Προταση για την πρωτη ρετρο εκθεση στην Ελλαδα by retromaniax

σε αυτο που λες για τα μαγαζια δεν εχεις καθολου δικιο εισαι τελειος εκτος!!μαλλον δεν εχεις παει σε αλλες εκθεσεις καπως αναλογες να δεις!!! κ για ολα περι ενημερωσης μια χαρα υπαρχει το ιντερνετ!! γιατι να τραβηχτει ο αλλος?? αυτο ειναι που δεν καταλαβαινεις!!! οσοι αυτοι που ασχολουντε τι να ερθουν να δουν απλα ποιος την εχει πιο μεγαλη....? εγω ρε φιλε σαν συλλεκτης αν παω σε μια εκθεση δεν θα θελω να δω πραγματα που εχω η να μην εχω και οκ απλα να τα κοιταω.θελω να παω να χαζεψω να βρω κατι που να θελω στη συλλογη μου. η να δω κατι να μου κανει κλικ κ να το παρω!!
 
φιλε εχω πολυ καλη θεση για το πληθος των μαγαζιων που υπαρχουν κ τις προθεσεις τους!! κ συγνωμη δηλαδη ειστε σοβαροι ανθρωποι που γραφει ο αλλος εναν φανταστικο διαλογο με κοροιδευει για κατι που δεν εχω καν πει κ συ πας απο κατω κ γραφεις alki kalo?? δηλαδη τοσο γκαζμας εισαι?
 
Οι απαντησεις σχετικες με τα λεγομενα του iknowall σταματουν εδω - ο ιδιος εγινε ban για 10 μερες.

Ολα τα offtopic posts θα διαγραφουν.
 
Νομιζω ολο το thread χαθηκε στη μεταφραση :D Τελος παντων, επι της ουσιας η προταση ΚΑΙ για διακινηση υλικου εγινε λαστιχο και χαθηκε το νοημα. Θα μπορουσε να λειτουργησει κατι σε πλαισιο ανταλλαγων αλλα φτανει πια μ'αυτο. Ουτε παζαρι ουτε τιποτα δε προκειται να γινει. Το ζητημα ειναι οτι σε επαγγελματικο χωρο αν διοργανωθει μια τετοιους ειδους εκδηλωση παραμονευουν διαφοροι κινδυνοι. Εγω επιμενω οτι ενα Πανεπιστημιακο Ιδρυμα απο τα τοσα που βρισκονται στην Αθηνα θα βρεθει να θελει να παραχωρησει χωρους με ανεση.

Αλλο ενα μελανο σημειο ειναι η θεματολογια της εκθεσης. Αν δε ξεκαθαριστει αυτο κανεις δε μπορει να ζητησει απο κανεναν τιποτα. Εννοω οτι αν πας για εκθεση ρετρο συστηματων (κονσολες, Η/Υ) ΜΟΝΟ τοτε δικαιουσαι να πλησιασεις ενα αναλογο Τμημα και να τους παρουσιασεις το εγχειρημα. Επαναλαμβανω οτι το μονο αντιτιμο που ζητειται σε τεοιες περιπτωσεις ειναι μια προβολη του χορηγου των χωρων στην αφισα και οπουδηποτε κοινοποιειται η εκδηλωση. Τουλαχιστον αυτο καναμε με το AG του Βολου οπου ετυχε εγω να γνωριζω καποιον στο Τμημα Δικτυων και του το ζητησα. Με χαρα ανταποκριθηκαν και φανταστειτε οτι αγγαρεψαν και υπαλληλο να μας κρατησει ανοικτο το χωρο για Σ/Κ ενω κανονικα αυτος ειναι κλειστος τετοιες μερες. Αν μεσα στην εκθεση που υπαρχει προθεση να γινει μπουν Candy, Barbie, Παλια παιχνιδια και δεν ξερω εγω τι αλλο ε τοτε συγγνωμη αλλα εκει γινεται παζαρι και ο,τι να 'ναι. Τετοιου ειδους Πολυ-Εκδηλωσεις απαιτουν αλλο στησιμο και σαφως αλλη υποστηριξη. Τα παντα εξαρτωνται απο τη διαθεση και τη προθεση που υπαρχει. Ας ξεκαθαριστει η αμιγης θεματολογια της Εκδηλωσης και μετα βλεπουμε

