Sierra δεν το έβαλα επειδή δεν υπήρχε αρκετός χώρος στο σκληρό δίσκο και η μάνα μου είναι ικανοποιημένη με το El Capitan.

Όσο για το mac mini υποστηρίζει τη πιο πρόσφατη έκδοση του macOS (12 Monterey) αλλά λόγω της παλαιότητάς του είναι ασύμβατο με το macOS 13 Ventura το οποίο θα κυκλοφορήσει κατά πάσα πιθανότητα τον Οκτώβριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εδώ και λίγες ώρες υπάρχει νέο πρόβλημα με το πιστοποιητικό ασφαλείας που εμποδίζει τη πρόσβαση στο site.
 
Εδώ και λίγες ώρες υπάρχει νέο πρόβλημα με το πιστοποιητικό ασφαλείας που εμποδίζει τη πρόσβαση στο site.

Δεν υπάρχει κάποιο θέμα με το φόρουμ απλα έληξε το πιστοποιητικό και ο browser σε προειδοποιεί με αυτό τον τρόπο.

Μπορείς να το παρακάμψεις αυτό το μήνυμα του browser και να προχωρήσεις κανονικά στο φόρουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν υπάρχει κάποιο θέμα με το φόρουμ απλα έληξε το πιστοποιητικό και ο browser σε προειδοποιεί με αυτό τον τρόπο.

Μπορείς να το παρακάμψεις αυτό το μήνυμα του browser και να προχωρήσεις κανονικά στο φόρουμ.
Το έκανα ήδη.
 
Παρατηρώ ερημιά στο φόρουμ, ενώ Κυριακή ολημερίς θα περίμενε κανείς να έχει πάμπολλα μηνύματα. Άρα πολλοί έχουν πρόβλημα. Κι εμένα παρόλο που όταν γκρίνιαξε το firefox ότι ήθελε μη-ληγμένο πιστοποιητικό ιντερνετικών φρονημάτων για να συνεχίσει εγώ του είπα "Σκάσε και συνδέσου" μου έλεγε ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με το site, χωρίς εξήγηση, σαν να ήταν down. Μόνο όταν έκανα hard refresh με Ctrl-F5 κατάλαβε η πονηρή αλεπού ότι δεν αστειευόμουνα και μπήκε υπάκουα στο ημιέρημο site.
 
Το πιστοποιητικό ασφαλείας έληξε χθες και πρέπει ν' ανανεωθεί.
 
Απο κινητο μονο....
Όχι μόνο από κινητά.

Υπάρχει γενικότερο θέμα για όλες τις συσκευές γενικώς - συμπεριλαμβανομένων PC, Mac και tablet - που επιρρεάζει τους internet browsers δυσκολεύοντας τη ζωή χιλιάδων χρηστών. Ιδίως όταν πρόκειται για τον Firefox με το γνωστό μήνυμα λάθους SEC_ERROR_UNKNOWN_ISSUER.
 
Όχι μόνο από κινητά.

Υπάρχει γενικότερο θέμα για όλες τις συσκευές γενικώς - συμπεριλαμβανομένων PC, Mac και tablet - που επιρρεάζει τους internet browsers δυσκολεύοντας τη ζωή χιλιάδων χρηστών. Ιδίως όταν πρόκειται για τον Firefox με το γνωστό μήνυμα λάθους SEC_ERROR_UNKNOWN_ISSUER.
Θα λυθεί το πρόβλημα;; Τώρα μπήκα με edge αλλά και πάλι έπρεπε να κάνω διάφορα..
 
Θα λυθεί το πρόβλημα;; Τώρα μπήκα με edge αλλά και πάλι έπρεπε να κάνω διάφορα..
Ελπίζουμε οι συντονιστές να βρουν το χρόνο ν' ανανεώσουν το πιστοποιητικό ασφαλείας που έληξε προχθές το βράδυ.
 
Πίσω
Μπλουζα