Πως καταφέρατε να κόψετε το WoW

Wally είπε:
Δεν εχω ασχοληθει με MMO παιχνιδια αλλα παντα με απετρεπε (εκτος των αλλων) η παρακατω σκεψη:"Ποσα παιχνιδια δεν θα παιξω αν κατσω και λιωσω σε ενα MMO?" :)
+1315

Ακριβώς την ίδια ατάκα χρησιμοποίησα όσες φορές με πίεσαν φίλοι μου να ξεκινήσω μαζί τους κάποιο ΜΜΟ...

"Too many games, too little time..."

//Γενικά, το να μην ξεκινήσω ποτέ στη ζωή μου ΜΜΟ είναι μια από τις ελάχιστες υποσχέσεις που έχω δώσει στον εαυτό μου και την έχω τηρήσει εδώ και χρόνια... Δεν κατηγορώ τα ΜΜΟ, άλλωστε είμαι σίγουρος ότι θα ενθουσιαστώ αν παίξω κι εγώ WoW. Αλλά για πολλούς και διαφόρους λόγους δεν με παίρνει να ξοδέψω τόσο χρόνο, γιατί πολύ απλά το ξέρω ότι θα ξοδέψω αρκετές ώρες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδικά για το WoW και τα videogames, θα συμφωνίσω με τον AEON. Αν δεν παιξεις λίγο να μπεις στο κλίμα του παιχνιδιου, δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι καλό ή οχι. Δεν μπορεις δηλαδή να το κρίνεις σαν παιχνίδι. Κι εγώ έλεγα οτι ειναι βλακεια, μαλιστα το ίδιο έλεγα και όταν το ειδα να το παιζει ένας φίλος. Οταν όμως το έπαιξα εγώ και μπήκα στο κλίμα, πραγματικά μου άρεσε (όπως ήταν τότε, τώρα δεν μου αρεσει καθολου).

Παρόμοια παραδειγματα εχω άπειρα. Οπως πχ όταν έλεγα σε 2-3 φίλους μου οτι το Super Metroid ειναι φοβερό παιχνίδι και πρεπει να το παιξεις για λίγο για να το καταλάβεις αλλά εκεινοι το έκριναν απο τα πρώτα δευτερόλεπτα και ελεγαν οτι ειναι βαρετο. Οταν όμως ασχολήθηκαν μονοι τους (σε emulator) απο περιεργεια να δουν γιατί τους πρίζω με αυτό, ολοι εγιναν Metroid fans, o ενας μαλιστα αγορασε gamecube μονο και μονο για το Prime.

Αν δεν θελει καποιος να το παιξει γιατι δεν θελει να κολλησει ναι, το δεχομαι. Ετσι λέω κι εγω τώρα πια για αυτου του ειδους τα παιχνιδια, υστερα απο 2 χρονια με το WoW, ηταν αρκετα. Οχι όμως να λεει οτι ειναι βλακεια, η χασιμο χρόνου χωρις να το εχει παιξει καν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παίδες το κάνετε πολύπλοκο δίχως να είναι... :)

Υπάρχουν οι ευκαιριακοί gamers γενικώς, σαν του λόγου μου και οι σκληροπυρηνικοί!

Οι πρώτοι παίζουν ενίοτε και δεν ξέρουν πολλά για τις τελευταίες κυκλοφορίες και τους τοπ τίτλους! Οι τελευταίοι είναι ενήμεροι και δοκιμάζουν κάθε νέο τύπο παιχνιδιού όντας διατεθειμένοι να ξοδέψουν πολλές ώρες με αυτό! Εκφράσεις όπως "καμμένοι", "στην πρίζα" "άσχετοι" κλπ απλά δεν χωράνε στην κουβέντα μας διότι δεν χαρακτηρίζουν ορθά!

Μιλάμε για διαφορετική προσέγγιση του αντικειμένου εξαρχής άρα εκ των πραγμάτων διαφορετικά συμπεράσματα! Πως θα κρίνω το wow όταν βαριέμαι μετά από μία ώρα οποιουδήποτε παιχνιδιού;

Αυτόματα το απορρίπτω όχι γιατί δεν είναι καλό αλλά επειδή δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου πλέον!

Για να καταλάβετε τελείωσα πέρυσι το secret of the monkey island special edition με walkthrough σε ...20 (!!! ) μέρες παίζοντας λίγο την φορά! Ο AEON ίσως να το τελείωσε μια και έξω...επιλογές είναι αυτές και φυσικά είναι σεβαστές ως τέτοιες!

