Πρόβλημα με multicart

geoanas είπε:
Ναι το έχω...αλλά είναι κολλημένο στην πλακέτα του Vectrex !! LOL !! LOL !! :p
χαχαχααχχααχα..... :D :D:D:D:D

Δεν υπάρχει τρόπος να το κάνουμε dump υποθέτω ε???

χαχαχαχαχα
 
Στου Plink νομίζω ήταν πάνω σε βάση.
 
gtsamour είπε:
Στου Plink νομίζω ήταν πάνω σε βάση.
κοινώς βγαίνει χωρίς να πειράξουμε κολλήσεις???

Οπότε μπορούμε να το κάνουμε dump μέσω του programmer ή κάτι παρόμοιο???

Άρα ίσως μπορούμε να αλλάξουμε το chip και να βάλουμε άλλο συμβατό bios???

Θες να ρωτήσω τον Andy>???

Πες μου τι ακριβώς χρειάζεσαι να μάθεις αν είναι να του στείλω μέηλ... :cool:
 
Μόλις μου απάντησε τα παρακάτω:

I'll hopefully getting a copy of the 7ADB Exec ROM bios from Chris Romero at the weekend. I'll be able to replace the ROM in my Vectrex with it and see if i can duplicate the problem your having.

If this doesn't work, it means that there must be an undocumented hardware difference in the newer Euro Vectrexes. My multicart makes use of the *CART pin on the cartridge connector, this isn't used on any original Vectrex games that i've seen. Its possible that this pin is either not used on your Vectrex, or that it behaves differently in some way. Otherwise it's probably some kind of signal timing variation. I will be able to resolve this but its going to be tricky without actually having one of the newer Vectrexes to play around with. I'll probably put together a cartridge with various possible timing fixes that can be switched on or off and send it to you to try.

In the meantime, do you want me to send you a non-menu based Multicart with dipswitches to select the games? At least you'd have something to play while i'm trying to fix the issues with the menu version (i'll send it for free).

Kind Regards, Andy.

Πάντως, με έχει εντυπωσιάσει ο τύπος!

Μέχρι και multicart τσάμπα θέλει να μου στείλει!!!!

Εύγε στο παλικάρι...φαίνεται ότι κάνει ότι περνάει από το χέρι του να λύσει το πρόβλημα!!!
 
Είπαμε... ο Andy (αλλά και όλα τα παιδιά της σκηνής) είναι τεφαρίκι παλικάρι !
 
geoanas είπε:
Είπαμε... ο Andy (αλλά και όλα τα παιδιά της σκηνής) είναι τεφαρίκι παλικάρι !
Αυτό έχω αρχίσει να καταλαβαίνω και πορώνομαι όλο και περισσότερο!

Όταν η σκηνή έχει τέτοιους ανθρώπους είναι πραγματικά χαρά μου να τους στηρίζω και να ξοδεύω χρήματά για να αγοράζω original τα homebrew και ότι άλλο ετοιμάζουν!!!

Υ.Γ. Μόλις πήρα και απάντηση από τον Richard με τα VecFlash που τον ρώτησα χθες αν είχε νέα, αλλά δυστυχώς ακόμα περιμένει τα cartridge cases.

Επίσης παρήγγειλα τα Space Frenzy και YASI/Protector για να αρχίσουμε σιγά σιγά να μαζεύουμε τα homebrew!

:cool:
 
Δώσε στον Richard τους θερμούς μου χαιρετισμούς ! ;-)
 
geoanas είπε:
Δώσε στον Richard τους θερμούς μου χαιρετισμούς ! ;-)
χμμμ λες οι χαιρετισμοί σου να κάνουν τα cases να έρθουν γρηγορότερα???

8)
 
Ελπίζω...βλέπεις τα cases κατασκευάζονταν από κάποιον Mark Shaker που κατασκεύαζε και τις Vectrex carts που τώρα διατίθονται από τον John Dondzila.

Το site όμως του Mark (vectrexcarts.com) συγχωνεύτηκε με του John και υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κατασκευή κενών cases.
 
Ναι, κάτι κατάλαβα ότι έχει παιχτεί μπέρδεμα.

Εμένα μου είπε ότι ο Mark έχει παραλάβει τα cases από Κίνα και τώρα περιμένει να του τα στείλει Αγγλία...

Έστειλα και τα χαιρετίσματά σου...μακάρι να γίνει κάτι σύντομα!

geoanas είπε:
Ελπίζω...βλέπεις τα cases κατασκευάζονταν από κάποιον Mark Shaker που κατασκεύαζε και τις Vectrex carts που τώρα διατίθονται από τον John Dondzila.Το site όμως του Mark (vectrexcarts.com) συγχωνεύτηκε με του John και υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κατασκευή κενών cases.
Επίσης, μου έστειλε κάτι ακόμα

I also have another idea for getting the BIOS image if Chris can't help (hopefully he will though).

I will build a cartridge with a battery-backed memory chip and a small program to read the BIOS image from the Vectrex. I can send you the cartridge to run on your Vectrex, it will make a copy of your BIOS and save it on the memory chip, then you can send the cartridge back to me. This way there is no need for you to open your Vectrex or use an EPROM burner to read the BIOS.

επομένως ίσως παίζει αυτό που έλεγε ο gtsamour να κάψουμε ένα καινούργιο eprom με ένα συμβατό bios.

Ρώτησα σχετικά τον Andy και περιμένω λεπτομέρειες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα παράδοξα του vectrex τελικά συνεχίζονται...

Σήμερα ήρθε ο gryzor εδώ με το καινούργιο του vectrex (και την καινούργια μου τσάντα για το vectrex xaxa)...

το vectrex του έχει model no. 3000-G1-EURO...το ίδιο με το δικό μου....

η μόνη διαφορά είναι στο serial number...

αυτός έχει serial number 3085099 και εχώ serial number 3117613....

Ε λοιπόν....στο δικό του vectrex παίζει μια χαρά το multicart :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Όλα τα σχόλια περιττεύουν εδώ....

Τώρα αυτός χαίρεται το multicart και εγώ....... :cry: :cry: :cry: :cry:
 
Damn!! I am speechless !!
 
geoanas είπε:
Που να δεις τι έπαθα εγώ....ακόμα να συνέλθω...

τουλάχιστον έχω την τσαντούλα του vectrex να την κοιτάω και να παρηγοριέμαι!!!

χαχαχαχα ... :xm: :precry:
 
Θεοί, τί να πρωτοπαίξω???: :p
 
ΑΠΑΝ' ΡΕ!!!!!!!!!! :D

Gryzor, μπράβο. :cool:

Plink τι τα θες, έτσι είναι η ζωή μάγκα μου!!!!!!!! :angry:
 
Επιτέλους ο Andy μου έστειλε το multicart με τα dip switches... :bow: :bow:

Μάλιστα αυτό που μου έστειλε δεν έχει 72...αλλά 73 παιχνίδια...καθώς πρόσθεσε και ένα ντέμο από το καινούργιο παιχνίδι που ετοιμάζει.

picture.php


picture.php


Ακόμα δεν έχω νέα δυστυχώς για την πρόοδο στην προσαρμογή του menu-based multicart στο bios του δικού μου (και όχι μόνο) vectrex...

Προσωπικά δεν με πειράζει...είμαι ικανοποιημένος με το multicard...μοναδικό κομμάτι ;) :cool:
 
Καλορίζικα και καλόπαιχτα !!!!

Πραγματικό ΜΟΝΑΔΙΚΟ κομμάτι !!
 
Plink πιο πολύ μου αρέσει αυτό με τα switches.... πόσο το δίνει αυτό? Δώσε μου το link να παραγγείλω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα