Προϊόντα και Ελληνικές ταινίες

Ο Κοκοβιος(Πετρος Γιαννακος) και ο Νικος Φερμας παλευουν (!) για ενα κουτακι NOYNOY στο

"Οι δυο Μαγκες του Πειραια"!

Οταν το κερδιζει ο Φερμας λεει: "Οποιος πινει ΝOYNOY,κανει νου"...


Επηρεασμενος,μαλλον, απο διαφημιση της εποχης...
 
Ευτυχώς θυμάμαι καλά δηλαδή, bambinella. :D
 
Prisma, ειχα αγορασει τοσες φορες το Persil, που μπορω να σε διαβεβαιωσω πως θυμασαι τελεια!
 
Υπήρχε και το persil express. Ήταν το ίδιο απορρυπαντικό ή ήταν ενισχυμένο;

Αν θυμάμαι καλά στη διαφήμιση πρωταγωνιστούσαν μια μαμά με τον γιο που ήταν αθλητής του μπάσκετ και ο χαλβάς γιος έλεγε: Έβαλες τρίποντο, μαμά!!!! :D

Υ.Γ. Κατερίνα είναι άσχετο με το θέμα μας, αλλά ό,τι θυμάμαι χαίρομαι!!!! :p
 
miki-mik7 είπε:
Υπήρχε και το persil express. Ήταν το ίδιο απορρυπαντικό ή ήταν ενισχυμένο;Αν θυμάμαι καλά στη διαφήμιση πρωταγωνιστούσαν μια μαμά με τον γιο που ήταν αθλητής του μπάσκετ και ο χαλβάς γιος έλεγε: Έβαλες τρίποντο, μαμά!!!! :D

Υ.Γ. Κατερίνα είναι άσχετο με το θέμα μας, αλλά ό,τι θυμάμαι χαίρομαι!!!! :p
ειναι και δικια μου απορια αφου θυμηθηκα

τη διαφημιση :)
 
Αυτο αγοραζα κι εγω. Persil express. Οταν κυκλοφορουσε στην απλη μορφη του, δεν ειχα αρχισει να πλενω ακομα γιατι αυτο το φροντιζε η μαμα.

Ευτυχως, το προλαβα το.....εξπρες. :)
 
Στην ταινια "εθελοντης στον ερωτα" διαλογος αναμεσα στη Μιτση Κωνστανταρα(ΜΚ) και τον Κωστα Βουτσα (ΚΒ) οταν χτυπαει το κουδουνι της πορτας:

ΜΚ: "ν' ανοιξω" ;

ΚΒ : "εμ αμα δεν ανοιξεις πώς θα μπει μεσα ο ανθρωπος; με θαυμα; τι ειναι; ο ασπρος σιφουνας " ;

Αργοτερα στη μπουτικ της Μιρκας (Ελενα Ναθαναηλ) η Μιρκα λεει τις παρακατω μαρκες ουισκι για να της πει ο ΚΒ ποια προτιμα :

Johnnie Walker, J&B , White Label ,Ballantine's .Tελικα διαλεγει τη μαρκα με "το αλογακι"