Όσο πάντως καλοκαιριάζει τόσο λιγότερο ασχολούμαι με τον υπολογιστή μου...(καλύτερα με τους υπολογιστές μου διότι δεν έχω κονσόλες)!
 
AEON είπε:
Εγώ electicchuch και μια χαρά περνάμε. Tώρα με παιδί δεν ξέρω, θα σου απαντήσω εν καιρώ.
Αδερφέ μου, με παιδί η φάση πρέπει να είναι “a whole new ball game”. Σίγουρα κι εσύ θα έχεις ακούσει πολλές φορές στο ventrillo διάφορους καραγκιόζηδες να ασχολούνται με το raid και το «ντύσιμό» τους, και πίσω τους να γίνεται ένας χαμός από παιδάκια που ζητούν λίγη προσοχή, και εμφανώς παραμελούνται από τον γονιό τους… Θλιβερή κατάσταση και αφάνταστα ξενερωτική… Γιʼ αυτό πρόσεχε ;)

Κατά τα άλλα κάψιμο ftw :headbangdude:
 
Blacklord είπε:
σε όποιον ισχυρίζεται οτι δεν του αρέσει το ομοφυλοφιλικό σεξ πχ, δεν πρέπει να δίνουμε μεγάλη βαρύτητα στην γνώμη του, διότι δεν έχει εμβαθύνει στο αντικείμενο για να έχει... εμπεριστατωμένη άποψη. :) , ή επειδή είναι φανατικός και όχι αντικειμενικός κριτής... :)
Μα πως μπορει να ειναι σίγουρος αν του αρεσει ή οχι? Αλλο το δεν μου αρεσει κατι και άλλο δεν θελω να το δοκιμασω. Αλλο δεν μου αρεσει το ταδε και άλλο δεν μου αρεσει η ιδεα του τάδε. Αν καποιος πει δεν μου αρεσει το ομοφυλοφιλικό σεξ το σωστο ειναι να σκεφτώ οτι το εχει δοκιμασει για να το λεει :p

Εχει νοημα να ρωτησεις καποιον που δεν το εχει κανει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σπύρε με το ωραίο avatar, δεν είμαι hardcore gamer (και να ήθελα δεν διαθέτω πια αρκετό χρόνο). Απλά μπορεί να ασχολούμαι με κάτι που μ'αρέσει επί μακρόν και να το εξερευνώ σταδιακά. Γι'αυτό και στο πρώτο μου post ανέφερα ότι τα πάντα είναι θέμα αυτοπειθαρχίας. Το να λιώσεις σε κάτι, η υπερβολή δηλαδή, θα σε κάνει σύντομα να το σιχαθείς. Σε games όπως το WoW, που πρακτικά δεν τελειώνουν ποτέ, η ρέγουλα είναι το κλειδί για να τα απολαύσεις.
 
Δεν χρειάζεται να το κόψω ! :) απλά δεν "καίγομαι" σε αυτό....παίζω από beta (ναι έιμουν @#$%φαρδος και είχα beta key) μέχρι και σήμερα και έχω μόνο έναν 80άρη χαρακτήρα που έγινε 80αρης πρόσφατα !!! Γενικότερα στις 2 ώρες (το πολύ) παιχνιδιού θέλω να βγώ έξω να πάω για καφέ/πότο κτλ κτλ κτλ
 
Imgema είπε:
Μα πως μπορει να ειναι σίγουρος αν του αρεσει ή οχι? Αλλο το δεν μου αρεσει κατι και άλλο δεν θελω να το δοκιμασω. Αλλο δεν μου αρεσει το ταδε και άλλο δεν μου αρεσει η ιδεα του τάδε. Αν καποιος πει δεν μου αρεσει το ομοφυλοφιλικό σεξ το σωστο ειναι να σκεφτώ οτι το εχει δοκιμασει για να το λεει :p
Όχι όχι...μπορεί απλά να είναι φανατικός, εγκάθετος, κοντόφθαλμος, κολλημένος, "παρωπιδάκιας" και εντελώς κατάπτυστος κριτής, που αρνείται πεισματικά να δοκιμάσει αυτό που του πασσάρουν για "must" τα μίντια στις εκπoμπές της μεσημεριανής ζώνης, και ΟΧΙ μόνο αυτό αλλά να τολμά να εμμένει στην άποψη του χωρίς καμία διάθεση -όχι για αναθεώρηση- μα ούτε καν για... επανεξέταση του θέματος από διαφορετική... οπτική γωνία.... ;) :D

ΟΥ να χαθεί ο ρατσιστής...χεχεχε :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καμια φορα ''δεν χρειαζεται να φας [edited] για να ξερεις οτι δεν θα σου αρεσουν'' οπως λεει το γνωμικο. Οσο ο καθενας μιλαει για τον εαυτο του εχει δικαιωμα να εχει οτι γνωμη γουσταρει.

Προσωπικα πιστευω λοιπον πως γενικοτερα τα games και ειδικα τα games νεας γενια τα οποια στην ουσια ειναι μια δευτερη online ζωη, ουσιαστικα σου κλεβουν δημιουργικο χρονο. Εχω χασει μεχρι να φτασω σε αυτο το συμπερασμα αρκετες ωρες. Ειναι βολικα γιατι μπορεις ευκολα να γεμισεις ενα κενο χρονου σου αρχικα, μετα ομως οσο κολλας σου παιρνουν χρονο που δεν θα διεθετες.

Το να μην παιζεις δεν σημαινει πως η αμεσως επομενη επιλογη ειναι να πας σε καγκουροκαφετερια και να σκας 6ευρα. Υπαρχουν δεκαδες πραγματα που μπορεις να κανεις ή να ανακαλυψεις οτι μπορεις να κανεις.

Περισυ για αρκετο διαστημα λογω ανεργιας και επειδη μου την βαρεσε να δουλευω δικες μου δουλειες απο το σπιτι, ειχα πολυ ελευθερο χρονο. Αρχικα επεσε πολυ παιχνιδι. Μετα καταλαβα πως αυτο το πραγμα που εχει ηλιο εξω, μετα πεφτει σιγα σιγα και ερχεται η νυχτα, ειναι η ζωη μου που περνα. Και ειπα να αξιολογησω τον χρονο αυτο λιγο καλυτερα. Στο διαστημα αυτο διαβασα αρθρα και βιβλια για το βαψιμο ηλεκτρικων κιθαρων, ασχοληθηκα με την γλυπτικη, το σχεδιο, τις τεχνικες μελανωματος κομικ, εκανα μια τεραστια πυρογραφια, παρακολουθησα αρκετα τουτοριαλ σχετικα με την δουλεια μου, εκανα βολτες, γρατζουναγα την κιθαρα μου, εβγαινα με την κοπελα μου για σινεμα νωρις και αλλα πολλα που δεν θυμαμαι τωρα..

Καλυτερα απο το να συνοψιζονταν ολα αυτα σε μια λεξη WOW ετσι δεν ειναι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Blacklord είπε:
ΟΥ να χαθεί ο ρατσιστής...χεχεχε :D
Ο κριτής αυτος ομως εχει δει αυτες τις εκπομπες, ξερει οτι αυτά που του πασσάρουν εκει ειναι όλα αηδίες γιατι τα έχει δει. Εκ πειρας λοιπον καλά κανει και τα αποφευγει (οι περισσοτεροι αυτο κανουμε θελω να πιστευω). ;)

joe είπε:
Καλυτερα απο το να συνοψιζονταν ολα αυτα σε μια λεξη WOW ετσι δεν ειναι?
Για καποιους αλλους όχι. Ξερω άτομο που δεν περναει καλά στην παραλία και περιμένει πως και πως να φύγουμε για να κλειστει στο σπίτι του και να κατσει στο PC. Εχει δοκιμασει δηλαδή εναλλακτικες αλλά δεν του αρεσουν. Για καποιους αυτος ειναι μιζερος, τον κοροιδευουμε κλπ. Στην πραγματικότητα όμως ειναι μιζερος όταν ειναι στην παραλία, οταν παιζει games ειναι μια χαρα. Με λίγα λόγια οπως την βρισκει ο καθενας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AEON είπε:
Σπύρε με το ωραίο avatar, δεν είμαι hardcore gamer (και να ήθελα δεν διαθέτω πια αρκετό χρόνο). Απλά μπορεί να ασχολούμαι με κάτι που μ'αρέσει επί μακρόν και να το εξερευνώ σταδιακά. Γι'αυτό και στο πρώτο μου post ανέφερα ότι τα πάντα είναι θέμα αυτοπειθαρχίας. Το να λιώσεις σε κάτι, η υπερβολή δηλαδή, θα σε κάνει σύντομα να το σιχαθείς. Σε games όπως το WoW, που πρακτικά δεν τελειώνουν ποτέ, η ρέγουλα είναι το κλειδί για να τα απολαύσεις.
Με άλλα λόγια συμφωνούμε φίλε μου! :)

ΥΓ. Ευχαριστώ για το σχόλιο περί αβατάρ...και εγώ σ' ευχαριστώ για το υπέροχο φόρουμ που έφτιαξες! ;) :cool:
 
