Πρόβλημα με multicart

Thank YOU !! To όνειρο μου θα γίνει επιτέλους πραγματικότητα !! :))) :p !!
 
Λοιπόν, σας παραθέτω αυτούσια την απάντηση του Andy...

Hi,

I've received the cartridge back and it still works fine on my Vectrex.

As far as i am aware the European version of the Vectrex is identical to the UK one, they were all made in Hong Kong and have the same BIOS (with the plain Vectrex title screen). US and Canadian machines show the 'ENTERTAINING NEW IDEAS' message on startup.

There have been problems in the past with other peoples homebrew carts not working with one or the other, the first batch of Mark Woodward's multicarts only worked on European machines, and John Dondzillas original batch of Patriots cartridges would only run on a US Vectrex. I don't think this is the problem with my multicart, I've sold them to UK, US and European customers so far without any other problems.

The specifics of your problem (ie that the Vectrex boots to Minestorm rather than the cart) would suggest that this is an issue with the flash memory chip on the cart rather than any of the other components (which make up the bankswitch logic). During development i found that any bankswitching problems mean that the cartridge either boots to a different game on the multicart instead of the menu, or the vectrex shows a garbled title screen.

The only real thought i have is that maybe the 5V supply on your Vectrex is slightly higher or lower than it should be. This wouldn't affect the ROM chips or EPROMs in standard cartridges as they have a much greater tolerance to voltage variations (they'll generally work with anything between 2V and 5V). The flash chips i'm using are much less tolerant, they require the supply line to be between 4.5V and 5.5V. I must stress that this is just a guess.

I can see three options for resolving the situation.

1 - You buy another Vectrex:) (not a very good suggestion, i know)

2 - You return the second cartridge and i refund you in full for your purchase and both lots of return shipping.

3 - I build you a custom multicart using a standard EPROM instead of a flash chip to see if that solves your problem. This would involve adding a second board into the cartridge casing to house the EPROM and making a few modifications to the PCB, but the outside of the cart would look identical to the normal ones. I can't promise that this will solve your problem but at least it would mean i've tried everything:) If this still didn't work i'd obviously refund you in full.

Let me know what you'd like to do. Please accept my apologies for the delay in getting back to you.

Kind Regards, Andy.

Τι λέτε ? Σκέφτομαι να του πω αν θέλει να δοκιμάσει να φτιάξει το custom που είπε ...αλλά και πάλι..δεν ξέρω....

Γιώργο (geoanas) τι λες εσύ που ξέρεις κάτι παραπάνω?
 
Με το Debris είχα το ίδιο πρόβλημα και τελικά με χρήση του VecFlash και της test rom ανακάλυψα ότι το BIOS checksum μου ήταν 7ADB.

"...i have vectrexes with bios checksums B796 and 7931 and both work


fine....



so we now need to find more people with 7ADB checksum that refuse to



play the game properly.


 


or only one vectrex with the same checksum like one of my vectrexes



that doesn't run the game properly too :)..
."

Tα specs του δικού μου Vectrex (αν αυτό βοηθάει) είναι :

"S/N: 3116752, Model No.3000-G1-EURO.


Milton Bradley



Made in Hong Kong."


Όλα τα Vectrex με τέτοιο checksum ΔΕΝ τρέχαν το Debris. Mε το κατάλληλο patch ο Μαρτιν τα κατάφερε και διόρθωσε το "πρόβλημα"

Σε περίπτωση λοιπόν που το θέμα είναι το BIOS, ακόμα και με τη λύση 3 δεν θα δεις φως ούτε με τη χρήση EPROM (!)

Για να μην ρισκάρεις επομένως επέλεξε τη δεύτερη λύση και επένδυσε σε VecFlash που αποδεδειγμένα δεν έχει πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλήθεια θα μπορούσε να αντικατασταθεί η rom του μηχανήματος με μια eprom και κάποιο από τα bios που είναι γνωστό ότι δουλεύουν?

To SHARP chip κάτω αριστερά μοιάζει για rom.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι αλλά δε βλέπω το λόγο να μπεις σε τέτοια διαδικασία για 1 cart.

Δεν υπάρχει κάποιο BIOS που να παίζει τα πάντα, όλα έχουν τα μικρο προβληματάκια τους με τα σύγχρονα homebrews

Εξάλλου όπως είδες η πλακέτα του Vectrex δεν είναι για πολλά-πολλά ;-)
 
Κοίτα, εγώ αν ήταν να μου παίζει το Multicart (και αν το είχα αγοράσει ήδη όπως ο Plink) θα άλλαζα το bios εφόσον ήταν εύκολο (και είναι ήδη πάνω σε βάση). Αλλά αυτό το chipάκι τι ακριβώς είναι δεν ξέρω... eprom? prom? τι?

Αλήθεια το δικό σου checksum πως το βρήκες? Διάβασες το chip της rom με reader?

Η πλακέτα του vectrex καλή είναι, το θέμα με τους πυκνωτές συμβαίνει παντού.
 
Το δικό μου checksum το βρήκα με την Vecflash αφού την είχα φλασάρει με την test rom.

Mπορείς να φλασάρεις ένα άλλο BIOS, να τρέξεις την multi cart αλλά να έχεις προβλήματα με κάποιο άλλο home brew.

The choice is yours ;-)
 
Αν θέλει κάποιος να το κάνει, σε τι φλασάρει το bios. Oι eproms 27Cxx θα δουλεύουν?
 
Πραγματικά δεν έχω ιδέα και δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν...
 
Πωπω...μόλις ξύπνησα και με κάψατε τελείως με την κουβέντα περί ROMS/Bios κλπ...

Γιώργο, νομίζω έχουμε την ίδια σειρά vectrex

Model No. 3000-G1-EURO

Serial No. 3117613

Θα του πω αυτό που είπες με το debris και το bios...

Πάντως έτσι όπως το λες το πρόβλημα και πάλι δεν θα διορθωθεί...αν κατάλαβα σωστά.

Πάντως, εγώ δεν κατάλαβα τελικά τι φταίει ...το bios του vectrex ή το cart?

Το debris με ποιον τρόπο το διόρθωσε ο άλλος μήπως ξέρεις? Αν είναι να πω λεπτομέρειες στον Andy μπα και βρει καμιά λύση...

Για το VecFlash δυστυχώς ακόμα δεν έχω ενημέρωση...
 
Εγώ λέω ότι μάλλον είναι ασυμβατότητα λόγω bios
 
κι εγώ εκεί καταλήγω...

Το πρόβλημα με το Debris διορθώθηκε με αντικατάσταση της cart με νέα patched ...
 
geoanas είπε:
κι εγώ εκεί καταλήγω...Το πρόβλημα με το Debris διορθώθηκε με αντικατάσταση της cart με νέα patched ...
Ok Παιδιά, σας ευχαριστώ και τους δύο!!

ΘΑ του στείλω μέηλ να του πω αυτά που είπατε...

πιστεύω η πληροφορία για το debris και το bios ίσως τον βοηθήσει...

Διαφορετικά θα του πω να μου στείλει πίσω τα χρήματα και θα πρέπει να περιμένω τον Ρίτσαρντ να πάρει cart cases για το VecFlash :precry: :cry:

Κάπου είδα στο newsgroup ότι ένα άλλο παληκάρι έχει φτιάξει ένα 103 games multicart αλλά δεν το έχει βγάλει ακόμα διαθέσιμο για πώληση...
 
Ρώτα τον αν αντί για πατέντα στο cart του είναι πιο εύκολο να σου στείλει ένα rom chip που να περιέχει rom του vectrex που ξέρει αυτός ότι το multicart λειτουργεί ή αν γνωρίζει τι είδους eprom μπορεί να αντικαταστήσει τη rom που έχει μέσα το μηχάνημα και αν γίνεται αυτό χωρίς μετατροπές.
 
gtsamour είπε:
Ρώτα τον αν αντί για πατέντα στο cart του είναι πιο εύκολο να σου στείλει ένα rom chip που να περιέχει rom του vectrex που ξέρει αυτός ότι το multicart λειτουργεί ή αν γνωρίζει τι είδους eprom μπορεί να αντικαταστήσει τη rom που έχει μέσα το μηχάνημα και αν γίνεται αυτό χωρίς μετατροπές.
Βασικά λίγο χλωμό να γίνεται αυτό χωρίς μετατροπές.

Στο χθεσινό του μήνυμα αν προσέξεις λέει ότι μπορεί να δοκιμάσει να αλλάξει τη rom με eprom αλλά αυτό θα χρειαστεί τροποποίηση και ενσωμάτωση δεύτερης πλακέτας ...

Κάτσε όμως να μου απαντήσει στο μήνυμα που του έστειλα το πρωί και ανάλογα με το τι θα πει αν είναι θα τον ρωτήσω.

Εγώ να σου πω την αλήθεια, επειδή του ανέφερα το περιστατικό που περιέγραψε ο Γιώργος με το debris...ελπίζω να μπορέσει να έρθει σε κάποια επικοινωνία με τον developer του debris μπα και τον βοηθήσει εκείνος να καταλάβει τι ακριβώς patch χρειάζεται....
 
Δε μιλάει για τη Rom του vectrex αλλά για τη flash rom που χρησιμοποιεί αυτός στο multicart.
 
gtsamour είπε:
Δε μιλάει για τη Rom του vectrex αλλά για τη flash rom που χρησιμοποιεί αυτός στο multicart.
A καλά..εγώ άλλο κατάλαβα.

Θα τον ρωτήσω οκ...
 
Σήμερα έσκασε μύτη στα newsgroups το μήνυμα του Andy που ψάχνει την δική μας έκδοση BIOS....χμμμ...σίγουρα θα έχουμε εξελίξεις και σύντομα !

"..I'm looking for the Exec ROM image from the European release Vectrex


with a checksum of '7ADB'. This is the version of the Vectrex with the



'no-buzz' mod built in, and that had difficulties with the first



version of Debris.


 


Any help would be appreciated.


 


Andy."



 
geoanas είπε:
Σήμερα έσκασε μύτη στα newsgroups το μήνυμα του Andy που ψάχνει την δική μας έκδοση BIOS....χμμμ...σίγουρα θα έχουμε εξελίξεις και σύντομα !
"..I'm looking for the Exec ROM image from the European release Vectrex


with a checksum of '7ADB'. This is the version of the Vectrex with the



'no-buzz' mod built in, and that had difficulties with the first



version of Debris.


 


Any help would be appreciated.


 


Andy."



xaxa Μόλις το είδα!!

Χαίρομαι πάρα πολύ που ψάχνει να βρει τη λύση το παληκάρι!! Να'ναι καλά.

Γιώργο, μήπως έχεις εσύ το ROM που χρειάζεται να μου το δώσεις να του το στείλω??
 
Ναι το έχω...αλλά είναι κολλημένο στην πλακέτα του Vectrex !! LOL !! LOL !! :p
 
Πίσω
Μπλουζα