Προβλημα με ασυρματο ιντερνετ

metalcandyman είπε:
Παιδια θα τα ξαναπω για οποιον δεν καταλαβε.Το κλειδι ειναι μια χαρα οπως και ο υπλογιστης μου και το iphone.Μπορει να ειμαι και τρεις ωρες κανονικα μεσα και να μην εχω προβλημα και σ αποσταση 50 μετρων χωρις κανενα εμποδιο μπροστα.Και ξαφνικα να με πεταξει να μη με επιτρεπει να μπω και να πρεπει να παω στα 30 με 35 να κανω δοκιμη με το iphone που συνδεετε κανονικα.Τι προκαλει αυτη την μειωση ισχυς του ρουτερ αυτο ειναι το θεμα που πρεπει να λυθει.
Βασίλη μου, μιλάμε για το κλειδί του ρούτερ & τον τρόπο που κάνει authentication ο ρούτερ τις δικές σου συσκευές!... Κοινώς, προσωπικά πιστεύω, ότι το πρόβλημα είναι στο ρούτερ & όχι σε σένα...

Το μόνο πράγμα που μπορεί να εξηγήσει τα συμπτώματα που μου λες, είναι πρόβλημα στο ίδιο το ρούτερ, αυτό καθαυτό (σαν συσκευή)...

Αν ήταν μόνο πρόβλημα απόστασης, θα στο έκανε συνέχεια -είτε μπαίνει ο φίλος σου, είτε όχι... Εκεί θα σου έλεγα κι εγώ για ένα access point.

Αν είναι στο ρούτερ, θα σου κάνει κάποια "παράξενα" σαν κι αυτό που περιγράφεις.... Αν υπάρχει άλλο ρούτερ διαθέσιμο και κάποιος που να ξέρει να περάσει τα στοιχεία, θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε...

Τώρα, κάτι που λες για τα "εμπόδια"...

Η ποιότητα του σήματος μεταβάλλεται και από αόρατα εμπόδια... Π.χ. Μικροκύματα.

Κι εδώ θα σε ξαναρωτήσω κάτι που ρώτησε και ο Bspus & εγώ μερικές σελίδες πριν:

Έχεις άλλα ασύρματα δίκτυα εκεί γύρω? Αν ναι, μπορείς να συνδεθείς?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Βασίλη μου, μιλάμε για το κλειδί του ρούτερ & τον τρόπο που κάνει authentication ο ρούτερ τις δικές σου συσκευές!... Κοινώς, προσωπικά πιστεύω, ότι το πρόβλημα είναι στο ρούτερ & όχι σε σένα...
Το μόνο πράγμα που μπορεί να εξηγήσει τα συμπτώματα που μου λες, είναι πρόβλημα στο ίδιο το ρούτερ, αυτό καθαυτό (σαν συσκευή)...

Αν ήταν μόνο πρόβλημα απόστασης, θα στο έκανε συνέχεια -είτε μπαίνει ο φίλος σου, είτε όχι... Εκεί θα σου έλεγα κι εγώ για ένα access point.

Αν είναι στο ρούτερ, θα σου κάνει κάποια "παράξενα" σαν κι αυτό που περιγράφεις.... Αν υπάρχει άλλο ρούτερ διαθέσιμο και κάποιος που να ξέρει να περάσει τα στοιχεία, θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε...

Τώρα, κάτι που λες για τα "εμπόδια"...

Η ποιότητα του σήματος μεταβάλλεται και από αόρατα εμπόδια... Π.χ. Μικροκύματα.

Κι εδώ θα σε ξαναρωτήσω κάτι που ρώτησε και ο Bspus & εγώ μερικές σελίδες πριν:

Έχεις άλλα ασύρματα δίκτυα εκεί γύρω? Αν ναι, μπορείς να συνδεθείς?
Sorry παιδια εγω καταλαβα το κλειδι που χρεισιμοποιω εγω.Εχει αλλα 6 Μαριανα που δεν μπορω να συνδεθω γιατι ειναι κλειδωμενα και ακομα ενα εβδομο που ειναι το δημοσιο ιντερνετ της περιοχης οπου μπαινω κανονικα.
 
metalcandyman είπε:
.....εβδομο που ειναι το δημοσιο ιντερνετ της περιοχης οπου μπαινω κανονικα.
...και όσες ώρες και να τ' αφήσεις δε σε πετάει?

Ξέρεις τι απόσταση έχεις από το δημόσιο?
 
Αν εννοοις το δημοσιο ιντερνετ Μαριανα ωσες ωρες και να ειμαι δεν με πεταει.Η κεραια του δημοσιου ιντερνετ για το χωριο μου ειναι στο κτιριο της κοινοτητας που ειναι πισω απο το περιπτερο.δηλαδη αν το περιπτερο το εχω στα 50 μετρα η κεραια του ασυρματου στην ταρατσα της κοινοτητας αντε να ειναι στα 60 με 70 μετρα.
 
metalcandyman είπε:
Αν εννοοις το δημοσιο ιντερνετ Μαριανα ωσες ωρες και να ειμαι δεν με πεταει.Η κεραια του δημοσιου ιντερνετ για το χωριο μου ειναι στο κτιριο της κοινοτητας που ειναι πισω απο το περιπτερο.δηλαδη αν το περιπτερο το εχω στα 50 μετρα η κεραια του ασυρματου στην ταρατσα της κοινοτητας αντε να ειναι στα 60 με 70 μετρα.
....Βασίλη, χρήσιμο info αυτό...

Όλο και περισσότερο με πείθεις ότι έχει να κάνει με το ρουτεράκι...

Πραγματικά, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, νομίζω ότι εξαντλήσαμε όλα τα πιθανά ενδεχόμενα...

Να κάνω μια ερώτηση -ίσως χαζή: Μπορείς κάπου μεταξύ περιπτέρου & μαγαζιού σου, να βάλεις ένα access point να παίζει το ρόλο του αναμεταδότη? Να δοκιμάσουμε κι αυτό που λέει ο Bspus, μπας και σου περιορίσει κάπως το πρόβλημα...
 
Τι ειναι το Αccess point Μαριανα;Τι να βαλω δηλαδη;
 
Είναι ένας αναμεταδότης στην ουσία!... Παίρνει το σήμα από το ασύρματο ρουτεράκι και το αναμεταδίδει, γιατί μετά από κάποια απόσταση, το σήμα εξασθενεί...

Μοιάζει σαν ένα μικροσκοπικό ρουτεράκι με μια κεραιούλα "φατσικώς", να κάπως έτσι:

images.jpg

Το κόστος δεν είναι μεγάλο - ξεκινάνε από 25? πάνω-κάτω και πάνε μέχρι 50.

Παρόλ' αυτά, αν μπορείς να βρεις από κάποιον να δοκιμάσεις πρώτα, θα ήταν καλύτερα... Μη δώσεις τα λεφτά τζάμπα...
 
Πίσω
Μπλουζα