ethel.JPG

eth.JPG
 
Δεν είμαστε και πολύ εντός θέματος, μια που εδώ δεν είναι νήμα για ρετρό απορρυπαντικά (κάπου υπάρχει αυτό ή κάνω λάθος?), αλλά απ' ό,τι βλέπω στο ίδιο άρθρο της Wikipedia υπάρχουν πολλά είδη Περσίλ με κάποιες διαφορές στη σύσταση, οπότε ίσως κάποιο από αυτά υπήρχε στην Ελληνική αγορά με το παλιό όνομα για πλύσιμο στο χέρι, για να ξεχωρίζει από το Dixan που ήταν για πλυντήρια. Άλλωστε και η Unilever και η Henkel έχουν και είχαν από παλιά μια τεράστια γκάμα προϊόντων, μερικά από τα οποία μοιάζουν ανταγωνιστικά, ενώ από την άλλη προϊόντα με ίδιο όνομα σε διαφορετικές χώρες μπορεί να ανήκουν σε διαφορετικές εταιρείες και να έχουν ίδια ή διαφορετική σύνθεση. Χώρια που το ίδιο προϊόν μπορεί να αλλάξει σύνθεση ή/και να πουληθεί (ως προϊόν ή μόνο το όνομά του) από μία σε άλλη. Μύλος. Εκείνο που είναι σίγουρο είναι ότι και τα διάφορα είδη Dixan και τα διάφορα είδη Persil ανήκουν στη Henkel, το Skip και το OMO στη Unilever, αλλά σε κάποιες χώρες το Persil ανήκει στη Unilever, κι αυτά τα είδα από τα sites των εταιρειών και όχι από τη Wikipedia που δεν είναι αξιόπιστη και υπεύθυνη πηγή.

Τελικά μπορεί όλα αυτά να είναι ένα και το αυτό προϊόν, φτιαγμένο στην Κίνα από μια μεγάλη άγνωστη σε μας εταιρεία.

Αλλά την εποχή που γυρίστηκαν αυτές οι ταινίες μπορεί να ήταν αλλιώς η κατανομή των διάφορων απορρυπαντικών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Γιακουμης μια ρωμέικη καρδια" φαινονται τα προϊοντα : ουίσκι Johnnie Walker,τσιγαρα "Εθνος", L'Oreal,Ambre

attachment.php
attachment.php
O Γιακουμης (Νικος Ξανθοπουλος) ζηταει μαρκα τσιγαρων "Εθνος"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


Και στην ταινια "Ζουσα μοναχος χωρις αγαπη" φαινεται το ουίσκι Johnnie Walker:

attachment.php
 
Στην ταινια "ειναι μεγαλος ο καημος" φαινεται το εργοστασιο σοκολατοποιΐας "ΙΡΙΣ" ,εκει πηγαινει να βρει δουλεια η Μαρθα Βουρτση αλλά τελικα δεν προσλαμβανεται

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Στην ταινια "η βαρωνη και ο Προκοπης" βλεπουμε καραμελες ΜΕΖ και μπισκοτα "ΑΛΛΑΤΙΝΗ":

attachment.php
attachment.php


Στην ταινια "οι βασεις και η Βασουλα" φαινεται μαλλον σπρέυ μαλλιων της Wella :

attachment.php


Επισης στην ταινια "η ωραια του κουρεα" βλεπουμε προϊοντα της Wella,το percolette δεν ξερω τι ειναι..

attachment.php


Στην ταινια "προπαντως ψυχραιμια", στο ζαχαροπλαστειο "Παυλιδης" βλεπουμε διαφορα κουτια με μπισκοτα,σοκολατακια και κακαο "Παυλιδης":

attachment.php
attachment.php
attachment.php


Στην ταινια "γαμπρος απ το Λονδινο" η Νορα Βαλσαμη κατευθυνεται στο ζαχαροπλαστειο "Μαλαμος" για να παρει εκει το δηλητηριο μαζι με τη σοκολατινα που παραγγελνει:

attachment.php


Στην ταινια "κεφι,γλεντι και φιγουρα" βλεπουμε το γαλακτοπωλειον-ζαχαροπλαστειον "ΚΟΣΜΙΚΟΝ":

attachment.php
attachment.php
attachment.php


Στη βιντεοταινια "της παλαβης" φαινονται διαφορα προϊοντα στο παντοπωλειο: χυμοι Natura,κονσερβες ντοματινια και ντοματοπελτες sekobe,σκονη πλυντηριου Essex,μπισκοτα σε στρογγυλο μεταλλικο κουτι,πουρες,αλατι ΚΑΛΑΣ,αλλαντικα,ROL,ενα προϊον RYNBENDE που εχει φωτογραφια μια Ολλανδεζα,λουκουμαδες

