Πρωινή Προσευχή

Δε νομιζω να ηθελε καποιος να επιδειξει τον ευατο του λεγοντας την προσευχη,απλα ηταν αναγκαιο ''κακο'',καποιος επρεπε να την πει..εγω δε θυμαμαι καν πως με επελεξαν να την πω...στο λυκειο παντως εφτανα και γω ταυτοχρονα με την προσευχη,αφου προηγουμενως ετρωγα,βλεποντας παραλληλα και το Ρουκ Ζουκ (το οποιο σχολιαζαμε πριν μπει ο καθηγητης) :)
 
dim είπε:
Δε νομιζω να ηθελε καποιος να επιδειξει τον ευατο του λεγοντας την προσευχη,απλα ηταν αναγκαιο ''κακο'',καποιος επρεπε να την πει..εγω δε θυμαμαι καν πως με επελεξαν να την πω...στο λυκειο παντως εφτανα και γω ταυτοχρονα με την προσευχη,αφου προηγουμενως ετρωγα,βλεποντας παραλληλα και το Ρουκ Ζουκ (το οποιο σχολιαζαμε πριν μπει ο καθηγητης) :)
Ααα, μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά και συγνώμη αν έθιξα κάποιον άθελά μου. Δεν εννοώ ότι είναι κανόνας: όποιος έλεγε προσευχή ήθελε να επιδειχθεί. Απλώς αυτό συνέβαινε στο δικό μου σχολείο (δημοτικο-γυμνάσιο). Και φαινόταν ότι το κάνουν με αυτό το σκόπό και από την υπόλοιπη συμπεριφορά τους... ;)

Στο λύκειο δεν ξέρω καν αν υπήρχαν συγκεκριμένα άτομα που την έλεγαν. Τις λίγες φορες που είχε τύχει να προλάβω προσευχή τύχαινε να μη θέλει κανένας να ανέβει να την πει. Και αφού περιμέναμε αρκετά λεπτά και δεν ανεβαινε κανείς φώναζε ο λυκειάρχης μια κοπέλα, η οποία και λουζόταν την αγγαρεία για όλη την υπόλοιπη χρονιά.
 
Rakeesh είπε:
Αληθεια, ειχατε απογευματινη προσευχη, μεσα στην ταξη πριν το σχολασμα;

Εννοείται!

Μιλάω φυσικά για το μεσημέρι (ή το απόγευμα) της Παρασκευής, και πάντα για το Δημοτικό.

Αλλά με την ευκαιρία, μόλις μου θύμισες κάτι άλλο... Λέω να ανοίξω σχετικό θέμα, αν δεν το έχει προλάβει άλλος!!! ;)
 
Rakeesh είπε:
Αληθεια, ειχατε απογευματινη προσευχη, μεσα στην ταξη πριν το σχολασμα;
Ε οχι και αυτο το μαρτυριο.. :(

Ποτέ δεν το καναμε, αλλα τωρα που το σκεφτομαι ηταν μια καλη δικαιολογια να χανεις λιγα λεπτα μαθημα ;)

Αν και.. περα απο το τυπικο πρωινο και εναν θρησκοληπτο καθηγητη, δεν φημιζομασταν για "εκκλησιαστικο" σχολειο :p
 
Κανόνας του Μέρφι: Ποτέ μην είσαι πρώτος, ποτέ μην είσαι τελευταίος!

Πάντα από τους πρώτους και τους τελευταίους στη παράταξη διάλεγαν ;)
 
Από τους ποιο ενοχλητικούς σχολικούς θεσμούς. Από το δημοτικό είχα προβλήματα του τύπου γιατί δε κάνεις το σταυρό/μετάνοιες/προσευχή σωστά κτλ, στο γυμνάσιο κάλεσαν τους γονείς μου όταν αρνήθηκα να πω προσευχή με την αιτιολογία ότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου χριστιανό :p
 
Αντιμετωπισε κανεις προβλημα ποτε, με ποιο χερι κανουν τον σταυρο?

Εγω εκανα και σεμιναρια στο σπιτι απο την μανα μου για να μην λαθεψω (αμαν βρε μανα :( )

Συνηθως οι δασκαλοι τον εκαναν με το αριστερο, και ετσι οπως τους ειχαμε εμεις απεναντι, καναμε με το χερι που βρισκοταν απο την ιδια πλευρα (το δεξι δηλ :p )

Επισης για ενα μεγαααααλο διαστημα, καναμε τον σταυρο μας και με τα 5 μας δαχτυλα :D (μεχρι που μας εξηγησαν τι σημαινει το καθε δαχτυλο και ποσα πρεπει, αν και.. χλωμο το κοβω οτι το καταλαβαν ολοι #) )
 
Το μονο καλο σε αυτο τον θεσμο ειναι οτι εχει γινει κλασσικος κ θυμιζει πολυ παλιες εποχες!!Εφιαλτης παντως μου φανηκε στο γυμνασιο που μας σηκωναν με καταλογο....!!

Ακομα δεν μπορω να καταλαβω την υπαρξη μικροφωνου αφου ολα τα παιδακια το λεγαν κ το λενε σχεδον απο μεσα τους απο ντροπη κ δεν ακουγεται τιποτα!!! :p

Θυμαμαι πρωτη μερα μετα τις διακοπες του Πασχα κ ηταν η σειρα ενως κοριτσιου που ομως δεν ηξερε το χριστος ανεστη κ λεει στον διευθυντη "να πω το πατερ ημων" κ αυτος λεει "αντε πεστο να τελειωνουμε!!!!!!!!"

Επισης καθε μερα εκεινη τη στιγμη περναγα καλα γιατι κοροιδευαμε τους καθηγητες κ χαχανιζαμε συνεχεια!!!!:biglaugh:
 
Εμείς πάλι τραγουδούσαμε ως χορωδία μετά την προσευχή και πριν το δι ευχών.
 
Οσο μπαναλ το εβλεπα πιτσιρικας, τοσο τωρα μου αρεσει να βλεπω τα παιδακια να προσευχονται τα πρωινα στο σχολειο...

Αρχη γηρατειων? Συμπαθεια σε μια συνηθεια που εκλειπει σιγα-σιγα (και μεθοδικα θα τολμουσα να πω :) ) και γινεται δυστυχως ρετρο?

Σημεια των καιρωωωωωωωωωωωωων χαχαχαχα
 
Ήταν το χειρότερο μου να είναι η σειρά μου να πω προσευχή. Δεν αισθανόμουν και πολύ άνετα.
 
Εμένα μου είχε κολλήσει άσχημα η ευθύνη της πρωινής προσευχής. Στο Δημοτικό όχι τόσο, γιατί την κάναμε με τη σειρά, και τα παιδιά ήταν πιο συμβιβασμένα και δέχονταν αναγκαστικά. Στο Γυμνάσιο και Λύκειο όμως, η πρωινή προσευχή μου έγινε σχεδόν επάγγελμα, γιατί από τη μία οι συμμαθητές μου είχαν αρχίσει να κρύβονται, να αργούν ή να αρνούνται ανοιχτά να ανέβουν για προσευχή, κι από την άλλη ήμουν πολύ καλή στις απαγγελίες, ήμουν και από τους καλούς μαθητές κι έτσι οι καθηγητές είχαν βρει την εύκολη λύση και με σήκωναν συνέχεια. Εγώ όμως ένιωθα παγιδευμένη, δεν την ήθελα αυτή την αγγαρεία και μερικές φορές αργούσα επίτηδες για να τελειώσει η προσευχή. Όταν πήγαινα μετά, άκουγα πολλές φορές από τους συμμαθητές μου να μου λένε "Σε έψαχνε η διευθύντρια από το μεγάφωνο" :rant:

Και μία φορά, όταν είχαμε γυρίσει από τις διακοπές του Πάσχα κι έπρεπε να αρχίσουμε κλασικά να λέμε το Χριστός Ανέστη, κανείς δεν το έλεγε σωστά και κάθε μέρα οι καθηγητές άφριζαν κάνοντας παρατηρήσεις και το παιδί που το έλεγε γινόταν ρεζίλι. Μέχρι που ήρθε η σειρά μου. Έκανα το λάθος να πω τέλεια την προσευχή και μόλις τελείωσα τα παιδιά ξέσπασαν σε χειροκροτήματα! Αυτό βέβαια έγινε χιουμοριστικά, επειδή είχε πολύ καιρό να ακουστεί ένα αλάνθαστο Χριστός Ανέστη, εγώ όμως ντράπηκα πολύ. Το αποτέλεσμα όλου αυτού ήταν να μου φορτώνουν συχνά και την πασχαλινή προσευχή. Πραγματικά, λέω εκ μέρους πολλών "φυτών" ότι ήμασταν παρεξηγημένοι! Εντάξει, υπήρχαν και οι γλοιώδεις που γίνονταν τα τσιράκια των καθηγητών και ψωνίζονταν, αλλά υπήρχαν κι αυτοί της δικής μου κατηγορίας, που απλά επειδή μελετούσαν λόγω συνέπειας ή επειδή πραγματικά τους άρεσαν κάποια μαθήματα, οι ανόητοι Έλληνες εκπαιδευτικοί τους ξεχώριζαν μετά σε όλα, και δεν είναι εύκολο να χαλάσεις χατίρι σε καθηγητή που σε συμπαθεί και σε κοιτάζει με λαχτάρα, όπως ο σκύλος το αφεντικό του!
 
Εγώ δεν πρέπει να απάγγειλα ποτέ την προσευχή στο προαύλιο του σχολίου σε οποιαδήποτε βαθμίδα. Και σε εμάς κλασσικά ήταν 4-5 άτομα που είτε επειδή ήταν γλύφτες είτε (σπανιότερα) σαν ένδειξη αβροφροσύνης ή και εκτίμησης προς τους καθηγητές εναλλασσόταν στην απαγγελία. Μια δυο φορές που κάποιος καθηγητής (συνηθέστερα ο καλόγερος που είχαμε σαν θεολόγο) προσπαθούσε να διευρύνει τον κύκλο των ατόμων που θα έλεγαν την προσευχή η προσπάθεια ναυάγούσε λόγω της αδιαφορίας τόσο των μαθητών, όσο και των καθηγητών
 
Ευτυχως σε μας δεν ειχε σειρα αντιθετα ειχε 3,4 που γουσταραν να την λενε και ανακυκλονοταν αυτη η τετραδα καθε μερα.
 
pooky(1) είπε:
Αυτό το "στοιχηθείτε" "ανάπαυση - προσοχή" "άγιος ο θεός, άγιος ισχυρός, άγιος αθάνατος ελέησον ημάς" μου την έσπαγε.
Παιδιά, φαντάζομαι ότι η προσευχή υπάρχει ακόμα ως θεσμός στα σχολεία. Μπορεί όμως να μου πει κάποιος αν συνεχίζεται το "ανάπαυση/προσοχή/στοιχηθείτε";

Πείτε μου πως όχι...
 
Δεν ξερω τι ειναι χειροτερο το στοιχηθειτε προσοχη,η το να ξυνονται, χασμουριωνται ,πεφτουν σφαλιαρες κατα την προσευχη.
 
Νομίζω ότι και τα δυο είναι εξίσου άσχημα. Όταν όμως εμείς (υποτίθεται ότι) ήμασταν κλαρίνο, και έβλεπες τους καθηγητές να συζητάνε (ή και να φλερτάρουν) πίσω από το παιδί που έλεγε την προσευχή (που πρώτα-πρώτα δείχνει έλλειψη σεβασμού και προς το παιδί και προς την σημασία της προσευχής) άλλωστε νομίζω ότι οι μεγάλοι φταίνε για τα περισσότερα άσχημα που πράττουν οι μικροί μικρών και ό,τι γίνεται υπερβολικό σήμερα θα επιστρέψει αύριο εξίσου υπερβολικό αλλά από την άλλη πλευρά.
 
alkis21 είπε:
Παιδιά, φαντάζομαι ότι η προσευχή υπάρχει ακόμα ως θεσμός στα σχολεία. Μπορεί όμως να μου πει κάποιος αν συνεχίζεται το "ανάπαυση/προσοχή/στοιχηθείτε";
Πείτε μου πως όχι...
Εγώ θα ήθελα να μάθω αν και η ίδια η προσευχή συνεχίζεται. Φαντάζομαι πως το κοινό θρήσκευμα ανάμεσα σε όλους τους μαθητές που ήταν ο κανόνας στα χρόνια που συζητάμε δεν μπορεί να υπάρχει πλέον σε τόσο μεγάλο ποσοστό. Σε κάποιες περιοχές ίσως το φαινόμενο να είναι ακόμα πιο έντονο, είμαι περίεργος λοιπόν πως θα μπορούσε ένας τέτοιος θεσμός να συντηρείται και να εφαρμόζεται ακόμα. Σίγουρα κάποιος θα έχει παιδιά ή συγγενείς μαθητές ή θα κατοικεί κοντά σε σχολείο να μας δώσει μια ιδέα για το συμβαίνει σήμερα.
 
Αλήθεια λέγατε κι εσείς το "Άγιος ο θεός, Άγιος ισχυρός..." για προσευχή;
 
Ελαφρώς μόνο off topic: Εγώ πάντως γούσταρα πολύ να λέω την προσευχή πριν το φαγητό στην βασική εκπαίδευση στην Αεροπορία. Ο λόγος; Όποιος το έκανε έμπαινε πρώτος να φάει! :animlaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα