Πόσο βλαβερές είναι για την υγεία μας οι ρετρό συλλογές μας;

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
86
Πόσο βλαβερές είναι για την υγεία μας οι ρετρό συλλογές μας;

Επειδή ακούω πολλά και διάφορα, θα ήθελα από όσους είναι περισσότερο εξειδικευμένοι από εμένα στα ηλεκτρονικά συστήματα, να με ενημερώσουν με μια αντικειμενική και όσο το δυνατόν ορθή γνώμη επί του θέματος. Βασικά λόγω έλλειψης χώρου κυριολεκτικά ζώ μαζί με όλα όσα έχω συλλέξει! Όλα τα συρτάρια στο δωμάτιο μου, όλος ο χώρος κάτω από το γραφείο μου κ.τ.λ. είναι γεμάτα με κάθε είδους Hardware! Μόνο κάτω από το κρεβάτι μου δεν έχω αποθηκεύσει κάτι! (Hardwareόχι αλλά περιοδικά και κόμιξ σίγουρα!) Στο σπίτι υπάρχουν δύο αποθήκες γεμάτες και δεν υπάρχει εκατοστό χώρου για κάτι παραπάνω. Αν σε όλα αυτά προσθέσω και το πρόβλημα της υγρασίας που υπάρχει στις αποθήκες (Έχουν καταστραφεί κατά καιρούς τα κουτιά συλλεκτικών παιχνιδιών), δεν το σκέφτομαι ούτε για αστείο να τα επιστρέψω εκεί. Αλλά βέβαια η υγεία μας είναι σημαντικότερη, και αν τελικά είναι αρκετά βλαβερά τα chip και οι πλακέτες, μάλλον θα αναγκαστώ να τα πετάξω!!! Λέμε τώρα…
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα chip και οι πλακετες γιατι να ειναι βλαβερα για την υγεια;;; Οσο δεν τα διαλυεις με χημικα (οπως κανουν οι ανακυκλωτές με γυμνα χερια στην Ασια) τοτε τι κακο να σου κανουν; Το μονο που θα σκεφτομουν ειναι ισως οι ουσίες (φθαλάτες) που βγαίνουν απ τα πλαστικά μέρη αλλά κι αυτά θα έχουν αποβάλλει το περισσότερο μέρος τους όταν ήταν νέα σαν υλικά...
 
Aυτο που πρεπει να φοβασαι ειναι την νεα τεχνολογια π.χ.τα ασυρματα router,modems ,δυκτια, κινητα ,blue touth, γενικα οτι δεν εχει καλωδιο και "ψηνουν" τα οργανα των ανθρωπων.

Οι ρετρο υπολογιστες ειναι πιο ακινδυνοι και απο ενα ραδιοφωνακι.
 
Φοβού τα κινητά και μόνο. Ακόμα και ένα ασύρματο τηλέφωνο έχει μεγαλύτερη εμβέλεια από ένα router....

Τι στο καλό πια. Όλοι είναι συνεχώς με ένα κινητό καρφωμένο στο αυτί τους και ανησυχούν για ασύρματους routers και άλλα;

@ OP: Τα ρετρό μηχανήματα τα μόνα που μπορούν να βλάψουν σοβαρά είναι 1). την τσέπη 2). το γάμο και 3). το χώρο που τα αποθηκεύεις. Δεν κινδυνεύεις από τίποτε άλλο.

Εξηγούμαι:

1). Αν αρχίσεις τις συλλογές χρεοκόπησες.

2). Αν αρχίσεις τις συλλογές και παράλληλα είσαι παντρεμένος, βρες και ένα καλό δικηγόρο καλού - κακού.......

3). Αν αρχίσεις τις συλλογές, ετοιμάσου να μετακομίσεις σε μεγαλύτερο σπίτι, ή να κοιμάσαι στο πάρκινγκ.....
 
pooky(1) είπε:
1). Αν αρχίσεις τις συλλογές χρεοκόπησες.

2). Αν αρχίσεις τις συλλογές και παράλληλα είσαι παντρεμένος, βρες και ένα καλό δικηγόρο καλού - κακού.......

3). Αν αρχίσεις τις συλλογές, ετοιμάσου να μετακομίσεις σε μεγαλύτερο σπίτι, ή να κοιμάσαι στο πάρκινγκ.....
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:

Τα κυκλώματα και τα πλαστικά περιέχουν μόλυβδο, υδράργυρο, ψευδάργυρο, ακρυλικά και άλλα.

Εφόσον τα έχεις να κάθονται χωρίς να δουλεύουν, οι ποσότητες βλαβερών ουσιών που απελευθερώνονται πιστεύω ότι είναι αμελητέες έως μηδαμινές. Όμως όταν αρχίσουν και ζεσταίνονται (μπουν στην πρίζα) νομίζω ότι το χειρότερο είναι η απελευθέρωση μονομερών από τα πλαστικά(καρκινογένεση). Αλλά αν προκαλούν τα ρετρό πλαστικά περισσότερη βλάβη από ότι πχ. το laptop ή η τηλεόρασή ή τα καυσαέρια δεν το ξέρω. :xm:
 
pooky(1) είπε:
@ OP: Τα ρετρό μηχανήματα τα μόνα που μπορούν να βλάψουν σοβαρά είναι 1). την τσέπη 2). το γάμο και 3). το χώρο που τα αποθηκεύεις. Δεν κινδυνεύεις από τίποτε άλλο.

