Πως καταφέρατε να κόψετε το WoW

Imgema είπε:
Γενικως αν θες να κανεις ομαδικες δραστηριότητες, ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ πρεπει να "κανονιστουν" και να ακολουθεις καποιους κανονες.
Τα είπες όλα!!!!!!!!!!

Μέσα σε μια πρόταση συνόψισες τις περισσότερες λέξεις που μισώ θανάσιμα, οπότε καταλαβαίνεις........

Οι "ομαδικές" δραστηριότητες είχαν πάντοτε υφή αναγούλας πάντα για μένα προσωπικά. Τις συχαινόμουν μέχρι αηδίας. Ακόμα και στο σχολείο (φτου φτου μακριά) δεν μετείχα ποτέ σε "ομάδες" και ποτέ δεν έλαβα μέρος σε οτιδήποτε ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ από καθηγητές ή άλλα ζωντανά τη συμμετοχή σε κάτι που σήμαινε ακολουθώ τους κανόνες.

Για το λόγο αυτό σιχαίνομαι και τα επιτραπέζια. ;)

Φαντάζεσαι να έκανα τέτοιες υποχωρήσεις για χάρη ενός (άθλιου είδους) παιχνιδιού; Έλεος.
 
Ας μου επιτρέψει ο νηματοθέτης να αναφερθώ στο Diablo 2 και όχι στο WoW.

Ο μόνος τρόπος λοιπόν, για να σταματήσω το gaming μετά από 8 περίπου μήνες συνεχούς ενασχόλησης μαζί του (93 lvl Barbarian κι όχι on-line παρακαλώ), ήταν να με σταματήσει ο ίδιος μου ο οργανισμός.

Κι αυτό έγινε όταν δοκίμαζα να μπω στην αρχική οθόνη του μενού επιλογών όπου με έπιανε τρομερή αναγούλα. Όταν έκανα quit κι έβγαινα στο desktop η αναγούλα σταματούσε άμεσα. Το ίδιο άμεσα άρχιζε όταν δοκίμαζα να ξαναπαίξω.

Μετά από 3 μέρες ταλαιπωρίας με αυτά τα συμπτώματα, η μόνη λύση ήταν το uninstall.
 
Οταν ήμουν 19-21 είχα λιώσει κυριολεκτικά το starcraft και το expansion το broodwar.Άπειρες ώρες βραδυνά,και να περιμένω να πάει 23:00 γιατί ο οτε και η επακ χρεώσεις από κάποια φάση και μετά αλλάξανε πάρα πολύ.Μπορώ να πω ότι είχα εθιστεί με την κυριολεκτική έννοια του όρου.

Το κακό με τα παιχνίδια και την ψηφιακή τεχνολογία είναι ότι αντικειμενικά δεν σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο σε κάτι,αλλά πολλές φορές σε κόβουν και σου ρίχνουν στάχτη στα μάτια για πράγματα που συμβαίνουν στην ζωή σου και στην κοινωνία γενικά.

Τι θέλω να πω?Οσο starcraft και wow και να παίξεις δεν κάνεις καλύτερο άνθρωπο τον εαυτο σου.Ίσως διασκεδάζεις,ίσως παιρνάς κάπως την ώρα,αλλά η πραγματική ομορφιά της ζωής είναι το να κάνεις πράγματα για σένα στον πραγματικό κόσμο,και παράλληλα ένα μικρό μέρος της ζωής ας είναι και τα παιχνίδια.

Το κακό είναι όταν παίζεις για να παίζεις.Εγώ σταμάτησα να παίζω νέα παιχνίδια και γενικά στον υπολογιστή δεν έχω σχεδόν κανέναν.

Μόνο κατι whdload games σε amiga,και την πλήρη συλλογή mame που όμως σπάνια (λιγότερο απο 1 φορα τον χρόνο ανοίγω για να παίξω).

