"Πρωτοποριακά" games

Παιχνίδια όπως το Eidolon , το Encounter και το AAoW τα έχω αυθεντικά για την συλλογή μου. (Δυστυχώς το Siboot μόνο "κόπια" την οποία είχα βρεί παλιότερα μαζί με άλλα παίγνια του Κρις Κρώφορντ).

Εκείνο το "Dandy" δεν το ήξερα πάντως !! Θα δοκιμαστεί άμεσα !! :D

Gryzor είπε:
Όσο για τη Freescape, κι εγώ έχω την εντύπωση ότι αναπτύχθηκε για Amstrad...
Gryzor, αν βρείς στοιχεία που να το αποδεικνύουν, μην διαστάσεις να τα "καταθέσεις". (να πάρουμε μία κάποια "πρωτιά" και εμείς οι amstrad users !! :D )
 
billy είπε:
Gryzor, αν βρείς στοιχεία που να το αποδεικνύουν, μην διαστάσεις να τα "καταθέσεις". (να πάρουμε μία κάποια "πρωτιά" και εμείς οι amstrad users !! :D )
Τάξε μου και σ'εφτιαξα!

Retro Gamer #22, σελίδα 26:

picture.php


Να πω ότι η πρώτη μου επαφή ήταν με ένα (Χριστουγεννιάτικο ;) τεύχος του Amstrad Action που έδινε μαζί (demo, νομίζω) στο covertape το Total Eclpise. Ούτε σε αυτό προχώρησα ιδιαίτερα, αλλά καταλάβαινα ότι βλέπω κάτι ξεχωριστό...
 
Eίσαι ΤΕΛΕΙΟΣ !! Σου δίνω respect μέχρι εκεί που δεν παίρνει !! :bow:

"Of all the 8-bit machines available at the time, the CPC was best positioned for development work". Τα πάντα/όλα θα πούμε εδώ !! :headbangdude:

Να έρθει παρακαλώ και ο κύριος Wally προς τα εδώ, να προσκυνήσει τον Amstrad. :diablotin:
 
Έεεεετσι. Μα σε τί να κάνει development ο άνθρωπος, εκτός από κανένα workstation? Ίσως, άντε, κανένα BBC σε πολλαπλάσια τιμή...
 
Ελα μου ντε !!

Στα 8-bit, μία ήταν η σοφή επιλογή στους "όλα-σε-ένα" home micros.

Wallyyyy.... πότε είπαμε θα σου 'ρθει εκείνος ο cpc απο το ebay ??? :diablotin:
 
Πλάκα-πλάκα, αύριο πρωί κάνω edit στη wikipedia :)
 
Μπράβο !!

Το σωστό να λέγεται !! (και να γράφεται :D ).

Kαι για όποια άλλη σχετική "πρωτoπορία" του amstrad βρεθούν στοιχεία, εδώ είμαστε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο το "concept" του '85 μέχρι την στιγμή που το πρόγραμμα έγινε πραγματικότητα, προφανώς μεσολάβησε κάποιο διάστημα, όπου αφού είδαν και απόειδαν ότι o spectrumάκος δεν "βολεύει" για την ανάπτυξη τέτοιων προγραμμάτων για τις 8-bit εκδόσεις, αποφάσισαν να το δουλέψουν πρώτα πάνω σε κάποιο πιό σοβαρό μηχάνημα... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα...έτσι και αλλιώς ο Spectrum μόνο κατ' ευφημισμόν μπορεί να χαρακτηριστεί υπολογιστής! :D Το γεγονός ότι οι προγραμματιστές έβγαλαν τέτοιας παιχνιδάρες για το μηχάνημα μόνο με μαύρη μαγεία μπορεί να εξηγηθεί! Πάντως αν τελικά ισχύει, τότε ο Amstrad έχει μια πάρα πολύ σημαντική πρωτιά.

Πάντως φίλε billy, δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις τέτοιον avatar αφού είσαι amstradόβιος! :D

Και μια και πιάσαμε τα πολύγωνα, πιο είναι το πρώτο παιχνίδι που είχε solid polygons για υπολογιστές-κονσόλες; Στα arcades ήταν το I, Robot.
 
Να υποθέσω οτι ήταν το Starglider 2;

EDIT: Βιάστηκα! Ίσως να είναι το MIDI MAZE...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αποκλείεται αφού το The Sentinel είχε solid polygons και βγήκε το '86. Αλλά δεν μπορεί θα υπάρχει και κάτι προγενέστερο.
 
Leon είπε:
Χα...έτσι και αλλιώς ο Spectrum μόνο κατ' ευφημισμόν μπορεί να χαρακτηριστεί υπολογιστής! :D
Μουαχαχα !! Γεια στο στόμα σου !! :D

Leon είπε:
Το γεγονός ότι οι προγραμματιστές έβγαλαν τέτοιας παιχνιδάρες για το μηχάνημα μόνο με μαύρη μαγεία μπορεί να εξηγηθεί!
Mαύρη όπως το ίδιο το μηχάνημα !! :diablotin:

Leon είπε:
Πάντως φίλε billy, δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις τέτοιον avatar αφού είσαι amstradόβιος! :D
:D

Aυτό συμβαίνει επειδή μου άρεσε περισσότερο το προφίλ του "τρελλού επιστήμονα" που είχε ο Θείος, παρά εκείνο του "αδίστακτου επιχειρηματία" που είχε ο Αλαν !! (τα μηχανήματά τους είναι φυσικά άλλη υπόθεση !! :D )

Leon είπε:
Και μια και πιάσαμε τα πολύγωνα, πιο είναι το πρώτο παιχνίδι που είχε solid polygons για υπολογιστές-κονσόλες; Στα arcades ήταν το I, Robot.

Τώρα τι να πω...

Τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή απο την εποχή των home micros είναι το Starstrike 2, το Sentinel και ίσως το I of the Mask με πάσα επιφύλαξη, αλλά ενδέχεται να ξεχνάω κάποιον άλλο σημαντικό τίτλο... :confused: (ειδικά αν είναι απο κανένα αρχαίο υπολογιστή, παίζει και το ενδεχόμενο να μην γνωρίζω καν το παιχνίδι !!)

Αν το έχεις ψάξει το θέμα, μην μας κρατάς σε αγωνία !!
 
Μπα όχι δεν το ξέρω, γιαυτό ρωτάω, αν και υποψιάζομαι ότι θα είναι κανά MS Flight Simulator και θα ξενερώσουμε ομαδικά. :p
 
Θα ήταν όντως μεγάλη "ξενέρα" κάτι τέτοιο !! :D

Eχω το Flight Simulator 2 - αλλά για Amiga (κυκλοφορία '87 νομίζω...).
 
Η αναφορά του Leon στα Flight Sims με βοήθησε...

Βρήκα το JET χρονολογίας 1985...
 
Σφυριζοντας αδιαφορα...

picture.php


:p
 
Xαχαχα :D

Βtw, διόρθωσα και τη wikipedia... :)
 
Βασικά, το ποίο πρωτοποριακό ηλεκτρονικό παιχνίδι όλων των εποχών μάλλον είναι το Pong ;) Το πρώτο παιχνίδι που μπήκε ποτέ στα σπίτια, και το οποίο έκανε τη αρχή της ιστορίας των videogames....
 
Πίσω
Μπλουζα