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
δεν ξερω τι περιεχει αυτο το κιτρινο μπουκαλι,ισως απορρυπαντικο πιατων;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "ο ανθρωπος της καρπαζιας" βλεπουμε κουτια με ασπιρινη

attachment.php


Στην ταινια "ανοιχτη επιστολη" φαινεται η συσκευασια του αλατιου ΚΑΛΑΣ

attachment.php


Στην ταινια "το αφεντικο μου ηταν κορόιδο" βλεπουμε διαφορες μαρκες ουίσκι αλλά ξεχωριζει το Johnnie Walker:

attachment.php
attachment.php


O Κωνστανταρας χρησιμοποιει NIVEA στην ταινια "υιε μου υιε μου" , προσπαθει να ξανανιωσει αφου παει για γαμπρος

attachment.php


NIVEA ομως χρησιμοποιει και η Μαρικα Κρεββατα στην ταινια "ο ανακατωσουρας",αυτη τη φορα χρησιμοποιειται ως αντηλιακο:

attachment.php
attachment.php


attachment.php
VAT69

Στην ταινια "20 γυναικες κι εγω" βλεπουμε ταμπελα με τη μαρκα γυναικειων εσωρουχων "Venus Flex", δεν ξερω αν ειναι υπαρκτη

attachment.php


Στην ταινια "το μεροκαματο της ευτυχιας" φαινονται τα παρακατω προϊοντα:

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Στην ταινία "Γεύση από Ελλάδα" η ηθοποιός που συγκρούεται με έναν αυστηρό θεατρικό κριτικό (Τάσος Βαλαβανίδης) του απαντά: "Πού θες να ξέρω; Η Δομή είμαι;". Και αναφέρεται στην εγκυκλοπαίδεια και στην παλιά διαφήμιση (δεκαετίας ' 70),

Ειπώθηκε πιο πάνω για τη διαφήμιση του υγρού πιάτων "Άβα" στην ταινία "Ο φαλακρός μαθητής". Ένα σκρίνσοτ.

ava veggos.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Σίσι αναφέρεται πάλι από το Βέγγο, όταν βρίσκει στην αρχή της ταινίας το μωρό στα "Δίδυμα". Το διαβαζει στο χαρτί που συνοδεύει το εγκαταλελειμένο μωρό: "Τρώει γάλα Σίσυ/ να σας ζήσει!"
 
stakovios είπε:
Στην ταινία "Τα Δίδυμα" με το Βέγγο, ο Βέγγος διαβάζεοντας το σημειωματάριο στο καλάθι του αφημένου μωρού, λέει μεταξύ άλλων: "Τρώει γάλα Σίσσυ/ να σας ζήσει!"Μου λύεται κι εμένα η απορία γιατί μέχρι να διαβάσω αυτό το θρεντ άκουγα (και έψαχνα) για γάλα.... Ζήση!
Και συγνώμη για το πρώτο μου ποστ-καρμπόν! Το είχα αναφέρει ξανά το Μάρτιο και δεν το θυμόμουν!
 
Προϊοντα περιποιησης μαλλιων της wellaton υπαρχουν στην ταινια "ενας αντρας με συνειδηση"

attachment.php


attachment.php
το γνωστο ουισκυ VAT69

Στην ταινια "Αριστοτελης ο επιπολαιος" ο Νικος Σταυριδης πινει ουισκυ J&B

attachment.php


Μπισκοτα Παπαδοπουλου και σοκολατες (μαλλον ελβετικες) φαινονται στην ταινια "ενας χιπις με φιλοτιμο"

attachment.php
attachment.php


Στην ταινια "οι αετονυχηδες" βλεπουμε Φυτινη ΕΛΑΪΣ και μπισκοτα Παπαδοπουλου

attachment.php
attachment.php


Στην ταινια "κοκκινα τριανταφυλλα" φαινονται ρολογια μαρκας Astrolux

attachment.php


Διαφορα προϊοντα περιπτερου βλεπουμε στη βιντεοταινια "η αδελφη της αδελφης"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Στην ταινια "γαμος αλα ελληνικα" βλεπουμε την Ξενια Καλογεροπουλου να ψωνιζει απ το καταστημα "Στρατηγιου"

attachment.php


attachment.php
το γνωστο ουισκι VAT69..

