Πως καταφέρατε να κόψετε το WoW

Ακουγα πολλους να μου λένε "χαμενος χρονος" ή "παιζεις με τις ωρες αντί να πας για καφέ". Το αν ειναι χαμένος χρόνος ή οχι, μπορει να το κρίνει ΜΟΝΟ αυτος που παιζει και κανεις αλλος. Εγω ασχολήθηκα 2 χρόνια με το παιχνίδι και το ευχαριστήθηκα. Δεν πηγε ουτε δευτερόλεπτο χαμένο. Περναγα ευχάριστα και ο λόγος που παιζουμε videogames ειναι για να περνάμε ευχάριστα. Οταν όμως εκρινα, εγώ ο ίδιος, ότι αρχίζω να χάνω τον χρόνο μου, τοτε το σταμάτησα.

Σίγουρα το βρήκα πολυ πιο ενδιαφέρον απο το να χάνω τον χρόνο μου και τα χρήματά μου σε μια καφετερια που χρεωνει την coca cola 3 euro και τον καφε 4 και πάω εκει μονο και μονο επειδή πάνε όλοι. Ο καθένας διασκεδάζει όπως θέλει. Οσο για την δημιουργικότητα, αν έχεις όρεξη να δημιουργήσεις, το κανεις. Αν δεν εχεις ορεξη ή έμπνευση τότε κανεις κάτι άλλο, δεν ειναι αναγκη να εισαι "δημιουργικός" μονο και μονο για να λες "ε, ειμαι δημιουργικός, δεν χανω τον χρόνο μου". Εμενα προσωπικά, δεν μου βγαινει ποτέ καλό το σχέδιο οταν δεν εχω όρεξη ή εμπνευση να ζωγραφίσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το μόνο online παιχνίδι που έχω παίξει ήταν το 2001 το age of empires 1...επειδή πήγα ξενύχτης στην δουλειά την επομένη το έκοψα μαχαίρι το online gaming!
 
Το WoW δεν είναι παιχνίδι με την κλασική του έννοια, γιατί πολύ απλά δεν τελειώνει ποτέ... δεν το έχω δει καν μέχρι σήμερα κι ούτε πρόκειται... αν και σέβομαι απεριόριστα την Blizzard για 3 πρώτα Warcraft...
 
Εγώ έπαιζα για 2 περίπου χρόνια και είχα φτάσει να 70ρίσω τον χαρακτήρα μου. Η γνώμη μου για τα ΜΜΟ είναι ότι δεν πρέπει να κολλάς πολύ ώρα και δεν πρέπει να χαλάς χρήματα γι'αυτά. Έπαιζα σε free server είχα γνωρίσει αρκετά παιδιά, κάναμε raids και πέρναγε η ώρα. Την ζωή μου δεν την παραμελούσα γιατί ασχολιόμουν βραδυνές ώρες και κυρίως σαββατοκύριακα. Από ένα σημέιο και μετά βαρέθηκα, γιατί όπως είπε και ένας προηγουμένως, με τα expansions ένιωθα ότι έκανα τα πάντα από την αρχή. Που και που το βάζω και περνάω καμιά ώρα gaming αλλά δεν έιναι όπως παλιά.

Επίσης το ίδιο ίσχυε για το Ogame. Για όσους ξέρουν το παιχνίδι αυτό καταλαβαίνουν ότι είναι πολύ κόλλημα. Αυτό ήταν πρόβλημα και γι'αυτό το ξέγραψα.
 
Υπάρχουν 2 είδη ανθρώπων. Αυτοί που έχουν καταλάβει ότι το WoW ενσωματώνει παπάδες και συλλογικά υπερβαίνει σε gameplay όλα τα παιχνίδια μαζί -past, future, present- (τουλάχιστον προσωπικά το gameplay με ενδιέφερε περισσότερο από bleeding edge γραφικά, κλασικό παράδειγμα ότι ακόμα και σήμερα παίζω μανιωδώς pacman) κι αυτοί που όταν το καταλάβουν, το πρώτο είδος θα είναι ήδη τούμπανο σε εξοπλισμό και θα το κοιτούν με τα κυάλια. :D

Πρόκειται περί μυθεύματος ότι απαιτεί άπειρο χρόνο. Καθένας παίζει όσο θέλει και επιλέγει τους ρυθμούς του..δεν ανήκει σε κατηγορία simlife ή σε οτιδήποτε παρεμφερές που συνήθως αναγκάζεσαι να μπαίνεις αγχωτικά κάθε μέρα μέσα για να μη σου ψοφήσει ο χαρακτήρας. Σε πόσο harcore παίκτης θα εξελιχθεί κανείς εξαρτάται κυρίως την δική του αυτοπειθαρχία κι αν κάνει σωστά τα κουμάντα του.

Το ότι παίζεις ζωντανά με έναν κάρο ανθρώπους, με τους οποίους καταλήγεις να γνωρίζεσαι στο τέλος να συνδέεσαι φιλικά μαζί τους είναι μόνο ένα προσόν του. Μιλάμε για έναν κόσμο που διαρκώς εμπλουτίζεται, επεκτείνεται, εξελίσσεται και βελτιώνεται. Ο πλούτος τον όσων μπορείς να κάνεις και το εύρος συναρπαστικών όσο και diverse δραστηριοτήτων που σου επιτρέπει να εμπλακείς του προσδίδει ένα vast, undying scope.

Kλείνοντας να πω ότι βρίσκω τουλάχιστον διασκεδαστικά τα σχόλια όσων ουδέποτε έχουν ασχοληθεί αλλά θέλουν να εκφέρουν άποψη περί του θέματος (κατ' εμέ ολοκληρωμένη γνώμη δεν δικαιούνται να φέρουν ούτε άτομα που ασχολήθηκαν λιγότερο του έτους). Γενικότερα οι διαστρευλωμένες εκτιμήσεις που πηγάζουν από άγνοια όταν δεν με ψυχαγωγούν, μου είναι απλά αδιάφορες. Η δε έλευση του Cataclysm expansion θα χωρίσει το gaming σε BC / AD και θα οδηγήσει να ασχοληθούν μαζί του ακόμα και οι πέτρες.

To World of Warcraft αποτελεί εμπειρία ζωής. Όσοι δεν το έπιασαν ως τώρα απλά δεν ξέρουν τι χάνουν (ναι είναι αλήθεια, ο Sales Manager της Blizzard με έχει λαδώσει να κάνω promotion από το site) και σίγουρα όσοι το έπιασαν δεν έχασαν τον χρόνο τους. Εξασκεί εγκέφαλο, αντανακλαστικά, οργανωτικό πνεύμα, συντονισμό, αντίληψη κλπ κλπ.

Τάδε έφη ένας βετεράνος του είδους.

Υ.Γ: O μόνος καλός λόγος για να κάνει κανείς διάλειμμα από το WOTLK εντός του έτους είναι η έλευση του Starcraft II και του Diablo III (did I mention I love Blizzard?)

Υ.Γ.2: Το έκοψε; Ποιός το έκοψε; 10 βουρδουλιές :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κάψιμο και χαμένος χρόνος δεν είναι τίποτα. ό,τι αρέσει στον καθένα και ό,τι καταλαβαίνει.

για το παιχνίδι δεν έχω γνώμη, δεν έχω ασχοληθεί και δεν βλέπω να το κάνω, είμαι του μοναχικού :p
 
Δεν το άρχισα ποτε. Βέβαια βοηθά και το γεγονός ότι δεν μ' αρέσουν τα RPG.

Και ένα ενδιαφέρον βίντεο από ανθρώπους που σκέφτονται πολύ διαφορετικά το gaming απο μας.

 
ευτυχως ή δυστυχως εχω παιδι και γυναικα οποτε η ενασχοληση μου με το wow (το οποιο το επεζα σε lan με 2 acounts μαζι με την συζυγο) και τωρα με το allods online γινεται παντα με μετρο, το ξερω ειναι δυσκολο αλλα ειναι ο μονος τροπος για να μην σε ¨ρουφηξει¨, το μονο κακο ειναι οτι οποτε ασχολουμε με massive multiplayer ειναι οτι δεν εχω ορξη να παιξω με οποιoδηποτε αλλο παιχνιδι. αληθεια υπαρχει καποιος αλλος απο εδω που παιζει online rpg μαζι με την γυναικα του ή την κοπελα του?
 
Κατσε ρε συ ΑΕΟΝ, γιατι μας την λες, επειδη δεν παιζουμε οτι αρεσει σε εσενα?

Ο καθενας οπως την βρισκει, εγω δεν γουσταρω τετοια παιχνιδια,

αλλα δεν γουσταρω επισης να μου την λενε επειδη δεν τα παιζω.

Ουτε εγω ειπα κατι για εσας που παιζετε.

Σεβασμος στα γουστα του καθενα.
 
Εγώ electicchuch και μια χαρά περνάμε. Tώρα με παιδί δεν ξέρω, θα σου απαντήσω εν καιρώ.