Imgema είπε:
Εκ πειρας λοιπον καλά κανει και τα αποφευγει (οι περισσοτεροι αυτο κανουμε θελω να πιστευω). ;)
Έτσι, έτσι... "εξ' αποστάσεως" πείρα και συμπέρασμα... πιο "κοντά" δεν χρειάζεται. ;)

Imgema είπε:
Για καποιους αλλους όχι. Ξερω άτομο που δεν περναει καλά στην παραλία και περιμένει πως και πως να φύγουμε για να κλειστει στο σπίτι του και να κατσει στο PC. Εχει δοκιμασει δηλαδή εναλλακτικες αλλά δεν του αρεσουν. Για καποιους αυτος ειναι μιζερος, τον κοροιδευουμε κλπ. Στην πραγματικότητα όμως ειναι μιζερος όταν ειναι στην παραλία, οταν παιζει games ειναι μια χαρα.
Αυτό έχει τύχει και σε μένα. Όσο όμως δεν ενοχλεί κανέναν, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ -όπως σωστά λες- περί ορέξεως, ουδείς λόγος.

Eκτός αν μιλάμε πλέον για παθολογικές καταστάσεις που χρίζουν άμεσης ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, όπως κάτι παραδείγματα χρηστών σε κίνα και κορέα -που κατά καιρους βλέπουν το φως της δημοσιότητας- οι οποίοι στην κυριολεξία πεθαίνουν πάνω στoν υπολογιστή, για να μη διακόψουν το online gaming, αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
joe είπε:
Περισυ για αρκετο διαστημα λογω ανεργιας και επειδη μου την βαρεσε να δουλευω δικες μου δουλειες απο το σπιτι, ειχα πολυ ελευθερο χρονο. Αρχικα επεσε πολυ παιχνιδι. Μετα καταλαβα πως αυτο το πραγμα που εχει ηλιο εξω, μετα πεφτει σιγα σιγα και ερχεται η νυχτα, ειναι η ζωη μου που περνα. Και ειπα να αξιολογησω τον χρονο αυτο λιγο καλυτερα. Στο διαστημα αυτο διαβασα αρθρα και βιβλια για το βαψιμο ηλεκτρικων κιθαρων, ασχοληθηκα με την γλυπτικη, το σχεδιο, τις τεχνικες μελανωματος κομικ, εκανα μια τεραστια πυρογραφια, παρακολουθησα αρκετα τουτοριαλ σχετικα με την δουλεια μου, εκανα βολτες, γρατζουναγα την κιθαρα μου, εβγαινα με την κοπελα μου για σινεμα νωρις και αλλα πολλα που δεν θυμαμαι τωρα..

Καλυτερα απο το να συνοψιζονταν ολα αυτα σε μια λεξη WOW ετσι δεν ειναι?
Φιλικά πάντα και χωρίς καμιά διάθεση κοντραρίσματος, (άλλωστε είσαι από αυτούς που πάω εδώ μέσα με τα 1000) .

ΟΧΙ.

Όπου WOW όμως βάλε gaming.

Μου τη σπάνε αφάνταστα οι καφέδες στη κάθε βρώμικη καφετέρια, έχω σιχαθεί να βγαίνω και να πετάω τα λεφτά μου στο κάθε εκμεταλευτάκια μαγαζάτορα. Δεν αισθάνομαι καλά εκτός της "σπηλιάς" μου και ήδη ψάχνω για σπίτι κοντά σε αυτό που μένω τώρα για να το μετατρέψω σε play house και όχι room πιά. (Να σου πω με τη κρίση βλέπω πολλούς μη μου άπτου "μαγαζάτορες" να βάζουν λουκέτο και χαίρομαι σαν το Νέρωνα... )

Βέβαια, έζησα μια παιδική ηλικία ασυνάρτητη και αλλοπρόσαλη όσο δεν παίρνει (όταν τα άλλα 15άχρονα το σκάγανε να πάνε για καφέ, εγώ αναγκαστικά ξενύχταγα στο σκυλάδικο που είχαμε) , μια εφηβική ηλικία τραυματική, οπότε δεν είμαι και το "μέσο" στατιστικό δείγμα, αλλά αν αναγκαζόμουν να ζήσω μια ζωή "νορμαλ" θα έπεφτα σε κατάθλιψη και θα έκοβα τελικά τις φλέβες μου.

Τελικά με έχει σώσει και στα MMORG η ξεροκεφαλιά μου και το γεγονός ότι δεν γουστάρω και πολλά - πολλά με πολλούς. :)

Τώρα μαγκιά του όποιου γουστάρει να καεί με το WOW, όπως μαγκιά του κάθε ενός να φωνάζει "ομαδάρα - ομαδάρα" και να προσκυνάει άπλυτα ιδρωμένα αθλητικά παπούτσια. Αν δεν με πειράζουν δεν με απασχολεί.
 
βρε pooky εννοειται, ο καθενας κανει οτι γουσταρει την ζωη του αρκει να μην ενοχλει. και οποιος τα εχει καλα με τον εαυτο του κοιταει την παρτη του και δεν ''κοροιδευει'' τις ασχολιες αλλων. Η ενσταση μου ειναι μια.

Πιστευω πως καθε ανθρωπος εχει ταλεντο σε κατι. Το θεμα ειναι να καταφερει να το ανακαλυψει και με το να ειναι κολλημενος σε μια καρεκλα απο την παιδικη ηλικια ή και την προσχολικη πλεον, εχει πολυ λιγες πιθανοτητες να το κανει.

Σχολιασαμε ολοι το θανατο του μεγιστου Frazetta. Φανταζεσαι οτι ο σημερινος Frazetta μπορει να ειναι κολλημενος σε ενα WOW? Αυτος ο ανθρωπος πεθανε και αφησε πισω του τοσα εργα να θυμιζουν πως περασε απο αυτον τον πλανητη, αφησε μια κληρονομια που εφτιαξε με τα χερια του και κανενας αλλος δεν θα μπορουσε να κανει ιδια γιατι απλα καθε ενας ειναι διαφορετικος.

Δεν ειμαι κατα των παιχνιδιων, ισα ισα που μου αρεσουν και ξερω πως θελει σχετικη αυτοπειθαρχια για να αποφυγεις την καταχρηση, ακριβως γιατι ειναι διασκεδαστικα. Αλλα δεν μπορει ο πασατεμπος (κυριολεκτικα) να γινεται η ζωη μας. Για οποιον θελει υπαρχει η δημιουργικη πλευρα ακομη και στα παιχνιδια. Για παραδειγμα συμμετειχα μαζι με πολλα παιδια στην αναπτυξη του mod ΗΓΕΜΟΝΙΑ για το Rome Total War και γινοταν πολυ ωραια δουλεια μεχρι το σημειο που το μαμησαμε με προσωπικες κοντρες και εφαγε χωμα το προτζεκτ (το ανελαβαν μετα κατι αλλοι αλλα γενικα καμια σχεση με αυτο που ειχαμε σχεδιασει). Ειχαμε λιωσει να κανουμε κωδικοποιηση 3d και 2d γραφικα απο την αρχη και ειχε πολυ φαση αν και μας εφυγε ο πατος.

Σε μια τετοια εξελιξη δεν λεω σε καμια περιπτωση οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wow έχω παίζει πραγματικά ελάχιστα...

Χρειάστηκα όμως σχεδόν ψυχανάλυση για να σταματήσω το Lineage... Πραγματικά μαύρο κομμάτι της ζωής μου. Όλο το βράδυ έπαζα και χωρίς να κοιμηθώ ούτε μια ώρα, σηκωνόμουν το πρωί από την καρέκλα και πήγαινα για δουλειά....

Έχω κάνει μέχρι 3 μέρες άυπνος.

Σήμερα τα σκέφτομαι όλα αυτά και απορώ με τον εαυτό μου.....

Τα έκανα εγώ αυτά;;;
 
Joe δεν διαφωνώ με αυτά που λες.

Αλλά είναι πρακτικά αδύνατον όλοι οι κάτοικοι του πλανήτη να είναι ταλέντα και όλοι να αφήσουν ίχνη που να μαρτυρούν το πέρασμά τους από αυτή τη ζωή.

Οι περισσότεροι θα περάσουμε και θα φύγουμε χωρίς καλά - καλά να μας θυμούνται τα παιδιά μας. Δυστυχώς έτσι είναι.
 
Παρ όλα αυτά έχω δεί αρκετές φορές παιδιά να παίζουν wow και ειλικρινά ρε σείς..δεν μου άρεσε καθόλου! :p

"World Of Shrek" με άλλα λόγια :biglaugh:
 
Πολύ ενδιαφέρον thread...!

Τα MMORGs και το (κάθε) WoW δε με έχουν τραβήξει ούτε ένα εκατοστό του δευτερολέπτου στον κόσμο τους,ωστόσο θα σπεύσω να αποτυπώσω την αντίληψή μου περί του (δήθεν) gaming μιας μορφής που δυστυχώς έχει κάνει αισθητή την παρουσία της στην συγκεκριμένη κατηγορία παιχνιδιών.