@Wally

Στο AG του Βολου δε μου απαγορεψε κανενας να αγορασω ή να πουλησω τιποτα, απλα δε χρειαστηκε. Με την ιδια λογικη και ο παγκος που ειχαν στησει αμιγκαδες/τεχνικοι του φορουμ τόσο στο Βολο οσο και στο BIOS το 2007 μπορουσε να αποτελεσει προβλημα γιατι παρειχαν υπηρεσια. Τελος παντων ας μη συνεχιστει αλλο αυτο. Αποψεις διαφορετικες ή μαλλον λαθος αντιληψη των λεγομενων. :)
 
Αν μεσα στην εκθεση που υπαρχει προθεση να γινει μπουν Candy, Barbie, Παλια παιχνιδια και δεν ξερω εγω τι αλλο ε τοτε συγγνωμη αλλα εκει γινεται παζαρι και ο,τι να 'ναι.
Τι εννοεις με αυτο Portarinε ? Και τι ειναι η "αμιγης θεματολογια" ?

Αν δεν κανω λαθος στο πρωτο post αυτου του thread μιλαει ο circleag για εκδηλωση by retromaniax - το αντικειμενο του retromaniax ειναι (μονο) οι υπολογιστες ?
 
supacoopa είπε:
Μολις τελειωσουν οι δημοτικες εκλογες, μπορουμε να απευθυνθουμε σε δημους. Τοσοι χωροι υπαρχουν, καποιος καλος ανθρωπος θα βρεθει να πει ΟΚ ωστε να φιλοξενηθει μια εκθεση απο χομπιστες για ολον τον κοσμο.
Κοίτα έλεγα για το καλοκαίρι να γίνει μια έκθεση ΜΟΝΟ υπολογιστών, έχω σχετική άδεια από Δήμο Ηρακλείου, αλλά η γραφειοκρατία καλά κρατεί.
 
παίδες...δίχως παρεξήγηση: αν θέλετε να πετύχει η έκθεση τότε πρέπει να γίνει στην Αθήνα για να έχει μεγαλύτερα περιθώρια προβολής σε κοινό εκτός ρετρομάνιαξ!

Η μισή Ελλάδα είναι εδώ είτε μας αρέσει είτε όχι...τώρα για το αν πρέπει αν περιέχει μόνο υπολογιστές η πρόταση μου είναι σαφώς όχι! Το κοινό θα το τραβήξει η ποικιλία εκθεμάτων της εποχής και όχι η εξειδίκευση στους ρετρό υπολογιστές!Άσχετα αν εμείς θα μείνουμε εκεί την περισσότερη ώρα!
 
Κρίμα πάντως με όλη αυτή τη γραφειοκρατεία και τους πολύπλοκους νόμους για μια τόσο αγνή πρόθεση... μεγάλη μάστιγα στο Ελλαδιστάν.

Μην απογοητευόμαστε, αργά ή γρήγορα κάτι θα γίνει με κάποιο τρόπο. :)

Και μια ερώτηση επειδή από αυτό το κράτος όλα τα περιμένω... Μπορεί να ακούγεται γελοίο - αλλά έχετε εξαλείψει την πιθανότητα επειδή οι υπολογιστές & κονσόλες είναι ηλεκτρονικά μηχανήματα, μήπως τα πιάνουν στην κατηγορία σαν τα "ουφάδικα΄- coin ops" που με το νόμο 3037 τα κλείσανε και προχωρούσαν σε άμεση κατάσχεση σε καμπίνες, pc από internet cafe κτλ? :eek:

Το φαντάζομαι σαν εφιάλτη να έχουμε τα μηχανήματα μας εκεί σίγουροι ότι είμαστε σε όλα καλυμένοι, και να έρθει ένας αγράμματος μπουρτζόβλαχος που δεν ξέρει τη διαφορά του κινητού τηλεφώνου από το ψυγείο και πει πως είναι γενικά "ηλεκτρονικά & games" και τα κατάσχει??? :xm:
 