Μike: Δεν την 'λέω' σε κανέναν. Την γνώμη μου για το παιχνίδι απλώς έγραψα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
electricchurch είπε:
αληθεια υπαρχει καποιος αλλος απο εδω που παιζει online rpg μαζι με την γυναικα του ή την κοπελα του?
Αμε. Οχι εγώ, αλλα εχω εναν κολλητό που παιζει με την κοπέλα του. Απο ότι εχω καταλαβει οι περισσότερες κοπελες που παιζουν WoW ή κολλησαν απο τον συντροφό τους ή γνωριστικαν εκεί (ή απο καποιο άλλο παρομοιο game). Γνωρίζω ατομα και απο τις δύο περιπτώσεις. Μαλλον ειναι πιο σπανιο να βρεις ζευγάρι που να παιζει μονο η κοπέλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έπαιζα με την κοπέλα μου.
 
electricchurch είπε:
αληθεια υπαρχει καποιος αλλος απο εδω που παιζει online rpg μαζι με την γυναικα του ή την κοπελα του?
Pen & Paper rpgs μέχρι καψίματος. Το είδος αναμένεται να αυξηθεί με τη μελλοντική έλευση του/της διαδόχου κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον, ειδικά για το χρόνο που η γυναίκα μου θα έχει άδεια και θα είναι σπίτι.

Τώρα, αν δεν δούλευε και ήταν συνεχώς σπίτι μάλλον θα είχαμε καεί στο WOW έχοντας ενώσει τις δυνάμεις μας. Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο.

Πρόεδρε (ΑΕΟΝ) διαφωνώ με τα λεγόμενά σου. Γνώμη έχεις ακόμα και όταν έχεις μια πρώτη επαφή με το παιχνίδι, κανείς δεν έχει δικαίωμα να λέει ότι ο άλλος δεν πρέπει να μιλάει για κάτι και να εκφέρει τη δική του γνώμη. Απλά μερικοί δεν αρέσκονται στα ίδια με κάποιους άλλους.

Mike χαλαρά μάγκα μου, κουβέντα γίνεται, μην αρπάζεσαι.
 
Δεν εχω ξαναδιαβασει τετοιο thread. Το τυπωσα για να το δειξω και σε φιλους. Μεχρι τωρα πιστευα οτι αυτα τα "καψιματα" κλπ ειναι υπερβολες των μεσων. Δηλωνω ειλικρινα εντυπωσιασμενος. Σα να ανακαλυψα την Αμερικη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλω να πω κάτι όχι για το WoW, το οποίο δεν γνωρίζω απλά έχω χαζέψει άλλους να το παίζουν, αλλά για το Online gaming γενικότερα. Επειδή γνωρίζω καλά τον εαυτό μου και ξέρω ότι είμαι της υπερβολής σε πολλά επίπεδα, απέχω συνειδητά από τα παιχνίδια στο διαδίκτυο γιατί φοβάμαι πως αν κολλήσω με ένα θα με χάσει ο πλανήτης.
 
Υπάρχουν διαφόρων ειδών γνώμες:

  • Η γνώμη εκείνου που κάπου, κάπως, κάποτε άκουσε μια φήμη και θέλει να λέει ότι έχει άποψη.
  • Η γνώμη που μπορεί να έχει κανείς από μια επιφανειακή / περιστασιακή επαφή με το θέμα.
  • Η έμπειρη γνώμη κάποιου που έχει ασχοληθεί σε έκταση και βάθος και γνωρίζει το θέμα καλά, αλλά σκέφτεται οπαδικά.
  • Η έμπειρη γνώμη κάποιου που έχει ασχοληθεί σε έκταση και βάθος και γνωρίζει το θέμα καλά, αλλά είναι αντικειμενικός κριτής.

Όσο κατεβαίνουν τα bullets προς τα κάτω, αυξάνεται και η βαρύτητα / ποιότητα της γνώμης. Έγραψα και μίλησα 'οπαδικά', αλλά και κάθε αντικειμενικός game reviewer (gamespot, ign κλπ) έχει γράψει διθυράμβους για το WoW έχοντας εξαντλήσει πρώτα κάθε αυστηρότητα, οπότε προφανώς το παιχνίδι δεν χρειάζεται καν την υποστήριξη μου.

Το μόνο που λέω λοιπόν, για να εξηγούμεθα, είναι πως τόσο για το WoW όσο και για κάθε πράγμα στη ζωή, δίνω περισσότερο βάση, αξία και προτεραιότητα στην άποψη εκείνων που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο το οποίο πραγματεύονται και λιγότερο σε απαξιωτικά σχόλια από όσους είχαν μόνο επιδερμική η ανύπαρκτη σχέση με αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AEON είπε:
Υπάρχουν διαφόρων ειδών γνώμες:

  • Η γνώμη εκείνου που κάπου, κάπως, κάποτε άκουσε μια φήμη και θέλει να λέει ότι έχει άποψη.
  • Η γνώμη που μπορεί να έχει κανείς από μια επιφανειακή / περιστασιακή επαφή με το θέμα.
  • Η έμπειρη γνώμη κάποιου που έχει ασχοληθεί σε έκταση και βάθος και γνωρίζει το θέμα καλά, αλλά σκέφτεται οπαδικά.
  • Η έμπειρη γνώμη κάποιου που έχει ασχοληθεί σε έκταση και βάθος και γνωρίζει το θέμα καλά, αλλά είναι αντικειμενικός κριτής.

Όσο κατεβαίνουν τα bullets προς τα κάτω, αυξάνεται και η βαρύτητα / ποιότητα της γνώμης. Έγραψα και μίλησα 'οπαδικά', αλλά και κάθε αντικειμενικός game reviewer (gamespot, ign κλπ) έχει γράψει διθυράμβους για το WoW έχοντας εξαντλήσει πρώτα κάθε αυστηρότητα, οπότε προφανώς το παιχνίδι δεν χρειάζεται καν την υποστήριξη μου.

Το μόνο που λέω λοιπόν, για να εξηγούμεθα, είναι πως τόσο για το WoW όσο και για κάθε πράγμα στη ζωή, δίνω περισσότερο βάση, αξία και προτεραιότητα στην άποψη εκείνων που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο που πραγματεύονται και λιγότερο σε απαξιωτικά σχόλια από όσους είχαν μόνο επιδερμική η ανύπαρκτη σχέση με αυτό.

Εν μέρει καλά τα λες αυτά που λες, αλλά...

Αλλά αν εφαρμοστούν αυτά κατά γράμμα, (μια και μιλάς γενικά για γνώμες σε όλα τα θέματα, και όχι γνώμες μόνο για το συγκεκριμένο παιχνίδι) τότε σε όποιον ισχυρίζεται οτι δεν του αρέσει το ομοφυλοφιλικό σεξ πχ, δεν πρέπει να δίνουμε μεγάλη βαρύτητα στην γνώμη του, διότι δεν έχει εμβαθύνει στο αντικείμενο για να έχει... εμπεριστατωμένη άποψη. :) , ή επειδή είναι φανατικός και όχι αντικειμενικός κριτής... :)

Λίγο ακραίο παράδειγμα, αλλά καταλαβαίνεις που το πάω, έτσι;

Και για να πάμε στο παιχνίδι, για να έχεις εμπεριστατωμένη άποψη, πρέπει να έχεις ασχοληθεί με ΑΥΤΟ αρκετά...

Για να απορρίπτεις ένα ΕΙΔΟΣ παιχνιδιών όμως, φτάνει να έχεις μια γενική ιδέα, του τι γίνεται μέσα σε αυτά και να επιλέξεις αν σε καλύπτουν ή όχι.

Φιλικά παντα, ε; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Blacklord, η πλήρης εντρύφηση γύρω από ένα θέμα όταν μιλάμε για γενικότερες περιπτώσεις δεν απαιτεί πάντα άμεση εμπειρία του αντικειμένου. Αντιστοίχως μπορώ να σου απαντήσω ότι ένας αστρονόμος δε χρειάζεται να έχει επισκευτεί ως αστροναύτης έναν εξωπλανήτη για να γνωρίζει επιστημονικά τις διαστάσεις του, την απόσταση από το αστέρι του, την ταχύτητα περιστροφής του κλπ.

Φρονώ όμως ότι ειδικά για το gaming οι κρίσεις που αποκτούνται γύρω από αυτό, βασίζονται κυρίως στην άμεση οπτικοακουστική εμπειρία. Δε σου έχει τύχει να σου δώσουν μια περιγραφή αναλυτική για ένα παιχνίδι και να σου έχει φανεί από όσα άκουσες τελείως μάπα, αλλά να έκατσες έπειτα μόνος σου να παίξεις και να ξετρελλάθηκες; E κάτι τέτοιο λέω πάνω κάτω.

Τώρα αν κάποιος δεν του αρέσουν γενικά τα RPGs ως είδος αφότου και διάβασε και δοκίμασε (αν και δεν μπορώ να φανταστώ πολλές λογικές αιτίες γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό) είναι εντελώς άλλη υπόθεση.
 
Πίσω
Μπλουζα