Προβλήματα / δυσλειτουργίες νέου φόρουμ.

Ενημερώνουμε ότι αποκαταστάθηκε το θέμα. Δε θα ξαναϋπάρξει τόσος χρόνος downtime. Υπήρχε λόγος ανωτέρας βίας.
Ρε φίλε και να υπάρξει τέτοιο downtime, μιλάμε για φόρουμ που κάνουμε χαβαλέ, εχουμε όλοι πιο σοβαρά πράγματα να κάνουμε. Απλώς εγώ ανησύχησα μήπως....you know....τη "φάγαμε"....
 
Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες και λέει πως είναι πρόβλημα του φόρουμ. Τι τρέχει;
 
Αυτό που λέει ο φίλτατος RIO...

Εμφανίζει το: "Η μεταφόρτωση απέτυχε επειδή δεν ήταν δυνατή η εγγραφή του αρχείου στο διακομιστή. Ο διαχειριστής του ιστότοπου θα πρέπει να επιλύσει αυτό πριν να μεταφορτωθούν τα αρχεία."
 
Μπας και γέμισε κανένα partition; Αυτό στο οποίο εγγράφονται εικόνες; Εκτός βεβαια κι αν οι εικόνες βρίσκονται εντός της βασης δεδομένων του forum, οπότε στην περίπτωση αυτή δε θα μπορούσαμε ούτε να ποστάρουμε οτιδήποτε.
 
Συνεχίζει να σας το βγάζει το μήνυμα;

Πριν από λίγο που δοκίμασα με αφήνει και ανεβάζω κανονικά. Παράδειγμα:


tent_starry_sky_night_tourism_119523_1920x1200.jpg
 
Υπαρχει καποιο θεμα με τις φωτογραφιες απο album.

Ολες οι φωτογραφιες απο album που ειναι μεσα σε posts ξαφνικα εγιναν μικρο μεγεθος.

Ενα παραδειγμα. Η ιδια φωτογραφια απο album και απευθειας attachment.


P1039638.JPG
 
Το θέμα προέκυψε έπειτα από το τελευταίο update του Media Gallery software που εγκατέστησα στις γιορτές.
Eίχαμε ένα css override στον κώδικα που έκανε τα media embeds να πιάνουν full size στο κάθε post, το οποίο με το νέο update έπαψε να παίζει.

Είναι known issue, το έχει κι άλλος κόσμος και έχω ήδη στείλει support ticket στο XenForo για να μας υποδείξουν κάποιο workaround.
 
Βγαζω το αχτι μου προσωρινα διορθωντας το τοπικα με τα web developer tools, αλλα δεν εχω την παραμικρη ιδεα πως να κανω μονιμη την αλλαγη! :fafoutis:

Image1.jpg

Ετσι απο περιέργεια, υπαρχει κατι που να λεγεται

Κώδικας:
xfmg_gallery_bb_code.less

και να εχει μεσα την παραμετρο

Κώδικας:
max-width:560px;
;
 
@freaktmp Close enough.. ήθελε:

.embeddedMedia {width: 100% !important; max-width:100% !important}

αλλά στο extra.less

To αστείο ήταν στο support ticket απάντησαν να ρωτήσω community στο forum αχαχα.

'njoy!
 
Σήμερα εντόπισα πρόβλημα στο forum. Προσπαθώ να κάνω λαϊκ σε δημοσιεύσεις αφού πατήσω το χεράκι για το λαϊκ, φορτώνει η σελίδα και μου βγάζει ένδειξη επιβεβαίωσης. Το δέχεται βέβαια αλλά με δυσκολία.
 
Πίσω
Μπλουζα