Εκεί όπου χάνεται το μέτρο,χάνεται μαζί του και η ομορφιά.

Αυτό για μένα ισχύει γενικά στη ζωή και είναι απαράβατος κανόνας.Πιο συγκεκριμένα και ειδικότερα στο θέμα μας,όταν το gaming από χόμπυ,από καλοπέραση,από ευχάριστη συνήθεια,μετατρέπεται σε καθημερινή "υποχρεωτική",με ωράριο,ενασχόληση,με παντελή έλλειψη δυνατότητας ο παίκτης να κάνει το οτιδήποτε άλλο εκείνη την ώρα,έστω και για 25-30 λεπτά,τότε προφανέστατα κάτι δε πάει καθόλου,μα καθόλου,καλά...

Θεωρώ απίστευτο όλο αυτό το πράγμα που έχει δημιουργηθεί με τα MMORGs.Άνθρωποι,ζευγάρια,να μένουν στο ίδιο σπίτι και να μη μιλάνε μεταξύ τους,παρά μέσα από το παιχνίδι (δεν υπερβάλλω,το έχω δει με τα μάτια μου να συμβαίνει),κάποιοι άλλοι να πληρώνουν τρίτους για να τους ανεβάσουν level τον χαρακτήρα ( ! ),σπαθιά,ξίφη και λοιπά εικονικά καλούδια να πωλούνται έναντι αληθινών χρημάτων,και άλλα πολλά τέτοια.Όχι,δεν είναι αυτή η αντίληψη που έχω για το gaming και αυτού του είδους το gaming δε προάγει τίποτα,κατά τη γνώμη μου,πέραν της μανιώδους ενασχόλησης με ένα και μόνο παιχνίδι.Η οποία ενασχόληση μοιραία μια μέρα θα κάνει τον οποιοδήποτε παίκτη να ξυπνήσει,να κοιταχτεί στον καθρέφτη και να σκεφτεί πόσο καιρό ξόδεψε στο (κάθε) WoW,υπό ποια μορφή gaming (πολύ βασικό αυτό) και αν τελικά όλη αυτή η κατάσταση του προσέφερε διασκέδαση.

Η δε νοοτροπία "θα παίξω από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 5 το πρωί και 8 η ώρα θα είμαι στη δουλειά μου" είναι απλά κάτι που μόνο ένας άνθρωπος που έχει απορροφηθεί -σε επικίνδυνο βαθμό- από το παιχνίδι,μπορεί να καταλάβει.Για όλους τους άλλους,λογικά (λογικότατα...) φαντάζει κάτι σχεδόν τραγικό και σίγουρα αποκαρδιωτικό.Αυτό με λίγα και πολύ απλά λόγια,ΔΕΝ είναι gaming.

Δεν είναι gaming να μη μπορείς να παρατήσεις το παιχνίδι για μισή ώρα,δεν είναι gaming το να πρέπει να είσαι 8 ώρες μαζί με άλλους 40,60 ή κι εγώ δε ξέρω πόσους,για να καταφέρετε κάτι.Δεν είναι gaming να έχεις νυστάζει και να μη μπορείς να κοιμηθείς,επειδή αν φύγεις οι άλλοι θα εκνευριστούν και θα σε διώξουν,δεν είναι gaming να μην έχεις χρόνο να μαγειρέψεις,να πας μια βόλτα,να δεις ένα φίλο σου που σε πήρε τηλέφωνο να βρεθείτε,να χάνεις real life συγκεντρώσεις,ακόμη ακόμη και γιορτές-γενέθλια,ακόμη και να παραμελείς τον/την σύντροφό σου,επειδή θα....κρεμάσεις το guild.Τι λέμε τώρα!

Είμαι της άποψης ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που λαμβάνουν μέρος σε αυτό το...γαϊτανάκι,είναι άνθρωποι που απλά δεν έχουν βρει ακόμη την ομορφιά σε άλλα πράγματα της ζωής,πολύ πιο ουσιώδη.Ή που θα ήθελαν να κάνουν κάτι άλλο,δε μπορούν,οπότε "καίγονται" σε κάτι τέτοιο,προκειμένου το δήθεν κατόρθωμα στο οποίο θα έχουν παίξει ρόλο,να τους προσφέρει ικανοποίηση.Ευτυχώς κάποιοι γνωστοί μου που είχαν ξεκινήσει αυτή τη λυσσαλέα κούρσα (ψευτο)ικανοποίησης τέτοιας μορφής,ξεκολλήσανε και καταλάβανε και οι ίδιοι σε πόσο αστεία ουσιαστικά κατάσταση είχαν περιέλθει.Προσοχή,μιλάω πάντα για αυτό το "υποχρεωτικό" και μακράς διαρκείας gaming,όχι το gaming γενικότερα,το οποίο άλλωστε κι εγώ απολαμβάνω στο μέγιστο.

