Προβλημα με ασυρματο ιντερνετ

"Δύο γραμμές σήμα" είναι πολύ συχνά ανεπαρκές.

Και εγώ όταν προσπαθώ να "κλέψω" network (αχεμ...) από δίκτυο με δύο γραμμές σήμα, πολύ συχνά αποτυγχάνει να συνδεθεί.
 
Maddog είπε:
"Δύο γραμμές σήμα" είναι πολύ συχνά ανεπαρκές.Και εγώ όταν προσπαθώ να "κλέψω" network (αχεμ...) από δίκτυο με δύο γραμμές σήμα, πολύ συχνά αποτυγχάνει να συνδεθεί.
Γιαυτο φιλε Maddog και αυριο θα κανω πειραμα με την Wireless usb adapter μπας και λυθει το προβλημα μου.
 
Καλημέρα!

Metalcandyman κάνε και κάτι άλλο αν δε σου κάνει κόπο... Άνοιξε ένα command prompt και γραψε ipconfig /all. Κάνε το ίδιο και στον υπολογιστή του φίλου σου και ότι σου βγάλει, κάντο copy-paste εδώ να το δούμε.
 
stratos84 είπε:
Καλημέρα!
Metalcandyman κάνε και κάτι άλλο αν δε σου κάνει κόπο... Άνοιξε ένα command prompt και γραψε ipconfig /all. Κάνε το ίδιο και στον υπολογιστή του φίλου σου και ότι σου βγάλει, κάντο copy-paste εδώ να το δούμε.
Ok φιλε στρατο.Προς το παρον εβαλα το wireless usb adapter και με ανεβασε το σημα απο της 1,2 γραμμες στης 3,4.Θα περιμενω να κατεβει στο περιπτερο να μπει και ο φιλος μου και μετα θα ποσταρω να σας πω τι εγειναι.
 
Εφοσον εχεις οπτικη επαφη με το ρουτερ ισως σε βοηθησει μια χειροποιητη κατασκευη σαν αυτη


Απο εδω κατεβαζεις το σχεδιο

http://www.freeantennas.com/projects/template2/

Αν η καρτα σου εχει δικια της κεραια, μπορεις ευκολα να το τοποθετησεις πανω και να το κατευθυνεις προς το περιπτερο

Ποια USB καρτα εχεις? Εγω εχω μια Alfa AWUS036H. Ειναι λιγο πιο ακριβη αλλα πραγματικα δεν παιζεται.
 
Παιδια μετα τα πρωινα πειραματα ξαναγυρναω στο θεμα για να σας δωσω νεα στοιχεια που η θα σας βοηθησουν να λυσουμε το προβλημα η θα σας μπερδεψουν παραπανω.Το πρωι εβαλα την wireless usb adapter και με εδωσε 3,4 γραμμες σημα και ολα καλα.Σε καποια φαση για μια ακομη φορα με πεταξε και δεν με αφηνε να μπω οποτε εχω η δεν εχω το usb adapter το προβλημα παραμενει.Να πω οτι μετρησα περιπου την αποσταση απο τον υπολογιστη μου και το ρουτερ και ειναι περιπου στα 50 μετρα.Τελικα πηρα το iphone και αρχισα να περπατω προς το περιπτερο και και οταν εφτασα γυυρω στα 30 με 35 μετρα συνδεθηκα κανονικα.Η διαπιστωση μου ειναι οτι για καποιον αδιευκρηνηστο λογο το ρουτερ χανει την ισχυ της εμβελειας του και το λεω αυτο γιατι το σημα στο laptop παραμενει ιδιο.Δεν ξερω γιατι γεινεται αυτο και δεν μπορω να το εξηγησω.Ισως υπαρχει μια διαγαλαξιακη συνομωσια των εξωγηινων με σχεδιο να παρεμβαλουν και να μην εχω εγω ιντερνετ :D .Δεν ξερω πως να το εξηγησω αλλιως και θα σαλταρω στο τελος.
 
metalcandyman είπε:
Παιδια μετα τα πρωινα πειραματα ξαναγυρναω στο θεμα για να σας δωσω νεα στοιχεια που η θα σας βοηθησουν να λυσουμε το προβλημα η θα σας μπερδεψουν παραπανω.Το πρωι εβαλα την wireless usb adapter και με εδωσε 3,4 γραμμες σημα και ολα καλα.Σε καποια φαση για μια ακομη φορα με πεταξε και δεν με αφηνε να μπω οποτε εχω η δεν εχω το usb adapter το προβλημα παραμενει.Να πω οτι μετρησα περιπου την αποσταση απο τον υπολογιστη μου και το ρουτερ και ειναι περιπου στα 50 μετρα.Τελικα πηρα το iphone και αρχισα να περπατω προς το περιπτερο και και οταν εφτασα γυυρω στα 30 με 35 μετρα συνδεθηκα κανονικα.Η διαπιστωση μου ειναι οτι για καποιον αδιευκρηνηστο λογο το ρουτερ χανει την ισχυ της εμβελειας του και το λεω αυτο γιατι το σημα στο laptop παραμενει ιδιο.Δεν ξερω γιατι γεινεται αυτο και δεν μπορω να το εξηγησω.Ισως υπαρχει μια διαγαλαξιακη συνομωσια των εξωγηινων με σχεδιο να παρεμβαλουν και να μην εχω εγω ιντερνετ :D .Δεν ξερω πως να το εξηγησω αλλιως και θα σαλταρω στο τελος.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το δωρεάν router που μου είχαν δώσει με το conn-x (εάν θυμάμαι καλά ενα matr-x)

Όταν το άλλαξα ολα ήταν μια χαρά.

Επιμένω να δεις εάν εχει internet security software με wifi protection ο φίλος σου, γιατί όπως είπα παραπάνω και σε άλλα ποστ είχα φάει το ίδιο κόλλημα και είχα δοκιμάσει τα πάντα

και τελικά παρατήρησα οτι έφταιγε και το router (που ήταν της πλάκας) άλλα και το wifi firewall οπού με κάποιο τρόπο όποτε εντόπιζε κάποια σύνδεση έπεφτε η εμβέλεια του σήματος στην 1 άντε 2 γραμμές και ήμουν στα 7 μετρά μακρυά....

Ξαναλέω ότι δεν ξέρω και πολλά όποτε μπορεί να λέω βλακείες...

όποτε μην με παρεξηγείτε! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε πέταξε επειδή μπήκε ο φίλος σου; Γιατί τώρα λες ότι τελικά το σήμα του ρούτερ δεν είναι επαρκές και όχι ότι έχεις πρόβλημα όταν μπαίνει ο φίλος σου. Για 50 μέτρα απόσταση, δεν κάνει το ρουτεράκι του ΟΤΕ, ούτε κανένα ρουτεράκι χωρίς να αλλάξεις την κεραία ή να προσθέσεις ενίσχυση. Στο παλιό μου το σπίτι, ο ρούτερ ήταν 2 δωμάτια μακριά (υπήρχαν τοίχοι στο ενδιάμεσο) και όταν έκλεινα και την πόρτα(!) του δωματίου έπεφτε 1 γραμμη το σήμα.
 
@ circleag.Bαγγελη και αυτο το δωρεαν ρουτερ ειναι που δεινουν ενα Baudtek ειναι.

@ Στρατο τωρα το λεω αυτο γιατι τωρα το διαπιστωσα σημερα δηλαδη με τα πειραματα που εκανα και τα γραφω παραπανω.Εγω να δεχτω οτι δεν κανει το ρουτερ για 50 μετρα κτλ αλλα πως ειναι δυνατων για 2 ωρες στα 50 μετρα να ειμαι συνδεμενως και ολα να ειναι αψογα και μετα στα καλα καθουμενα να χανεται η ισχυ του σηματος και να μπορεις να συνδεθεις πλεον στα 30 με 35 μετρα.Τι εξηγηση υπαρχει γιαυτο;
 
stratos84 είπε:
Σε πέταξε επειδή μπήκε ο φίλος σου; Γιατί τώρα λες ότι τελικά το σήμα του ρούτερ δεν είναι επαρκές και όχι ότι έχεις πρόβλημα όταν μπαίνει ο φίλος σου. Για 50 μέτρα απόσταση, δεν κάνει το ρουτεράκι του ΟΤΕ, ούτε κανένα ρουτεράκι χωρίς να αλλάξεις την κεραία ή να προσθέσεις ενίσχυση. Στο παλιό μου το σπίτι, ο ρούτερ ήταν 2 δωμάτια μακριά (υπήρχαν τοίχοι στο ενδιάμεσο) και όταν έκλεινα και την πόρτα(!) του δωματίου έπεφτε 1 γραμμη το σήμα.

Σωστή η ερώτηση! Μήπως τελικά το πρόβλημα δεν είναι ο φίλος, αλλά η απόσταση αρχής - εξαρχής!

Γενικά το σήμα ενός ασύρματου δικτύου (με τα "σπιτικά" μοντεμο-ρουτεράκια) εξαρτάται από μερικούς παράγοντες, όπως:

-Τα εμπόδια που υπάρχουν στο χώρο (είναι ανοιχτωσιά? Είναι κλειστός χώρος? Τι δομικά υλικά μεσολαβούν?)

-Με την εμβέλεια του πομποδέκτη που περιέχει το μοντεμο-ρούτερ

-Με το πρωτόκολλο 802.11x που χρησιμοποιείται από το ρουτεράκι

Αν το πρωτόκολλο π.χ. είναι τα 802.11b / g, τότε έχει εμβέλεια 46~50m σε κλειστούς χώρους & 90-100m σε ανοιχτούς (αν θυμάμαι καλά...)

Αν το πρωτόκολλο π.χ. είναι τα 802.11a, τότε πάρε το 1/3 από τις παραπάνω αποστάσεις!!! (πέφτεις στα 15-18m εσωτερικά & 30-33m σε εξωτερικούς χώρους).

Τώρα, αν προσθέσεις και τα δομικά υλικά, σε συνδυασμό με άλλες συσκευές που εκπέμπουν ακτινοβολία (π.χ. κανα φούρνο μικροκυμάτων), ε τότε τα πιάσαμε τα λεφτά μας!

D@redevil είπε:
Αν πας κοντά στο ρουτεράκι του φίλου σου και του ζητήσεις να συνδεθεί, πάλι σε πετάει έξω?
Για απάντα και σ' αυτό ρε συ, αν δε σε κάνει κόπο....

metalcandyman είπε:
@ Στρατο τωρα το λεω αυτο γιατι τωρα το διαπιστωσα σημερα δηλαδη με τα πειραματα που εκανα και τα γραφω παραπανω.Εγω να δεχτω οτι δεν κανει το ρουτερ για 50 μετρα κτλ αλλα πως ειναι δυνατων για 2 ωρες στα 50 μετρα να ειμαι συνδεμενως και ολα να ειναι αψογα και μετα στα καλα καθουμενα να χανεται η ισχυ του σηματος και να μπορεις να συνδεθεις πλεον στα 30 με 35 μετρα.Τι εξηγηση υπαρχει γιαυτο;
Αυτό τώρα που λες... Κάτι με θυμίζει.... Κάτι είχα διαβάσει σχετικό με το wifi signal fluctuation....

Δε μπορώ να το θυμηθώ, κατάρα.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mαριανα δεν ξερω αν το μηνυμα σου μπηκε πιο μπροστα απο το δεικο μου αλλα τα γραφω παραπανω ολα αυτα.Οπως διαπηστωσα το πρωι το προβλημα ειναι η αποσταση αλλα πως γεινεται για 2,3 ωρες να ειμαι κανονικα μεσα στα 50 μετρα και χωρις κανενα εμποδιο μπροστα και μετα να πεφτει η ισχυ απο το ρουτερ και και να συνδεεται πλεον στα 30 με 35 μετρα.Αυτο ειναι το προβλημα που θελει εξηγηση τωρα.
 
Το είδα, αλλά έκανα edit κι έβαλα την απάντηση στο προηγούμενο Post μου... Οκ, τη γράφω κι εδώ:

metalcandyman είπε:
@ Στρατο τωρα το λεω αυτο γιατι τωρα το διαπιστωσα σημερα δηλαδη με τα πειραματα που εκανα και τα γραφω παραπανω.Εγω να δεχτω οτι δεν κανει το ρουτερ για 50 μετρα κτλ αλλα πως ειναι δυνατων για 2 ωρες στα 50 μετρα να ειμαι συνδεμενως και ολα να ειναι αψογα και μετα στα καλα καθουμενα να χανεται η ισχυ του σηματος και να μπορεις να συνδεθεις πλεον στα 30 με 35 μετρα.Τι εξηγηση υπαρχει γιαυτο;
Αυτό τώρα που λες... Κάτι με θυμίζει.... Κάτι είχα διαβάσει σχετικό με το wifi signal fluctuation....

Δε μπορώ να το θυμηθώ, κατάρα.....


D@redevil είπε:
Αν πας κοντά στο ρουτεράκι του φίλου σου και του ζητήσεις να συνδεθεί, πάλι σε πετάει έξω?
Για απάντα και σ' αυτό ρε συ, αν δε σε κάνει κόπο!....
 
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω κάποια ικανοποιητική εξήγηση. Είναι πολλοί οι παράγοντες. Ακόμη και η αλλαγή καιρού για παράδειγμα θα μπορούσε να φταίει για την αλλαγή στο σήμα. Σε αυτήν την περίπτωση τότε μήπως να προσανατολιστείτε με τον φίλο σου να βάλετε κάποιον ενισχυτή για το σήμα.
 
Οταν δεν εχει προβλημα και στα 50 μετρα δουλευει τελεια.Οταν το πιανει το χαλι συνδεεται κανονικα στα 30 με 35 μετρα οπως και ωσο πιο κοντα παω στο περιπτερο.
 
d@redevil: Ασχολείσαι με δίκτυα επαγγελματικά αν επιτρέπεται;

metalcandyman: πραγματικά αν ήμουν Σέρρες θα ερχόμουν μια βόλτα να το κοιτάγαμε...
 
Εγώ, πάλι, έχω ένα περίεργο συναίσθημα (μιας και είπες για Baudtec), ότι μπορεί κάτι να παίζει με το κλειδί.... To WPA.... Κάτι μου θυμίζουν όλα αυτά & είναι πολύ οικείο...

Ρε Βασίλη, για ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=165895

Μάλλον είναι θέμα ρουτερακίου... Μήπως τελικά να κάνετε ένα τηλέφωνο στο τμ. εξυπηρέτησης πελατών της Otenet? Είναι καλά παιδιά & εξυπηρετικά!...
 
Πες μας ποια ακριβως USB καρτα εχεις. Το ακριβες μοντελο να δουμε τι κεραια εχει και στα ποσα μπορει να εκπεμπει.

Αν οπως λες σε πεταει εξω χωρις ομως να χανεται η συνδεση τελειως αποκλειεται να φταιει το κλειδι. Γενικως να φταιει το κλειδι ειναι πολυ απιθανο, αλλα πολλες φορες προβληματα χαμηλης συνδεσιμοτητας μπορει να φανουν ετσι. Μου εχει τυχει για παραδειγμα να προσπαθω να συνδεθω σε ρουτερ που ξερω το κλειδι και παλι να μην πετυχαινει με την πρωτη αλλα με την δευτερη η τριτη, και η συνδεση να ειναι χαλια.

Η πιο φθηνη λυση ειναι αυτη που εγραψα πιο πανω με τη χειροποιητη κατευθυντικη. Μια σε σενα και μια στο access point στραμμενες η μια προς την αλλη. Αλλη λυση μια καρτα δικτυου που να εκπεμπει πιο δυνατα. Γιατι αν η εκπομπη ειναι χαμηλη μπορει να βλεπεις δικτυα στα οποια ομως να μην μπορεις να συνδεθεις αξιοπιστα. Τα πακετα δηλαδη να ερχονται σε σενα αλλα αυτα που στελνεις εσυ να μην φτανουν.
 
να κάνει μια δοκιμή με wep κλειδί? δε ξέρω, έχω αρχίσει και το χάνω το θέμα. Ξεκινήσαμε από το οτι δεν μπορούν να συνδεθουν 2 ταυτόχρονα, περάσαμε στην εμβέλεια και τώρα παίζει να φταίει και το κλειδί (βασικά ο ρούτερ είναι για κλωτσιές).
 
stratos84 είπε:
d@redevil: Ασχολείσαι με δίκτυα επαγγελματικά αν επιτρέπεται;
Ναι! :)

bspus είπε:
Αν οπως λες σε πεταει εξω χωρις ομως να χανεται η συνδεση τελειως αποκλειεται να φταιει το κλειδι. Γενικως να φταιει το κλειδι ειναι πολυ απιθανο, αλλα πολλες φορες προβληματα χαμηλης συνδεσιμοτητας μπορει να φανουν ετσι. Μου εχει τυχει για παραδειγμα να προσπαθω να συνδεθω σε ρουτερ που ξερω το κλειδι και παλι να μην πετυχαινει με την πρωτη αλλα με την δευτερη η τριτη, και η συνδεση να ειναι χαλια.

stratos84 είπε:
να κάνει μια δοκιμή με wep κλειδί? δε ξέρω, έχω αρχίσει και το χάνω το θέμα. Ξεκινήσαμε από το οτι δεν μπορούν να συνδεθουν 2 ταυτόχρονα, περάσαμε στην εμβέλεια και τώρα παίζει να φταίει και το κλειδί (βασικά ο ρούτερ είναι για κλωτσιές).
Ώπα, μη μου χάνεστε! :)

Το link που πόσταρα, λέει ότι τα Baudtec έχουν ένα πρόβλημα με το firmware, με αποτέλεσμα να μη δέχεται τίποτα άλλο σαν authentication key, εκτός από τα default!

stratos84 είπε:
...(βασικά ο ρούτερ είναι για κλωτσιές)....
Ν' αγιάσει το στοματάκι σου! :D
 
Παιδια θα τα ξαναπω για οποιον δεν καταλαβε.Το κλειδι ειναι μια χαρα οπως και ο υπλογιστης μου και το iphone.Μπορει να ειμαι και τρεις ωρες κανονικα μεσα και να μην εχω προβλημα και σ αποσταση 50 μετρων χωρις κανενα εμποδιο μπροστα.Και ξαφνικα να με πεταξει να μη με επιτρεπει να μπω και να πρεπει να παω στα 30 με 35 να κανω δοκιμη με το iphone που συνδεετε κανονικα.Τι προκαλει αυτη την μειωση ισχυς του ρουτερ αυτο ειναι το θεμα που πρεπει να λυθει.

Φιλε bspus εχω 3 wireless adapter τα δυο καταχωνιασμενα γιατι εννω τα πληρωσα ακριβα δεν με εκαναν δουλεια και να σε πω την αληθεια δεν θυμαμαι τι μαρκα ειναι θα δω και θα σε πω.Αυτην που χρεισιμοποιω και ειδα βελτιωση στο σημα ειναι η TP-LINKW422G.
 
Πίσω
Μπλουζα