Στην ταινια "κορόιδο γαμπρε" βλεπουμε αφισα με το αλγκον και το κρασι ή μπυρα "Corona" ενω αργοτερα η Μιρκα Καλατζοπουλου πηγαινει στο περιπτερο για να ζητησει ενα Αλγκον

attachment.php
attachment.php
attachment.php


Στην ταινια "ο διαβολος και η ουρα του" βλεπουμε το καταστημα "Κατραντζος-σπορ",απο κει ψωνιζει η Μαρθα Καραγιαννη

attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
μαρκα απο ουισκι White horse

Στην ταινια "παρανομοι ποθοι" η Ελενη Προκοπιου ψαχνει για δουλεια και πηγαινει σε καταστημα με οικιακα ειδη της Zanussi και σε καταστημα με ραπτομηχανες Necchi

attachment.php
attachment.php


Στην ταινια "ο Θοδωρος και το δικανο" ο Μιμης Φωτοπουλος πηγαινει στο καταστημα "Ραδεξ" για να αγορασει στην κορη του πικαπ Blaupunkt

attachment.php
attachment.php


Στην ταινια "χαρουμενο ξεκινημα" ακουμε τη μαρκα της οδοντοκρεμας Σανοζιλ,βλεπουμε κουτια με γαλα ΝΟΥΝΟΥ

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
αμεσως μετα ο Νικος Ριζος λεει στον αστυνομο τη φραση "κοντα στο ΝΟΥΝΟΥ κι η γνωση"

Σε μια εφημεριδα οι κοπελες διαβαζουν για ενα προϊον που σκεφτονται να διαφημισουν

attachment.php


Αργοτερα η σπιτονοικοκυρα Γεωργια Βασιλειαδου προσπαθει να λυσει σταυρολεξο και "κολλησε" καπου,ζηταει τη βοηθεια του Γιωργου Οικονομιδη.Ψαχνει βουνο και ειναι λεξη με 6 γραμματα.Εκεινος της λεει "Αλπεις" και τοτε εκεινη του απαντα κοιταζοντας το ψυγειο: "βουνο ειναι το "Αλπεις"; ψυγειο ειναι"! ,αναφερεται στη μαρκα ψυγειου "Αλπεις"

Στην ταινια "πισω μου σ εχω σατανα" η Αννα Μαντζουρανη ενω λεει ενα απ τα ποιηματα της βρισκει τον Γιωργο Παπαζηση να κοιμαται κι αναρωτιεται : "μα γιατι κοιμουνται οσοι ακουν τα ποιηματα μου; ποιηση προσφερω δεν προσφερω ΒΑΛΙΟΥΜ"

Αργοτερα ο Λαμπρος Κωνστανταρας μιλαει με τον Παπαζηση που του ανακοινωνει οτι σκοπευει να παντρευτει και ο ΛΚ του λεει για τα εξοδα του γαμου αναφεροντας τις μαρκες προϊοντων :Στρωματεξ,Κλινεξ και Σοφτεξ

Στην ταινια "3 τρελοι για δεσιμο" ο Νικος Σταυριδης ζηταει απ την ανηψια του Ματινα Καρρα να του φερει ενα Αλγκον για τον πονοκεφαλο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε ξέρω αν αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ βαριέμαι να ψάξω...Στην ταινία "Το θύμα" βλέπουμε το σαπούνι Rexona...

 


47.jpg


47.jpg
 
Αντωνη δε νομιζω να αναφερθηκε(εγω τουλαχιστον δεν το θυμαμαι),μα πού πας και τα ξετρυπωνεις ολα αυτα; :) :worship: :worship:

ευχαριστουμε και παλι!!!
 
Πίσω
Μπλουζα