Πρόβλημα με multicart

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Λοιπόν, ας ρωτήσω και εδω μπα και κάποιος ήρωας έχει να μου δώσει καμιά εξήγηση...

Έχω αγοράσει ένα 72game multicart...καινούργιο...

μου ήρθε την περασμένη βδομάδα...

το έβαλα στο vectrex και τίποτα..σαν να μην είχε cartridge μέσα..φόρτωνε το minestorm..

Πήγα στο retromarket και δοκίμασα το ίδιο cartridge σε ένα vectrex που είχε εκεί ο Ηρακλής...τα ίδια...φόρτωνε το minestorm..

Μίλησα με το παλικάρι που τα φτιάχνει, ο οποίος μου είπε ότι κανένας άλλος δεν του παραπονέθηκε ποτέ για πρόβλημα...και μου έστειλε αμέσως ένα νέο cartridge.

Σήμερα, παρέλαβα και το δεύτερο cartridge...και δυστυχώς το ίδιο αποτέλεσμα...

Μήπως κάνω καμιά πατάτα ρε παιδιά? Είμαι χαζός ή και τα δύο cartridges ήρθαν χαλασμένα>???

Το cartridge δεν έχει τίποτα switch ούτε οδηγίες...υποτίθεται ότι πρέπει να φορτώνει το μενού των παιχνιδιών με το που το βάζεις......

:cry: :cry: :cry:

αν κανείς έχει καμιά ιδέα....ευπρόσδεκτη...
 
Ο τύπος το δοκίμασε πριν το στείλει? Τι σου είπε?

Ps αν τελικά βρεθεί λύση και δε φταίει το cart, μη το στείλεις πίσω θα το πάρω εγώ. Αλήθεια πόσο έκανε?

Υπάρχει πιθανότητα να θέλει καθάρισμα η υποδοχή του vectrex. Εγώ την υποδοχή των carts της megadrive το είχα καθαρίσει με εμποτισμένο σε αλκοόλη ύφασμα φανέλας το οποίο ήταν στρωμένο πάνω σε κάτι σκλήρό και λεπτό που μπορέι να μπεί στο slot.

Είχε βγεί πολύ μαυρίλα.

Το ότι τα άλλα παιχνίδια παίζουν δε λέει τίποτα, μπορεί αυτό το cart να χρησιμοποιεί κάποιο pin που τα κανονικά παιχνίδια δε χρησιμοποιούν.

Βάβαια η σύμπτωση να μην παίζει και σε δεύτερο vectrex είναι λίγο περίεργη....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τύπος μου είπε ότι τα δοκιμάζει όλα τα cartridges...

Το vectrex δεν νομίζω να θέλει καθάρισμα, δεδομένου ότι διαβάζει άψογα τα τρία original cartridges που έχω...χωρίς να έχω καθαρίσει τίποτα...

αλλά βλέποντας αυτό που λες για τα Pin...που έχει λογική...θα δοκιμάσω να το καθαρίσω καλά και ελπίζω να παίξει!!!

gtsamour είπε:
Ο τύπος το δοκίμασε πριν το στείλει? Τι σου είπε?
Ps αν τελικά βρεθεί λύση και δε φταίει το cart, μη το στείλεις πίσω θα το πάρω εγώ. Αλήθεια πόσο έκανε?

Υπάρχει πιθανότητα να θέλει ξαθάρισμα η υποδοχή του vectrex. Εγώ την υποδοχή των carts της megadrive το είχα καθαρίσει με εμποτισμένο σε αλκοόλη ύφασμα φανέλας το οποίο ήταν στρωμένο πάνω σε κάτι σκλήρό και λεπτό που μπορέι να μπεί στο slot.

Είχε βγεί πολύ μαυρίλα.

Το ότι τα άλλα παιχνίδια παίζουν δε λέει τίποτα, μπορεί αυτό το cart να χρησιμοποιεί κάποιο pin που τα κανονικά παιχνίδια δε χρησιμοποιούν.
 
Κανονικά έπρεπε να σε βγάζει στο menu....

Μήπως τα pins του cartridge port του Vectrex είναι "χαλαρά" και δεν κάνει καλή επαφή ?

Μήπως είναι βρώμικα ? (Δοκίμασε να τα καθαρίσεις με καθαρό οινόπνευμα)
 
geoanas είπε:
Μήπως τα pins του cartridge port του Vectrex είναι "χαλαρά" και δεν κάνει καλή επαφή ?
ευχαριστώ και τους δύο για τις άμεσες απαντήσεις παιδιά!

geoanas..αν είναι "Χαλαρά" τα pins πως τα σφίγγω????

θα δοκιμάσω να τα καθαρίσω καλά λίγο αργότερα μόλις ξεμπερδέψω από τη δουλειά μπα και είναι βρόμικα τα Pins που δεν χρησιμοποιούν τα original cartridges...
 
Ναι κοίτα και αυτό το θέμα με τα χαλαρά pins του port και αν κάτι μοιάζει ύποπτο προσπάθησε να το επαναφέρεις.

Επίσης όταν δεν παίζεις μην αφήνεις ποτέ cartridge στο slot γιατί χαλαρώνουν τα pins.

Mόλις είδα ότι το πρώτο το έστειλες πίσω ήδη :( τελικά πόσο πήγε?
 
gtsamour είπε:
Ναι κοίτα και αυτό το θέμα με τα χαλαρά pins του port και αν κάτι μοιάζει ύποπτο προσπάθησε να το επαναφέρεις.Επίσης όταν δεν παίζεις μην αφήνεις ποτέ cartridge στο slot γιατί χαλαρώνουν τα pins.

Mόλις είδα ότι το πρώτο το έστειλες πίσω ήδη :( τελικά πόσο πήγε?
Ναι, του το έστειλα την ΠΑρασκευή για να μου στείλει replacement...δεν πήγε κάν το μυαλό μου σε Pins που δεν χρησιμοποιούν τα original...

50 λίρες πήγε φίλε..μαζί με τα μεταφορικά

εδώ είναι η σελίδα του παλικαριού

http://vectrex.playntradeonline.com/

...εννοείται ότι έχω παραγγήλει και VecFlash ;)
 
Ποιό είναι καλύτερο από τα δύο?
 
Το VecFlash είναι usb...και φορτώνεις ότι θες...είναι ιδανικό για homebrew, ανάπτυξη παιχνιδιών και γενικά για ότι καινούργιο βγαίνει ...

εδώ η σελίδα του

http://www.vectrex.biz/

το multicart έχει 72 τίτλους...όλα τα original games/hacked games/3d games/ lightpen programs/ homebrew/demos ...σχεδόν όλα όσα κυκλοφορούν με ελεύθερη άδεια διανομής...
 
Δηλαδη το multicart έχει original αλλά μόνο όσα έχει επιτραπεί η δωρεάν κυκλοφορία τους και δεν σβήνεται/γράφεται?

Ενώ στο Vecflash γράφεις τα πάντα. Το VecFlash πόσο κάνει και πόσα παιχνίδια χωράει?
 
gtsamour είπε:
Δηλαδη το multicart έχει original αλλά μόνο όσα έχει επιτραπεί η δωρεάν κυκλοφορία τους και δεν σβήνεται/γράφεται?Ενώ στο Vecflash γράφεις τα πάντα. Το VecFlash πόσο κάνει και πόσα παιχνίδια χωράει?
Κάπως έτσι..βέβαια όλα τα original έχουν άδεια δωρεάν κυκλοφορίας...μόνο κάποια homebrew δεν έχουν...επομένως...ούτε στο vecFlash Μπορείς να τα βάλεις καθώς δεν διατίθονται πουθενά...

Πάνω κάτω τα ίδια λεφτά έχουν..το VecFlash έχει 80δολάρια...

δεν ξέρω πόσα ακριβώς παιχνίδια χωράει...

Το κακό με το VecFlash είναι ότι έχει αναμονή ....εμένα μου είπε 2-3 βδομάδες...αλλά από ότι έχω διαβάσει σε διάφορα ξένα φόρουμ, αργεί συνήθως λίγο περισσότερο...

Το multicart μου ήρθε σε 2 μέρες ουσιαστικά...

Το VecFlash σίγουρα είναι η καλύτερη λύση αν πρέπει να επιλέξεις 1 από τα 2...

Εγώ μιας και αποφάσισα να κάνω πλήρη συλλογή του vectrex...είπα να πάρω και τα δύο...
 
Τελικά κάπου βρήκα ότι το VecFlash χωράει 31 games των 32K, άρα πρέπει να έχει τη μισή μνήμη από αυτή του multicart το οποίο πιθανόν να μπορεί να παίρνει έπρομ οπότε με έναν eprom flasher να μπορείς να γράψεις κι άλλα πράματα.
 
Ναι, λογικό ...

το Multicart γράφει ότι έχει 4ΜΒ ram ...οπότε το VecFlash θα έχει 2MB...

Πάντως, θα κοιτάξω μετά..κάπου είχα βρει κάτι οδηγίες για να φτιάξεις Multicart...για σένα που ασχολείσαι ίσως δεν είναι δύσκολο...αν και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο...
 
