Προπαίδεια

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.884
Αντιδράσεις
3.876
Ειχατε προβλημα με τον πολλαπλασιασμο;

Eγω μεχρι τα πολλαπλασια του 5 αντε και του 6 τα πηγαινα νερακι ,τα ηξερα σαν ποιημα ,απο εκει και πανω στην τρυφερη ηλικια του δεν θυμαμαι τα εβρισκα μπαστουνια.

Ειχα ενα πινακακι σαν το παρακατω,στο πιο απλο του βεβαια μεχρι το 10 εφτανε και απορουσα γιατι σωνει και καλα πρεπει να τη μαθω αφου υπαρχει αυτο,(κομπιουτερακι δεν υπηρχε τοτε η και να υπηρχε δεν μου το εδιναν).

Να μην αρχισω με την διαιρεση,εφιαλτης,ακομα την παλευω.

TR006090007.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω ειχα μεγαλο θεμα με την προπαιδεια.

Τα ευκολα ηταν τα πολλαπλασια του 0 του 1 αντε του 5 και του 10, μετα το χαος..

Αρχικα θυμαμαι ειχαμε μαθει μεχρι το 3 (τριτη δημοτικου μαλλον)

Το 2 το παλευα.. το 3 ομως ηταν εφιαλτης, για το 4 δεν συζηταμε..

Δεν μπορουσα με τιποτα να τα θυμηθω. Το ρεζιλικι οταν με σηκωνε η δασκαλα να πω την προπαιδεια του 3.. ακομη το θυμαμαι, απο το 3 Χ 4, αρχιζαν τα ζορια.

Το κλασσικο κολπο : ανεβα 3 νουμερα στο 3 και κανε αναλογα στα αλλα, επιανε μονο για το μικρα νουμερα, μετα ξεχναγα και την αριθμηση :(

Τα πιο εφιαλτικα ηταν η προπαιδεια του 7 του 8 και ειδικα του 9 (με εξαιρεση το 9 Χ 9)

Ενα διαστημα κυκλοφορουσαν και κατι μολυβια με την προπαιδεια πανω.

Παρολο που μου πηρε η μανα μου ενα τετοιο, δεν τολμησα να το βγαλω στο θρανιο αφου οοοοοοοοοοολοι ηξεραν την αδυναμια μου, θα εκανε μπαμ ο λογος που το πηρα :p , ομως.. πολλα παιδια το ειχα σαν σκονακι στην τσαντα τους, η κρυφα στην κασσετινα τους (που την ειχαν κλειστη πανω στο θρανιο ;)

Προπαιδεια τελικα πρεπει να εμαθα καλα στο τελος του δημοτικου (το τελειωσα και μετα), ομως.. ακομη και τωρα.. το ψιλοσκεφτομαι αν με ρωτησουν κατι στα ξαφνικα :flower:
 
Το ευκολακι ηταν το 9 αφου το τελευταιο ψηφιο μειωνεται κατα 1.

Ειχα πει το κολπο στον τοτε διπλανο ενω η δασκαλα μας εξεταζε - και συμφωνα με τη ροη εγω θα ελεγα το 9.

Προλαβε το λαμογιο να παρει το λογο ξεκινωντας την προπαιδεια του 9 και σε εμενα ζητηθηκε να απαριθμησω την ποροπαιδεια καποιου αλλου τυχαιου νουμερου...
 
Το κλασσικο κολπο : ανεβα 3 νουμερα στο 3 και κανε αναλογα στα αλλα, επιανε μονο για το μικρα νουμερα, μετα ξεχναγα και την αριθμηση
Πω πω ναι τα κολπακια που λετε τα καναμε και πιαναν στα μικρα νουμερα,ουτε να προσπαθησω να τα θυμηθω θελω ,τα εχω απωθησει τελειως.
 
