Πόσο βλαβερές είναι για την υγεία μας οι ρετρό συλλογές μας;

Για την ακτινοβολία των Wi-Fi και των συναφή, έχω ακούσει πολλές θεωρίες και ως τεχνικός υπολογιστών και δικτύων, το έχω ψάξει πολύ το θέμα. Όσον αφορά το βλαβερό του πράγματος, ξεχνάμε ένα βασικό παράγοντα. Το Output power της συσκευής. Πολλοί εστιάζουν στο γεγονός ότι το Wi Fi πχ εκπέμπει στα 2.4 Ghz, όσο δηλαδή και οι φούρνοι μικροκυμάτων. Το Output power όμως του Wi-Fi είναι 0,5 Watt και του φούρνου μικροκυμάτων ξεκινάει από 400W και φτάνει στα 1000, μπορεί και παραπάνω!!!. 0,5 Watt output power είναι αδύνατο να διεισδύσει στους ιστούς, αντιθέτως με τα 200+ Watt. Ας δώσω ένα παράδειγμα να γίνω ποιο κατανοητός: Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια σφαίρα. H σφαίρα είναι η εκπομπή, δηλαδή τα 2.4 Ghz στο παράδειγμα του Wi-Fi. Ας υποθέσουμε ότι το ανθρώπινο σώμα είναι κάποιος αποδέκτης της σφαίρας. Στην μια περίπτωση του πετάμε τη σφαίρα με το χέρι και στην άλλη με ένα πυροβόλο όπλο. Αυτά είναι το output power (ισχύς). Τι ζημιά θα του κάνουμε αν την πετάξουμε με το χέρι και τι με το πυροβόλο όπλο??? ;)
 
προσωπικα θεωρω οτι μονο η μυρωδια του να τα εχεις ολα μαζι σε χωρο που δεν αεριζεται ειναι βλαβερη. Παρατηρησα οτι μολις ανοιγω ντουλαπες με ρετρο μυριζει ασχημα και δε γνωριζω αν ειναι κατι τοξικο σιγουρα ομως δεν ειναι κατι καλο για την υγεια μας. Οποτε το μονο που πρεπει να κανεις ειναι συχνος αερισμος των χωρων που βρισκονται τα ρετρο ( ή παλια αντικειμενα γενικοτερα) :)
 
@Dimitris, Καμία σχέση με τη σφαίρα! Η η/μ ακτινοβολία αλληλεπιδρά με τους ζωϊκούς ιστούς τελείως διαφορετικά. Επίσης σημάντικό είναι ότι το κινητό και το wi-fi στο σπίτι δεν αποτελούν τις μοναδικές πηγές η/μ ακτινοβολίας (κεραίες κινητής τηλεφωνίας, ραδιο-τηλεοπτικές κεραίες, κ.α.).

Επίσης δε χρειάζεται να είναι ισχύος 200+ Watt για να προκαλέσουν ζημιά. Η μακροχρόνια έκθεση παίζει σημαντικό ρόλο ακόμα και στο 0.5 Watt.
 
morfeas-dsl- είπε:
Παρατηρησα οτι μολις ανοιγω ντουλαπες με ρετρο μυριζει ασχημα και δε γνωριζω αν ειναι κατι τοξικο σιγουρα ομως δεν ειναι κατι καλο για την υγεια μας.
Εγώ όταν ανοίγω το ρετροντούλαπο εισπνέω βαθειά την ρετρευωδία, πέφτει επάνω μου η ορίτζιναλ ραδιενέργεια του Τσερνομπίλ κι όχι οι Γιαπωνέζικες ιμιτασιόν και τη βρίσκω.

Δυστυχώς δεν έχω ούτε εγώ χώρο. :(

Πάω να πάρω τη δόση μου.
 
Πράγματι και εγώ το ίδιο σκέφτομαι όταν αγγίζω τα ρέτρο-αντικείμενα από τα '80s...Chernobyl !
 