Μπάαααα δεν ασχολούμαι τόσο πολύ :) όταν έρθει η ώρα θα το πάρω έτοιμο. Που να κουράζομαι τώρα... :D
 
Τα νέυρα μου :cry: :cry: :cry: :cry:

Τα χάαπιαααα μου :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Εδώ και 2 περίπου ώρες έχω βάλει κάτω το vectrex...

Αρχικά πήρα ένα μεταλλικό λαμάκι, το τύλιξα με ύφασμα...το πότισα με οινόπνευμα και καθάρισα για αρκετή ώρα την υποδοχή (έβγαλε πολύ λίγη μαυρίλα - σχετικά με αυτό που περίμενα τουλάχιστον)...

Στη συνέχεια, πήρα ένα μικρό κατσαβιδάκι και έβγαλα προσεκτικά όλα τα pins προς τα έξω ώστε να κρατάνε πιο "σφιχτά" το cartridge.

Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ... :cry: :cry: :cry: :cry:

Φορτώνει το minestorm....

καμιά άλλη ιδέα παιδιά????

έχω αρχίσει να απογοητεύομαι...λογικά ο τύπος πρέπει να έχει ελέγξει τουλάχιτον το cartridge που έχω τώρα..γιατί ήδη του γύρισα ένα πίσω...

Λέτε να παίζει να είναι κάποιο πρόβλημα με το vectrex μου ????

Τι άλλο θα μπορούσε να είναι? οποιαδήποτε ιδέα για έλεγχο ή δοκιμή ευπρόσδεκτη παιδιά...άντε μπας και βρω καμιά άκρη...να κάτσω να το απολαύσω σήμερα.... :precry:
 
Πρέπει να επικοινωνήσεις με τον Andy και να του εξηγήσεις τι συμβαίνει.

Μάλλον είναι προβληματικό το cart.

Εναλλακτικά ως last resort μπορείς να ανοίξεις το case του cart (αν είναι βιδωμένο) και να ελέγξεις αν η EPROM κάθεται καλά στο socket (αν δεν είναι κολλημένη και είναι socketed)

Στείλε και ένα μήνυμα στο rec.games.vectrex (newsgroups) ... όλοι οι καλοί, συχνάζουμε εκεί (!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas είπε:
Πρέπει να επικοινωνήσεις με τον Andy και να του εξηγήσεις τι συμβαίνει.Μάλλον είναι προβληματικό το cart.
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

Αυτό έκανα μόλις τώρα, του έγραφα ένα μήνυμα εξηγώντας ακριβώς τι έχω κάνει και τι πρόβλημα μου βγάζει.

Το παράξενο είναι ότι και το προηγούμενο cartridge είχε το ίδιο πρόβλημα.

Λογικά αύριο ή μεθαύριο θα παραλάβει και εκείνος το πρώτο προβληματικό cart που του έστειλα πίσω και ελπίζω να μην δουλέψει ούτε σε εκείνον....ώστε να μην έχει κάποιο πρόβλημα το λατρεμένο μου vectrexaki...

Δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο να δοκιμάσω, οπότε θα το παρατήσω προς το παρών...καθαρίζω το slot από τις 8:30 ...

Πάω να προσπαθήσω να περάσω το high σκορ μου στο web wrap ...
 
Μίλησα με τον Άντυ σήμερα.

Ακόμα δεν έχει πάρει πίσω το πρώτο cartridge.

Μου είπε ότι ίσως παίζει κάποιο θέμα συμβατότητας με την συγκεκριμένη σειρά παραγωγής του Vectrex.

Του έστειλα κάποια στοιχεία που χρειαζόταν και περιμένω νεώτερα τώρα μόλις πάρει πίσω το πρώτο cart.

Ελπίζω, αν είναι κάποιο θέμα συμβατότητας να μην έχω τα ίδια προβλήματα και με το VecFlash....
 
Το πρώτο VecFlash μου ήρθε μέσα σε ταπεράκι (!)

Η μνήμη του ήταν αρπαγμένη και μετά από συζητήσεις στο news group ο Richard αντικατέστησε όλα τα προβληματικά pcbs.

Είναι ΑΨΟΓΟΣ στη συμπεριφορά του και πολύ επαγγελματίας.

Το δε Flashboy ήταν τέλειο από την αρχή και δεν χρειάστηκε αντικατάσταση, το ίδιο και το VecVoxx και το repro - light pen με την Animaction multi cart από τον John (Madtronix)
 
Προτεινω δημοσιως το geonas ως νεο Γ.Γ του Υπουργειου Εξωτερικων...
 
Πίσω
Μπλουζα