Πρόταση για καλύτερα threads.

Ας τα παρουμε απο την αρχη.

Σχετικα με το Α) σου

Εννοω οτι δεν ειναι ελεγξιμη η προθεση του να ποσταρει καποιος ενα link καποιου μαγαζιου - μπορει να ειναι δικο του ή δικων του συμφεροντων.

Αυτο ειναι ασχετο με το τι κανει η διαχειριστικη ομαδα για να κουμανταρει τα εξοδα της ωστε να εχεις εσυ και ολα τα μελη μας εναν καλοστημενο χωρο για να συμμετεχεις.

Στη μεταμεσονυκτια συναντηση που αναφερεσαι - ο υποψηφιος διαφημιζομενος suomi30, ηταν ο 2 φορες banned user, cfreak (ή computerfreak) - ο οποιος αμεσως μετα την προταση του προς εμενα ξεκινησε διαφημιστικα pms στο forum. Εννοειται οτι εγινε ban για ακομα μια φορα και τα στοιχεια του σταλθηκαν στον Provider του για τα περαιτερω. Το ποιος ηταν το ανεφερα την ιδια στιγμη στο chatbox.

Εχουμε δικο μας dedicated server με πραγματικο unlimited bandwidth - τα google ads που βλεπεις δεν καλυπτουν ουτε το 1/10 των εξοδων μας. Αν καποια εταιρεια θελει να διαφημιστει στο retromaniax με αντικειμενο σχετικο με το θεμα μας καλως να ερθει. Εχουμε ηδη απορριψει δεκαδες εταιρειας που προσφερθηκαν ακριβως γιατι το αντικειμενο τους ηταν παντελως ασχετο με το retromaniax.

Μπορει να μην θες οπως λες να δημιουργησεις flame - αλλα χρησιμοποιησες την λεξη "κονομα". Εισαι σιγουρος για τον χαρακτηρισμο σου ?

Αν θελαμε να "κονομησουμε" θα ειχαμε το forum στο forumotion θα βαζαμε και τα pixels στο megaupload και θα χαμε γεμισει τον κοσμο διαφημισεις απο τον οποιοδηποτε.

Προς το παρον εχουμε λειτουργικα εξοδα καποιες χιλιαδες ευρω το χρονο - και το να διαβαζω δηθεν αποριες για κονομες με προσβαλει.

Για το Β) τωρα

Σου εξηγησα και στο μεταξυ μας pm και νομιζα οτι καταλαβες οτι δεν θα συντηρησουμε "μαγαζακια" εδω. Οι Αγγελιες απευθυνονται απο μελη του forum σε μελη του forum.

Επισης σου ειπα οτι αν και φαινεται να ειμαστε χαλαροι τωρα - πολυ συντομα θα εφαρμοστει αυστηρα ο κανονισμος των Αγγελιων - με συγκεκριμενη φιλοσοφια και σχετικες ενεργειες.

Στα υπολοιπα τωρα.

Το οτι σου προτεινε ο Rygar να αγορασεις multiface αποτελει διαφημιστικο τρυκ ?

Οταν ρωτας κατι σε ενα forum και σου απαντουν σημαινει οτι παιρνουν ποσοστα ?

Το οτι 2 κοινοτητες (Amiga Hellas & Retromaniax) παρουσιασαν με θερμη την κυκλοφορια του πρωτου Ελληνικου εξωτερικου disk drive για CPC και ZΧ αποτελει διαφημιστικο τρυκ ? Σε πληροφορω οτι ο κατασκευαστης του δεν κερδισε ουτε μια δραχμη - ουτε κανεις αλλος εμπλεκομενος - και οτι εγινε ηταν στηριξη στην retroκοινοτητα και μονο.

Δεν γνωριζω σε ποια αλλα fora εισαι μελος - αλλα ειναι κοινη πρακτικη να μην αφηνουν κανενα μελος να προβει σε διαφημιστικη "καμπανια" μεσα απο threads.

Δεν κανουμε τιποτα διαφορετικο απο οτι ολοι οι αλλοι - απλα στερουμε χρηματα απο τις οικογενειες μας για να εχουμε το χομπυ μας στην καλυτερη του κατασταση και να περνουν καλα οσοι μας εμπιστευονται.

