Προϊόντα και Ελληνικές ταινίες

Στη βιντεοταινια "ο ανθρωπος απο το Τσερνομπιλ" οπως με ενημερωσε η spirtoulis ( :thanx2: :thanx2:) ,βλεπουμε τα παρακατω προϊοντα :

το εργοστασιο των αδελφων Ν. Καλογιαννη ΑΕΒΕ παρασκευαζει ουζο 12

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
ο Κωστας Τσακωνας αναφερεται στα καβουρακια (ειδαμε εδω τη διαφημιση) και λεει στους συναδελφους του οτι οι κορες και η γυναικα του πινουν το ουζο μαζι με καβουρακια (γαριδακια)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
προσθετω μερικες ακομη φωτογραφιες με το εργοστασιο ζυθοποιιας που βλεπουμε στην ταινια "η αδελφη μου θελει ξυλο" , εδω υπαρχει η φωτο με το μεγαλο μπουκαλι μπυρας "ΑΛΦΑ"

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
πισω απ τον Γκιωνακη φαινεται εντυπη διαφημιση μπυρας "ΑΛΦΑ"

attachment.php


Στην ταινια "αλλαγη και το λουρι της μανας" ο σερβιτορος εχει στο δισκο γυαλινα μπουκαλια πορτοκαλαδας ΗΒΗ και coca cola

attachment.php


attachment.php
 
Στην ταινια "παρε κοσμε" φαινονται κουτες με γαλα Βλαχας και Νουνου εβαπορε

attachment.php


attachment.php
σε μια κουτα γραφει "...U-SWIFT" αλλά δεν εχω ιδεα για τι πραγμα προκειται

attachment.php
τηλεοραση μαρκας "NAONIS"

attachment.php
τουρτα απο το ζαχαροπλαστειο "L'Orient" για να "γλυκανει" την πεθερα..

attachment.php
μια NIVEA για την πεθερα του Αγαθοκλη (Θανασης Βεγγος)

attachment.php
η πεθερα ειναι ετοιμη να αλειψει τη NIVEA
 
Στην ταινια "η Αλικη στο ναυτικο" βλεπουμε την Αλικη να μιλαει στη φιλη της (Καιτη Λαμπροπουλου) για την παραξενη συμπεριφορα που ειχε ο Δημητρης στο χορο και της λεει οτι "στην αρχη ηταν σαν τους Μυριους του Ξενοφωντος οταν αντικρυσαν τη θαλασσα" ενω αργοτερα "ηταν μουγγος και κατεψυγμενος σαν ψαρι της ΕΥΡΙΔΙΚΗΣ" (μαρκα ψαριων που ξανααναφερθηκε στην ταινια "χτυποκαρδια στο θρανιο" εδω)

Στην ταινια "η δασκαλα με τα ξανθα μαλλια" βλεπουμε κονσερβες της "ΚΥΚΝΟΣ" :

attachment.php


attachment.php


Στην ταινια "καταραμενη ωρα" φαινεται το αλατι "ΚΑΛΑΣ" που ριχνει η Αλικη (Λιλη Μπαστα) στο φαγητο :

attachment.php


attachment.php


Στην ταινια "ο αγνωστος εκεινης της νυχτας" ο Κυριακος (Τολης Βοσκοπουλος) εχει μια μηχανη μαρκας Kawasaki :

attachment.php


attachment.php


Στην ταινια "σε ικετευω αγαπη μου" φαινονται καποιες μαρκες ποτων :

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα ακόμα μπουκάλι "Τζώννυ" στους τίτλους της εκπομπής "Επαγγελματίες ρεμάλια".

cap029.JPG
 
Ένα ακόμα μπουκάλι "Τζώννυ" στους τίτλους της ταινίας "Επαγγελματίες ρεμάλια". Σερέτα Ουίλσον και Βασίλης Ανδρεόπουλος το μοιράζονται - "ξεροσφύρι" μάλιστα - παρακολουθώντας χασαποσέρβικο.

attachment.php


Και στο γραφείο του διευθυντή του Καζίνο, να και το σχετικό "κουκλάκι"...

Προβολή συνημμένου 58797
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "οχι κυριε Τζονσον" γινεται διαφημιση του ανυπαρκτου ντοματοχυμου "red horse" :

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Στην ταινια "ο ιπποτης της λακουβας" βλεπουμε τα παρακατω προϊοντα :

attachment.php
ρολόι παιχνιδι (δεν ξερω αν κυκλοφορησε στην αγορα)

attachment.php


φαινεται καλυτερα στην αφισα 19227.jpg ,τη βρηκα εδω

attachment.php
Ballantines

attachment.php


attachment.php
το αυτοκινητο "Ψιτ" λεει οτι θελει να ψεκασει με εντομοκτονο Aroxol για να διωξει τα μυρμηγκια

attachment.php
φορτηγο που μεταφερει "ουζο 12" των αδελφων Καλογιαννη

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
το εργοστασιο το ξαναειδαμε στην ταινια "ο ανθρωπος απο το Τσερνομπιλ"

Στην ταινια "ο δρακουλας των Εξαρχειων" φαινονται τα προϊοντα Tide,Persil,Jet,Azax,Babylino και άλλα

attachment.php
στα δεξια το προϊον που ειναι μεσα σε στρογγυλο διχρωμο πλαστικο κουτι ειναι αποσμητικο χωρου

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
katerinak είπε:
Στην ταινια "ο ιπποτης της λακουβας" βλεπουμε τα παρακατω προϊοντα :
ρολόι παιχνιδι (δεν ξερω αν κυκλοφορησε στην αγορα)

attachment.php

Τι μου θύμισες, Κατερίνα; ::)

Το ρολόι αυτό κυκλοφορούσε σε διάφορα χρώματα και έδειχνε την ώρα στο παρ-πριζ του αυτοκινήτου!!!! :)

Μάλιστα είχε ένα προσθετο λουράκι που το τραβούσες και μπορούσε να κατέβει το κουρδιστό αυτοκινητάκι.

Αυτά σε θεωρητικό επίπεδο βέβαια, γιατί ποτέ δεν είχα καταφέρει να το κάνω. Ελπίζω να μην έφταιγα εγώ!!!! :p
 
miki-mik7 ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια,μηπως το ρολόι που λες ειναι αυτο που ειδαμε στη διαφημιση αυτη ;

φαινεται διαφορετικο απ αυτο της ταινιας γι αυτο εγραψα οτι δεν ξερω αν κυκλοφορησε στην αγορα το ρολόι της ταινιας
 
Νομίζω οτι το αυτοκίνητο-ρολόι Κιτ δεν έδειχνε την ώρα.
 
Kambia είπε:
Νομίζω οτι το αυτοκίνητο-ρολόι Κιτ δεν έδειχνε την ώρα.
Kambia μαλλον εχεις δικιο ,μια υποθεση που μπορω να κανω ειναι οτι μπορει να το ονομασαν "αυτοκινητο-ρολόι" επειδη φοριεται σαν ρολόι
 
Έχετε δίκιο, τα μπέρδεψα τα δύο προϊόντα. Έχω να τα δω και ...μερικά χρονάκια!!!! :D

Το ρολόι του Βουτσά έδειχνε την ώρα, ενώ του Κιτ όχι.
 
ευχαριστουμε πολυ miki-mik7 , μου ελυσες την απορια :οντως κυκλοφορησε στην αγορα το ρολόι της ταινιας με το Βουτσα
 
δεν ξέρω αν έχει ξαναναφερθεί η ταινία Καμικακάζι-Τσαντάκιας έχει κάνει γυρίσματα στο εργοστάσιο της Korona.
 
:thanx2: :thanx2: spirtoulis , ετοιμα τα screenshots με την παραγωγη μακαρονιων "Korona" , τις συσκευασιες τους και το φορτηγο μεταφορας τους :

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Nα θυμίσω στην ταινια "ΣΕΡΙΦΗΣ ΜΗΧΑΝΟΦΑΓΟΣ" με τον Κώστα Βουτσα την σκηνή που το περιπολικό εχει γίνει βιδες απο το τρακαριμα, η πορτα εχει βουλιαξει και από την λεξη ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ φαίνεται μονο το "ΑΣΤΥ" και ερχεται ενα κοριτσακι και λέει στον Βουτσά ''Παρακαλω θέλω ένα παγωτό Χωνάκι"
 
:thanx2: :thanx2:manosdark

Στην ταινια "ο αγαθιαρης και η ατσιδα" διαφημιζεται το ανυπαρκτο αναψυκτικο "Μιτσουκο" ,βλεπουμε και σκηνες γυρισμενες σε καποιο εργοστασιο παρασκευης αεριουχων ποτων :

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Διαφημιση καποιου κρασιου στην ταινια "του Κουτρουλη ο γαμος" :

attachment.php


attachment.php


Στην ταινια "αλτ και σ' εφαγα,εδω Προκοπης" στο παστουρματζιδικο-αλλαντοποιειο "η προοδος" βλεπουμε κρεμασμενο στον τοιχο αυτο που φαινεται στη φωτο ,ισως να ειναι διαφημιση καποιου προϊοντος .Ενας πελατης παραγγελνει ενα κιλο λουκανικα Φρανκφουρτης

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Κατερινα (Αλικη) στην ταινια "Μοντερνα σταχτοπουτα" παραγγελνει διαφορα προϊοντα απ το παντοπωλειο "η αφθονια" μεταξυ αυτων και σοκολατες γαλακτος,αν κρινω απ το σχημα της σοκολατας που κραταει ο "αδερφος" της μαλλον προκειται για σοκολατα γαλακτος ΙΟΝ :

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


μπυρες ΦΙΞ

Στην ταινια "ο μαγκουφης" οταν ο πατερας απευθυνεται στο μικροτερο γιο που δεν πηγαινει ακομα σχολειο,εκεινος ζηταει "σοκολατα Φλόκα αμυγδαλου" :

attachment.php


attachment.php


stax.JPG
 
Στην ταινια "το δολωμα" φαινονται μπουκαλια με ουισκι :

attachment.php


attachment.php


attachment.php
διαφορα προϊοντα περιπτερου ,στο κοκκινο κουτακι (στα δεξια της φωτο) μαλλον ειναι σοκολατενια τσιγαρα αυτα που βλεπουμε

Στην ταινια "ενας ξενοιαστος παλαβιαρης" διαφημιζεται η Pirelli Hellas οταν ο Θανασης δουλευει σε βενζιναδικο :

attachment.php


attachment.php


attachment.php
ο Τζανετακος τον πληρωνει με ψευτικο χαρτονομισμα ,στην πισω πλευρα εμφανιζεται μαλλον διαφημιση με το "ουζο 12"

attachment.php


attachment.php
φορμες της Pirelli

Σε καποια σκηνη ο Βλογιοκομμενος (Δημητρης Νικολαϊδης) αναφερει κατι για τη μικρά (αναφερομενος στην Ελπιδα ,δηλαδη τη Νορα Βαλσαμη) και ο Θανασης του λεει "επλυνες το στομα σου με ακουαφορτε που θα μιλησεις για τη μικρα"
 
katerinak είπε:
attachment.php
διαφορα προϊοντα περιπτερου ,στο κοκκινο κουτακι (στα δεξια της φωτο) μαλλον ειναι σοκολατενια τσιγαρα αυτα που βλεπουμε

Θυμάμαι πως κυκλοφορούσαν τέτοιες τσίχλες (σε σχήμα τσιγάρου). Για σοκολάτες δε θυμάμαι.

Doulies tou Podariou 1962- Gillette.jpgΑπό τις ταινίες " Ο ταξιτζής" (Χατζηχρήστος -αριστερά) και "Δουλειές του Ποδαριού" (Βέγγος -δεξιά), εμφανίζεται διαφήμιση της Gillette στα περίπτερα.

Επίσης, ηλεκτρικά Zanussi, στη ταινία "Πάρε Κόσμε".

O Taxitzis -1962- Gilette.jpg

Pare Kosme 1967 Zanussi.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα