"Πρωτοποριακά" games

@gryzor

mega respect που έδωσες και τα στοιχεία για την ανάμνηση που είχα

(αποδεικνύεται ότι λειτουργεί η μνήμη μου ακόμη..) :D

το ότι η freescape είναι amstrad πρωτιά, θυμόμουν ότι το είχα διαβάσει

σε κάποιο εγγλέζικο περιοδικό της εποχής...

ίσως πρέπει κάποιος να ψάξει και σε αυτό το αρχείο!!
 
DINO είπε:
Η αναφορά του Leon στα Flight Sims με βοήθησε...Βρήκα το JET χρονολογίας 1985...
Νομίζω ότι μάλλον είναι το

Screenshot από C64 όπου βλέπουμε απλοϊκά μεν, filled polygons δε.

To Βλέπουμε και στην ιστορία του MS Flight Simulator

1983 first release of FS II for the Apple II by SubLOGIC, comparable to PC-version, but 6-color, solid filled, 4 areas, now with 80 airports, more roads, rivers, mountains, buildings, bridges, ADF, simulated aircraft is a Piper Archer. Nice manuals.
Spartan_X είπε:
Βασικά, το ποίο πρωτοποριακό ηλεκτρονικό παιχνίδι όλων των εποχών μάλλον είναι το Pong ;) Το πρώτο παιχνίδι που μπήκε ποτέ στα σπίτια, και το οποίο έκανε τη αρχή της ιστορίας των videogames....
Ούτε αυτό ισχύει. Ο δαιμόνιος Bushnell "έκλεψε" την ιδέα για το πρώτο του coin-op το Computer Space από το Spacewar! ενώ για το δεύτερο (το Pong) τη βούτηξε από τον Ralph Baer και την πρώτη κονσόλα που αυτός δημιούργησε το Magnavox Odyssey (η πρώτη κονσόλα που μπήκε στα σπίτια).

Εδώ βλέπουμε τον Ralph Baer με την νέα του εφεύρεση, το 1969, που έπαιζε ένα παιχνίδι που αργότερα θα γινόταν το Pong.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=1LsRGUODHlQ]YouTube - Ralph Baer and Bill Harrison Play Ping-Pong Video Game, 1969
 
Eεεε γιατί το Pong δεν το έκλεψε κι αυτός;Ο Ralph Baer έχει γράψει ένα βιβλιο, το Videogames, in the Beginning (Rolenta Press) στο οποίο ασχολείται 30% με τα παιχνίδια και την ανάπτυξη της αγοράς και 70% με τις μηνύσεις που έκανε εναντίον τρίτων, τις πατέντες του και το τί φοβερός τύπος ήταν που εφηύρε την αγορά. Κρίμα, λυπήθηκα πολύ για λογαριασμό του...

fgbrain είπε:
@gryzorτο ότι η freescape είναι amstrad πρωτιά, θυμόμουν ότι το είχα διαβάσεισε κάποιο εγγλέζικο περιοδικό της εποχής...ίσως πρέπει κάποιος να ψάξει και σε αυτό το αρχείο!!
εεεε βουρ στο CPCwiki για βουτιά στα Amstrad Action (λέω ΑΑ και όχι Amtix! γιατί μου φαίνεται ότι θυμάμαι κι εγώ κάτι, και τότε διάβαζα μόνο ΑΑ... θα το θέσω ώς ερώτημα στο φόρουμ του wiki!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα