"Πρωτοποριακά" games

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Θυμάστε το παιχνίδι THANATOS ? Ήταν πολύ πρωτοποριακό για την εποχή του. Και στο σενάριο (είχες τον ρόλο ενός ... δράκου) και στο gameplay (ορισμένα sprites ήταν τεράστια !). Θυμάμαι ότι άλλωτε τα έβαζες με εξίσου θεόρατους δράκους και άλλωτε προσγειωνόσουνα (ο δράκος ήταν φτερωτός) και έτρωγες τους ανθρώπους που ήταν από κάτω και φάίνονταν μικροσκοπικοί.

Θυμάται κανείς παρόμοια πρωτοποριακά games ?
 
...για αυτό το πολύ ωραίο πραγματικά παιχνιδάκι (το Thanatos), ο Aeon έχει γράψει και ένα λεπτομερές walkthrough. :)

Σαν "πρωτοποριακά παιχνίδα" μπορώ να συμπληρώσω αρχικά το Elite για το "ανοικτό" και "ατελείωτο" gameplay του.

Eπίσης το Turbo Esprit, που εξομοίωνε την κυκλοφορία μίας πόλης με φωτεινούς σηματοδότες, πεζούς, κλπ.

Το Hacker, που παρόμοιο "στήσιμο" και θέμα δεν υπήρχε μέχρι τότε.

Το Litttle Computer People (ποιοί "Sims" και πράσινα άλογα !! :D )

Τα Renegade & Double Dragon, που ξέφυγαν απο το "καλούπι" των παιχνιδιών τύπου Kung Fu Master, και εισήγαγαν τα "μοντέρνα" beat'em ups.

Το Νemesis, για το φοβερό σύστημα όπλων του, που δημιούργησε ολόκληρη σχολή.

To Saboteur, με τις stealth τεχνικές του.

Θέλω να βάλω μέσα και το "Τhe Hobbit" για την ανεξάρτητη κίνηση των χαρακτήρων του.

Επίσης, τo Sim City (είχε κυκλοφορήσει και στα 8-bit).

(και... που είναι ο abyss να πεί και για τα Fairlight & Dun Darach? :D )

Ξεφεύγοντας απο τα στενά πλάισια του Amstrad, και περνώντας και σε άλλους "μικρούς", χωρίς καμία επιφύλαξη ψηφίζω το φοβερό MULE, και το πολύ έξυπνο Paradroid.

Μήπως επιτρέπεται να κάνουμε και μία μικρή (τόση δα) στάση στα 16-bit; :D

Αξίζει πιστεύω να αναφερθεί Tο Populous, που καθιέρωσε τα "god games", αλλά και το ΥΠΕΡΟΧΟ και απίστευτα πρωτότυπο Captain Blood !! (αν και για το δεύτερο, ορισμένοι ίσως να έχουν κάποιες ενστάσεις...).

..και τέλος... το ζυγίζω απο εδώ - το ζυγίζω απο εκεί, και θέλω να προσθέσω τιμητικά και το Defender of the Crown. :D

Εντάξει, ξέχωρα τα "κομμάτια" του δεν είναι κάτι το "πρωτοποριακό", αλλά όλο το σύνολο μαζί δίνει ρέστα !! ...υπάρχει άλλο παιχνίδι πριν απο αυτό, που να "πούλησε" τόσο πολύ τις φοβερές δυνατότητες των 16-bit υπολογιστών;
 
Και εκείνο που είχε σαν τίτλο γνωστό κομμάτι των frankie goes to hollywood, σπάω το ρημαδοκεφάλι μου να θυμηθώ το όνομα του.

Και το deflector από τα πρώτα puzzle παιχνίδια που θυμάμαι και απίστευτα δύσκολο.
 
...προσθέτω και το Lemmings !! (και αυτό είχε 8-bit εκδόσεις). Αν μη τι άλλο, ένα πολύ πρωτοποριακό παιχνίδι.
 
billy είπε:
...προσθέτω και το Lemmings !! (και αυτό είχε 8-bit εκδόσεις). Αν μη τι άλλο, ένα πολύ πρωτοποριακό παιχνίδι.
Αλήθεια θυμάται κανείς την DMA Design που το έφτιαξε; Τον κύριο Dave Jones την ιδιοφυία πίσω από το Menace, Blood Money, Lemmings, GTA (ναι το γνωστό) και τόσα άλλα. Α να μην ξεχάσω ο τύπος έγραφε τον κώδικα μόνος του στα παιχνίδια και ήταν γύρω στα 20 κάτι όταν έγραψε το Blood Money. Στο Menace έκανε και τα γραφικά.

Άλλες εποχές. One man Band.
 
Σωστός ο shock !! :)

...ακόμα και τώρα θυμάμαι την φωτογραφία του (με το άσπρο πουλόβερ), στο manual του Βlood Money !! Οντως, τότε ήταν 23 χρονών αν δεν κάνω λάθος, και θυμάμαι έλεγε ότι τα μηχανήματα πάνω στα οποία δούλευε στην Psygnosis, ήταν ένας 386 PC στα 25MHz, δύο Αmiga και ένας ST... :D
 
billy είπε:
Σωστός ο shock !! :)
...ακόμα και τώρα θυμάμαι την φωτογραφία του (με το άσπρο πουλόβερ), στο manual του Βlood Money !! Οντως, τότε ήταν 23 χρονών αν δεν κάνω λάθος, και θυμάμαι έλεγε ότι τα μηχανήματα πάνω στα οποία δούλευε στην Psygnosis, ήταν ένας 386 PC στα 25MHz, δύο Αmiga και ένας ST... :D
:eek:

Είχες πάρει το blood money original;

Respect!

Και για όσους ασχολιόντουσαν με προγραμματισμό είχε δώσει τον κώδικα του Menace στο Amiga format και το είχε δημοσιεύσει!!!

Ηταν μεγάλο πράγμα για εκείνη την εποχή γιατί ΔΕΝ έβρισκες εύκολα source κώδικα παιχνιδιού όπως σήμερα.
 
...όντως, κάποτε το "είχα" (σωστός ο αόριστος :D ).

Αν σου πω πόσα games είχα δώσει σε φίλους, ξαδέρφους, θείους κλπ., και τελικά χάθηκαν, θα τραβάς τα μαλλιά σου...
 
Το Blood Money (μαζί με το Running Man) είχανε τις πιο εντυπωσιακές εισαγωγές στην Amiga ! Απίθανα intros !
 
Σίγουρα πρωτοποριακό είναι και το Arkanoid. Με το αστρόπλοιο Vaus (η ρακέτα) να μάχεται εναντίον του Doh (η περίεργη κόκκινη φάτσα). Μετέπειτα κυκλοφόρησε και το δεύτερο μέρος με την ονομασία Arkanoid 2 Revenge of Doh. :)

Επίσης πρωτοποριακό είναι πιστεύω και το Operation Wolf. Που προσπαθούσες να με τον στόχο να εξωντόσεις τους κακούς στρατιώτες. Το είχα δει πρώτη φορά σε arcade μηχάνημα σε ουφάδικο και δεν με άφηναν να παίξω λόγο μικρής ηλικίας. Είχα σκάσει!!
 
Και ακόμα πιο πρωτοποριακό από το Arkanoid, ήταν το KRAKOUT.

Το θυμάστε ;

Σαν Arkanoid, αλλά η "ρακέτα" δεν ήταν στο κάτω μέρος.

Ήταν στα αριστερά και πήγαινε πάνω-κάτω (αντί αριστερά-δεξιά).
 
exetlaios είπε:
Και ακόμα πιο πρωτοποριακό από το Arkanoid, ήταν το KRAKOUT.Το θυμάστε ;

Σαν Arkanoid, αλλά η "ρακέτα" δεν ήταν στο κάτω μέρος.

Ήταν στα αριστερά και πήγαινε πάνω-κάτω (αντί αριστερά-δεξιά).
Ναί, ναί το Krakout! Αυτό δεν είχε κυκλοφορήσει στο Atari 2600 το '77 για πρώτη φορά;
 
Αν δεν απατώμαι, το Krakout υπήρχε σαν listing στο "επίσημο" βιβλίο που συνόδευε τον Amstrad 6128 (δεν είμαι 100% σίγουρος, αν είναι κάποιος ας με διορθώσει).

Είχα κάτσει και το είχα γράψει τότε (και ανάθεμα αν έπαιξε - τελικά το βρήκα κανα χρόνο μετά έτοιμο :p ).

Ήταν εντυπωσιακό πάντως, με τα υπέροχα 8bit ηχητικά εφφέ του (bleep bleep) :D :D :D
 
Πρωτοποριακα τωρα στον Amstrad6128...λιγο δυσκολο.

Αντιγραφες-μεταφορες εκανε.

Ενα που μου ειχε κανει εμενα εντυπωση σαν "πρωτοποριακο" ηταν το HOSTAGES.
 
κάποτε είχα δει ένα demo του shadow of the beast full screen 16 colors ΚΑΙ parallax scroll 8-9 επίπεδα :D

Το μόνο πρωτοποριακό που έχω δει στο CPC.
 
Το ειχα παιξει το Shadow of the Best...αρκετα καλο
 
Το demaκι που λες shinobi, το είδα πρόσφατα... ήταν η πρώτη πίστα και μπορώ να πώ ότι ήταν ίδιο με την Amiga!!! εντάξυ όχι πανομοιότυπο αλλά πολύ κοντά... Φυσικά είναι και πολύ καλύτερη δουλειά απ' ότι το original release του παιχνιδιού... Αν το θέλει κανείς ας μου στείλει με pm το μαιλ του.
 
Eννοεις οτι εχεις τη rom του?

Μηπως εχεις και μια λειτουργικη rom για το MANCHESTER UTD?

Αυτη που εχω εγω εχει καποιο προβλημα.
 
καλά δεν ήταν το ίδιο με Amiga άλλα για CPC ήταν αρκετά εντυπωσιακό.

Και μη μου πείτε οτι επειδή ήταν demo δε θα μπορούσε να ήταν έτσι και η κανονική έκδοση. Θα ήταν άνετα η καλύτερη έκδοση 8 bit Shadow of the beast.
 
Πίσω
Μπλουζα