Πόσο κόστιζαν τα προϊόντα τότε που είμασταν παιδιά.

Ενδιαφέρον θέμα, με μεγάλες διάφορες από δεκαετία σε δεκαετία λόγω κυρίως υψηλού πληθωρισμού. Για μένα βαρόμετρο αποτελεί το πιτόγυρο. Φθηνό φαγητό για τον λαό. Το σουβλατζίδικο από το οποίο αγοράζαμε δημιουργήθηκε μέσα 80. Είχε εξαιρετικές πρώτες ύλες και πάντα ηταν 10-20 δρχ παραπάνω από τα υπόλοιπα. Αρχές του 90 ήταν γύρω στις 120 δρχ, 180 το 95, 250 2000 και 280 πριν την αλλαγή του ευρώ. Θυμάμαι με την αλλαγή ηρθε στο 1 ευρώ και για να πω την αλήθεια είχε καθίσει εκεί για περίπου 2 χρόνια. Έπειτα κάθε χρόνο τσίμπαγε 10 λεπτά . Θυμάμαι χαρακτηριστικά κουβέντα με συγγενείς όπου το 2007 έκανε 1.5 ευρώ και λέγαμε ότι αντιστοιχούσε σε 1 500αρικο. Τα χρόνια της μεγάλης κρίσης κρατιόταν στα 2-2.10 αλλά με υποβάθμιση της πρώτης ύλης…ωχ ήδη ξέφυγα λιγο εκτός χρονολογικών Ορίων. Πάντως το 1995 με περίπου 3 με 3.5 κατοστάρικα (1 ευρώ) μπορούσες να φας ένα πλήρες γεύμα. Όχι βέβαια υγιεινό, αλλά όχι και εντελώς ανθυγιεινό. Σήμερα, 27 χρόνια μετά χρειάζεσαι 6+. Δε νομίζω ότι από τότε ως σήμερα είχαμε 6 φορές απάνω τον βασικό μισθό…άντε να πήγε 2-2.5
 
1998,Δημοτικό.
Στο χωριό μου,στο κυλικείο του σχολείου:
Κουλούρι 40 Δρχ
γκοφρετες 50 Δρχ
τυρόπιτα 90 Δρχ.

Και τα χαρτάκια για το ποδοσφαιρικό άλμπουμ στο περίπτερο,100 Δρχ...
 
1998,Δημοτικό.
Στο χωριό μου,στο κυλικείο του σχολείου:
Κουλούρι 40 Δρχ
γκοφρετες 50 Δρχ
τυρόπιτα 90 Δρχ.

Και τα χαρτάκια για το ποδοσφαιρικό άλμπουμ στο περίπτερο,100 Δρχ...
πω! πω! μες την ακριβεια μεγαλωσες , ρε παιδι μου.
 
1981-1982
EXTRA τυρογαριδακια μικρό μέγεθος 5 δρχ.
COCA COLA μικρό μπουκάλι 7 δρχ.
Τσίχλες για άμεσο σάπισμα δοντιών 1 δρχ/Τεμ. Χρησιμοποιούνταν και αντί για ρέστα... Πονηροί ψιλικατζηδες.
Μίκυ, ποπαυ 7 δρχ.
 
1981-1982
EXTRA τυρογαριδακια μικρό μέγεθος 5 δρχ.
COCA COLA μικρό μπουκάλι 7 δρχ.
Τσίχλες για άμεσο σάπισμα δοντιών 1 δρχ/Τεμ. Χρησιμοποιούνταν και αντί για ρέστα... Πονηροί ψιλικατζηδες.
Μίκυ, ποπαυ 7 δρχ.
Τότε χρησιμοποιούσαμε οριακά και το 50ράκι!

Λίγα χρόνια αργότερα, το '86, στο καφενείο του χωριού (Χαλάνδριον :p ) με έστελναν για γάλα (άστυ) 80 δρχ. και με τα ρέστα από 100ρικο αγόραζα στο απέναντι ψιλικατσίδικο αμαρέτι με 20δρχ.

:cry:
 
Πίσω
Μπλουζα