Όταν βλέπω παιδιά να καίγονται με παιχνίδια κτλ,προβληματίζομαι.Καλύτερα θα ήταν να γράφεις δικά σου παιχνίδια,να κάνεις κάτι δικό σου,να δημιουργείς,παρά να καίγεσαι πάνω στο ίδιο πράγμα ξανά και ξανά...

Οχι ότι καταδικάζω αυτούς που παίζουν,αλλά λυπάμαι για αυτούς που παίζουν επειδή πρέπει να παίξουν χωρίς να το θέλουν ουσιαστικά.

Γιατί το λέω?Γιατί απο κάποια φάση και μετά είχα εθιστεί και έπαιζα μόνο και μόνο απο συνήθεια...οπότε σιγα σιγα το έκοψα και μετά απο κάποια φάση καθόλου.

Αν πραγματικά είσαι εθισμένος θα φανεί από το εξής,άσε να περάσει μια βδομάδα χωρίς να παίξεις καθόλου,και μετά άσε να περάσουν άλλες 2 μέρες χωρίς.

Αν τα καταφέρεις δεν είσαι εθισμένος.Αν νιώσεις περίεργα...ε ίσως ήρθε ο καιρός να σκεφτείς ότι απλά είσαι και εσύ λίγο εθισμένος (χωρις να σημαίνει ότι είναι απαραίτητα κακό).
 
λόγω εμπειρίας ο μοναδικός τρόπος να ξεφύγεις από το wow είναι μόνο όταν το πάρεις απόφαση. Πολλές φορές προσπάθησα να το παρατήσω ανεπιτυχώς, κατάφερα να το σταματήσω μέχρι να βγει το TBC και το ξανάρχισα... Μια μέρα όμως-καλοκαίρι ήταν- ενώ όλοι οι φίλοι μου ήταν έξω στα μπαράκια και χαιρόντουσταν με ποτάκια και κοπέλες εγώ έπρεπε να κάθομαι στην οθόνη του υπολογιστή! Από τότε μέχρι και σήμερα σταμάτησω να παίζω οποιοδήποτε παιχνίδι που να μην έχει τις επιλογές Save/Load!
 
Divined ( Να υποθέσω Paladin ??) lol.

Δεν το έχω κόψει και δεν ξέρω και τρόπο η μάλλον ξέρω αλλα΄ειναι μια διαφορετική ιστορία.Πάντως όσο δεν σε εξ-αναγκάζει θεωρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
manosun πολύ ενδιαφέρον άρθρο.

Σηκώνει, βέβαια, πολύ συζήτηση.........
 
@tromeros

warlock alliance και Shaman horde έχω. Προς το παρόν έχω να μπω 2 μήνες. Δεν ξέρω ακόμα αν θα συνεχίσω όταν βγει το expansion.
 
Κι άλλο expansion;
 
ε τελειώνουν ποτέ αυτά. Προβληματίστικα με το άρθρο πάντως. Έχει πράγματι όλα τα στοιχεία ενός skinner box το wow με τα achievements του.
 
Κοίταξε, με τη λογική του εγκλωβισμού, όποιος ασχολείται με κάτι είναι το ίδιο. Δεν συμφωνώ απόλυτα σε όλα τα σημεία, αν και αυτοί που πρέπει να μιλήσουν είναι οι WOW gamers.
 
pooky(1) είπε:
manosun πολύ ενδιαφέρον άρθρο.
Σηκώνει, βέβαια, πολύ συζήτηση.........
ότι σηκώνει συζήτηση, σηκώνει σίγουρα.. αλλά πραγματικά, χωρίς να έχω ασχοληθεί με το wow (γενικά τα MMO rpgs -ευτυχώς- δε με τραβήξανε) εχώ δει σε γνωστούς κ φίλους συμπεριφορές που πραγματικα θυμίζουν εθισμένο άτομο..