Αλίμονο αν φτάνουμε να επιβεβαιώνουμε τους γονείς μας,που μας λέγανε κάποτε "έχεις αρρωστήσει πια με το παιχνίδι αυτό,αποχαυνώθηκες!".Τους γονείς,που όντας εκπρόσωποι μιας άλλης,non-video gaming,γενιάς,δεν είχανε καμία επαφή με το αντικείμενο και φυσικά υπερβάλλανε,λέγοντάς το αυτό κάθε τρεις και λίγο και μόλις μας βλέπανε να παίζουμε π.χ. 3-4 ώρες.Αλλά ναι,η λέξη αποχαύνωση είχε και έχει αλήθεια μέσα στα λεγόμενά τους,διότι αν φτάσεις να μη μπορείς να σκεφτείς και να καταλάβεις ότι διάολε,υποχρεώνεσαι να παραμείνεις στον κόσμο ενός παιχνιδιού διότι έτσι πρέπει και εξαιτίας αυτού παραμελείς και αφήνεις στην άκρη κάθε τι,η αποχαύνωση σε περιγράφει 100%.Δυστυχώς ακούγεται άσχημο,αλλά,ακόμη πιο δυστυχώς,είναι χειρότερο από όσο ακούγεται.

Θα κλείσω με ένα παράδειγμα.Όποιος καπνίζει,ξέρει ότι κάνει κακό στην υγεία του.Αν προσπαθεί να πείσει,μέσα από τους άλλους και τις συζητήσεις που κάνει με αυτούς,τον εαυτό του,ότι τάχα δε τρέχει και τίποτα και το ελέγχει και μπορεί να το κόψει ανά πάσα στιγμή και "έλα μωρέ,εδώ τόσα και τόσα κάνουν κακό τη σήμερον ημέρα",είναι απλά ανόητος και φαιδρός.Ακριβώς το ίδιο ισχύει και με τον οποιοδήποτε μανιώδη παίκτη που έχει περιέλθει στην παραπάνω κατάσταση,ασχολούμενος υπό αυτή τη μορφή με το gaming και προσπαθεί να αποδείξει ότι όλα είναι μια χαρά,το ελέγχει,οι άλλοι έχουν κολλήσει αλλά όχι αυτός.Αστειότητες...Τουλάχιστον όμως αυτός είναι και τυχερός την ίδια στιγμή,διότι στην περίπτωσή του απαιτείται απλά ένα disconnect κι ένα τράβηγμα της κουρτίνας του δωματίου του...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμενα το ενδιαφερον μου επεσε αποτομα. Επαιζα γυρω στους 6-7 μηνες συνολικα το WoW στην αρχικη του μορφη, πριν τα expansions, και αυτο αποκλειστικα λογω του pvp.

Raid δεν τα αντεχα με τιποτα, γι αυτο και δεν πηγαινα. Φυσικα τα μονα guild στα οποια ανηκα ηταν τα ultra casual που δεν καναμε τιποτε αλλο απο απλο chatting οσο ο καθενας εκανε τα δικα του. Τα απλα quest του παιχνιδιου ομως ειχαν καποιο ενδιαφερον. Σαν να παιζεις diablo σε ανοιχτο κοσμο και στο δρομο να συναντας και αλλους στο ξεκαρφωτο.

Με κρατουσε στο παιχνιδι το pvp κομματι που ηταν τελειως διαφορετικο τοτε, με ειδικες πιστες και βαθμολογια. Αφου εφτασα οσο μπορουσα με το χρονο που διεθετα απλως δεν μπορουσα να βρω λογο να ξανα μπω. Δηλαδη την τελευταια φορα που επαιξα δεν ειχα καν συνειδητοποιησει οτι ειναι η τελευταια. Απλως... δεν ειχα ορεξη ποτε να ξαναμπω και η τελευταια συνδρομη εφυγε σχεδον ατοφια.

Εκτοτε δεν εχω καταφερει να βρω MMO που να μου κραταει το ενδιαφερον πανω απο 3 μηνες. Ολα καταληγουν να ειναι grind. Πρεπει να επαναλαμβανεις το ιδιο περιεχομενο συνεχεια μεχρι να πετυχεις το σκοπο σου. Εγω τα προσεγγιζω σαν single player παιχνιδια που απλως στην πορεια συναντω και αλλους παικτες με τους οποιους μοιραζομαι το game world.
 
