Πρωτοσέλιδοι έρωτες!

Ο ηθοποιός Γιώργος Κιμούλης και η τραγουδίστρια Μαργαρίτα Ζορμπαλά παντρεύτηκαν τη δεκαετία του '80 προφανώς (δε γνωρίζω ακριβή ημερομηνία) , σήμερα ακολουθούν χωριστούς δρόμους...
To 1986 πατρευτηκαν tony.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εδώ μιλάμε για μια σχέση που δεν οδήγησε ποτέ σε γάμο , δε θυμάμαι κιόλας αν την είχανε παραδεχτεί ποτέ δημόσια και φανερά , αλλά αυτό που θυμάμαι είναι πως οι φήμες τότε ήθελαν έντονα ζευγάρι τους τραγουδιστές μας Μιχάλη Ρακιντζή και Σοφία Αρβανίτη...

0093.jpg
 
Ηταν οντως ζευγαρι συμφωνα με τηλεοπτικη συνεντευξη που εδωσε η Σοφια.
 
1953 ως 1959 μόνον 7 χρόνια ζευγάρι ήταν οι αγαπημένοι μας ηθοποιοί Έλλη Λαμπέτη και Δημήτρης Χορν , στο μυαλό όλων μας όμως πιστεύω μόλις ακούμε το όνομα του ενός αυτόματα το συνδυάζουμε με του άλλου...

106.JPG
 
Το 1981 παντρεύτηκαν οι ηθοποιοί Μιμή Ντενίση και Γιάννης Φέρτης. Σήμερα ακολουθούν χωριστές πορείες...

107.jpg
 
Παρόμοιο χτένισμα είχε το δεν-μοιάζουμε-και-πολύ-ευτυχισμένοι ζεύγος
 
Δύο δημοσιογράφοι μας , άλλοτε παντρεμένοι τώρα όμως χωριστά , με έναν γιο όμως καρπό αυτού του γάμου , ο Νίκος Χατζηνικολάου και η Έλενα Κατρίτση

0108.jpg
 
Η ηθοποιός Ηρώ Μουκίου , τον κύριο δεν τον ξέρω... Παντρεύτηκαν τελικά , είναι ακόμα μαζί...ούτε αυτό το ξέρω...

0113.jpg
 
Άλλο ένα σεμνό και αγαπημένο ζευγάρι του Ελληνικού κινηματογράφου και θεάτρου , ο Ανδρέας Φιλιππίδης και η Λίλη Παπαγιάννη που παντρεύτηκαν το 1957 και νομίζω δεν χώρισαν ποτέ ως το τέλος (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

0115.jpg
 
Πρωτη συζυγος του Φιλιππιδη ηταν η Δεσπω Διαμαντιδου.
 
Η κυρία Μουκίου ή/και ο προσωρινός σύζυγος ήταν προφανώς απόγονοι των Κολοκοτρωναίων. Καβάλα παν στην εκκλησιά, καβάλα προσκυνάνε.

Όσο για το τέως ζεύγος Χατζηνικολάου, μέχρι και οι ίδιοι βαρέθηκαν να βλέπουν τους εαυτούς τους μαζί, και χώρισαν.
 
Το 1996 παντρεύτηκαν ο τραγουδιστής Τόλης Βοσκόπουλος και η ηθοποιός Άντζελα Γκερέκου (μετά από πολλούς γάμους κ σχέσεις ο Τόλης) και είναι μέχρι σήμερα μαζί...

0116.jpg
 
Άλλο ένα αγαπημένο καλλιτεχνικό ζευγάρι ο Νίκος Δαδινόπουλος και η Μαίρη Ευαγγέλου. Παντρεύτηκαν το 1979 και απέκτησαν έναν γιο. Ο Νίκος έφυγε νωρίς...

0121.jpg
 
Και ακόμη ένα αγαπημένο ζευγάρι του Ελληνικού θεάτρου , κινηματογράφου και τηλεόρασης ήταν ο Γιώργος Τζώρτζης και η Τόνια Καζιάνη. Δε μπόρεσα να βρω πληροφορίες του πότε παντρεύτηκαν , εκείνος μας άφησε φέτος , σημασία έχει όμως πως ήταν χρόνια μαζί ως το τέλος αγαπημένοι...

0125.jpg
 
Η ηθοποιός Ηρώ Μουκίου , τον κύριο δεν τον ξέρω... Παντρεύτηκαν τελικά , είναι ακόμα μαζί...ούτε αυτό το ξέρω...