Μπορεί να ακούγεται γελοίο - αλλά έχετε εξαλείψει την πιθανότητα επειδή οι υπολογιστές & κονσόλες είναι ηλεκτρονικά μηχανήματα, μήπως τα πιάνουν στην κατηγορία σαν τα "ουφάδικα΄- coin ops" που με το νόμο 3037 τα κλείσανε και προχωρούσαν σε άμεση κατάσχεση σε καμπίνες, pc από internet cafe κτλ? :eek:
Το φαντάζομαι σαν εφιάλτη να έχουμε τα μηχανήματα μας εκεί σίγουροι ότι είμαστε σε όλα καλυμένοι, και να έρθει ένας αγράμματος μπουρτζόβλαχος που δεν ξέρει τη διαφορά του κινητού τηλεφώνου από το ψυγείο και πει πως είναι γενικά "ηλεκτρονικά & games" και τα κατάσχει??? :xm:
Δεν υπαρχει τετοια πιθανοτητα - εκτος αν εχεις βαλει κερματοδεκτες πανω στις Amigες και τις δουλευεις με 2ευρα ... Δεν παιζει κατι τετοιο.
 
Paspartoo είπε:
Δεν υπαρχει τετοια πιθανοτητα - εκτος αν εχεις βαλει κερματοδεκτες πανω στις Amigες και τις δουλευεις με 2ευρα ... Δεν παιζει κατι τετοιο.
Το εύχομαι, έτσι το σκέφτομαι και εγώ, το είπα πως ακούγεται και γελοίο, απλά επειδή και στα internet cafe που κάνανε κάποιες κατασχέσεις υπολογιστών και κλείνανε τα μαγαζιά των ανθρώπων, δεν είχαν κερματοδέκτες, απλά και έναν στο google να έβλεπαν - επειδή ο υπολογιστής είχε εγκατεστημένα παιχνίδια (όχι τυχερά, αλλά παιχνίδια πχ Warcraft) έλεγαν πως απαγορεύνται γενικά τα "παιχνίδια" και του το κλείνανε, έτσι είχα διαβάσει τότε που πρωτοβγήκε ο νόμος σε περιοδικό πληροφορικής και στο internet.
 
Εκτός απο τα 10-15 άτομα που συμμετήχαν σε αυτο το thread ποιοί άλλοι περιμένετε να

έρθουν?

Μήπως όλο αυτο είναι 'κρυφός πόθος' μας , που μας 'τυφλώνει' και προβαίνουμε σε

'αυτοκτονίες'?

Γιατι ναι μία έκθεση τέτοιου τύπου αν δεν γίνει οργανωμένη και δεν πέσουν πολλά φράγκα

για την οργάνωση και διαφήμιση αυτοκτονία λέγετε....

Το μόνο που μπορεί να γίνει (κατα την γνώμη μου) είναι μια μάζωξη σαν τα meeting που γίνονται σε κάποιον μεγάλο χώρο για να μπορεί ο καθένας να στήσει τα μηχανάκια του και να είναι αποκλειστικά για τα μέλη του retromaniax και άλλων αδελφών forum...

Φυσικά αν και όποτε γίνει κάτι εγω είμαι μέσα με κάθε τρόπο...τριαξωνικό δεν ξέρω που θα βρώ

για να κουβαλήσω τα 'πράματα' :)
 
Fotis_kfor είπε:
Κρίμα πάντως με όλη αυτή τη γραφειοκρατεία και τους πολύπλοκους νόμους για μια τόσο αγνή πρόθεση... μεγάλη μάστιγα στο Ελλαδιστάν.
Μην απογοητευόμαστε, αργά ή γρήγορα κάτι θα γίνει με κάποιο τρόπο. :)

Και μια ερώτηση επειδή από αυτό το κράτος όλα τα περιμένω... Μπορεί να ακούγεται γελοίο - αλλά έχετε εξαλείψει την πιθανότητα επειδή οι υπολογιστές & κονσόλες είναι ηλεκτρονικά μηχανήματα, μήπως τα πιάνουν στην κατηγορία σαν τα "ουφάδικα΄- coin ops" που με το νόμο 3037 τα κλείσανε και προχωρούσαν σε άμεση κατάσχεση σε καμπίνες, pc από internet cafe κτλ? :eek:

Το φαντάζομαι σαν εφιάλτη να έχουμε τα μηχανήματα μας εκεί σίγουροι ότι είμαστε σε όλα καλυμένοι, και να έρθει ένας αγράμματος μπουρτζόβλαχος που δεν ξέρει τη διαφορά του κινητού τηλεφώνου από το ψυγείο και πει πως είναι γενικά "ηλεκτρονικά & games" και τα κατάσχει??? :xm:
δεν θα προλάβει να πει ούτε το πάτερ ημών θα του έχω φάει το λαρύγγι :mad: συγνώμη για την έκφραση αλλά τα πήρα και μόνο που το σκέφτηκα :armed:
 
Amigos είπε:
δεν θα προλάβει να πει ούτε το πάτερ ημών θα του έχω φάει το λαρύγγι :mad: συγνώμη για την έκφραση αλλά τα πήρα και μόνο που το σκέφτηκα :armed:
"Και έτσι γιέ μου ξεκίνησε η μεγάλη επανάσταση του '10"
 
Amigos είπε:
δεν θα προλάβει να πει ούτε το πάτερ ημών θα του έχω φάει το λαρύγγι :mad: συγνώμη για την έκφραση αλλά τα πήρα και μόνο που το σκέφτηκα :armed:
Έλα, έλα μην συγχύζεσαι, και όπου να είναι βγαίνει η X-1000 (λέμε τώρα:Ρ)
 
Παιδιά, μην αγχώνεστε άδικα. Ο νόμος 3037 δεν έχει την ίδια ισχύ που είχε κάποτε. Έχουν γίνει αρκετές εκθέσεις η παρουσιάσεις παιχνιδιών από τότε και ποτέ δεν ακούστηκε το παραμικρό για κατάσχεση μηχανημάτων ή σύλληψη ατόμων.

Επίσης, διαβάζοντας όλα αυτά τα νομικά που παραθέσατε μου δημιουργήθηκε μια απορία. Δεν μπορούμε να κάνουμε παζάρι (για το οποίο και εγώ συμφωνώ πως δεν χρειάζεται),αλλά ο κόσμος πως πάει στο Μοναστηράκι και πουλάει χύμα ότι πιθανό και απίθανο υπάρχει? Βγάζουν και εκείνοι άδεια ή είναι παράνομοι?
 
Βγάζουν και εκείνοι άδεια ή είναι παράνομοι?
Ειναι παρανομοι φορολογικα - αλλα το Αστικο δινει δικαιωμα να πουλαει ο κατοχος κατι δικο του - οπως κανουμε ολοι στις Αγγελιες παντου. Οχι ομως σε επαγγελματικο χωρο οπως προταθηκε. Ασχετα ομως με ολα αυτα, η εκδηλωση θα ειναι εκδηλωση/εκθεση και οχι παζαρι.
 
Paspartoo είπε:
Ασχετα ομως με ολα αυτα, η εκδηλωση θα ειναι εκδηλωση/εκθεση και οχι παζαρι.

Συμφονώ με τον Ηρακλή ,αλλωστε οι περισοτεροι απο μας (αν οχι ολοι) δεν θα ειθελαν να αποχωρηστουν τα ρετρο-αντικημενα τους.
 
Paspartoo είπε:
Ειναι παρανομοι φορολογικα - αλλα το Αστικο δινει δικαιωμα να πουλαει ο κατοχος κατι δικο του - οπως κανουμε ολοι στις Αγγελιες παντου. Οχι ομως σε επαγγελματικο χωρο οπως προταθηκε.
ΑΠΟΛΥΤΑ σωστό.
 
Πραγματικα διασκεδαστικο θρεντ. Μιλησαν 15, τσακωθηκαν οι 10, φασισαν οι 5 (ρημα φασιζω), εγινε μπαν 1 , δεν παρθηκε καμια αποφαση ενω δεν υπαρχει κανενα ουσιαστικο κολλημα οπως μας εξηγησε η δικηγορος μας.

Κλασικο Ελληνικο δαιμονιο.
 
Φυσικα στην εν δυναμει εκθεση δεν προτιθεσαι να συμπληρωσεις καποιο δηλωση με το ονοματεπωνυμο και το ΑΦΜ σου ωστε αν σκασει καμμια ΣΔΟΕ να κανονισεις μαζι τους υποθετω, ε?

Προπονητων του καναπε συνεχεια...
 
Πίσω
Μπλουζα