Α! Για όποιον-όποια δεν το χει κάνει ήδη, ας τσεκάρει οπωσδήποτε το επεισόδειο του South Park, 'Make love, not warcraft'...(season 10, episode 8 )

Ίσως απ τα καλύτερα της σειράς, αλλά και με νόημα πολύ σχετικό με το όλο thread...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλά, αναμενόμενο ήταν. Ακόμα διατηρεί άνω των 7 εκ. συνδρομητών οπότε όλοι αυτοί με κάτι πρέπει να ασχολούνται. Θα μάθουμε όπως ανέφερες, στην Blizzcon το weekend.
 
E, δε μπόρεσα ποτέ να παίξω αυτό το παιχνίδι!.....

Όταν δε, άρχισα ν' ακούω και για τα κρούσματα εθισμού, έμεινα όσο πιο μακριά μπορούσα.... Μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι συνεχίζεται ακόμα -τόσο το παιχνίδι, όσο και η ανάπτυξή του!....
 
Εγώ ξεκίνησα απο beta WOW μεχρι και το Lich King τρελο καψιμο ομως , μετα το παρατησα αλλα συνεχιζω να παιρνω οτι expansion βγαζει για να μην ξεχνιόμαστε
 
D@redevil είπε:
E, δε μπόρεσα ποτέ να παίξω αυτό το παιχνίδι!.....
Όταν δε, άρχισα ν' ακούω και για τα κρούσματα εθισμού, έμεινα όσο πιο μακριά μπορούσα.... Μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι συνεχίζεται ακόμα -τόσο το παιχνίδι, όσο και η ανάπτυξή του!....
Πιστευω οτι παικτες που συνεχιζουν το παιχνιδι εχουν μια αισθηση οτι εχουν ριξει πολλες ωρες και χρημα στο game για να πουν οτι δεν θα ξαναπαιξουν, ετσι απλα. Ειδικα αν ειναι top σε lvl και αντικειμενα. Εγω παιζω ενα αλλο mmo το οποιο οσες φορες το παρατησα, τοσες το αρχισα. Ειδικα τωρα που εκοψαν και τη συνδρομη για 1.5 χρονο επαιζα καθε μερα 5 ωρες.... Πιστευω οτι για να κοψεις ενα τετοιο game θελει πραγματικα μεταχειριση σαν να εισαι εθισμενος αντιστοιχα με τα ναρκωτικα και το αλκοολ. Ή να συμβει κατι πολυ καλο ή πολυ κακο στη ζωη σου που τετοια πραγματα να ειναι αναξια λογου...
 
songless_bird είπε:
Πιστευω οτι παικτες που συνεχιζουν το παιχνιδι εχουν μια αισθηση οτι εχουν ριξει πολλες ωρες και χρημα στο game για να πουν οτι δεν θα ξαναπαιξουν, ετσι απλα. Ειδικα αν ειναι top σε lvl και αντικειμενα. Εγω παιζω ενα αλλο mmo το οποιο οσες φορες το παρατησα, τοσες το αρχισα. Ειδικα τωρα που εκοψαν και τη συνδρομη για 1.5 χρονο επαιζα καθε μερα 5 ωρες.... Πιστευω οτι για να κοψεις ενα τετοιο game θελει πραγματικα μεταχειριση σαν να εισαι εθισμενος αντιστοιχα με τα ναρκωτικα και το αλκοολ. Ή να συμβει κατι πολυ καλο ή πολυ κακο στη ζωη σου που τετοια πραγματα να ειναι αναξια λογου...
Επειδή ακριβώς έχω μια μοναδική ικανότητα να εθίζομαι πανεύκολα στις κακές συνήθειες, σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Δυστυχώς, φοβάμαι / δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου να πω ότι θα παίξω ένα τέτοιο παιχνίδι και θα πω: "ως εδώ"....

Τελευταίο περίτρανο παράδειγμα το Skyrim... Όταν άκουσα για το TES online, από μακριά κι αγαπημένοι.... :(
 
Πίσω
Μπλουζα