Προβολή συνημμένου 192727
όχι δεν είναι ακόμα μαζί. Η Ηρώ Μουκίου είναι παντρεμένη με τον ψυχίατρο Σάκη Καλογερόπουλο ο οποίος διατηρεί κλινική στην Λάρισα.

http://www.yupiii.gr/gossip/c77776/Hrw_Moykioy-To_paidi_ektos_gamoy_kai_h_s.html
 
Και ακόμη ένα αγαπημένο ζευγάρι του Ελληνικού θεάτρου , κινηματογράφου και τηλεόρασης ήταν ο Γιώργος Τζώρτζης και η Τόνια Καζιάνη. Δε μπόρεσα να βρω πληροφορίες του πότε παντρεύτηκαν , εκείνος μας άφησε φέτος , σημασία έχει όμως πως ήταν χρόνια μαζί ως το τέλος αγαπημένοι...
Δεν ξερω ποια χρονια παντρευτηκαν, ξερω ομως οτι γνωριστηκαν στα γυρισματα της ταινιας Ενας Γερμανος στα Καλαβρυτα.
 
Η ηθοποιός Μελίνα Μερκούρη και ο σκηνοθέτης Ζυλ Ντασσέν.

Ο Ζυλ Ντασέν και η Μελίνα Μερκούρη παντρεύτηκαν στις 18 Μαίου του 1966 στο δημαρχείο Λωζάνης. Ο Νίκος Κούρκουλος ήταν ο μόνος Έλληνας μάρτυρας στο γάμο. Ο άλλος μάρτυρας ήταν ο Ελβετός δικηγόρος του Ζυλ Ντασέν. Στην επτάλεπτη διαδικασία παραβρέθηκαν ακόμη ο ληξίαρχος και η σύζυγος του Ελβετού δικηγόρου. «Είναι η πιο ευτυχισμένη στιγμή στη ζωή μου», φέρεται ότι δήλωσε η Μελίνα Μερκούρη. «Θα ήθελα να είχαμε παντρευτεί στην Ελλάδα, αλλά τότε θα έπρεπε να καλέσουμε πολύ κόσμο και δεν ταίριαζε ο θόρυβος και η φασαρία σε μια απλή τελετή που επισφραγίζει συμβίωση 10 χρόνων». Το ίδιο βράδυ ακολούθησε ελληνικότατο γλέντι με συρτάκι και πολύ κέφι στο Λωζάν Παλλάς

(πληροφορίες από τη Βικιπαίδεια)

134.jpg
 
Και βέβαια στην Ελλάδα του 1966 θα έπρεπε να κάνουν θρησκευτικό γάμο, πράγμα λίγο δύσκολο γιατί ή ο Ντασσέν θα έπρεπε να γίνει Χριστιανορθόδοξος ή η Μερκούρη Εβραία.

Ένα πράγμα που συνειδητοποίησα πριν λίγα χρόνια μόλις (όταν πέθανε ο Ντασσέν) είναι ότι κακώς τον λέμε "Ζυλ Ντασσέν" διότι αν και έζησε χρόνια στη Γαλλία λόγω των πολιτικών του πεποιθήσεων που τον ανάγκασαν να μεταναστεύσει επί Μακάρθυ (ας όψεται ο Ηλίας Καζάν που τον κάρφωσε), ο άνθρωπος ήταν Αμερικανότατος από το Κονέκτικατ και το όνομά του ήταν Τζουλς Ντάσιν (Το Τζουλς παρατσούκλι του Τζούλιους, γι' αυτό και η Μελίνα τον έλεγε "Τζούλη" άλλο αν τον έλεγε και Ντασσέν). Ούτε είχε γάλλους προγόνους, από την Ουκρανία ήταν οι γονείς του. Στη Γαλλία βέβαια οι Γάλλοι τον κάνανε Ζυλ Ντασέν αλλά στην Ελλάδα δεν είχαμε λόγο να διαβάζουμε το όνομα ενός Ουκρανοαμερικανοέλληνα σαν να ήταν Γάλλος. Αλλά έτσι τον μάθαμε κι έτσι συνεχίζω να τον λέω. Δεν ξέρω αν αρχικά προσπάθησε να μάθει τους Έλληνες να μην τον λένε έτσι ή είχε πια συνηθίσει το Γαλλικό.
 
άλλος ένας έρωτας που νομίζω δεν επιβεβαιώθηκε ποτέ επίσημα από κανέναν από τους δυο ήταν αυτός της Ρούλας Κορομηλά και του Στέλιου Ρόκκου...

0135.jpg
 
το 1997 παντρεύτηκαν οι ηθοποιοί Βλαδίμηρος Κυριακίδης και Έφη Μουρίκη και νομίζω πως είναι ακόμα μαζί και αγαπημένοι μέχρι σήμερα

0145 1996 11-02.png
 
Πίσω
Μπλουζα