Μπορω να πω πως εχω ενα 40 % ελευθερο στο δωματιο μου παρολα τα επιπλα ραφιερες που εχω .Δεν νομιζω να ειναι βλαβερα για την υγεια τα ρετροκονσολια απο τη στιγμη που δεν δουλευουν .Κοιταζω να τα τακτοποιω καλα ωστε να πιανουν οσο το δυνατον λιγοτερο χωρο στο δωματιο .Εκνευριστικα ειναι τα καλωδια οταν μαζευονται πολλα τριγυρω απο την τηλεοραση και δημιουργουν μπερδεματα ! ;)
 
Αν οι ρετρό συσκευές είναι έστω και λίγο επιβλαβείς για την υγεία, ο Φώτης λογικά θα φωσφορίζει στο σκοτάδι...
 
Και όμως...

Παραθέτω φωτό από την τελευταία έκθεση που είχε κάνει, προς γνώσιν και συμμόρφωσιν. :p

attachment.php
 
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
 
Είναι προφανές ότι για το καλό της υγείας του φίλου μας, επιβάλλεται να πάρουμε κάποια από τα αντικείμενα της συλλογής του!
 
Maddog είπε:
Και όμως...Παραθέτω φωτό από την τελευταία έκθεση που είχε κάνει, προς γνώσιν και συμμόρφωσιν. :p

attachment.php



geoanas είπε:

Wally είπε:
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA


Βtw μου λυνετε μια απορια

και το/οι retromaniax.gr των Φώτων δεν γιορταζουν/ουμε :fafoutis: ????






 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LOOOOOL!!!!! :D

Δεν ντρέπεστε ρε!!!!! :D

Με μια βόλτα στην έκθεση θα φωσφορίσετε και εσείς :)
 
Η γνώμη μου είναι ότι τα ρετρό μηχανήματα είναι άκρως επικίνδυνα για τους παντρεμένους. Προκαλούν πονοκέφαλο, μερικές φορές και τραυματισμούς από εκσφενδονιζόμενα αντικείμενα κάθε φορά που μπαίνει κάτι νέο στη συλλογή.
 
Other_Reality είπε:
Η γνώμη μου είναι ότι τα ρετρό μηχανήματα είναι άκρως επικίνδυνα για τους παντρεμένους. Προκαλούν πονοκέφαλο, μερικές φορές και τραυματισμούς από εκσφενδονιζόμενα αντικείμενα κάθε φορά που μπαίνει κάτι νέο στη συλλογή.
Χα! Αυτό ξαναπές το! Προς το παρόν προκαλούν πονοκέφαλο όσον αφορά τη μουρμούρα του τύπου "Τι, θα φαίνονται δηλαδή? Α πα πα θα μπουν σε κουτιά." "Μα δεν έχουμε άλλο χώρο. Να πουλήσεις μερικά! Τι, θα κρατήσεις και τα κουτιά τους? Μα είναι φθαρμένα! (και πολύ σπάνια επίσης...)!" Ευτυχώς μέχρις ώρας κανένα δεν έχεις εκσφενδονιστεί...ακόμα! :)
 
Χα χα χα χα μάγκες δυστυχώς η μουρμούρα είναι μεσ' το πρόγραμμα, δε γλιτώνουμε! Αν μπορούσαν οι γυναίκες μας να καταλάβουν την συναισθηματική αξία κι όχι μόνο των ρετροπραγμάτων που έχουμε θα μας παρότρυναν κιόλας να πάρουμε κι άλλα!
 
kingtiger077 είπε:
Χα χα χα χα μάγκες δυστυχώς η μουρμούρα είναι μεσ' το πρόγραμμα, δε γλιτώνουμε! Αν μπορούσαν οι γυναίκες μας να καταλάβουν την συναισθηματική αξία κι όχι μόνο των ρετροπραγμάτων που έχουμε θα μας παρότρυναν κιόλας να πάρουμε κι άλλα!
Nuff said! Εγώ όπως της εξηγώ όμως η συλλογή δεν είναι πέταμα χρημάτων αλλά επένδυση! Ειδικά τα σπάνια κομμάτια...
 
Πίσω
Μπλουζα