Προπαίδεια

ήταν βάσανο πραγματικά αλλά χάρακες και άλλα τέτοια δεν τα είδα ποτέ, ένα πινακάκι σε γυαλιστό χαρτόνι δια χειρός μπαμπά έκανε και μένα το θαύμα (και φυσικά σώζεται μέχρι σήμερα). πάντως κόλπα και όλα αυτά που διάβασα εδώ δεν τα ήξερα, εγώ απλά τα θυμόμουν με την επανάληψη σαν ποιηματάκια #)

ή σαν τις δασυνόμενες, αν προτιμάτε :D
 
krios είπε:
picture.php

Νομίζω αυτό είναι που κερδίζαμε από το καραμπόλα!Μετά το 1992,γιατί πιο πριν είχε μόνο 4 δώρα!
 
Μέχρι και την πρώτη γυμνασίου δεν θυμώνουν τίποτα εκτός από τα κλασσικά 1,2,5,9, 10 (εντάξει τζιμάνι είμαι;Ρ) μετά απλά τα θυμόμουν.
 
Ρε παιδιά τώρα σοβαρά, νιώθετε ότι γίναμε καλύτεροι άνθρωποι που μάθαμε όλη την προπαίδεια απέξω κι ανακατωτά; Ή που ξέραμε τις δασυνόμενες νεράκι; Η τον ορισμό της τραγωδίας απέξω;

Πωπω, τι ψυχαναγκασμός!!!
 
Απλα το συστημα ενθαρρυνει και ανταμειβει τα ανθρωπινα οντα που ετυχε ειναι γενετικως προικισμενα με την ικανοτητα της αποστηθισης.

Εμεις οι υπολοιποι ημασταν μη-προβλεπομενοι... ανωμαλια του συστηματος ;)
 
Rakeesh είπε:
Απλα το συστημα ενθαρρυνει και ανταμειβει τα ανθρωπινα οντα που ετυχε ειναι γενετικως προικισμενα με την ικανοτητα της αποστηθισης.
Εμεις οι υπολοιποι ημασταν μη-προβλεπομενοι... ανωμαλια του συστηματος ;)
Εμ, τότε ήμουν κι εγώ στους μη προβλεπόμενους... δεν μπορεσα να αποστηθίσω ποτέ. Αν μάθω κάτι πρέπει να το μάθω σωστα, αλλά να το αποστηθίσω δεν μπορώ!
 
κορυφαίο! (και τόσο αληθινό!!!! :p )

προτείνω υποψηφιότητα για best post of 2010! :)
 
serano915 είπε:
Εμ, τότε ήμουν κι εγώ στους μη προβλεπόμενους... δεν μπορεσα να αποστηθίσω ποτέ. Αν μάθω κάτι πρέπει να το μάθω σωστα, αλλά να το αποστηθίσω δεν μπορώ!
δλδ πώς μπορεί κάποιος να μάθει σωστά το 5 επί 8? :sealed:

και γενικά, νταξ, νομίζω υπερβάλουμε λίγο, όλα τα χρειαστήκαμε σε κάποια στιγμή στη ζωή μας ... προσωπικά γραμματική/συντακτικό/αρχαία-νέα ελληνικά και ιταλικά δεν έμαθα ποτέ, μόνο αγγλικά τα έκανα όλα σωστά, αλλά μια χαρά η μια γλώσσα με βοήθησε στην επόμενη.

μόνο τριγωνομετρία δε θυμάμαι να χρειάστηκα ποτέ γι΄αυτό και δε μου λύθηκε η απορία τι χρειάζεται, αλλά ποιος ξέρει, μπορεί να την χρειαστώ κάπου στο μέλλον :p
 
Clemence είπε:
δλδ πώς μπορεί κάποιος να μάθει σωστά το 5 επί 8? :sealed:
και γενικά, νταξ, νομίζω υπερβάλουμε λίγο, όλα τα χρειαστήκαμε σε κάποια στιγμή στη ζωή μας ... προσωπικά γραμματική/συντακτικό/αρχαία-νέα ελληνικά και ιταλικά δεν έμαθα ποτέ, μόνο αγγλικά τα έκανα όλα σωστά, αλλά μια χαρά η μια γλώσσα με βοήθησε στην επόμενη.

μόνο τριγωνομετρία δε θυμάμαι να χρειάστηκα ποτέ γι΄αυτό και δε μου λύθηκε η απορία τι χρειάζεται, αλλά ποιος ξέρει, μπορεί να την χρειαστώ κάπου στο μέλλον :p
Μα εννοώ το ότι έπρεπε σώνει και ντε να μάθουμε την προπαίδεια, να έχουμε το πινακάκι κολλημένο δίπλα από το κρεβάτι μας και αν δεν το μαθαίναμε τελικά κάτι δεν πήγαινε καλά, είμασταν τα μαύρα προβατα κλπ κλπ.

Αυτό που λέω είναι ότι ορισμένα πράγματα μας ανάγκαζαν να τα μάθουμε ψυχαναγκαστικά! Λες και αν δεν τα ξέραμε θα χαλούσε ο κόσμος. πχ θυμάμαι κάποια στιγμή στο δημοτικό, στα θρησκευτικά κάναμε το "Πιστεύω" και μας βάζει ο δάσκαλος να το μάθουμε απέξω (ως εδώ καλά...) και την επόμενη να το γράψουμε διαγώνισμα, με τονισμό κλπ. Θυμάμαι έπεσε πανικός στην τάξη! Και μιλάω για εποχή '92 '93, σαν παιδάκια δ' δημοτικού δεν είχαμε ιδέα από πολυτονικό κλπ.

Η αποστήθιση και η παπαγαλία που είναι αναπόσπαστο μέρος του ελληνικού συστηματος εκπαίδευσης είναι που με ενοχλεί...

(σόρρυ για το οφ τοπικ :) )
 
serano915 είπε:
Αυτό που λέω είναι ότι ορισμένα πράγματα μας ανάγκαζαν να τα μάθουμε ψυχαναγκαστικά! Λες και αν δεν τα ξέραμε θα χαλούσε ο κόσμος. πχ θυμάμαι κάποια στιγμή στο δημοτικό, στα θρησκευτικά κάναμε το "Πιστεύω" και μας βάζει ο δάσκαλος να το μάθουμε απέξω
εν μέρει καλά τα λες.

το να μάθει κάποιος απέξω το "πιστεύω" το θεωρώ όντως ψυχαναγκαστικό και προσωπικά ανούσιο.

το να μάθει όμως απέξω την προπαίδεια (της οποίας την χρησιμότητα δεν χρειάζεται καν να αναλύσουμε...) το θεωρώ όχι μόνο απαραίτητο αλλά επιτακτικό
 
ntsmrtz είπε:
εν μέρει καλά τα λες.το να μάθει κάποιος απέξω το "πιστεύω" το θεωρώ όντως ψυχαναγκαστικό και προσωπικά ανούσιο.

το να μάθει όμως απέξω την προπαίδεια (της οποίας την χρησιμότητα δεν χρειάζεται καν να αναλύσουμε...) το θεωρώ όχι μόνο απαραίτητο αλλά επιτακτικό
Μα ουσιαστικά την προπαίδεια δεν χρειάζεται να την μάθεις απέξω ή παπαγαλία. Απλώς μαθαίνεις να κάνεις την πράξη στο μυαλό σου. Αλλά αν κάποιο παιδάκι δεν μπορούσε να τη θυμάται νερό, το έκαναν να αισθάνεται χαζό που δεν μπορούσε να τη μάθει... πχ θυμάμαι ότι κάποια παιδιά την είχαν αποστηθίσει τόσο καλά που αν τα ρωτούσες πχ 8χ8 δεν μπορούσαν να απαντήσουν αμέσως αλλά έπρεπε να πουν όλη την προπαίδεια του 8 για να βρουν αυτό που τους ζητούσαν... αν αυτό δεν είναι αποστήθιση, τι είναι; :)
 
Η προπαιδεια του 9 θανατος για μενα!!!!!!!!!!!Ειχε βγει κ ενα μολυβι που ειχε απο το 1 εως το 10,αλλα μολις το καταλαβαν οι δασκαλες μας φωναζαν!!!

Μη μιλησω για διαιρεση καλυτερα γιατι δεν με συμφερει καθολου........:sweat:
 
Αχ αυτή η προπαίδεια...!Στο Δημοτικό μαθαίναμε τους πινακες και θυμάμαι ότι μπερδευόμουν στην προπαίδεια του 7 και του 8 (ειδικά το 7 επί 8=56). Στην Δ τάξη η δασκάλα μας ρωτούσε σε τυχαία γινομενα και αν απαντούσαμε σωστά μας κολλούσε στο τετράδιο και από ένα sticker! Πραγματικά ήταν ένα πολύ καλό κίνητρο για μάθηση και ενθάρρυση των μαθητών. Όλα τα παιδιά ήθελαν να συμμετέχουν αφού έπαιρναν το stickeraki...
 
Δεν υπάρχει πιο τραυματική εμπειρία για ένα πιτσιρίκι που μισεί τα μαθηματικά! Είχα μάλιστα και έναν κομπλεξικό δάσκαλο που έβγαζε όλο του το νταϊλίκι πάνω μου! Αλλά τα έμαθα τόσο καλά τελικά, που έτριβε τα μάτια του!!! :cool:
 
Πονεμενη αλλα κ καμενη ιστορια!! τοτε θυμομουν το κλασσικο 9χ9=81 τιποτα αλλο α κ το 5χ5=25..
 
Προπαιδεια...Την εμαθα στο αυτοκινητο...Μιλαμε για πλυση εγκεφαλου απο τον πατερα μου! Ειδικα οταν πηγαιναμε Λουνα Παρκ...πολεμος!!!!
 
Επειδη μου αλλαξαν το χερακι και απο αριστεροχειρα με καναν δεξιοχειρα με το ζορι (τώρα χρησιμοποιώ και τα δυο χερια) επαθα ενα μπλοκάρισμα και στα μαθηματικά είμαι ανεπίδεκτη ακόμα και σε απλές πραξεις! εφιάλτης!
 
Πίσω
Μπλουζα