Κρινω τουλαχιστον ατυχη τη παρατηρηση σου - με τον τροπο που εγινε - και θα σε παρακαλουσα να εισαι προσεκτικοτερος στις εκφρασεις σου.
 
τα ίδια λέμε και δεν καταλαβαινόμαστε.

Μπορει να μην θες οπως λες να δημιουργησεις flame - αλλα χρησιμοποιησες την λεξη "κονομα". Εισαι σιγουρος για τον χαρακτηρισμο σου ?
Εκτός βέβαια από τη λέξη "κονόμα" την οποία φίλε Ηρακλή δεν ανέφερα.

Το οτι σου προτεινε ο Rygar να αγορασεις multiface αποτελει διαφημιστικο τρυκ ?Οταν ρωτας κατι σε ενα forum και σου απαντουν σημαινει οτι παιρνουν ποσοστα ?

Το οτι 2 κοινοτητες (Amiga Hellas & Retromaniax) παρουσιασαν με θερμη την κυκλοφορια του πρωτου Ελληνικου εξωτερικου disk drive για CPC και ZΧ αποτελει διαφημιστικο τρυκ ? Σε πληροφορω οτι ο κατασκευαστης του δεν κερδισε ουτε μια δραχμη - ουτε κανεις αλλος εμπλεκομενος - και οτι εγινε ηταν στηριξη στην retroκοινοτητα και μονο.
Προσωπικά εκτός από το καλοσώρισμα που δέχθηκα στο forum, η πρώτη επαφή του Rygar για απάντηση σε ερώτηση για τον amstrad μου παρέπεμπε σε αγορά multiface. Ποτέ όμως δεν το πήρα ως παραπομπή για να διαφημίσει ο ίδιος ένα προιόν, για κάποιους άλλους όμως που ενδιαφέρονταν θα ήταν αρκετά χρήσιμο και θα τους έλυνε τα χέρια.Αυτό δεν σημαίνει ότι το thread για το multiface είναι διαφήμιση για έναν τύπο από την αγγλία που τα κονομάει, καθώς επίσης το thread για το amdrive του amstrad στην τσουχτερή τιμή δεν πιστεύω ότι έγινε εσκεμμένα για να τσεκουρέψει τους χρήστες που τους είχε χαλάσει το drive.
Το ίδιο έγραψα και εγώ. Ότι δεν αποτέλεσε για εμένα διαφήμιση... Και σε αυτό λοιπόν συμφωνούμε.

Σου εξηγησα και στο μεταξυ μας pm και νομιζα οτι καταλαβες οτι δεν θα συντηρησουμε "μαγαζακια" εδω. Οι Αγγελιες απευθυνονται απο μελη του forum σε μελη του forum.
Δεκτό και γι'αυτό σαν μέλος απευθύνθηκα σε μέλη (και βέβαια εγγεγραμένα) χωρίς ιστορίες τηλεφώνου και email φόρα στις αγγελίες.Θεωρώ τον εαυτό μου μέλος από την πρώτη μέρα εγγραφής. Οπότε κ εδώ συμφωνούμε.

Αυτο ειναι ασχετο με το τι κανει η διαχειριστικη ομαδα για να κουμανταρει τα εξοδα της ωστε να εχεις εσυ και ολα τα μελη μας εναν καλοστημενο χωρο για να συμμετεχεις.
Οπότε μου απάντησες την ερώτηση μου σχετικά με το ποια μαγαζιά επιτρέπονται. Επιτρέπονται αυτά που στηρίζουν το καλοστημένο χώρο του forum. Κ αυτό δεκτό μιας και απαντήθηκε.

Στη μεταμεσονυκτια συναντηση που αναφερεσαι - ο υποψηφιος διαφημιζομενος suomi30, ηταν ο 2 φορες banned user, cfreak (ή computerfreak) - ο οποιος αμεσως μετα την προταση του προς εμενα ξεκινησε διαφημιστικα pms στο forum. Εννοειται οτι εγινε ban για ακομα μια φορα και τα στοιχεια του σταλθηκαν στον Provider του για τα περαιτερω. Το ποιος ηταν το ανεφερα την ιδια στιγμη στο chatbox.
Αυτό δεν το γνώριζα σαν νέο μέλος αλλά πλέον το γνωρίζω οπότε η απορία μου λύθηκε.. Η αναφορά ήταν για δωθεί η απάντηση από μέρους μου στον manos και να δωθεί και η ευκαιρία για την απάντησή σου η οποία μου έλυσε την απορία.

Αν θελαμε να "κονομησουμε" θα ειχαμε το forum στο forumotion θα βαζαμε και τα pixels στο megaupload και θα χαμε γεμισει τον κοσμο διαφημισεις απο τον οποιοδηποτε.
Προς το παρον εχουμε λειτουργικα εξοδα καποιες χιλιαδες ευρω το χρονο - και το να διαβαζω δηθεν αποριες για κονομες με προσβαλει.
Δεν ανέφερα την λέξη κονόμα. Οι απορίες είναι για να δίνονται απαντήσεις.Δεν καταλαβαίνω πως προσβλήθηκες.

Κρινω τουλαχιστον ατυχη τη παρατηρηση σου - με τον τροπο που εγινε - και θα σε παρακαλουσα να εισαι προσεκτικοτερος στις εκφρασεις σου.
Η παρατήρησή μου έγινε με την καλύτερη πρόθεση ώστε να δωθεί μια απάντηση στην πρότασή μου για το πως θα καταλαβαίνουμε τα στημένα μαγαζάκια και πως θα καταλαβαίνουμε πότε ένα μέλος σαν εμένα δεν είναι μαγαζί αλλά απευθύνεται σε άλλα μέλη του forum για τις αγγελίες του.
Και ρωτώ πάλι: Ποια είναι τα "μαγαζάκια" αυτή τη στιγμή στο forum των αγγελιών; και αφού δεν υπάρχουν, γιατί με ενημέρωσες για τους κανόνες τους οποίους έχω διαβάσει, έχω αποδεχθεί και τηρώ;

Είμαι πολύ προσεκτικός και την λέξη κονόμα την ανέφερες εσύ φίλε μου.

Επίσης αν έχει τόσα έξοδα το retromaniax υπάρχουν τόσα μέλη που μπορούν να ανταπεξέλθουν αν και ποτέ δεν ζητήθηκε. Καθώς όμως βλέπω ότι η πρότασή μου δεν φέρνει μια απάντηση, θα περιμένω για τους καινούργιους κανονισμούς που πιστεύω να μην με χαρακτηρίσουν ως το "μαγαζάκι" του retromaniax.

Δεν κανουμε τιποτα διαφορετικο απο οτι ολοι οι αλλοι - απλα στερουμε χρηματα απο τις οικογενειες μας για να εχουμε το χομπυ μας στην καλυτερη του κατασταση και να περνουν καλα οσοι μας εμπιστευονται.
Πολύ μελό μου ακούγεται αυτό. Εντάξει είπαμε να μου απαντήσεις σε απορίες αλλά εσύ έγινες Βασιλάκης Καίλας.

Εγώ ποτέ δεν θα στερούσα χρήματα από την οικογένειά μου για να περνάς καλά εσύ. Αν είναι να μπαίνεις μέσα να μην ξαναβάλω αγγελίες. Προσωπικά πιστεύω ότι από όλους τους mods και admins που έχω μιλήσει, είσαι ο πιο αντιδραστικός και φέρνεις τα πράγματα και τις λέξεις εκεί που σε βολεύουν. Εγώ δεν είμαι μαγαζάκι. Δεν σε πίεσα να αγοράσεις τίποτα. Δεν σου ζήτησα διαφήμιση. Δεν σου ζήτησα thanks στα posts μου. Ούτε σου ζήτησα να με χαρακτηρίσεις. Ίσως μετά από κάποια ηλικία να σκέφτονται όλοι όπως εσύ. Ελπίζω να μην είμαι έτσι στην ηλικία σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη λεξη κονομα την ανεφερα οντως εγω - αλλα την παρακατω φραση την εγραψες εσυ φιλε Vangel

Εννοείς διαφήμιση από την οποία δεν πληρώνεται το retromaniax; Γιατί βλέπω ότι υπάρχουν και google ads καθώς και μεταμεσονύκτιες συνενοήσεις για διαφήμιση μέσω pms

ερώτηση χρήστη στο forum για το πως θα διαφημίσει το internet cafe του στο retromaniax και απάντηση του φίλου paspartoo να του στείλει pm το τηλέφωνό τoυ για να συνενοηθούν. Αυτό ακριβώς εννοώ και δεν καταλαβαίνω πως μετά από αυτό υπάρχει πρόβλημα αναφοράς ενός thread ή spot στο forum.
Ευκολο ειναι να εκλαβει καποιος τις φρασεις σου αυτες σαν εμμεση κατηγορια για "πλουτισμο". Εξου και η κονομα που εγραψα. Αν επιμενεις οτι δεν υπηρχε τετοιο θεμα εκ μερους σου - το αφηνουμε και παμε παρακατω.

3 πραγματα ισχυουν εδω.

1. Για τις μεν διαφημισεις που μπορει να βαλει καποια εταιρεια υπο μορφη banner στο forum - κατι που προσπαθησε να κανει ο suomi30 προχτες και το εθιξες, αναρωτιεμαι αν υπαρχει αλλο τροπος να συνεννοηθει κανεις σε τετοια περιπτωση εκτος απο το τηλεφωνο. Οπως βλεπεις τετοιες διαφημισεις δεν εχουμε. Αν ποτε υπαρξουν θα διωξουμε και τα αντιαισθητικα google ads.

2. Στο κυριο σωμα του forum δεν επιτρεπονται διαφημισεις απο κανεναν. Κανενα μελος δεν μπορει να διαφημισει την επιχειρηση του - παραμονο αν του δωθει αδεια απο τους Διαχειριστες. Εχουμε επιτρεψει 2-3 τετοιες κινησεις (πχ Comics - Μικρος Ηρωας) μονο και μονο για το καλο της κοινοτητας και τιποτα αλλο.

Αυτο εννοουσα και οταν ειπα στον Mythos οτι δεν μπορουμε να κανουμε τετοιου ειδους thread γιατι δεν μπορω να ξερω αν τα sites που θα μπουν εκει αποτελουν κτημα καποιου μελους.

3. Στον τομεα των Αγγελιων τωρα τα πραγματα ειναι μεν ξεκαθαρα

Λειτουργια Ενοτητας
Η συνεννοηση, οι τυχον αποριες και η ολη εξελιξη της Αγγελιας θα γινεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με pms - εκτος αν ο πωλητης εχει δωσει καποιο τηλεφωνο.

Με αλλα λογια το thread της Αγγελιας εκτος του αρχικου post θα ειναι ΚΕΝΟ.

Σχολια οποιουδηποτε ειδους, σχετικα ή ασχετα με την αγγελια δεν επιτρεπονται.

Η τιμη πωλησης ειναι υποχρεωτικη και ως εκτουτου οι Δημοπρασιες απαγορευονται.

Υποχρεωση του δημιουργου της Αγγελιας ειναι και να ενημερωνει οτι η αγγελια ολοκληρωθηκε - ωστε να κλειδωθει.

Επισης μιας και οι Αγγελιες απευθυνονται απο χρηστες σε χρηστες - θα πρεπει να υπαρχει μια "λογικη" ροη posts απο πλευρας των πωλητων. Δεν θα μεταφερθει εδω κανενα "μαγαζι" και απο κανεναν.

Με βαση το παραπανω ειναι επισης αυτονοητο οτι οι Αγγελιες που δημοσιευονται εδω ειναι αποκλειστικα δικες μας και οχι τριτων.
Που σημαινει οτι ΔΕΝ υπαρχουν ups και οτι δεν μπορει κανεις να βαζει συνεχομενες αγγελιες εδω.

Στα 2 αυτα σημεια δεν τα πηγαμε καλα μεχρι τωρα.

Ξεκαθαριζω λοιπον πως συντομα ο χρονος αναρτησης των αγγελιων πωλησεων θα ειναι 1 μηνας και μια 1 αγγελια απο καθε μελος μας. Ενας τυπικος retromανης δεν εχει αναγκη να πουλησει παραπανω απο 1 αντικειμενο το μηνα.

Ετσι θα κρατησουμε τις αγγελιες σε "ερασιτεχνικα" πλαισια οπως ηταν και ο αρχικος σκοπος μας.

-------------------------

Οση ωρα εγραφα την απαντηση - ειδα οτι τροποποιησες το post σου και αλλαξες υφος.

Για να δουμε

Πολύ μελό μου ακούγεται αυτό. Εντάξει είπαμε να μου απαντήσεις σε απορίες αλλά εσύ έγινες Βασιλάκης Καίλας.
Εχω αλλα παρατσουκλια που δεν θες να μαθεις.