Πωπω τι θυμηθήκαμε τωρα.Μπορει απο μαθηματικα γενικα να μην ειμαι και πολυ καλος αλλα την προπαιδεια την ελεγα απ'εξω και ανακατωτα..Και αυτο γιατι ηταν η τιμωρια μου..Οποτε εκανα καποια βλακεια η καμια ζημια η τιμωρια μου ηταν να λεω την προπαιδεια...Οποτε καταλαβαίνεται οτι την ελεγα νερακι..
 
την είχα κολλημένη στο κρεβάτι μου δίπλα να την διαβάζω ακόμα και όταν ξαπλώνω.. πλάκα είχε.. βλέπετε μου άρεσαν τα μαθηματικά αλλά τώρα δεν θυμάμαι και πολλά γιατί δεν την χρησιμοποιώ..
 
πωπω, εφιάλτης!!! μέχρι την Ε' δημοτικού την πάλευα, ωσπου επιτέλους την έμαθα. Ο πατέρας μου το είχε πάρει πατριωτικά και κάθε λίγο και λιγάκι με εξέταζε ή μου πετούσε αιφνιδιαστικά πράξεις για να δει αν τις ξέρω... Έφτυσα αίμα ώσπου να μάθω το 7χ8=56... πάντα έλεγα 65!!! Γενικά νομίζω του 6, 7, 8 είναι οι πιο δύσκολες. Οι άλλες παλεύονται...

Ακόμα και τώρα με ρωτάει για πλάκα ο πατέρας μου, αλλά τον κατσαδιάζω!!! :p :p
 
Υπήρχαν και μολύβια που είχαν επάνω τους την προπαίδεια. Τα θυμάστε;
 
Υπηρχε η πεποιθηση οτι αν δεν αποστηθησεις την προπαιδεια σαν ποιημα δεν μπορεις να προκοψεις στη ζωη σου. Βλεπω κανενας δεν μπορεσε να τη μαθει. Εγω το εβρισκα α-δυ-να-το, δεν την εμαθα (εκτος φυσικα απο του 0, 1, 2, 5 και 10), και ουτε προκειται. Προτιμω να κανω προσθεσεις :)
 
kouikaras είπε:
Υπήρχαν και μολύβια που είχαν επάνω τους την προπαίδεια. Τα θυμάστε;
Σε πρόλαβε η Λορένα :)

Λορένα είπε:
Ενα διαστημα κυκλοφορουσαν και κατι μολυβια με την προπαιδεια πανω.

Μόνο με το 8 είχα ένα μικρό θέμα στο να το μάθω. Αφού έφαγα λίγο ξύλο με τον χάρακα και έκατσα να το γράψω 10 φορες το έμαθα νεράκι :sealed: Δεν μπορούσα να κάνω και αλλιώς. Θα έχανα το Dogtanian :D

Εκτός από τα μολύβια υπήρχαν και χάρακες με την προπαίδεια. Από αυτούς που αν τους πλαγιάσεις σου δίνουν άλλη εικόνα (δεν ξέρω πως τους λένε).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Το ευκολακι ηταν το 9 αφου το τελευταιο ψηφιο μειωνεται κατα 1.Ειχα πει το κολπο στον τοτε διπλανο ενω η δασκαλα μας εξεταζε - και συμφωνα με τη ροη εγω θα ελεγα το 9.

Προλαβε το λαμογιο να παρει το λογο ξεκινωντας την προπαιδεια του 9 και σε εμενα ζητηθηκε να απαριθμησω την ποροπαιδεια καποιου αλλου τυχαιου νουμερου...
κάνε ένα παράδειγμα πλζζζζζ :D
 
09 18 27 36 45 54 63 72 81

Το πρώτο ψηφίο ανεβαίνει κατά μία μονάδα ενώ το δεύτερο μειώνεται αντίστοιχα...
 
Πόσο χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που είχε πρόβλημα να μάθει απ'εξω την προπαίδεια!
 
Stormwatch είπε:
09 18 27 36 45 54 63 72 81
Το πρώτο ψηφίο ανεβαίνει κατά μία μονάδα ενώ το δεύτερο μειώνεται αντίστοιχα...
ξέχασες το 90 :p

το ίδιο κόλπο ισχύει και για το 8 με 2 μονάδες +,- αλλά δυσκολεύει λίγο. πάντως με βοήθησε να τη θυμάμαι... ;)
 
Kambia είπε:
:D Εκτός από τα μολύβια υπήρχαν και χάρακες με την προπαίδεια. Από αυτούς που αν τους πλαγιάσεις σου δίνουν άλλη εικόνα (δεν ξέρω πως τους λένε).
Ελα απο το μεσημερι σκεφτομουν να το γραψω οτι ειχαν την προπαιδεια,τους θυμαμαι και εγω.

Επιστημονικως ειναι λιγο δυσκολος ο ορος ,αναφερονται σαν "Μαγικοι" Σχολικοι Χαρακες .

Stormwatch είπε:
09 18 27 36 45 54 63 72 81
Το πρώτο ψηφίο ανεβαίνει κατά μία μονάδα ενώ το δεύτερο μειώνεται αντίστοιχα...

Wally είπε:
Το ευκολακι ηταν το 9 αφου το τελευταιο ψηφιο μειωνεται κατα 1.
Οντως το 9 και το 10 ηταν γελοια ,το 10 καλα αλλα στο 9 εγω αφαιρουσα αυτο που πολλαπλασιαζα απο το 100,90,80,70 το 10,9,8,7 κοκ.Ημουν και καλος στην αφαιρεση.

Εσεις το κανατε δυσκολα.
 
Η προπαίδεια πανεύκολη είναι. Το μεγάλο ζόρι είναι η διαίρεση. Γ' Λυκείου έφτασα κι ακόμη παιδεύομαι.
 
Δεν δυσκολεύτηκα καθόλου.Επίσης υπήρχε και ένα πινακάκι με προπαίδεια που κερδίζαμε από το παγωτό καραμπόλα,αλλά και πάνω σε χάρακες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βy far η χειρότερή μου ήταν του 7... Μετά το 28 το χάος...

Τί άκουγα για αυτή την έρημη την προπαίδεια, δεν περιγράφεται. Κάτι ανάλογο με αυτό που λέτε και εσείς. Αν δεν την μάθαινα, καμμία ελπίδα για προκοπή!

Χάρακα μαγικό δεν είχα. Είχα όμως μια γόμα-γκουμούτσα (να με το συμπάθειο!), και ένα πινακάκι αυτοσχέδιο, δια χειρός μπαμπά, σε ιλουστρασιόν χαρτόνι μέσα στην κασετίνα.

Και τα δύο σώζωνται έως σήμερα!
 
τι να πω, εγω την είχα μάθει από πολύ μικρή ηλικία χωρίς καμία "τεχνική"... δεν δυσκολευόμουν σε κανέναν αριθμό.

είχα φάει βέβαια ένα στριμωξίδι από τη μάνα μου εκείνο το καλοκαίρι... για να πάω βόλτα με το ποδήλατο έπρεπε να πω τη προπαίδεια, για να πάω για παιχνίδι με τα άλλα παιδάκια έπρεπε πρώτα να πω τη προπαίδεια όλη και χωρίς λάθος.

ακόμα και πριν το φαί είχα προπαίδεια. και όταν βιαζόταν μου έλεγε να ξεκινήσω από το 3 και μετά να παραλείψω βεβαίως το 5 γιατί ήταν εύκολο...

καταλήξαμε και σε σημείο να την λέω και ανάποδα... (9χ9=81, 9χ8=72,...)

λίγο μετά θυμάμαι άρχισε να μου εξηγεί τις πρωτοβάθμιες 8)
 
Πίσω
Μπλουζα