Εξηγούμαι:

1). Αν αρχίσεις τις συλλογές χρεοκόπησες.

2). Αν αρχίσεις τις συλλογές και παράλληλα είσαι παντρεμένος, βρες και ένα καλό δικηγόρο καλού - κακού.......

3). Αν αρχίσεις τις συλλογές, ετοιμάσου να μετακομίσεις σε μεγαλύτερο σπίτι, ή να κοιμάσαι στο πάρκινγκ.....
:biglaugh: :bow: :bow: :bow:

Πες τα χρυσόστομεεεεεεεεεεεεεεεεε
 
Amstrad1981 είπε:
Όλα τα συρτάρια στο δωμάτιο μου, όλος ο χώρος κάτω από το γραφείο μου κ.τ.λ. είναι γεμάτα με κάθε είδους Hardware! Μόνο κάτω από το κρεβάτι μου δεν έχω αποθηκεύσει κάτι! (Hardwareόχι αλλά περιοδικά και κόμιξ σίγουρα!)
καλως ηρθες στο κλαμπ των δεν-εχω-αλλο-χωρο-δάκιδων.

Κατα την ταπεινη μου αποψη, πιστευω πως το χαρτι κραταει περισοτερα μικροβια λογω υγρασιας, παρα ενα παλιο πληκτρολογιο, εφοσον βεβαια το εχεις καθαρισει/πλυνει πρωτα. μηπως να βαλεις καπου αλλου τα κομιξ;...
 
Είναι όλα ΠΟΛΥ τοξικά!

Για τον λόγο αυτό, προσφέρομαι να σε βοηθήσω: θα έρθω να τα μαζέψω από τον χώρο σου για να τα αποθηκεύσω με ασφαλή για εσένα τρόπο. Σπίτι μου. :diablotin:

Πλάκα κάνω έ;
 
pooky(1) είπε:
@ OP: Τα ρετρό μηχανήματα τα μόνα που μπορούν να βλάψουν σοβαρά είναι 1). την τσέπη 2). το γάμο και 3). το χώρο που τα αποθηκεύεις. Δεν κινδυνεύεις από τίποτε άλλο.

Εξηγούμαι:

1). Αν αρχίσεις τις συλλογές χρεοκόπησες.

2). Αν αρχίσεις τις συλλογές και παράλληλα είσαι παντρεμένος, βρες και ένα καλό δικηγόρο καλού - κακού.......

3). Αν αρχίσεις τις συλλογές, ετοιμάσου να μετακομίσεις σε μεγαλύτερο σπίτι, ή να κοιμάσαι στο πάρκινγκ.....
Ωραίος ο pooky(1)!!! :bow:

Προς το παρόν τη γλιτώνω επειδή δεν είμαι παντρεμένος.

Αργότερα όμως για πες μου βρε άνθρωπε τι θα κάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Είναι όλα ΠΟΛΥ τοξικά!Για τον λόγο αυτό, προσφέρομαι να σε βοηθήσω: θα έρθω να τα μαζέψω από τον χώρο σου για να τα αποθηκεύσω με ασφαλή για εσένα τρόπο. Σπίτι μου. :diablotin:

Πλάκα κάνω έ;
:thanx2:

Ορίστε και κάποιος που ενδιαφέρεται για την υγεία του άλλου!

:tease:
 
To μονο πρακτικα βλαβερο που βρισκω ειναι οι crt οθονες (κατι 1084 κτλ...). Και αυτες δεδομενου οτι βρισκονται σε λειτουργεια.... Κατα τα αλλα εφοσον εχεις Bluetooth, Wifi και τελος το χειροτερο ολων ΚΙΝΗΤΟ, τοτε ειλικρινα να μην ασχολεισαι.... Ετσι και αλλιως, τα 800αρια τροφοδοτικα των σημερινων υπολογιστων νομιζεις οτι ειναι αθωα;;;;

Μην μπεις στο τριπακι φιλε μου γιατι θα τρελαθεις στο τελος... :)
 
Οτι και να λέμε το πιο οfficial επικίνδυνο μηχάνημά για την υγεία μας άλλα και για τα γύρω μηχανήματά μας είναι το Wii :D :D :D

 
Φίλε loner όλες οι συσκευές που χρησιμοποιώ πέρα από τα τηλεχειριστήρια και το πληκτρολόγιο είναι ενσύρματες. Επίσης από τον Μάρτιο άλλαξα την CRT οθόνη μου με μια TFT. Το κινητό το χρησιμοποιώ ελάχιστα και δεν το έχω συνεχώς ανοιχτό επάνω μου. Επειδή δουλεύω σε κατάστημα βλέπω αρκετούς ανθρώπους κάθε μέρα και όπως καταλαβαίνεις είναι με το κινητό στο χέρι συνέχεια. Οι περισσότεροι που δουλεύουν έχουν το κινητό συνέχεια ανοιχτό επάνω τους. Η χειρότερη περίπτωση όμως που με εκνευρίζει αφάνταστα, είναι που βλέπω μητέρες με το νεογέννητο μωρό τους αγκαλιά με το κινητό μαζί! Προσπαθώ να προσέχω την υγεία μου όσο μπορώ περισσότερο. Άκουσα πρίν από λίγο καιρό όμως για κάποιον που έπαθε καρκίνο και ο γιατρός του είπε πως βασική αιτία ήταν η πολύωρη χρήση του Η/Υ! Το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι ρετρό συλλογές μας αλλά και η πολύωρη χρήση του H/Y.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έπρεπε να έχω πεθάνει χρόοοοοοονια τώρα. Βρίσκομαι τουλάχιστον 12 ώρες την ημέρα στο computer room μου που έχει συνεχώς σε λειτουργία τουλάχιστον 2 υπολογιστές. Άσε τα 2 ασύρματα routers, ασύρματα χειριστήρια και τα λοιπά.

Αλλά το κινητό το πέταξα από πάνω μου, άλλωστε αυτό είναι συγκριτικά το χειρότερο από όλα.

Μου κάνει, πάντως, εντύπωση ότι άνθρωποι που καπνίζουν μέσα στο σπίτι με παιδιά μικρά, φοβούνται μπας και τα βλαστάρια τους κινδυνεύουν από τα ασύρματα routers των γειτόνων..........
 
pooky(1) είπε:
Εγώ έπρεπε να έχω πεθάνει χρόοοοοοονια τώρα. Βρίσκομαι τουλάχιστον 12 ώρες την ημέρα στο computer room μου που έχει συνεχώς σε λειτουργία τουλάχιστον 2 υπολογιστές. Άσε τα 2 ασύρματα routers, ασύρματα χειριστήρια και τα λοιπά.

Αλλά το κινητό το πέταξα από πάνω μου, άλλωστε αυτό είναι συγκριτικά το χειρότερο από όλα.

Μου κάνει, πάντως, εντύπωση ότι άνθρωποι που καπνίζουν μέσα στο σπίτι με παιδιά μικρά, φοβούνται μπας και τα βλαστάρια τους κινδυνεύουν από τα ασύρματα routers των γειτόνων..........
Ε η γνωστή νοοτροπία..δεν ξέρεις;

Έβαλα στην ταράτσα του γείτονα μου ένα access point για wlan με τον κολλητό μου (100μ απόσταση) και μου παραπονιόταν ο γείτονας για της ακτινοβολίες ενώ ταυτόχρονα ήταν ζωσμένος με 1 dect 2.4 ghz κ 2 κινητά..

Κ μου έκανε παράπονα ότι δεν έπιανε καλά η κεραία της τηλεόρασης του , και καλά, μετά που εγκατέστησα από κάτω απ αυτήν (κοιτούσε από την άλλη κατεύθυνση) κεραία του ap..Τι να πεις..μερικοί είναι παρανοϊκοί όντας και λίγο αδιάβαστοι σε αυτά τα θέματα, άλλωστε ένα ap έχει ΣΑΦΩΣ μικρότερα SAR από οποιοδήποτε κινητό,dect, φούρνο μικροκυμάτων,τηλεκοντρολ τηλεόρασης κλπ (pun intended:p)

Κινητό έχω όταν το χρειάζομαι, κλειστό όταν δεν μου χρειάζεται εμένα, όταν Θέλω να με βρουν το ανοίγω.
 
Καλά όλα αυτά, αλλά λύσε μου μια απορία φίλε statusgr: γιατί έβαλες το AP στην ταράτσα του γείτονα και όχι στην δική σου;;; Τότε δεν θα μπορούσε να σου πει κουβέντα. :xm:

Εγώ βασικά, αν βάζανε κάτι στην ταράτσα μου χωρίς να με ρωτήσουν, απλώς θα το πέταγα στα σκουπίδια... :p
 
Maddog είπε:
Καλά όλα αυτά, αλλά λύσε μου μια απορία φίλε statusgr: γιατί έβαλες το AP στην ταράτσα του γείτονα και όχι στην δική σου;;; Τότε δεν θα μπορούσε να σου πει κουβέντα. :xm: Εγώ βασικά, αν βάζανε κάτι στην ταράτσα μου χωρίς να με ρωτήσουν, απλώς θα το πέταγα στα σκουπίδια... :p

είχα το οκ απ αυτόν κ την έβαλα (ταράτσα = 5ος όροφος) διότι το δικό μου σπίτι είναι ισόγειο κ ο κολλητός μου μένει στον 4ο της πολυκατοικίας του :)
 
Δηλαδή πρώτα σου είπε OK και μετά γκρίνιαζε;;;;
 
Ακριβώς, just for the φακ of it...Δε το ξεκρέμασε φυσικά κ εντελώς ξαφνικά όταν άλλαξε ενισχυτή στην τηλεόραση έπαιζε κανονικότατα....2.4ghz of raw pawah!! :p
 
Πίσω
Μπλουζα