Εγώ ποτέ δεν θα στερούσα χρήματα από την οικογένειά μου για να περνάς καλά εσύ.
Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι. Γιαυτο οπως ο ιδιος παραδεχτηκες γυρνας τα παλιατζιδικα και μεταπωλεις εδω - βγαζοντας χρηματα - ενω εμεις πληρωνουμε για να εχεις το χωρο να το κανεις.

Προσωπικά πιστεύω ότι από όλους τους mods και admins που έχω μιλήσει, είσαι ο πιο αντιδραστικός και φέρνεις τα πράγματα και τις λέξεις εκεί που σε βολεύουν.
Ναι , γιατι ειμαι αυτος που εφαρμοζει τον Κανονισμο του φορουμ - οι αλλοι ειναι πιο εμφανησιμοι απο μενα και εχουν αναλαβει τις δημοσιες σχεσεις.

Δεν σε πίεσα να αγοράσεις τίποτα. Δεν σου ζήτησα διαφήμιση. Δεν σου ζήτησα thanks στα posts μου. Ούτε σου ζήτησα να με χαρακτηρίσεις
Δεν ειπα πουθενα οτι ζητησες κατι - οτι φερθηκες λαθος ειπα - και το αποδεικνυεις τωρα.

Ίσως μετά από κάποια ηλικία να σκέφτονται όλοι όπως εσύ. Ελπίζω να μην είμαι έτσι στην ηλικία σου.
Σου ευχομαι οτι καλυτερο
 
Τα παρατσούκλια σου δεν με ενδιαφέρουν. Κατάλαβα τι εννοείς και γιατί όπου εμπλέκεσαι κλειδώνουν τα threads. Εγώ δεν θα δεχθώ άλλες προσβολές από άτομα σαν εσένα. Όσο για τα παλιατζίδικα έχουν καλύτερα retro πραγματάκια απ'οσα μπορείς να αγοράσεις εσύ σπαταλώντας με τα χιλιάδες ευρω σου που στερείς από την οικογένειά σου για να συντηρείς το retromaniax. Οπότε τράβα στο διάολο και διέγραψε και τον λογαριασμό μου καθώς δεν πρόκειται να σε ανεχτώ άλλο. Μπορείς να κάνεις και edit τα posts και να τα διορθώσεις όπως σε βολεύουν.

Άντε και *****ου.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3UKC7HXA3IY]YouTube - ΞΡίΟΞΏΞ½Ξ±Ο! Magnum
 
Βρε συ, χρειαζεται περισσοτερη ψυχραιμια οταν μπαινεις καπου για να spamαρεις. Δεν θα μαθετε ποτε. Καλα να περνας

*edit

Μολις ενημερωθηκε ο provider σου.
 
Kambia είπε:
Φανταστειτε ομως να μπουν τα ρετρο-πατατακια και οι ρετρο-σοκολατες στο θρεντ ρετρο-τροφη. Θα παμε 30 και σελιδες Θρεντ!!!
Παιδια ηθελα να ρωτησω κατι που αναρωτιεμαι κι εγω, στις ποσες σελιδες πιστευετε οτι βαραινει το θρεντ; Γιατι την ΒΙΒΙΒΟ την εχουμε παει 60 σελιδες λογω πορωσης και λογω οτι εχουμε και πολυ ρουχισμο να δειξουμε!!!

Μηπως ο επισκεπτης εχει να διαβασει πολυ πραμα? Να μην το παρακανουμε... ή μαλλον το εχουμε ήδη παρακανει???8)8)8)8)

Ευχαριστω :)
 
Αναστασια το έχουμε κατά νου ;) και σύντομα θα τακτοποιηθεί :)
 
Οκει καλη μου Kambia!!! Περιμενουμε οδηγιες!!! Ευχαριστω και παλι!
 
Παιδιά, έχω ένα μικρό αρχείο με φυλλάδια/βιβλιαράκια από θεατρικές παραστάσεις των δεκαετιών 80 και 90. Πού πιστεύετε ότι θα μπορούσα να ανοίξω σχετικό θρεντ? Πιστεύω πως μερικά από αυτά έχουν πολύ ενδιαφέρον... :)
 
Στα Εντυπα νομιζω θα ηταν μια χαρα ;-)
 
Πίσω
Μπλουζα