Σχετικά με το πρόγραμμα, τις υποχρεώσεις και την οργάνωση.

Δεν διαφωνώ οτι το να εχεις "υποχρεωσεις" για κάτι που απλα περνας την ωρα σου μπορει να είναι καποιες φορές υπερβολικό. Ας δουμε όμως τα πράγματα απο μια άλλη οπτική γωνια.

Για μένα το gaming ειναι ένα χόμπι, μαζί με την ζωγραφική. Περνάω την ώρα μου ευχάριστα και με τα δύο. Αλλοι εχουν για χομπι τον μοντελισμό, το ψάρεμα, το κυνήγι, το ποδόσφαιρο, την γυμναστική κλπ. Πολλοι αγαπουν τοσο πολύ το χομπι τους, που γραφονται σε clubs, πάνε σε διοργανώσεις κλπ.

Διαβασα πριν οτι το να βαζεις πρόγραμμα για να παιξεις WoW, πχ απο την ταδε μεχρι την ταδε ωρα εχει WoW, ειναι υπερβολή. Τι διαφορά ομως έχει απο το να κανονιζεις πότε να πας γήπεδο ή να κλεισεις ενα 5x5, ποτε να πας για κυνήγι ή ποτε να πας να πετάξεις το αεροπλανάκι σου παρεα με τους άλλους που ασχολούνται? Και άμα εισαι σε μια βάρκα και ψαρευεις παρεα με άλλους, μπορεις να φύγεις οποτε θες εσύ? Αμα παιζεις σε μια ομαδα ποδόσφαιρο μπορεις να τους παρατήσεις και να φύγεις πριν τελιωσει το ματς? Μπορεις φυσικα, οπως μπορεις και στο WoW, απλά σε ολες τις περιπτωσεις θα υπαρχουν και καποιες απλές, λογικές συνεποιες (δεν θα σε θέλουν στην ομαδα, ή στο επόμενο raid ισως). Το gaming δεν διαφερει απο καμία άλλη δραστηριότητα, οταν αυτή γίνεται ομαδική.

Γενικως αν θες να κανεις ομαδικες δραστηριότητες, ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ πρεπει να "κανονιστουν" και να ακολουθεις καποιους κανονες. Ξαναλέω οτι τα games δεν διαφερουν, απλά εχουν την ιδιεταιρότητα να μπορεις να ασχοληθεις με αυτα ευκολα, όποτε θες λόγω του οτι βρίσκονται στο σαλόνι σου, αντιθετα απο το ψάρεμα που θες θάλασσα ή το ποδόσφαιρο που θες γήπεδο. Αυτο δεν σημαινει όμως πως καποια πιο ιδιεταιρα πραγματα μπορεις να τα κανεις οποτε θες εσύ (raids). Κανονιζεις να τα κάνεις για να τα κανεις σωστά ακριβώς όπως σε ολες τις άλλες δραστηριότητες, εφ όσον σου αρεσουν.

Κανεις δεν σου απαγορευει να παιξεις οποια ώρα θες μόνος σου WoW. Αλλά αν θες Raids και σου αρέσουν, ε, θα πας οποτε μπορουν και οι υπολοιποι. Οταν έπαιζα εγώ πηγαίναμε 3 φορές την εβδομάδα σε raids και εγώ συνήθως πήγαινα στα 2. Σε αυτά ήθελα να πάω και για αυτά κανόνιζα. Κανόνιζα γιατί ήθελα να περάσω καλά με το χόμπι μου και μου αρεσαν τα raids αυτό ειναι όλο. Αν βαριόμουν δεν πήγαινα, κανεις δεν με αναγκαζε να πάω, καποιος άλλος επαιρνε την θεση μου και τέλος. Τωρα αν εισαι σε guild με elitists και σε "αναγκαζουν" να κανεις πράγματα, εχεις την ελευθερία να φύγεις και να ψαξεις άλλο guild ή να παιξεις μονος σου οποτε εχεις ορεξη ή να παιζεις PVP. Kαι εννοειται οτι όλα θελουν ενα μέτρο. Οχι μόνο το WoW. OΛΑ ειναι υπερβολικά αν δεν υπάρχει μέτρο.

Αν τώρα ΔΕΝ διασκεδάζεις, βαριέσαι, θες να κάνεις κάτι άλλο αλλα παιζεις ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ WoW γιατι σε πιεζουν οι άλλοι και το δέχεσαι, τοτε σε αυτήν την περίπτωση συμφωνώ ότι ειναι υπερβολή και μεγάλο λάθος. Οχι μόνο στην περίπτωση του WoW αλλά και σε άλλες δραστηριότητες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα