Προσπάθεια επισκευής 386 dx 40mhz και vga

καλημέρα ,
πρωινος πρωινός και εκανα την δοκιμή αλλα τζιφος :banghead:

2 (5).jpg2 (7).jpg
εχω μαυρη οθόνη - και κανένα μπιπ ...... εψαξα πάλι για μνημη στο παζάρι αλλα ούτε για δείγμα :fafoutis: το πρασινο λαμπακι της motherboard ανάβει κανονικά :)
εχω κανονικά τασεις απο το τροφοδοτικό μου +5 , +12 ,-12, γη , αλλα τιποτα πιστέυω οτι κατι συμβαινει με το chip του bios
για να δουμε ....... κανονικά επρεπε και χωρις μνημη να εχω ενα συνεχόμενο μπιπ - μπιπ - μπιπ αν θυμάμαι καλά
θα γινει παλι προσπάθεια με μνημη ....... αλλα πρεπει να βρεθεί πρωτα . Το κακό ειναι οτι δεν μπορώ να δοκιμάσω την super vga μου καπου αλλού (αν ειχα δευτερο motherboard Λειτουργικό λεει :biglaugh: ) γιατι πιστευω οτι ισως εχει φτιαχτεί :bash:. (πάει και το μυαλό μου στα cache chip που λειπουν...... :diablotin:)
 
Τελευταία επεξεργασία:
καλημέρα ,
πονηρεμένος σήκωσα το bios chip και ειδα αυτο
DSC00731_11zon.jpg
πάλι κατσαβίδι....... :( ........ θα κανω δυο δουλειές λοιπον ..... Pinout απο το chip του bios και θα δοκιμάσω να σηκώσω την βάση ...... (αλλα αυτα το Σ/Κ)
 
καλησπέρα,
δοθηκε για δοκιμή η καρτα γραφικών αλλα ουτε αυτη φτιάχτηκε :fafoutis:
123567.jpg

βγάζει artifacts :biglaugh:
 
μια ερώτηση τα 286 motherboard ειχαν εσωτερική μνημη 256kb? η επρεπε να βαλεις sim 30 pin για να ξεκινήσουν? ειναι μια ερωτηση που βασανίζει το μυαλό μου απο εχτες το βραδυ ...... ισως καποιος μπορει να με βοηθήσει ........ (ευχαριστω)
 
Οταν λες "εσωτερικη μνημη" εννοεις μνημη πανω στο motherboard σε DIP ή SIP ολοκληρωμένα;

Η απαντηση ειναι εξαρτάται απο το motherboard. Το δικο μου 286 εχει αποκλειστικα SIMM, αλλα ειναι μεταγενέστερο μοντελο. Υπαρχουν 1002 διαφορετικές σχεδιασεις, καποιες εχουν μονο ολοκληρωμενα στο motherboard, καποιες εχουν μονο SIMM, καποιες και απο τα δυο.

Εδω ειναι μια ωραια σελιδα που εξεταζει διαφορα 286 motherboards, για να παρεις μια καλυτερη ιδεα. Μεχρι και motherboards με SIPP εχει, αν μιλαμε για σπανια πραγματα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οταν λες "εσωτερικη μνημη" εννοεις μνημη πανω στο motherboard σε DIP ή SIP ολοκληρωμένα;

Η απαντηση ειναι εξαρτάται απο το motherboard. Το δικο μου 286 εχει αποκλειστικα SIMM, αλλα ειναι μεταγενέστερο μοντελο. Υπαρχουν 1002 διαφορετικές σχεδιασεις, καποιες εχουν μονο ολοκληρωμενα στο motherboard, καποιες εχουν μονο SIMM, καποιες και απο τα δυο.

Εδω ειναι μια ωραια σελιδα που εξεταζει διαφορα 286 motherboards, για να παρεις μια καλυτερη ιδεα. Μεχρι και motherboards με SIPP εχει, αν μιλαμε για σπανια πραγματα!
καλημερα ,
σε DIP package βεβαια.......(μηπως αυτα τα chip που λείπουν δεν ειναι cache chips αλλα μνημη π.χ 256kb?)
δεν ηξερα οτι ειχαν βγάλει τόσες παραλλαγές τοτε........(1990)

ωραία σελιδα αυτή
 
Τελευταία επεξεργασία:
καλησπέρα.............
περιμένω αυτο για να δουμε αν στέλνει το bios............

tester.jpg
απο σεπτεμβρη ομως
καλο καλοκαιρι
 
καλησπέρα ,
παρέλαβα απο μέλος του forum 4 Χ sim (μερικών ΜΒ :) )
η επίθεση :fafoutis:θα γίνει το Σ/Κ(ευχαριστω πολύ για τις μνήμες)
μνημες (1).jpg
μνημες (2).jpg
ας ελπίσουμε οτι ειναι λειτουργικές - φαίνονται σε υπέρ-αριστη κατάσταση
για να δουμε τι θα γίνει ....... δεν εχω παραλάβει ακομα το τέστερ του motherboard αλλα λογικα θα το παρω εως τέλος του μήνα
 
πηρα και το τέστερ απο συνάδελφο :worship:.......... αντε να παει Σ/Κ να κανουμε δοκιμές:diablotin:
πρέπει να μάθω ποιό ειναι το pin1 στο isa tester (ας ελπισουμε οτι το γράφει ενα μικρο manual που εχει) :)
 

Συνημμένα

  • d (1)_11zon.jpg
    d (1)_11zon.jpg
    805,7 KB · Προβολές: 5
  • d (2)_11zon.jpg
    d (2)_11zon.jpg
    1,2 MB · Προβολές: 5
Γραφει PC Back Side->

Εκει που δειχνει το βελακι ειναι το πισω μερος του κουτιου. Μαλλον. :nervous:
 
καλημέρα ,
εκανα την δοκιμή με μνήμη αλλα τίποτα..... έβαλα και το τέστερ επάνω και δεν μου έδειξε τίποτα κανέναν κωδικό και δεν αναψαν και τα led οτι περνει τάση δηλ. μαλλον το τσιπάκι του Bios παρέδωσε πνεύμα .......... η καρτα γραφικών ειναι απο αλλο μηχάνημα και ειναι λειτουργική...... το led της motherboard άναψε...... κανένα beep τπτ........
το περίεργο ειναι οτι δεν αναψε καθόλου το tester ουτε κωδικοί ουτε τα led που πέρνει οτι εχει τάση
33 (1)_11zon.jpg33 (2)_11zon.jpg33 (3)_11zon.jpg33 (4)_11zon.jpgεπίσης δοκίμασα και στα αλλα slot μνήμες και ολες μαζι και σε αλλες θέσεις κτλ. αλλα τπτ.
 
Αν δεν αναβουν τα λαμπακια παει να πει οτι δεν εχεις 5, +12 και -12V (ή ground που χλωμο το κοβω) στο slot. Εναλλακτικα μηπως η καρτα ειναι off;

Καλο να ειναι το επιβεβαιωσεις με ενα πολυμετρο. Εδω ειναι το pinout απο το isa slot.

Αν οντως δεν εχεις ταση εκει, τοτε δες και σε διαφορα σημεια στο motherboard αν υπαρχουν (πχ σε διαφορα ολοκληρωμενα).
 
Μνήμες βάλε 4 όχι μία, τα κενά είναι για cache chips και να μην γεμίσουν η μητρική ξεκινάει κανονικά.
Δες αν μπορείς να βρείς κάποιο 386DX Bios, δυστυχώς δεν έχω τώρα κάτι εύκαιρο.

Οι μνήμες ήταν όντως σε εξαιρετική κατάσταση :p:p:p:thumbup:

Αυτό κάτω από το bios τι σκατοτσιπάκι είναι ? Δεν έβγαλα bios να το δώ..
 
Αν δεν αναβουν τα λαμπακια παει να πει οτι δεν εχεις 5, +12 και -12V (ή ground που χλωμο το κοβω) στο slot. Εναλλακτικα μηπως η καρτα ειναι off;

Καλο να ειναι το επιβεβαιωσεις με ενα πολυμετρο. Εδω ειναι το pinout απο το isa slot.

Αν οντως δεν εχεις ταση εκει, τοτε δες και σε διαφορα σημεια στο motherboard αν υπαρχουν (πχ σε διαφορα ολοκληρωμενα).
λογο οτι κανω μια ανακαινιση στην κουζινα δεν προχώρησα ισως αυριο την δω παλι την μητρικη - sorry παιδιά .Το πρωτο που θα κανω ειναι να δω τις τάσεις....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μνήμες βάλε 4 όχι μία, τα κενά είναι για cache chips και να μην γεμίσουν η μητρική ξεκινάει κανονικά.
Δες αν μπορείς να βρείς κάποιο 386DX Bios, δυστυχώς δεν έχω τώρα κάτι εύκαιρο.

Οι μνήμες ήταν όντως σε εξαιρετική κατάσταση :p:p:p:thumbup:

Αυτό κάτω από το bios τι σκατοτσιπάκι είναι ? Δεν έβγαλα bios να το δώ..
εκανα αρκετες δοκιμές ολες μαζι στον bank 1 ολες μαζι στo bank 0 - εννοειται και οι 4 μαζι μετα ανα δυο κτλ. αλλα τπτ...... κατω απο το Bios ειναι ενα SN74LS244 https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/27995/TI/SN74LS244.html .... δεν εχω ξαναδει τετοιο τσιπάκι ...... (θα το δω παλι μετα την ανακαινηση ) sorry παιδιά .... οι μνημες ειναι σαν καινουριες
 
καλημερα...... (sorry παιδια για το κενό)

επι του θέματος εχουμε εξελίξεις αναλυτικά:
τοποθετήθηκαν και οι τεσσερις μνημες μαζί και εχουμε λειτουργικό ίσως bios δηλ εχουμε αναδραση αν δεν βάλω τις μνήμες απο το buzzer μας και επισης αν δεν βάλω κάρτα γραφικων .......... ακουμε κατι τουλάχιστον
η πρώτη εικονα ειναι με την χαλασμένη καρτα γραφικων και η δεύτερη με την λειτουργικη .... το πλακετάκι που αγοράστηκε για να δουμε τους κωδικους του bios δεν αναβει καθόλου σε οποιαδήποτε θέση(αυτο λιγο με στεναχώρεσε γιατι θα βλεπαμε κατι παραπάνω)
αλλαξα και τροφοδοτικό και εβαλα ενα καινουριο 500w :fafoutis:
ολές οι δοκιμές εγιναν με την μπαταρία του bios επάνω και χωρις (και να την βγάλεις δεν εχει καμια σημασιά (δεν ξερω αν ειναι καλό αυτο) μπαταρία πατέντα 2032 με διοδάκι
δεν ξερω ακομα τι εφταιξε και δεν ειχα εικονα εστω και αυτη πριν ισως το τροφοδοτικό που εκανα δοκιμές να μην δουλευε σωστα(αν και το ειχα σε λειτουργικό μηχανημα) :(
επομενο βήμα θα ειναι να γινουν ολες κολλησεις επανω στα 3 τετραγωνα τσιπάκια(τα ποδαρακια τους) και αυτο γιατι οι μεγαλοι επεξεργαστές εχουν μια τάση να ξεκολλάνε τα ποδια τους. :oops:
επειτα θα σηκωσω τους τρεις κρυστάλους που εχει το motherboard και θα τους δοκιμάσω σε ενα μηχανημα που τους μετράει:gun:
και βλέπουμε ;)
 

Συνημμένα

  • DSC01066_11zon.jpg
    DSC01066_11zon.jpg
    1,3 MB · Προβολές: 3
  • DSC01069_11zon.jpg
    DSC01069_11zon.jpg
    1 MB · Προβολές: 3
  • DSC01067_11zon.jpg
    DSC01067_11zon.jpg
    1,3 MB · Προβολές: 3
  • DSC01068_11zon.jpg
    DSC01068_11zon.jpg
    1,4 MB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία:
καλησπέρα ..... (συγνώμη για τα κενά)
εχουμε καποια νεότερα
ξεκόλλησα και τους δύο κρυστάλους και ο ενας δεν μετράει τπτ.....
ο μεγάλος ειναι 14,31818 mhz (μετράει 14,320 στο συχνόμετρο και ο μικρός δεν μετράει τπτ και δεν γράφει τπτ...... ειναι κοντά στο τσιπάκι hd 14069(4069 δηλ.)......
οπότε αν ειχαμε την τιμη του ισως να εφτιαχνε ......... σιγουρα πάντος θα θέλει αλλαγη(φαινεται πάρα πολυ ταλαιπωρημένος) ισως το τσιπάκι αυτο κανει το reset στο clock(τσιπακι του clock)
οποτε τωρα ειμαστε πάλι στα σκοτάδια :(
 

Συνημμένα

  • DSC01209_11zon.jpg
    DSC01209_11zon.jpg
    1,2 MB · Προβολές: 2
  • DSC01210_11zon.jpg
    DSC01210_11zon.jpg
    1,2 MB · Προβολές: 2
Πίσω
Μπλουζα