Προσθήκη FM Synthesis σε Sega Master System I

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Μια απο τις αναβαθμίσεις που μπορει να κανει κανεις στο Master System του, ειναι η προσθηκη υποστήριξης ηχου FM Synthesis. Η δυνατότητα αυτη υπηρχε στις γιαπωνέζικες κονσολες, αλλα δεν μεταφερθηκε στην υπολοιπες εκδόσεις. Υπαρχει λοιπον μια σειρα παιχνιδια που εχουν εκτος απο το κλασσικο PSG soundtrack και ενα δευτερο FM synthesis soundtrack που λιγοι εχουν ακουσει εκτος Ιαπωνίας.

Για να κανουμε αυτη την αναβάθμιση υπαρχει το kit του γνωστου homebrew hardware enthusiast Tim Worthington. Αυτο περιλαμβανει μια πλακετα και εναν καλωδιομενο διακοπτη single pole, triple throw. Στο site του κατασκευαστη υπαρχουν λεπτομερείς οδηγιες για την εγκατασταση του kit σε ολες τις διαφορετικές εκδοσεις Master System παγκοσμίως, ακομα και για την σπανιότερη γαλλικη εκδοση που εχω εγω.

2014-12-30-18h15m03.JPG

Ας δουμε λιγο την εγκατασταση. Εξι βιδες μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο της κονσολας μας.

2014-12-30-18h14m34.JPG

Μια ντουζίνα βιδες μας επιτρεπουν να αφαιρεσουμε το motherboard απο το κατω μερος του κουτιου.

2014-12-30-18h16m11.JPG

Στο γαλλικο SMS πρεπει να αφαιρέσουμε το κιτρινο καλωδιο.

2014-12-30-18h16m35.JPG

Στην κατω μερια του motherboard θα πρεπει να γινουν τρεις κολλήσεις με το καλωδιο που συνδεεται με την πλακετα. Διαλεγουμε μια γειωση που να ειναι κοντα στα αλλα δυο σημεια.

2014-12-30-18h23m35.JPG
2014-12-30-18h40m00.JPG

Το κατα τ'αλλα κρυφο expansion slot του SMS. Εδω θα συνδεθεί η πλακετα.

2014-12-30-18h16m50.JPG

Αφου συνδέσουμε την πλακετα, τοποθετουμε το motherboard στην θεση του. Συνδεουμε τον διακοπτη που περιεχεται στο kit.

2014-12-30-19h01m39.JPG

Με το dremel, ανοιγουμε μια τρυπα και βιδώνουμε τον διακοπτη. Διπλα βρισκεται ο επιλογεας λειτουργιας 50/60Hz που ειχα προσθεσει παλιοτερα.

2014-12-30-19h10m39.JPG

Η λειτουργια του προσθετου ειναι απλη. Ο διακοπτης τριων θεσεων μας επιτρεπει να ενεργοποιήσουμε ή να απενεργοποιήσουμε την δυνατοτητα FM Synthesis. H τριτη θεση ειναι για καποια ελαχιστα παιχνιδια που παρολο που υποστηριζουν FM Synthesis, ανιχνεύουν οτι δεν τρεχουν σε γιαπωνεζικη κονσολα και ετσι ενεργοποιούν μονο το PSG soundtrack. Να τονίσουμε εδω οτι δεν μπορουμε να αλλαξουμε soundtrack on the fly.

Λιγο eye candy απο παιχνιδια που υποστηριζουν FM synthesis. Altered Beast.

2014-12-30-19h22m31.JPG
2014-12-30-19h22m21.JPG

Outrun

2014-12-30-19h23m45.JPG
2014-12-30-19h24m59.JPG

Και επειδη οι εικονες δεν βοηθανε ακριβως οταν συζητάμε για ηχο, να ενα βιντεακι που δεν το εκανα εγω.


Χωρις να ειναι must have, το μετριο κοστος και η ευκολη τοποθέτηση, κατατάσσουν αυτο το προσθετο στην κατηγορια "γιατι οχι;"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίος! Ευχαριστούμε. Ποια παιχνίδια όμως υποστηρίζουν τη λειτουργία αυτή;
 
Ok! Με συνεπήραν οι φωτογραφίες :)
 
Eδω το FM Sound Unit περιφερειακο που προσθετε δυνατοτητες ηχου Mega Drive στο γιαπωνεζικο Μaster System.


Πρεπει να το ακουσετε για να το πιστεψετε.



Μακαρι να βρισκοταν ευκολα.


Capture.JPG
 
Aπορια λιγο offtopic ,περιφερειακο σαν το απο πανω του Master system ειχε κυκλοφορησει αντιστοιχο για home computer;

Σαν καρτα ηχου ενα πραμα.

Eπισης τον 2ον ηχο που κουβαλανε τα καποια παιχνιδια του Master system μπορουμε να τον ακουσουμε μεσω emulator;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπορια λιγο offtopic ,περιφερειακο σαν το απο πανω του Master system ειχε κυκλοφορησει αντιστοιχο για home computer;

Σαν καρτα ηχου ενα πραμα.
Τα εχεις μπερδέψει λιγο. Αυτο δεν ειναι το Master System. Ειναι το προγενεστερο Mark III και με το περιφερειακο αυτο αναβαθμίζεται στα επίπεδα του ιαπωνικού Master System.

Αυτο το YM2413 συμπεριλαμβανόταν και σε καποια cartridges για MSX.

Απο κει και περα δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαίνω την ερωτηση σου.

Εφόσον δεν υπάρχουν παιχνίδια για home computers που να υποστηριζουν το YM2413, δεν εχει νοημα να υπάρχει ένα τετοιο περιφερειακο.
 
Ok νομιζα οτι αυτο στην φωτο μου ειναι το αντίστοιχο γιαπωνεζικο master system.

Ερωτηση πρωτη λιγο πιο αναλυτικα αυτην την φορα ασχετη με τα της φωτο μου.

Τα εξτρα καναλια μουσικη των μερικων παιχνιδιών με το 2ο soundtrack που υποστηριζαν το fm synthesis του master system  μπορουμε να τα ακουσουμε μεσω emulator χωρις να χρειαστει να κανουμε την μοντια του θρεντ ,υπαρχει emu που να υποστηριζει κατι τετοιο;

Και βου ερωτηση εγκυκλοπαιδικη  πιο απλα να την πω ,καρτα ηχου περιφερειακο που να προσθετει εξτρα δυνατοτητες σε μουσικη-ηχο υπηρχε, ειχε βγει καμμια για καποιο απο τα homes της εποχης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα